Švédská společnost ChyronHego je jednou z firem, která v posledních letech vyvíjela novou technologii na rozpoznávání ofsajdů ve fotbale, pomoci má umělá inteligence. | foto: ChyronHego

Umělá inteligence poprvé ohlídá ofsajdy. Sudí dostane echo, pak rozhodne

  • 53
Světová fotbalová federace FIFA bude na prosincovém Arabském poháru v Kataru poprvé naostro testovat novou technologii na posuzování ofsajdů. Jde o poloautomatický systém, jenž má upozornit na postavení mimo hru videorozhodčího, který následně sám rozhodne.

Jde o další vývojovou fázi technologie, kterou FIFA nanečisto testuje už déle než dva roky, mimo jiné na stadionech Manchesteru City či Bayernu Mnichov. V březnu by ji mohla IFAB, mezinárodní pravidlová komise, schválit i pro katarské mistrovství světa.

Má zrychlit a zpřesnit rozhodování ofsajdových situací. Díky umělé inteligenci.

„Hráči budou padesátkrát za sekundu snímáni prostřednictvím devětadvaceti bodů a nasbíraná data poté vyhodnotí umělá inteligence, která v případě ofsajdu upozorní videorozhodčího,“ řekl Johannes Holzmüller, šéf rozvoje nových technologií ve FIFA.

Systém by měl využívat deset až dvanáct kamer, které budou umístěny pod střechami stadionů.

S ofsajdy pomůže umělá inteligence. FIFA má plán, jak vylepšit slabinu VAR

Na vývoji se podílelo několik technologických společností včetně švédského ChyronHego, jež provozuje také v Česku známý statistický systém Tracab. Nejdál je však v současnosti britský Hawk-Eye, který už do fotbalu implementoval například i jednu z brankových technologií.

Ta funguje jednoduše: když balon přejde brankovou čáru, hlavnímu rozhodčímu okamžitě zapípají hodinky. U ofsajdů to bude podobné, jen by upozornění dostali videorozhodčí.

Wengerova revoluce. Nové pravidlo o ofsajdu by zvýhodnilo útočníky

Jeden z návrhů, jak změnit letitý předpis

„Chceme vytvořit podobný nástroj, jakým je právě gólová technologie. Neměl by rozhodovat místo sudích, ale měl by jim okamžitě říct, jestli se jednalo o ofsajd, nebo ne,“ podotkl v minulosti Holzmüller.

Hlavním cílem nového systému má být zejména zrychlení rozhodování. Vždyť nyní se některé těsné ofsajdové situace za pomocí speciálních kalibrovaných čar zkoumají na videu klidně i několik minut, průměrná délka jedné intervence VAR je podle Arséna Wengera, v rámci FIFA šéfa globálního rozvoje fotbalu, asi 70 sekund. A to je příliš.

„Nehledě na to, že díky nové technologii dokážeme rozhodování zpřesnit,“ zní z vedení světového fotbalu. „Dokážeme lépe určit moment přihrávky a také pozici jednotlivých částí těla bránících i útočících hráčů,“ uvedl Holzmüller.

Švédská společnost ChyronHego je jednou z firem, která v posledních letech vyvíjela novou technologii na rozpoznávání ofsajdů ve fotbale, pomoci má umělá inteligence.

Podle Pierluigiho Colliny, předsedy rozhodcovské komise FIFA, jde o zatím nejdůležitější test technologie ve fotbale. Zdůrazňuje však, že klíčový musí zůstat verdikt videorozhodčího: „Počítač může udělat čáru a určit ofsajdové postavení, ale jak moc se zainteresovaní hráči zapojili do akce či ovlivnili hru, to musí i nadále posuzovat člověk.“

Ve všech vyspělých evropských soutěžích s vyhodnocením ofsajdových momentů pomáhá zmiňovaná kalibrovaná čára. Ta dokáže rozsoudit i milimetrové situace, což přitom mnohdy vzbuzuje vášně. Třeba proto, že rozhodčí za pomocí operátora nepřesně určí moment přihrávky. 

Vůbec žádnou zvláštní technologii dosud nemá k dispozici Česko.

Tuzemští videorozhodčí proto ofsajdy posuzují na základě běžných záběrů z kamer, které mají k dispozici. Co není průkazné z opakovaček, nechávají na rozhodnutí sudích na hřišti.

Rozhodčí Pavel Franěk kontroluje situaci na monitoru systému videorozhodčího (VAR) během zápasu mezi Spartou a Olomoucí.

„Myslíme si, že Fortuna liga je soutěž, která by si kalibrovanou čáru určitě zasloužila, bohužel to ale není jen na nás. Jde o finanční prostředky,“ uvedl Radek Příhoda po svém letním nástupu do čela komise českých rozhodčích.

Počáteční investice do softwaru s licencí na čtyři roky činí asi 40 milionů korun, licence na další sezony vyjde zhruba na 10 milionů. „Řešíme to. V optimálním případě bychom technologii rádi měli od jarní části,“ uvedl Příhoda.

To FIFA už je aktuálně mnohem dál. Vážné koketování s umělou inteligencí budiž důkazem.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko