Trenér české reprezentace Karel Jarolím sleduje své svěřence.

Trenér české reprezentace Karel Jarolím sleduje své svěřence. | foto: Michal Šula, MAFRA

Sto dnů hájení skončilo. Jak si Jarolím stojí ve srovnání s předchůdci

  • 46
Sto dnů je Karel Jarolím trenérem fotbalové reprezentace na plný úvazek. Bilance ve srovnání se stejným obdobím jeho předchůdců není špatná, navíc s výjimkou Petra Rady nebyl nikdo při nástupu do funkce v tak složité pozice jako právě Jarolím.

Jarolím je jubilejním desátým trenérem národního mužstva v jeho samostatné historii. František Straka, Ivan Hašek a Josef Pešice však byli ve funkci jen dočasně na kratší období.

Dušan Uhrin, Jozef Chovanec, Karel Brückner, Michal Bílek a Pavel Vrba nastupovali k týmu vždy po neúspěšné kvalifikaci o mistrovství světa a měli tak několik měsíců času na přípravu, zkoušení hráčů a sestavování kádru do doby, než začala kvalifikace o Euro.

To Jarolím a Petr Rada šli do bojů o body krátce po nástupu. V tom byly jejich začátky mnohem složitější. Jak se to projevilo na výsledcích?

Pod Jarolímem české mužstvo odehrálo šest utkání, z toho čtyři v kvalifikaci. Bilanci má takřka shodnou právě s Radou.

Lepší mají například Uhrin, Chovanec či Brückner, kteří zase těžili ze silných hráčských generací.

Dušan Uhrin (1994 až 1997)

Bilance prvních šesti zápasů: 4 výhry, 1 remíza, 1 prohra (z toho 1 výhra v kvalifikaci)

Rok 1994, rok po rozdělení Československa. Na začátku samostatné české éry si Uhrin připravoval tým, který se na Euru 1996 v Anglii probojoval do finále, což je největší úspěch v novodobých dějinách českého fotbalu.

Trenér FK Teplice Dušan Uhrin při utkání s Baníkem Ostrava (8. září 2001)

Historicky první zápas Česka se odehrál v Turecku (4:1), první český gól dal Jiří Novotný, dvakrát se trefil Siegl, jednou Látal. Následovala prohra ve Švýcarsku 0:3, ale další výsledky už měl slušné: vítězství nad Litvou a v Irsku, pak remíza ve Francii. Kvalifikaci zahájil až svým celkově šestým duelem u reprezentace a byla z toho výhra nad Maltou. Jenže tentýž podzim 1994 odveta na Maltě skončila remízou, nerozhodně se hrálo i v Nizozemsku.

Jozef Chovanec (1998 až 2001)

Bilance prvních šesti zápasů: 4 výhry, dvě remízy (všechno příprava)

Chovanec nahradil Uhrina po neúspěšné kvalifikaci o MS 1998, začal výhrami v přípravných duelech nad Irskem a ve Slovinsku. V Japonsku na Kirin Cupu porazil Paraguay a remizoval s domácím týmem, stejně jako v Soulu s Koreou.

Chovanec diskutuje s Jarošíkem

Pak výhra nad Dánskem a vstup do kvalifikace, v níž tým dosáhl deseti vítězství. Tenkrát šlo o světový rekord. Na Euru v 2000 v konkurenci domácího Nizozemska a úřadujících světových šampionů z Francie skončil tým třetí ve skupině a do play off nepostoupil.

Karel Brückner (2002 až 2008)

Bilance prvních šesti zápasů: 4 výhry, 2 remízy (všechno příprava)

Po neúspěšné baráži o mistrovství světa 2002 se Brückner posunul z Chovancova asistenta na pozici hlavního kouče.

Karel Brückner

Než tým pod jeho vedením vstoupil do kvalifikace, odehrál sedm přípravných zápasů, z nichž šest vyhrál, například i nad Itálií. Vítězně vstoupil i do bojů o Euro 2004, když porazil Moldavsko a Bělorusko.

Petr Rada (2008 až 2009)

Bilance prvních šesti zápasů: 2 výhry, 3 remízy, 1 porážka (v kvalifikaci dvě výhry a porážka)

Petr Rada přišel po Brücknerovi, který tým vedl šest a půl roku a během této doby postoupil na všechny tři šampionáty (dvě Eura a jedno MS). A aby nástupnictví měl ještě složitější, ujal se mužstva jen necelé dva měsíce před kvalifikací o mistrovství světa 2010.

Petr Rada

Neměl čas, prostor ani možnosti, aby si mužstvo skládal jako jeho předchůdci. Remíza při premiéře v Anglii po velmi dobrém výkonu dávala naději, ale start kvalifikace se nepovedl: remíza v Severním Irsku a porážka s Polskem. Ještě tentýž podzim 2008 však tým zabral, porazil Slovinsko i San Marino. Šestý zápas pod Radou se hrál až na jaře 2009 a byla z toho remíza v Maroku.

Jak neměl Rada čas při nástupu, nedostal ho ani v kvalifikaci. Po remíze ve Slovinsku a domácí porážce se Slovenskem skončil. Radovi tenkrát víc než výsledky možná uškodil fakt, že někteří jeho svěřenci šli po utkání se Slováky posedět do restaurace, což popsal bulvár. Kouč však nad hráči už dohled neměl, protože se to stalo po oficiálním ukončení srazu.

František Straka

1 zápas, 1 výhra

František Straka

Dostal důvěru jen na jeden zápas, v němž takřka výhradně s ligovým výběrem v Jablonci porazil v přípravě Maltu 1:0.

Poté se změnilo vedení svazu, které se Strakou dál nepočítalo.

Ivan Hašek

První pět zápasů: 3 výhry, 2 remízy

Ivan Hašek se tenkrát v červnu 2009 stal předsedou asociace a jelikož nabídku vést národní mužstvo odmítl Karel Jarolím, zbývající čtyři utkání v kvalifikaci o MS odkoučoval sám.

Ivan Hašek

Nejdřív v přípravě porazil Belgii, ale pak v klíčovém duelu na Slovensku tým jen remizoval. Ačkoli pak porazil San Marino i Polsko, kvalifikaci se zachránit nepodařilo. Nic na tom nezměnila ani remíza se Severním Irskem v posledním utkání. A za nástupce Hašek tenkrát vybral svého asistenta Michala Bílka.

Michal Bílek (2009 až 2013)

První šest zápasů: 2 výhry, 1 remíza, 3 porážky (všechno příprava)

Někdejší vynikající záložník, který měl velkou zásluhu na postupu Československa na mistrovství světa 1990, kariéru v reprezentaci jako trenér nezačal šťastně. Před přípravným turnajem ve Spojených arabských emirátech ještě na podzim 2009 mu z kádru vypadla většina opor a stabilních hráčů a ligový výběr na exotickém turné proti domácímu týmu a Ázerbájdžánu neuspěl.

Michal Bílek, trenér reprezentace

Nedařilo se ani v dalších duelech ve Skotsku či s Tureckem v New Yorku. Poprvé vyhrál až v pátém utkání, když tým v Hartfordu porazil natěšené Spojené státy, pro které to byla jedna z posledních příprav na mistrovství světa. Poté výhra nad Lotyšskem, ale zase smolný vstup do kvalifikace a domácí prohra s Litvou. Bílek nakonec tým na Euro dovedl, vyhrál skupinu a postoupil do čtvrtfinále. Je to třetí nejlepší výsledek české reprezentace v historii.

Josef Pešice (podzim 2013)

První tři zápasy: 3 výhry

Po odstoupení Michala Bílka v rozehrané kvalifikaci o MS 2014 se týmu ujal asistent Pešice, ale reálnou naději na postup Česko už nemělo.

Trenér SK Slavia Praha Josef Pešice na snímku ze srpna 2001.

Podzim však zvládl důstojně, když vyhrál všechna tři utkání: soutěžní na Maltě a v Bulharsku i přípravu s Kanadou.

Pavel Vrba (2014 až 2016)

První šest zápasů: 2 výhry, 2 remízy, 2 porážky (z toho 2 výhry v kvalifikaci)

Pavla Vrbu, úspěšného kouče z Plzně, si k reprezentaci přála většina fotbalového národa.

Trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba na tiskové konferenci.

V jeho případě se ukázalo, jak důležitý je prostor pro přípravu. První čtyři zápasy nevyhrál, jen dvě remízy a dvě porážky, navíc doma. Ale kvalifikaci začal parádně, na podzim 2014 všechna čtyři utkání vyhrál. A díky tomu udělalo Česko velký krok k postupu na Euro.

Karel Jarolím (2016 až ?)

První šest zápasů: 2 výhry, 3 remízy, 1 prohra

Takřka nulový čas na přípravu, navíc po Euru reprezentační kariéru ukončili Čech, Lafata, Plašil, Hubník, Limberský a k dispozici dosud nejsou ani zranění Rosický s Daridou.

Jarolím národní mužstvo převzal 9. srpna, necelých 26 dnů před prvním kvalifikačním zápasem. Stihl dva tréninky, přátelský zápas s Arménií, do kterého poslal dvaadvacet hráčů. A pak už se šlo na Severní Iry (0:0). Vyvstaly známé potíže se střílením gólů, v prvních třech duelech kvalifikace o MS 2018 nedali Češi žádný. První radost přinesl až čtvrtý duel s Norskem (2:1). Úterní remíza 1:1 v přípravě s Dánskem ukázala, že Jarolím pořád zkouší a hledá.

Los Euro 2020: Anglie, Chorvatsko a soupeř z Ligy národů

Česká reprezentace se na ME 2020 utká ve skupině D v Londýně a Glasgow s Anglií, Chorvatskem a vítězem play off off Ligy národů C, jenž vzejde ze čtveřice Skotsko, Norsko, Izrael, Srbsko.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).