Hvězdy hrají na sebe, všiml si Dobiaš

7 2001
Praha - Tři body z dvou posledních kvalifikačních zápasů a rozpačitý dojem z herního projevu po sobě v minulých dnech zanechali fotbalisté českého národního mužstva. Zbývající tři podzimní utkání na Islandu a doma s Maltou a s Bulharskem musí vyhrát, aby si uchovali reálné šance postoupit na mistrovství světa 2002. K prohranému duelu v Dánsku a k vydřenému vítězství nad Severním Irskem se vracejí tři bývalí reprezentanti Josef Masopust, Zdeněk Nehoda, Karol Dobiaš a Václav Mašek, kteří odpovídali na tři otázky.

1. Jaký dojem na vás reprezentanti udělali v posledních dvou utkáních?
2. Co je předností a co naopak slabinou současného národního mužstva?
3. Jak by vypadala vaše ideální sestava?


DOBIAŠ
1. Zápas v Dánsku jsem bohužel neviděl. V utkání se Severním Irskem se naši hráči herně trápili. Většinou se snažili procházet středem, místo aby to častěji zkoušeli po křídlech. Při snaze dostat se k soupeřově brance zhuštěným středem se sice často pokoušeli o narážečky, ale ty jim z devadesáti procent nevycházely. Také jsem přesvědčen, že vyspělé mužstvo by nemělo dostat gól kvůli tomu, že neobsadí soupeřovy hráče.

2. Předností je určitě silná středová řada, které však leckdy škodí, že některé hvězdy, například Nedvěd s Bergrem, hrají hlavně na sebe a ne ve prospěch týmu. Často se snaží sólovat a zbytečně dlouho drží míč. Slabinou je obrana, její hra se mi pořád nějak nezamlouvá. Nejspíš by to chtělo stabilizovat ji.

3. Pro ideální sestavu mám dvě varianty. Tou první je Srníček - Poborský, Jiří Novotný, Řepka, Týce - Rosický, Galásek, Nedvěd, Berger - Šmicer, Koller, druhou Srníček - Lukáš Došek, Jiří Novotný, Řepka, Týce - Poborský, Rosický, Berger, Nedvěd - Šmicer, Koller. Ale ta druhá by byla bez defenzivního záložníka poněkud riskantní.


MASOPUST
1. Všiml jsem si, že mužstvo není v takové pohodě jako na začátku kvalifikace. Těžko odpovědně říci, v čem to je. Ale i když třeba proti Irům se všichni hráči moc a moc snažili, pořád mi na jejich celkovém herním projevu něco scházelo.

2. Předností je záložní řada, v níž je na výběr dost výborných fotbalistů. Může hrát v jakémkoli složení a pořád si udržuje vysokou kvalitu. Naproti tomu slabinou je už delší čas obrana.

3. Do sestavy se pouštět nechci, nemám k tomu potřebný přehled o jednotlivých hráčích. Ale jsem přesvědčen, že fotbalisté, které měl trenér Chovanec v posledních dvou zápasech k dispozici, jsou opravdu těmi nejlepšími ze všech.


MAŠEK
1. Připadá mi, že na mužstvo dolehla krize, herní projev se mi nelíbil vůbec. Zápasem s Irskem to vyvrcholilo, když ke dvěma gólům v závěru zápasu nedošli fotbalovostí, ale spíš nezměrnou vůlí.

2. Předností byl až donedávna dobrý týmový duch, ale po posledních dvou zápasech si tím už tak jistý nejsem. Dobré jistě je, že máme v mužstvu hodně opravdových hvězd, i když v zápase proti irským fotbalistům to tak nevypadalo. Slabinou asi bude malá psychická odolnost. Hlavně v zápasech, ve kterých jde do tuhého.

3. Na jedenáct jmen si netroufnu. Svým způsobem uznávám, že trenér Chovanec základní sestavu často měnil. Mužstvo se musí stavět jak podle soupeře, tak podle vlastní psychiky. Klidně můžu dát přednost psychicky odolnějšímu typu fotbalisty před hráčem, který je lepší fotbalově. Ale podle mě je ideální točit maximálně tak patnáct šestnáct hráčů.


NEHODA
1. Oba zápasy mi ukázaly, že mužstvo není v dřívější pohodě, někteří hráči jsou z těžké sezony unavení, na jiných bylo znát, že jsou po zranění. Zkrátka, většině reprezentantů chybí optimální forma. Samozřejmě, že hře národního mužstva také neprospívají časté změny sestavy.

2. Předností mužstva je, že když se herně nedaří, dokáží všichni hráči zabojovat a překonat nepřízeň vůlí. Což ukázali ve středu proti Irsku. Současnou slabinou je viditelně horší forma klíčových hráčů, mezi něž počítám Kollera, Nedvěda, Bergra a Šmicra.

3. Sestavu mám jasnou: Srníček - Jiří Novotný - Ujfaluši, Řepka - Poborský, Rosický, Jarošík, Nedvěd, Jankulovski - Lokvenc, Baroš.


Sestavy podle redaktorů iDNES
Jaroslav Beránek: Srníček - Ujfaluši, Řepka, Bejbl, Jankulovski - Nedvěd, Galásek, Berger, Rosický - Kuka, Baroš

Jaromír Novák: Srníček - Poborský, J. Novotný, Řepka, Týce - Rosický, Jarošík, Nedvěd, Šmicer - Kuka, Baroš.

Miloslav Novák: Srníček - Poborský, Votava, Řepka, Týce - Rosický, Nedvěd, Galásek, Šmicer - Kuka, Lokvenc.

 

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.

  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Anglický střet s realitou. Kouč vzal porážku na sebe, Maguire kritizoval

Kapitán anglických fotbalistů Harry Kane uličkou mezi novináři proběhl bez zastavení. Než usedl do týmového autobusu,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Bylo to jako válka. Jihokorejci popsali derby v KLDR a zvažují protest

Od Severokorejců měli slíbený záznam na DVD - aby mohli svým divákům zápas odvysílat aspoň se zpožděním. Jihokorejská...

Fotbalová jednadvacítka remizovala v kvalifikaci ME se Skotskem

Čeští fotbalisté do 21 let ani ve třetím utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy neprohráli. Výběr trenéra...

Premium

KOMENTÁŘ: My válčíme s vámi! Může si to sport dovolit?

Když začali hrát sovětskou hymnu, Věra Čáslavská sklopila hlavu. Nechtěla sledovat, jak na medailový stožár stoupá...

České mladíky nadchli fanoušci, po remíze cítili smutek

Po více než třech letech se fotbalová reprezentace do 21 let vrátila na stadion do Uherského Hradiště. A region byl...

Najdete na iDNES.cz