Prezident FIFA Gianni Infantino.

Prezident FIFA Gianni Infantino. | foto: AP

Další novinka z dílny šéfa fotbalu. Chce nový světový turnaj pro osm zemí

  • 90
Pomohl prosadit rozšíření fotbalového světového šampionátu na osmačtyřicet mužstev, žádá změnu formátu neatraktivního mistrovství světa klubů. A nyní prezident FIFA Gianni Infantino vymyslel další novinku: turnaj pro osm nejlepších zemí světa.

Jakési malé mistrovství světa, které by se konalo každý lichý rok v říjnu či v listopadu. Poprvé v roce 2021.

V rámci ambiciózní reformy mezinárodního fotbalu, kterou FIFA navrhuje, by měl být turnaj s pracovním názvem „Final 8“ vrcholem plánované globální Ligy národů.

Zdroje Reuters tvrdí, že FIFA má vážné investory, kteří jsou ochotní na nový turnaj v kombinaci s novým formátem klubového mistrovství světa dát až pětadvacet miliard dolarů (asi 532 miliard korun). Úplně skončit by naopak měl Konfederační pohár.

„Pro celý fotbal jde o skvělou příležitost. Finanční zisky budou rozděleny mezi jednotlivé členy, FIFA z toho nebude nijak profitovat,“ ujistil prezident Infantino v dopise, který poslal Výkonnému výboru FIFA a který agentura Reuters získala.

Nový turnaj by případně fungoval vedle existujících kontinentálních šampionátů i mistrovství světa. Podrobnosti zatím FIFA sdělovat nechce.

V Evropě se bude od září hrát Liga národů, kvůli níž se změnil formát i kvalifikace. Podobnou soutěž připravil také CONCACAF, řídící organizace fotbalu v Severní, Střední Americe a v Karibiku.

Los Ligy mistrů: Barcelona, Dortmund, Inter, Slavia

17. září: Inter Milán - Slavia 1:1, 2. října: Slavia - Dortmund 0:2,
23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00