Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Jak tažení fotbalistů prožívají rodiny

20 2007
Praha - Tažení mladých českých fotbalistů na mistrovství světa do dvaceti let sledují nejen fanoušci a experti, ale silně ho prožívají rovněž rodinní příslušníci samotných aktérů. Národní tým prošel na šampionátu v Kanadě až do finále, kde ho v neděli čeká favorizovaný soupeř – Argentina.

V Pitíně u Kúdelů už chystají oslavu

Všude okolo vládne hluboká noc. Ale v jednom rodinném domě v Pitíně, kde žije necelý tisíc obyvatel, vládne atmosféra jako na karnevalu. Tak je to při každém utkání české fotbalové reprezentace do 20 let na mistrovství světa v Kanadě.

V domě bydlí manželé Kúdelovi, kteří bouřlivě fandí svému synovi Ondřejovi. Mají z něj velkou radost. Talentovaný fotbalista patří mezi hlavní tahouny týmu, který si v neděli večer zahraje o titul.

"Moc to prožíváme a zároveň u televize fandíme," uvedli Alena a František Kúdelovi. "Nikdy jsme nevěřili, že to syn dotáhne tak daleko," přiznali upřímně.

Probdělých nocí Kúdelovi nelitují. Potom během dne pochopitelně probírají s kamarády a známými zápas a přidají také zážitky ze země, která je zaslíbená především hokeji.

Malura: Zápasy sleduju jako fanda

U h er s k é  H r a d i š t ě (žet) - Zápasy českého týmu na mistrovství světa hráčů do dvaceti let pozorně sleduje také trenér druholigových fotbalistů Slovácka Pavel Malura. A nejen proto, že s kvartetem Kúdela, Kubáň, Fryšták a Mareš loni marně usiloval o udržení nejvyšší soutěže. "Znám i spoustu dalších hráčů, vedl jsem je v mládežnických reprezentacích,“ připomněl Malura. "Dívám se na zápasy spíše jako fanoušek. Přeju jim, aby se dostali co nejdál," dodal.

Jak byste zhodnotil výkon hráčů Slovácka ve vítězném semifinále proti Rakousku?
Výborně hrál Kúdela. Měl výrazný podíl na druhém gólu, celou dobu maximálně podporoval útočnou fázi, bylo ho vidět. Kubáň hrál spíš údržbu - zodpovědně vzadu, ale dopředu se neprojevoval. Možná se trošku šetřil, prý má zraněná třísla. Mareš tam byl chvíli, moc toho nestihl, ale i on svoji roli zvládl.

Finále je ještě před námi, přesto už můžeme trošku bilancovat. Jak byste celkově popsal jejich hru?
Kubáňovi se nejvíc vydařil zápas se Španělskem, který zvládl výborně. V ostatních se útočně moc neprojevoval. Ale je to spíš dané tím, že hraje přes nohu. To se pak útočí a hlavně centruje hůř. Kúdela je jednou z nejvýraznějších postav národního týmu. Jako pravý obránce vstřelil branku, na dvě přihrál, je nebezpečný, zásobuje útočníky kvalitními centry. Mareš se mi líbil v zápase s Japonskem, kde jako střídající hru velice oživil. Jinak do toho moc nezasahoval. Někdy jsem si říkal, že je to škoda, protože v určitých chvílích šlo jeho kreativitu využít.

V nejhorší roli je asi brankář Fryšták, který zatím nechytal a pokud se nestane nic nečekaného, hrát už nebude...
To se nedá nic dělat. To je úděl brankáře, který působí jako dvojka. Petr chytá slušně, Fryšták nemá žádnou šanci dostat se do branky.

Kúdela přestoupil do Sparty, Mareš se vrací do Teplic, takže po šampionátu se vám budou hlásit jen Kubáň s Fryštákem. Bude pro ně složité zapojit se zpátky do běžné klubové přípravy? Nemyslím si. Ale zejména Kubáň bude potřebovat odpočinek, protože nastoupil ve všech utkáních a bude vyčerpaný. Ale pak bude muset potrénovat.

Slovácku už se ozvali zájemci, kteří by ho chtěli získat. Bude pro něj dobré, aby zůstal ve druhé lize?
Je na začátku kariéry a v této chvíli není podstatné, jestli hraje první nebo druhou ligu. Hlavní je, aby hrál a hlavně aby se zlepšoval. Je to dobrý hráč, ale není fotbalistou bez rezerv. Poznal fotbal na jiné úrovni a já věřím, že díky tomu získal motivaci do další práce, aby něco dokázal. Pokud to bude jinak, může mu to ublížit.

"S Ondrou si pravidelně voláme, před semifinále s Rakouskem jsem z jeho hlasu cítila nervozitu," uvedla Alena Kúdelová, která se jí rovněž nevyvarovala. "Strašně jsem se bála, aby Ondra nedostal žlutou kartu a nepřišel tak o finále," vysvětlila.

Kúdela se ale zbytečného faulu nedopustil, proto se může těšit na nejdůležitější zápas své krátké kariéry. Ať už finále dopadne jakkoliv, na západních svazích Bílých Karpat se bude bouřlivě slavit.

Ale zatím není jasné, jestli u toho bude také úspěšný fotbalista. Kúdela, který dosud působil ve Slovácku, ještě před odletem do Kanady podepsal smlouvu v pražské Spartě.  "Vůbec netuším, kolik dostane volna," připomněl Kúdela senior, že Sparta už dávno zahájila přípravu na novou sezonu.

Maminka Petra Jandy postup oplakala

Radost i slzy. Tak to v noci na včerejšek vypadalo u Jandů.  Fotbalová reprezentace do 20 let právě v Kanadě postoupila do finále mistrovství světa.  Fantastický úspěch.  Jenže jedna z velkých opor českého týmu Petr Janda dostal v semifinále s Rakouskem druhou žlutou kartu a při vyvrcholení turnaje zůstane jen na tribuně.

"Manželka se málem rozplakala," říká Milan Janda, otec úspěšného reprezentanta.  "Žádné málem. Normálně jsem to obrečela," vstoupí do hovoru paní Jandová.

Společně doma v Čáslavi sledují po nocích všechny přenosy z Kanady. "Žena je do fotbalu stejný šílenec jako já," usmívá se Milan Janda. Sám také býval aktivním hráčem a své syny brával na stadion už jako malé. Mladší Petr už ve 13 letech zakotvil na dva roky v Liberci.

"Bylo to takové dojíždění. Pak jsme ho stáhli zpátky domů, aby dodělal střední školu," vzpomíná otec záložníka.

Povedlo se, maturita na gymnáziu byla zvládnuta bez problémů. Jenže nikoliv v Čáslavi, ale už v Praze. "V 17 letech tam přestoupil. Trenér Zákostelský ho tenkrát doporučil do Slavie."

Petr Janda se brzy prosadil do ligového kádru, často nechybí v základní sestavě vicemistra. V Praze si spolu se spoluhráčem Heldem pronajali byt. "Jsou spolu na pokoji i teď v Kanadě. Vyhovují si," říká Milan Janda.

Syn se vrací domů do Čáslavi, kdykoliv může. "Má tady přítelkyni a taky maminčino jídlo." S rodinou zůstává v kontaktu i na dálku z Kanady. "Někdy zavolá, někdy pošle zprávu."

Tátovi se Petr Janda nejvíc líbil v zápasech s Argentinou a Španělskem, tedy v těch nejtěžších. Ukázal se v nich světu? "Já myslím, že by se měl nejprve pořádně prosadit ve Slavii. Na cizinu má čas."
 
V neděli večer zasedne k televizi čtyřčlenná sestava: máma, táta, bratr a děda. "Budeme fandit v dresech. Moc bych jim přál zlato," tvrdí Milan Janda.

Třeba bude těžké ráno, doufá Mičolův otec

Na chalupě ve Městě Albrechticích prožívají rodiče mladého fotbalisty Tomáše Mičoly jeho životní úspěch. Syn se jedním gólem zasloužil o postup české reprezentace do 20 let do finále mistrovství světa v Kanadě.  "Když dal kluk gól, bylo to... No, nepopsatelné zážitky," líčil dojatě otec Ladislav Mičola.

Fandíte hodně?
Hodně. Opravdu.

A kde přenosy sledujete?
Teď jsme ještě na chalupě ve Městě Albrechticích. Kvůli tomu jsme si pořídili satelit. Semifinále jsme sledovali z pergoly někdy do půl páté do rána.

Jak zvládáte to ponocování?
Bylo to těžké. Rekonstruuju ještě byt staršímu synovi, takže semifinále bylo bez piva i bez kořalky. Trochu oslavovat jsme chtěli večer.

Věřil jste, že tým udrží vedení 2:0?
Stoprocentně. Když uhráli zápasy s takovými bombarďáky, jako jsou Argentinci nebo Španělé, tak jsem věřil, že to uhrají.

Mluvil jste se synem?
Asi hodinu po zápase jsme si volali. Byl nadšený, to jo, ale nebyl optimálně spokojený. Není natrénovaný, jak by si představoval. Za rok to bude lepší, má to stoupající tendenci. Vždyť je to mladý kluk. A já mu to hodně přeju. Měl zdravotní problémy, ale třeba teď dostává velkou šanci v Baníku od trenéra Večeři.

Jaké naděje jste jim dával před odjezdem?
Jsou tam hráči, kteří mají zkušensti z ligy. Věřil jsem v postup ze skupiny. Ale že dojdou tak daleko, na to jsem nepomyslel.

A teď jsou ve finále mistrovství světa. Jak tipujete, že skončí?
V prodloužení nebo na penalty. Budeme to už sledovat doma v Opavě, protože v pondělí musíme do práce. A možná to bude těžké ráno.

Čeští fotbalisté se radují z postupu do finále mistrovství světa hráčů do 20 let.

Autor:

Los Euro 2020: Anglie, Chorvatsko a soupeř z Ligy národů

Česká reprezentace se na ME 2020 utká ve skupině D v Londýně a Glasgow s Anglií, Chorvatskem a vítězem play off off Ligy národů C, jenž vzejde ze čtveřice Skotsko, Norsko, Izrael, Srbsko.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).

  • Nejčtenější

Dortmund - Slavia 2:1, favorit vydřel postup, hosté hodně vzdorovali

Zase soupeře trápili do poslední vteřiny, výkonem bavili a potěšili, ale opět nemají ani bod. Slávističtí fotbalisté ve...

Bývalý fotbalista Kolář: Mluvit o smrti by společnosti jedině prospělo

Před Vánoci to bude přesně pět let, co Daniel Kolář, nyní manažer mládeže ve fotbalové Viktorii Plzeň, přišel o...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

Sparta - Mladá Boleslav 5:2, v souboji o třetí místo padaly krásné góly

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v ligové tabulce. Je to jejich nejlepší umístění v letošním ročníku, v 19. kole doma...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Splnili jsme základní pravidlo, lidi se bavili, řekl nadšený kouč Slavie

Několikrát zmínil, že je po porážce zvláštní hovořit právě takhle. Přesto ty výrazy opakoval. Hrdost. Radost z výkonu....

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

  • Další z rubriky

Brazilští fotbalisté čekali na výhru pět zápasů, teď přehráli Koreu

Brazilští fotbalisté se po pěti nepovedených zápasech dočkali vítězství. V přípravě v Abú Zabí porazili 3:0 korejský...

Španělská trenérská pře. Konflikt mezi Enriquem a Morenem eskaluje

Ve španělském fotbale vře osobní spor ohledně pozice reprezentačního trenéra. Robert Moreno po návratu bývalého...

Euforie brazilských mladíků. Z nicoty k titulu mistrů světa do 17 let

Původně se na světový šampionát do 17 let ani nekvalifikovali, na jeho konci však brazilští fotbalisté křepčili s...

Fotbalové El Clásico se blíží. Protestní tsunami v Katalánsku také

Už jednou odložený hit španělské fotbalové ligy mezi FC Barcelona a Realem Madrid opět ohrožují protesty. Právě na...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.

Najdete na iDNES.cz