„Nejde teď úplně změnit, že jsem Berbrův přívrženec. Myslím si, že za pana Pelty a pana Berbra fungoval fotbal líp, co se týče výkonnostní kopané a peněz,“ jmenoval Vaňkát bývalého předsedu a místopředsedu FAČR, jejichž kauzy řeší soud. „Se současným předsedou je to bída,“ rýpl si do Petra Fouska.
Na páteční valné hromadě Okresního fotbalového svazu Chomutov v kinosále Elektrárny Prunéřov II bude o pozici předsedy bojovat s Josefem Froňkem, předsedou Spartaku Perštejn a učitelem.
S největší pravděpodobností budu do Výkonného výboru FAČR kandidovat. Zatím si nechám ještě pro sebe, na jakou pozici a za koho.
Zdeněk Vaňkát
„Nedokážu říct, jak silný je protivník, protože s panem Froňkem jsme se nikdy moc neshodli. Neznám způsob jeho komunikace ke klubům, takže to neumím odhadnout,“ uvedl Vaňkát, který je v chomutovském okrese členem výkonného výboru, to samé v Ústeckém krajském fotbalovém svazu, kde zasedá i v disciplinárce a komisi rozhodčích.
Jaké šance na zvolení si dává, o tom pomlčel. „Nechci teď odkrývat karty, ale cítím velkou podporu.“ Vaňkáta navrhlo do šéfovského křesla 13 klubů, Froňka jen tři, už to naznačuje poměr sil.
Sedm červených, nadávky a výhrůžky. Zápas v kraji ukončilo napadení sudích![]() |
Chomutovský svaz hledá nového předsedu, neboť Jan Richter se rozhodl o funkci znovu neusilovat. Je i druhým místopředsedou FAČR za Čechy a členem výkonného výboru v krajském svazu na severu Čech.
„Chci hlavně změnu v tom, že kluby budou svého předsedu znát celoročně, nikoliv jen na valné hromadě jako dosud,“ osvětlil Vaňkát, proč kandiduje. Richter je poslanec za ANO. „Výhrady k němu úplně nemám, ale tím, jak je vytížený politicky, už mu podle mě nezbývá tolik kapacity na fotbal.“
Vaňkát a Richter v nedávné minulosti tvořili spolupracující tandem. „Byli jsme velcí spojenci. Říkám dnes úplně na rovinu, že místopředsedou FAČR se stal díky mně, protože podporu jsem pro něj tenkrát sháněl já,“ připomněl muž s kontroverzní pověstí. „Názorově jsme se nerozešli, ale skutečně kvůli maximálnímu vytížení v politice nedokáže energii přenést do fotbalu.“
Že by chtěl Vaňkát šéfovat i fotbalovému kraji, to odmítá. „Není to zapotřebí, Martin Hrdlička je kvalitní předseda,“ nechce hromadit funkce, ale do nejvyššího výkonného výboru FAČR se téměř jistě dostat pokusí. Volební valná hromada se uskuteční 29. května. „S největší pravděpodobností budu kandidovat. Zatím si nechám ještě pro sebe, na jakou pozici a za koho, teď je důležité zvládnout valnou hromadu okresu. Poté, co mi soud vyšel vstříc a rozhodl, že mě etická komise neměla trestat, je to takový můj start up.“
V březnu 2022 Etická komise FAČR došla k závěru, „že pan Zdeněk Vaňkát spáchal disciplinární přečin narušení regulérnosti soutěže tím, že dne 28. 9. 2019 po předchozí schůzce s panem Romanem Rogozem ovlivnil z pozice asistenta rozhodčího utkání Fortuna: Národní ligy FC Slavoj Vyšehrad – FK Varnsdorf hrané dne 28. 9. 2019 v Praze“. V citovaném rozhodnutí komise uvedla, že Vaňkát dostal dvouletou fotbalovou stopku a trest 25 tisíc korun.
První tah Chovancovy komise. Kontroverzní sudí Vaňkát je zpět![]() |
S odvoláním neuspěl, a tak se Vaňkát obrátil na civilní soud. Spor u Městského soudu v Praze loni v červnu nepravomocně vyhrál. Zastupoval ho politik Jindřich Rajchl, který dříve pracoval ve fotbale, například jako ředitel prvoligových Blšan či místopředseda fotbalové asociace. Ta se odvolala, Vrchní soud v Praze dosud případ neřešil.
„Ještě není ani nařízené soudní jednání,“ poznamenal Vaňkát; v případě konečného úspěchu bude po asociaci vymáhat škodu.
Prvoinstanční rozhodnutí přivítal. „Soud konstatoval, že nějaká komise spolku nemůže být nadřazená zákonným důvodům, kdy se dají a nedají použít odposlechy. Není možné, aby někdo vytrhl z kontextu jednu větu a použil ji proti vám, když v dalších 50 větách rozhovoru se vyviňujete. Proto je použití odposlechů striktně hlídáno. Podle mě je právní vědomí pana Eisenreicha nízké,“ obul se do bývalého předsedy etické komise.
Ve svém případu se cítí nevinný. „Popírám, že bych něco provedl,“ podotkl kandidát na předsedu. „Kdybych v kauze figuroval, došlo by k tomu, že by mě policie minimálně aspoň kontaktovala. Vůbec k tomu nedošlo, úplně mě to minulo. Myslím, že to byla vendeta za to, že jsem panu Richterovi pomáhal v kandidatuře na místopředsedu, kdy porazil kandidáta Vladimíra Šmicera.“
Bez ohledu na soud už Vaňkát ve fotbale zase působit smí. „Pseudotrest už vypršel,“ konstatoval.
Kritiku, že s ním se vracejí staré časy, odmítá. „Důležité je, co vám řekne fotbalové hnutí. Že to napíše novinář nebo se o tom baví široká veřejnost, není v tuto chvíli vůbec důležité. “ Ani stigmatu muže s Berbrovým cejchem se neobává. „Vůbec, naopak. Ve fotbale stále ještě dokážu se spoustou lidí mluvit.“
Druhý kandidát Froněk: Jsem protiváhou temných silPůvodně kandidovat nechtěl, když se ale Jan Richter rozhodl, že pozici předsedy chomutovského fotbalového svazu obhajovat nebude, cítil Josef Froněk povinnost vytvořit opozici ke Zdeňku Vaňkátovi, potrestanému v korupční kauze Berbr. „Hledali jsme protiváhu k těm temným silám a řada lidí se bála, měli strach postavit se panu Vaňkátovi. Tak jsem do toho šel já,“ vysvětluje důvody své kandidatury současný místopředseda Froněk. Souboj s Vaňkátem, Berbrovým sympatizantem, bere jako střet starých a nových časů. „Můžeme to tak říct. Chceme, aby se fotbal vyvíjel dál, udělat tlustou čáru za historií a za směrem pana Berbra. A pan Vaňkát do toho samozřejmě spadá. Určitě to je důvod, kvůli kterému kandiduji,“ neskrývá Vaňkátův vyzyvatel. Nedělá si iluze, že by se skupina lidí kolem někdejšího místopředsedy fotbalové asociace Berbra, nepravomocně odsouzeného za zpronevěru, dál nesnažila tahat za nitky ve fotbalovém prostředí. „Klan rozhodčích, co řídil, pořád nějakým způsobem funguje. Je to komunita, ti lidé se najednou spolu bavit nepřestanou, což je logické,“ zamýšlí se. Celkově je ale podle Froňka fotbal vnímaný mnohem lépe než za časů Berbra. „Vidíme to i v okrese, kde se navyšuje počet mládežnických družstev, víc dětí má o fotbal zájem. Jeho obraz se změnil, rodiče zase mají důvěru ve fotbal a děti ho hrají. Vyčištění fotbalu od těchto sil tomu pomohlo, což chceme udržet,“ přeje si předseda Spartaku Perštejn. Z poslední doby nemá zprávy, že by se na Chomutovsku hrály nějaké podezřelé zápasy. „Na našem okrese to určitě čisté je, hrají to kluci, co si udělají žízeň, dají si pivko a jdou domů. Ale za všechny asi ruku do ohně dávat nemůžu.“ Froněk nekandiduje s převratnými novinkami, většina věcí už prý funguje. „Podporujeme kluby a mládež, nabízíme metodické vedení. Spíš je otázka, jestli to funguje dostatečně dobře. Já bych se chtěl víc soustředit na kvalitu, víc vyjíždět ke klubům, být jim nablízku. Systémy máme, spíš jde o to, jestli jsou dobře aplikované.“ S Vaňkátem by se Froněk nejspíš shodl na celkovém směřování fotbalu. „Asi oba chceme, aby fungovala mládež a komunikace s kluby, spíš máme jiný pohled na tu šedou zónu,“ tvrdí. Naděje na zvolení vidí 50 na 50. „Je to tajná volba, uvidíme. Určitě nejsem bez šance, nebude to 0:26. Ale jak to dopadne, to se dozvíme až v pátek.“ |