Radost fotbalistů Mexika po gólu v utkání proti USA. | foto: AP

Američané prohráli v boji o MS s Mexikem, politika fotbal neovlivnila

• 6
Očekával se žhavý souboj, který měla ovlivnit nedávná prohlášení čerstvě zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Mexiku, ale k žádným vážnějším výstřelkům nedošlo. Zásadní informace ze šlágru úvodu závěrečné fáze kvalifikace fotbalového mistrovství světa v zóně CONCACAF tedy zní: výběr USA podlehl Mexiku 1:2 a přišel o jednu lichotivou sérii.

Po patnácti letech skončila americká domácí šňůra neporazitelnosti v kvalifikačních duelech. O výhře hostů rozhodl hlavou po rohovém kopu v předposlední minutě sedmatřicetiletý bývalý hráč Barcelony Rafael Márquez.

Hostům se dařilo

Také ve zbývajících dvou utkáních na úvod rozhodující části kvalifikace zóny CONCACAF uspěly hostující celky. Kostarika porazila 2:0 brankami z druhého poločasu Trinidad a Tobago a ujala se vedení v tabulce, Panama zvítězila v Hondurasu 1:0. Šest mužstev hraje o tři přímá postupová místa na MS v Rusku, čtvrtý tým půjde do baráže proti asijskému soupeři.

Zápas v Columbusu byl po prezidentských volbách velmi sledovaný vzhledem k předvolebním prohlášením nové hlavy státu Donalda Trumpa o stavbě zdi na hranici s jižním sousedem a vystěhování nelegálních imigrantů z Mexika zpět do jejich vlasti. Nedošlo však k žádným mimořádným událostem ani v hledišti, obě mužstva před zápasem společně zapózovala fotografům.

Mexičany poslal už ve 20. minutě do vedení Miguel Layún, který podle zámořských médií potrestal chybnou taktiku domácího trenéra Jürgena Klinsmanna, který zápas zahájil v „nezažitém“ rozestavení 3-5-2. Návrat k systému 4-4-2 přinesl zlepšení, brzy po změně stran i vyrovnání zásluhou Bobbyho Wooda a Američané měli převahu.

Gól kapitána hostů Márqueze těsně před koncem ale rozhodl o tom, že Mexiko ukončilo sérii čtyř porážek 0:2 ve vzájemných kvalifikačních zápasech v USA. Ve Spojených státech uspěli Mexičané v kvalifikaci MS poprvé od roku 1972.

Mexický fotbalista Hector Herrera padá, Matt Besler z USA si hledí míče.

Mexický brankář Alfredo Talavera vytahuje nad břevno střelecký pokus Američanů.

„Druhý poločas byl lepší, ale zapomněli jsme dát další góly. Rozhodla individuální chyba,“ litoval Klinsmann. „Teď je jasné, že potřebujeme (v úterý) tři body v Kostarice. Když ale budeme hrát jako ve druhém poločase, tak nemám strach,“ řekl německý kouč s myšlenkami na utkání proti soupeři, na jehož hřišti tým USA v kvalifikaci MS ještě nevyhrál.