Blatter nečekaně rezignoval na funkci šéfa světového fotbalu

2 2015
Předseda Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter jen čtyři dny po svém znovuzvolení do funkce nečekaně odstoupil. Oznámil to na úterní mimořádné tiskové konferenci v Curychu. „I když jsem dostal mandát od delegátů, necítím, že mám podporu z celého fotbalové světa,“ prohlásil.

Éra Josepha Blattera v čele fotbalu končí. Končí nepřetržitá vláda od roku 1998.

Blatter zřejmě neunesl tlak na svou osobu poté, kdy před týdnem v organizaci vypukl obří korupční skandál, byť on konkrétně z ničeho obviněn nebyl. 

„FIFA je můj život. Jediné, co mě zajímá, je fotbal po celém světě,“ začal 79letý funkcionář ve francouzštině svou řeč na tiskovce.

„Výkonný výbor se skládá ze zástupců svazů, nad nimiž nemáme žádnou kontrolu, ale za jehož činy je FIFA hnána k zodpovědnosti. Bojoval jsem za změnu, ale sám to nedokážu. A jak se zdá, ne všichni stojí za mnou,“ prohlásil s tím, že jeho mandát není tak silný, že nemá tak velkou podporu jako dřív. „Nepodporuje mě celý svět, fanoušci, kluby, hráči.“

Evropa, Severní Amerika i Austrálie před pátečním kongresem totiž volaly: „Nekandiduj, fotbal musí pokračovat bez tebe.“

Nevyslyšel je a úvodní kolo voleb nad svým konkurentem Alí bin Husajnem drtivě vyhrál. Díky podpoře Afriky a Asie získal 133 hlasů, jeho konkurent o šedesát méně. Jordánský princ vzápětí odstoupil. Tak se stal Blatter popáté za sebou šéfem fotbalu.

„Rozhodl jsem se znovu kandidovat, protože jsem si myslel, že pro fotbal je to to nejlepší,“ říkal o pár dnů později.

Reakce na odstoupení

Michel Platini, předseda UEFA: "Bylo to těžké rozhodnutí, odvážné rozhodnutí a správné rozhodnutí."

Greg Dyke, předseda anglické asocice: "Pro celý fotbal je to skvělá zpráva. Škoda, že nepřišla před pár lety. Nová FIFA musí být transparentní."

Wolfgang Niersbach, prezident německého svazu: "Je to správné rozhodnutí, i když přišlo trochu později, než by mělo. Fotbalu musíme vrátit serióznost, důvěryhodnost. Jen rezignací Seppa Blattera se všechny problémy nevyřeší, ale s ním by se řešily těžko."

Vitalij Mutko, ruský ministr sportu: "Pro celou fotbalovou rodinu je to rozhodnutí nečekané, ale odvážné a dělané s láskou k FIFA. Bylo udělané pod tlakem, který na něj byl vyvíjen před kongresem. Rezignace pomůže zabránit rozkolu ve FIFA, fotbal sjednotí a pomůže dokončit reformy, které byly zahájeny."

Franz Beckenbauer, legendární německý fotbalista: "Od Seppa Blattera to bylo moudré rozhodnutí. Tlak na něj byl příliš velký.  Nikdy by se s korupční aférou nesmířil, ať už za ní nese odpovědnost, nebo ne. Problém FIFA je v jejím systému."

Arne Friedrich, bývalý německý reprezentant: "Alespoň nějaké dobré zprávy z FIFA. Bude vzrušující sledovat, co se dál stane."

Tentokrát jeho mandát netrval čtyři roky, ale jen čtyři dny.

Nejbližší oficiální kongres se uskuteční 12. a 13. května 2016 v Mexiku. Ale tak dlouho se s volbou nového prezidenta FIFA čekat nebude.

Uskutečnit by se měla nejdřív v prosinci, nejpozději v březnu 2016. Do té doby  fotbal formálně povede první viceprezident Issa Hayatou z Kamerunu. „Potřebujeme najít správného kandidáta. Potřebujeme rozsáhlé reformy, proto jsem dal svou funkci k dispozici. Teď musíme urychleně svolat mimořádný kongres a zvolit nejlepšího nástupce. Já už kandidovat nebudu,“ tvrdil Blatter.“

Jeho vystoupení způsobilo šok. On, který se držel v čele fotbalu tak dlouho a veškerou kritiku odmítal či přehlížel, sám rezignoval.

Když svou řeč skončil, ze sálu odešel. Novináři mu tak nemohli pokládat žádné otázky.

„Podle stanov musí každým prezidentským volbám předcházet čtyřměsíční oznamovací lhůta,“ vysvětlil šéf volební a auditorské komise Domenico Scala. „FIFA také potřebuje čas, aby prověřila všechny kandidáty, kteří zase potřebují čas, aby mohli připravit svou vizi.“

Kdo by ho mohl nahradit? Alí bin Husajn, poražený z pátečního kongresu, do voleb půjde znovu, což prostřednictvím mluvčího už oznámil. Nebo svého kandidáta postaví Evropa?

Kdo má kolik hlasů při volbách FIFA

  • Afrika  54
  • Evropa 53
  • Asie 46
  • Severní a Střední Amerika 35
  • Oceánie 11
  • Jižní Amerika 10

Blatter svolal tiskovku do sídla FIFA na předměstí Curychu, novináři měli jen necelou hodinu a půl na to, aby ji stihli. V sále byla napjatá amotsféra. Když Blatter rezignaci oznamoval, tiskový mluvčí FIFA Walter De Gregorio měl slzy v očích.

Devětasedmdesátiletý švýcarský funkcionář byl v čele světového fotbalu  nepřetržitě od roku 1998, kdy vystřídal Joaa Havelange z Brazílie.

V posledních letech Blatter čelil čím dál větší kritice, že za jeho vedení se ve federaci rozbujela korupce. Podezření provázelo mimo jiné volbu pořadatelů mistrovství světa v letech 2018 (uspělo Rusko) a 2022 (Katar).

Poslední aféra vypukla minulý týden těsně před volbou v Curychu. Zatčeno bylo 14 funkcionářů, kteří čelí obvinění z korupce při volbě pořadatelů nebo prodeji marketingových práv. Podle amerických vyšetřovatelů sahají některé případy až do 90. let a úplatky dosáhly celkové výše 150 milionů dolarů.

Mezi podezřelé se naposledy zařadil i generální sekretář FIFA Jérome Valcke, který měl údajně poslat deset milionů dolarů jednomu z obviněných a někdejšímu šéfovi CONCACAF Jacku Warnerovi za to, aby podpořil kandidaturu Jižní Afriky na pořádání mistrovství světa v roce 2010.

Blatterovo jméno však mezi vyšetřovanými není. „Zaznamenali jsme, že Blatter odstoupil, ale my ho nevyšetřujeme. Nicméně jeho rezignace na probíhající řízení mít vliv nebude,“ uvedla v prohlášení švýcarská prokuratura.

Podle americké stanice ABC News a dalších zámořských médií však Blattera vyšetřuje FBI, což ale úřad nepotvrdil. Podle nejmenovaného zdroje ABC by mohly odcházejícímu prezidentovi FIFA uškodit výpovědi vyšetřovaných.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Rok do revoluce. Fotbalové Euro 2020 v otázkách a odpovědích

Zveme vás! Bilbao je jedním z dvanácti měst, kde se bude hrát fotbalové Euro...

Jen co byl spuštěn prodej lístků na mistrovství Evropy, začal na internetu frmol. Během první...

Švédky a Američanky na MS postupují, Thajky mají nelichotivý rekord

Švédské fotbalistky se rozcvičují na zápas s Thajskem.

Americké i švédské fotbalistky vyhrály na mistrovství světa ve Francii i druhé zápasy a v předstihu...

Jílkův první den: V kabině jsem cítil energii, hráči musí změnit myšlení

Sparťanský sportovní ředitel Tomáš Rosický (vlevo) a trenér Václav Jílek na...

VIDEO Od května je trenérem sparťanských fotbalistů. Mezi ně do kabiny však poprvé mohl přijít až po...

Tvrdík o jednání s Peltou: Hádali jsme se do krve o každou korunu

Jaroslav Tvrdík (vlevo), předseda představenstva fotbalové Slavie, hovoří na...

VIDEO Nejen v posledních dnech intenzivně pracovali na podobě kádru pro nadcházející ročník. Výraznou...

Mistr posiluje. Slavia získala Hovorku s Holešem, Souček má novou smlouvu

Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík (vlevo), záložník...

VIDEO Z jabloneckých fotbalistů Davida Hovorky a Tomáše Holeše jsou slávisté, opačným směrem míří Jan...

Další z rubriky

Potlesk pro české fotbalistky, v Chomutově zafandí i školáci

Kateřina Svitková (v červeném) se snaží projít přes Rusku Naděždu Koltakovou.

Zatímco nejlepší ženské fotbalové výběry bojují na mistrovství světa, české reprezentantky si...

Rok do revoluce. Fotbalové Euro 2020 v otázkách a odpovědích

Zveme vás! Bilbao je jedním z dvanácti měst, kde se bude hrát fotbalové Euro...

Jen co byl spuštěn prodej lístků na mistrovství Evropy, začal na internetu frmol. Během první...

Mění se fotbalová mapa? Finále MS do 20 let má nečekané obsazení

Korejská gólová radost v duelu s Ekvádorem.

Až v sobotu v šest večer v polské Lodži vypukne finále fotbalového mistrovství světa do dvaceti...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz