Sundal plášť, zase oblékl dres. A je z něj nejlepší gólman světa

Jan Vojáček v dresu české fotbalové reprezentace - té lékařské. | foto: Archiv J. Vojáčka

14 2014
Na klasické mistrovství světa do Brazílie se čeští fotbalisté nedostali. Ovšem na lékařském šampionátu, který se konal v téže zemi ve městě Natal, národní tým hrál. Součástí byl i Jan Vojáček, bývalý gólman Sigmy Olomouc. Teď pracuje v pražské klinice, ale chytat ani po konci profesionální kariéry nezapomněl: přivezl stříbrnou medaili a navrch ocenění pro nejlepšího brankáře světa.

Jak slaví doktoři takový úspěch?
Vzhledem k tomu, že většina kluků ve fotbale hrála spíš nižší soutěže, tak to pro ně byl vrchol kariéry. Podle toho jsme to oslavili.

Bylo to velkolepé? Popište to.
Oslava vypadala tak, že byl společenský večer pro všechny týmy. Neslo se to dost v přátelském duchu, takže jsme slavili společně.

Ochutnal jste alkohol z Brazílie?
Měli jsme tam klasicky pivo a víno. Pivíčko, to bych řekl, že má určitě svoji kvalitu, ale i víno bylo dobré. A pak mají ten jejich nejslavnější alkohol, kterému se říká kašasa.

Při společenském večeru jste dostal cenu za nejlepšího brankáře.Co to s vámi dělalo?
Tím, že jsme oslavovali druhé místo, tak jsem to prožíval společně s tím stříbrem. Pro mě to byla výborná třešnička na dortu.

Říkal jste, že pro mnoho vašich spoluhráčů to byl vrchol kariéry. Pro vás ne?
Beru to za hezké zpestření, ale za vrchol považuji, že jsem si mohl zahrát v nejvyšší české lize.

Jakou to tedy mělo úroveň, když pasujete českou ligu výš?
Co se týká fotbalové kvality, tak to určitě takhle vrcholově jako česká liga nevypadalo. Těžko to přirovnat k nějaké z dalších našich soutěží. To se asi nedá. Týmy byly složené z kluků, kteří převážně nikdy nehráli první nebo druhou ligu. Podle toho to i vypadalo. Ale rozhodně to mělo náboj.

Slyšel jsem, že pokud hrál doktor podezřele dobře, zkoušeli ho ze znalostí medicíny. Vás nepřezkoušeli?
Ne, mě nekontrolovali. (usměje se) Ale je to pravda. Podezřelým dávali otázky z lékařského prostředí, jestli mají alespoň nějaký přehled o medicíně. Kluci tam říkali, že nějací hráči z Venezuely snad nebyli schopní odpovědět na pět jednoduchých otázek.

Jan Vojáček

Jan Vojáček

Bývalý fotbalový brankář, narodil se 28. prosince 1981. Je olomouckým odchovancem, ligu chytal za Sigmu především v ročníku 2006/2007, kdy vedl celek z Hané kouč Petržela.

V nejvyšší české soutěži si připsal 18 startů, přičemž za úspěch považuje, že byl v sestavě kola.

Následně hostoval ve slovenské Trnavě a poté šel na roční hostování do druholigové Jihlavy. Štaci vyzkoušel i ve třetí nejvyšší lize ve Skotsku. Když se vrátil, vydal se na dráhu doktora.

Dnes je vedoucím lékařem v soukromé pražské klinice Endala. Léčí špičkové české sportovce. Ale nejen ty.

Vyloučili je?
Abych řekl pravdu, tak nevím, jak to dopadlo... A jinak, co vím, tak když hráli naši čeští kluci na předchozím šampionátu v Maďarsku,tak se jich ptali.

Letos nikoho?
Ne, asi už nám věřili, že jsme opravdu doktoři.

Vy sám pracujete v soukromé klinice, ale mezi spoluhráči jste měl kolegy, kteří pracují v nemocnicích. Dostali volno?
Ne ne, brali si dovolené. Akorát tam tedy probíhal dvoudenní kongres, tak možná někteří dostali pracovní volno na ten kongres. Ale pochybuji, že na celý pobyt.

O jaký kongres šlo?
Šlo o kongres sportovního lékařství, na kterém vystupovali zástupci jednotlivých mužstev s nějakou přednáškou.

I Česká republika?
Ano, pan doktor Adamec tam měl něco o transplantacích, a ještě jeden z mých spoluhráčů přednášel.

Vy sám jste se zúčastnil jako posluchač?
Ano, vybral jsem si pár přednášek, které se mi líbily. Třeba o zranění předního křížového vazu u dospívajících a pak léčbu aktivovanou plazmou. A ještě nějaké přednášky především o rehabilitaci a ortopedii. Bylo to fakt hezké, přínosné a dozvěděl jsem se i něco nového.

Čili turnaj měl vlastně i vzdělávací účel?
Ano, určitě. Na kongresu jsme se dozvěděli informace napříč obory a světem.

Měli jste s sebou na turnaji klasického doktora, který by nehrál?
(začne se smát)  Ne, to opravdu ne. Nebylo potřeba. Cokoliv by se stalo,bylo by pokryté. Nebylo potřeba. Cokoliv by se stalo, bylo by pokryté.

Teď jste byl nějaký čas jenom mezi doktory. Co mezi sebou lékaři řeší mimo trávník?
Snažili jsme se vyvarovat řešení pracovních záležitostí, těch je za rok dost. Takže jsou to víceméně klasické věci, jako když se kluci sejdou na fotbale. Jsme úplně normální lidi. Žádná intelektuální témata jsme neřešili.

Operace spolu třeba vůbec nerozebíráte?
No, když někoho něco zajímá z jiného oboru kamaráda, tak se třeba optá. Ale řešit to delší dobu, na to nikdo neměl chuť.

Přejděme k vám osobně. Když jste studoval lékařskou fakultu, hrál jste při tom fotbal?
Ano, v tu dobu jsem chytal třetí ligu za Uničov.

Třetí liga sice není profesionální, ale i tak - dalo se to stíhat?
Stíhat se to dalo, to bylo na přivydělání. Většina tréninků byla odpoledne, což je po škole, a v období zkouškového bylo většinou ve fotbale přípravné období, takže to se taky dalo zvládnout.

Kdy jste se definitivně rozhodl, že chcete jít na dráhu lékaře namísto fotbalového brankáře?
Celou dobu jsem věděl, že chci vystudovat. To se povedlo. A poté, co jsem vystudoval, jsem hrál profesionálně. V letech 2006 a 2007 ligu, pak jsem šel na Slovensko, dále jsem hrál druhou ligu u nás za Jihlavu. A následně jsem šel v roce 2009 do třetí ligy do Skotska. Definitivně se to zlomilo, když jsem se odtud vracel zpátky do Česka. Tam už ta úroveň nebyla taková. Navíc já sám jsem cítil, že jdu fotbalově dolů, a ani jsem už po pravdě neměl chuť se do toho výrazně opřít. Cítil jsem, že je čas nastartovat dráhu medicínskou, která se taky nedá odkládat na neurčito.

Vy pracujete v soukromé klinice v Praze. Čím se zabýváte?
Je to klinika Endala a zabýváme se celostní a rehabilitační medicínou. To znamená komplexním přístupem k problému pacienta, a to nejen na úrovni fyzického těla, což je rehabilitace. Ale nezabýváme se pouze rehabilitací, řešíme i příčiny onemocnění.

Chodí k vám sportovci?
Ano, teď konkrétně tady máme hráče z fotbalové Sparty Praha. Byl tady Vácha, Bičík. Rehabilitoval se zde i Ujfaluši a například Pilař z Plzně. Chodí sem i špičkoví atleti. Máme top technologii z Itálie, která urychluje hojení ran, takže sem chodí opravdu hodně profesionálních sportovců.

Co všechno jste schopni s pacienty udělat?
Jsme schopní pomoct, když vás někde píchne. Když budete mít problémy v oblasti beder nebo svalového původu, tak vám urychlíme léčení, ať už nataženého či natrženého svalu. A v rámci prevence sena vás můžeme podívat jako celek,identifikovat svalové dysbalance, říct, kde jsou vaše slabá místa a coby se s tím mělo dělat.

Tohle byl váš cíl?
Ano, to je přesně ono. Dřív jsem byl na ortopedii a necítil jsem, že by to bylo to pravé, ale tohle je ta medicína, která mě zajímala.

Proč jste se necítil úplně dobře na ortopedii?
Nevím. Někdo je na operativu, někomu zas sedí něco jiného. Já jsem cítil, že to není úplně ono. Je to krásný obor, ale mě spíš zajímal organismus jako celek.

Pojďme ještě k české fotbalové lize. Co jste říkal na Sigmu Olomouc, která sestoupila?
Dobře se na to nedívalo. Bylo to asi vyvrcholení nějaké krize nebo špatné nálady, která tam probíhala. Muselo se tam odehrát něco, co nebylo zdravé. Na druhou stranu všechno zlé je pro něco dobré, takto třeba pomůže k pročištění. Věřím, že se hned za rok vrátí.

Sledujete i Jihlavu, kde jste také působil?
Ano, mám tam spoustu kamarádů. Její dosavadní počínání v lize musím hodnotit nad očekávání. Překvapily mě velice sympatické výkony i výsledky.

Autor:

Fotbalové Euro 2020

Neděle 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina, Španělsko, Turecko, Francie, Anglie, Česko, Finsko, Švédsko, Chorvatsko, Nizozemsko, Německo, Rakousko, Portugalsko.

Los Eura 2020: Jak se šampionát losuje, kdo získá výhodu ve skupinách

Slavia v Lize mistrů

27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

  • Nejčtenější

Česko - Kosovo 2:1, fotbalisté otočili skóre a postoupili na Euro

Vrcholný turnaj fotbalistů bude po čtyřech letech zase s českou účastí. Národní mužstvo s předstihem vybojovalo postup...

Bulharsko - Česko 1:0, zmar na závěr, fotbalisty skolil gól z ofsajdu

Čeští fotbalisté nenapsali pěknou tečku za jinak povedenou kvalifikací o Euro 2020. Jako jistý postupující v Bulharsku...

Los Eura 2020: Nizozemci hrají třikrát v Amsterdamu, Anglie ve Wembley

Fotbalové mistrovství Evropy 2020 vypukne v pátek 12. června v Římě v 21.00 a jedním z aktérů úvodního duelu bude...

Sbohem, Ameriko. Zlatan se rozloučil a vzkázal: Můžete se vrátit k baseballu

Po dvou sezonách, dvaapadesáti zápasech a šestapadesátí vstřelených gólech odchází. Zlatan Ibrahimovic, fotbalový...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde jsou národní barvy? Nové dresy kritizuje i Štěpánek s Berdychem

Reakce na nové, svítivě zelené dresy české fotbalové reprezentace příliš pozitivní nejsou. Na sociálních sítích se vůči...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Fotbalistky podlehly v přípravě semifinalistkám MS Angličankám

České fotbalové reprezentantky prohrály v přípravném utkání v Českých Budějovicích s Anglií 2:3. Semifinalistkám...

Potrápil Real, fotbalový svět uchvátil na Euru. Jubilant Brückner

Legendární fotbalový trenér Karel Brückner slaví ve středu osmdesátiny. Kouč, který změnil český fotbal a český sport...

Premium

Kobra, nebuď blázen! Ondrášek o hranici mezi slušným životem a peklem

Vraťme se o deset let zpátky, do obyčejné garsonky na českobudějovickém sídlišti. Dvě postele, stůl, televize, sprchový...

Srdcem k vítězství! A taky stehnem. Čelůstkův životní sen

Trvalo to, než se stoper Ondřej Čelůstka dočkal a stal se ve fotbalové reprezentaci pevností, na kterou se spoléhá....

Advantage Consulting, s.r.o.
LINUX DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 75 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz