Bastian Schweinsteiger se loučí s německým dresem. Poslední utkání v...

Bastian Schweinsteiger se loučí s německým dresem. Poslední utkání v reprezentaci sehrál proti Finsku. | foto: AP

Vítězná loučení. Reprezentační sbohem dali Schweinsteiger i Keane

• 9
Němečtí fotbalisté, kteří jsou soupeřem české reprezentace v boji o postup na mistrovství světa 2018, porazili v přípravném zápase Finsko 2:0. Emotivní loučení zažil Bastian Schweinsteiger, který ukončil kariéru v národním týmu. Poslední zápas za Irsko odehrál Robbie Keane a gólem se podílel na vítězství 4:0 nad Ománem.

Dvaatřicetiletý záložník Schweinsteiger z Manchesteru United od svého debutu v roce 2004 odehrál v německém národním týmu 121 utkání a vstřelil 24 branek. V historické tabulce německé reprezentace mu patří čtvrté místo za Lukasem Podolskim, Miroslavem Klosem a rekordmanem Lotharem Matthäusem (150).

Schweinsteiger startoval na sedmi velkých turnajích a na předloňském světovém šampionátu v Brazílii pomohl Německu vybojovat zlato. Svůj úmysl odejít z reprezentace oznámil už po letním Euru ve Francii.

Bývalý hráč Bayernu Mnichov odehrál úvodních 67 minut a prakticky každý jeho dotek s míčem diváci ocenili potleskem. Gólem své loučení neozdobil, finského brankáře Lukáše Hrádeckého ve druhém poločase překonali záložníci Max Meyer a střídající Mesut Özil.

„Znamená pro mě hrozně moc, že jste tady. Bylo mi ctí pro vás hrát,“ řekl dojatý Schweinsteiger v slzách fanouškům.

Šestatřicetiletý irský kapitán Keane ve 30. minutě zvýšil na rozdíl dvou branek 68. reprezentačním gólem. Své 146. utkání za národní tým dohrál v 56. minutě a mohl si v Dublinu vychutnat bouřlivý aplaus.

„Bylo to velmi těžké a emotivní. Chci poděkovat všem, které mě podporovali, a říct, že jsem si užil každou minutu z těch 18 let v týmu,“ uvedl Keane. „Každý chtěl, abych dnes dal gól, takže jsem rád, že se to povedlo. Teď se těším, že budu Irsko sledovat jako fanoušek.“

Výsledky přípravných zápasů

Estonsko - Malta 1:1 (0:0)
Branky: 57. Zenjov - 59. Effiong. Hráno v Pärnu.

Norsko - Bělorusko 0:1 (0:0)
Branka: 57. Krivec. Hráno v Oslu.

Dánsko - Lichtenštejnsko 5:0 (2:0)
Branky: 30. a 33. N. Jörgensen, 49. Cornelius, 61. Fischer, 84. Larsen. Hráno v Horsens.

Turecko - Rusko 0:0