Zkušený český funkcionář Petr Fousek (uprostřed) jako delegát na mistrovství Evropy do 21 let 2013

Zkušený český funkcionář Petr Fousek (uprostřed) jako delegát na mistrovství Evropy do 21 let 2013 | foto: UEFA Media / Sportsfile

Může Blatter prohrát? Spíše ne, tvrdí zkušený funkcionář Fousek

  • 20
Aféra, která ve středu začala zatýkáním významných fotbalových funkcionářů, ovlivní volby nového vedení Mezinárodní fotbalové federace FIFA. „Změní to hlavně atmosféru, v jaké bude kongres probíhat,“ říká znalec zákulisí mezinárodního fotbalu Petr Fousek, který má mnohaleté zkušenosti z FIFA i UEFA.

Zásadní otázka na začátek. Může současný šéf Sepp Blatter prohrát?
Těžko říct, spíše ne, obzvlášť s ohledem na poslední události. Ale volby proběhnou v tristní atmosféře. Zažil jsem například známý kongres 2002 v Koreji, kdy byla FIFA podobně polarizována a tvrdě se střetla dvě křídla, a je to těžká situace. V tuto chvíli máme dva kandidáty a do začátku kongresu už se toho asi moc stát nemůže.

Jak byste Blattera charakterizoval? V čem jsou jeho přednosti?
Je to zkušený, ostřílený funkcionář. Jako dlouholetý prezident a bývalý generální sekretář zná dopodrobna, jak FIFA funguje. Má charisma a je velmi oblíbený především v Africe, ale také v celé Americe a části Asie.

A jeho protikandidát Alí bin Husajn?
Jeho výhodou je věk, vzdělání a ambice. Část voličů se k němu přikloní, protože chce volit proti Blatterovi. Je zapotřebí také zmínit, že Bin Husajn odvedl velký kus práce v Asijské fotbalové konfederaci.

Bude Evropa, která deklarovala podporu Bin Husajnovi, jednotná?
Úplně jednotná nebude, ale velká většina Prince Alího volit bude.

Proč podle vás zrušili kandidaturu Luis Figo a Michael van Praag?
Uvádějí různé důvody. Vidím v tom i vyhodnocení svých šancí. A také mohli tento postup zvolit, aby se hlasy proti Blatterovi netříštily.

Jak volby ovlivní čerstvá korupční kauza?
Ovlivní spíš atmosféru, protože většina voličů už je podle mého názoru rozhodnutá. Ale může se stát, že atmosféra na kongresu bude tak vyhrocená, že změní názor.

Může tato aféra ovlivnit fotbal do budoucna?
Současná kauza pro fotbal rozhodně není příjemná. A do budoucna se zdá, že světový fotbal zůstane polarizovaný.

Hodně kritizovaná byla například volba pořadatelů mistrovství světa 2018 (Rusko) a 2022 (Katar).
V této oblasti už ke změně došlo. Pořadatele pro rok 2026 nebude vybírat výkonný výbor FIFA, ale kongres, tedy 209 členů FIFA. To by mělo zvýšit transparentnost a snížit možnost ovlivňování.

Los Euro 2020: Anglie, Chorvatsko a soupeř z Ligy národů

Česká reprezentace se na ME 2020 utká ve skupině D v Londýně a Glasgow s Anglií, Chorvatskem a vítězem play off off Ligy národů C, jenž vzejde ze čtveřice Skotsko, Norsko, Izrael, Srbsko.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).