Čech (Česko)

Čech (Česko) - Český brankář Petr Čech rozehrává během utkání s Tureckem. | foto: Jerry Lampen, Reuters

Jsem rád, že s Polskem se rozhodne na hřišti, poznamenal brankář Čech

  • 16
Brankář české fotbalové reprezentace Petr Čech z anglického týmu Chelsea září v těchto dnech spokojeností. "V Premier League jsme zvládli těžké zápasy, postoupili jsme dál v Curling Cupu, začali jsme dobře Ligu mistrů a po dvou zápasech naši skupinu vedeme," vypočítával gólman na setkání s novináři.

Naposled se Chelsea vypořádala v domácím prostředí s Aston Villou, po znamenitém výkonu zvítězila 2:0.

"Jen těch gólů mohlo být víc, šancí jsme na to měli dost," vysvětloval Čech, proč trenér Scolari nebyl spokojený stoprocentně.

Na poznámku, že Aston Villa se 6. listopadu představí v rámci Poháru UEFA v pražském Edenu, kde se utká se Slavií, brankář národního mužstva reagoval:

"Je to moc dobrá zpráva pro české fanoušky. Aston Villa je opravdu výborné mužstvo, chce v tomto ligovém ročníku skončit nejhůř do šestého místa a zatím plán plní, po sedmi kolech je pátá. Řekl bych, že domácí prostředí pro slávisty jistou výhodou být může, dodá to jejím hráčům sebevědomí. Ale pozor, už dávno neplatí, že ostrovní týmy jsou na kontinentu poloviční."

O blížícím se sobotním kvalifikačním duelu v Polsku gólman naopak říká, že je úplně jedno, jestli Česko hraje doma, nebo venku.

"Tady bych v prostředí moc velký rozdíl neviděl. Hlavně abychom uhráli tři body. Za rok by se nám pak mohlo hodit, až budeme s Polskem hrát odvetu."

A utkání se Slovinskem, které české fotbalisty čeká příští středu v Teplicích?

"Tady ten bodový zisk bude možná ještě důležitější. Slovinci už hráli dvakrát, mějí čtyři body a tak by bylo dobré se na ně dotáhnout," míní Čech.

Že by byl zápas v Polsku kontumován ve prospěch Česka kvůli sporům tamní vládou dosazeného fotbalového svazu s FIFA, to si Čech moc nepřipouštěl.

Křištálová lupa

"A podle mě FIFA učinila správné rozhodnutí, že Poláky nepotrestala. Jejich hráči to jistě taky moc nevnímali a připravovali se na kvalifikaci. Takže já to rozhodnutí jen uvítal, protože rozhodovat se má na hřišti."

Češi mají polským fotbalistům co oplácet, v únorové přípravě s nimi prohráli 0:2 v Larnace.

"Lehké to s Poláky nebude, mají v sestavě podobně jako my řadu kvalitních legionářů, mužstvo má pevnou osu. A pokud na veřejnost pronikly nějaké informace, jako že trenér Beenhhakker už nemá pevnou pozici, tak to nás ukolébat nesmí. Musíme se soustředit sami na sebe a zahrát tam co nejlíp," pokračuje Čech.

Vedle reprezentačního trenéra Rady byl i brankář Čech dotázán, jaký dojem na něj jako na bývalého sparťana udělalo pondělní derby Sparta - Slavia 1:4.

"Když někdo brání tak jako Sparta, tak prostě nemůže vyhrát. Skoro tři měsíce to Spartě pod koučem Lavičkou klapalo, defenziva byly dobrá, ale teď mužstvo ve třech zápasech inkasovalo desetkrát. Myslím, že to vězí v nevídaných individuálních chybách," zhodnotil gólman současnou Spartu.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).