Tomáš Souček si užívá hattrick, kterého dosáhl v kvalifikačním utkání proti...

Tomáš Souček si užívá hattrick, kterého dosáhl v kvalifikačním utkání proti Estonsku. Uprostřed Jakub Jankto a Pavel Kadeřábek (vpravo) | foto: Reuters

Estonsko - Česko 2:6, přesvědčivý vstup do kvalifikace, Souček nastřílel hattrick

• 569
Čeští fotbalisté dokráčeli za povinným vítězstvím na startu kvalifikace o mistrovství světa. Na neutrálním hřišti v polském Lublinu porazili oslabené Estonce 6:2, tři góly nastřílel záložník Souček.

Pro české fotbalisty to byl v prvním utkání kalendářního roku soupeř na rozehrání. Těžší prověrky teprve přijdou.

„Jsme rádi, že jsme splnili povinnost, i když dva inkasované góly nás samozřejmě mrzí. Do kvalifikace jsme však vstoupili vítězně, zvládli jsme první krok, to je důležité,“ řekl český trenér Jaroslav Šilhavý.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Hned v sobotu Češi v pražském Edenu přivítají favorizovanou Belgii. Chybět jim budou opory z bundesligy, Schick a spol., kteří zpátky domů kvůli epidemické situaci nemohou, v úterý pak národní tým čeká duel ve Walesu.

Potvrdilo se, že otloukánkem kvalifikační skupiny, v níž jsou také Bělorusové, bude Estonsko.

Česku ve středu večer na neutrální půdě v polském Lublinu vůbec nestačilo. Domácí hráli v provizorním složení, povinné předzápasové testy na covid-19 jim z původní nominace vyřadily většinu hráčů i s trenérem.

A v zápase to bylo poznat.

Estoncům nepomohlo, že český tým po deseti minutách zaskočili vedoucím gólem. Spíš naopak, soupeře jako by tím vyprovokovali, zdravě naštvali a zbytek zápasu se hrál takřka výhradně na jednu bránu.

Českých gólů mohlo být i víc, do poločasu klidně pět nebo šest. Až když hosté ve druhé polovině vedli o pět branek a prostřídali, domácí se znovu trochu vrátili do hry: Vaštšuk dokonce po jedné z akcí trefil tyč za Pavlenkovou bránou, střídající Anier pak v závěru i snížil.

Byly to však ojedinělé estonské výpady.

Estonský fotbalista Rauno Sappinen se pokouší zastavit českého beka Pavla Kadeřábka.

Outsider se drtivou většinu duelu bránil - a ne příliš úspěšně. Domácí beci byli nešťastní zejména z útočníka Schicka, kterého neuměli odstavit od balonu. Sápali se po něm, nejméně dvakrát ho ve vápně evidentně drželi za dres, což sudí přehlédli.

Přesto se Schick po čtvrthodině prosadil, když se náramně pravačkou položil do centru záložníka Daridy. A po podobném pasu od českého kapitána Schick hrudí připravil druhý gól pro kolegu Baráka, jenž skóroval z otočky.

Češi se nenechali rozhodit tím, že se do urputné defenzivy soupeře v prvních několika minutách nemohli dostat. A nevykolejil je ani inkasovaný gól, který po Vassiljevově přihrávce za obranu vstřelil Sappinen.

Toho vůbec nezachytili čeští stopeři v čele s Čelůstkou a domácí útočník svůj únik zakončil střelou mezi nohama brankáře.

ZNÁMKOVÁNÍ: Ohodnoťte české fotbalisty za výkon v utkání kvalifikace MS proti Estonsku

Hosté zareagovali dobře. Přidali, zrychlili při práci s míčem, zpřesnili kombinace a rozhýbali hluboký blok soupeře, který vzápětí poprvé inkasoval od Schicka. A když Estonci dostali po půlhodině druhý gól, jejich hra se rozsypala.

Češi převzali plnou kontrolu nad zápasem, před i v pokutovém území soupeře si chvílemi dělali, co se jim zlíbilo.

Souček dal gól hlavou po rohovém kopu a pak i netradičně po přízemní ráně z dálky. Hned po pauze mu navíc další trefu naservíroval před prázdnou bránu Kadeřábek a záložník West Hamu slavil svůj první reprezentační hattrick.

Šestou branku přidal z ostrého úhlu Jankto a krátce poté přepustil své místo na trávníku Masopustovi. Do hry se v průběhu druhého poločasu dostali také Vydra, Holeš, Zima a po více než sedmi letech čekání rovněž Pekhart.

Střídání však českému týmu příliš neprospěla, v poslední půlhodině už nebyl tak dominantní jako předtím a pět minut před koncem podruhé inkasoval.

O postup na světový šampionát usilují Češi v samostatné historii posedmé, úspěšní však byli jen v roce 2006, kdy se s turnajem v Německu loučili po základní skupině.

Z kvalifikace na turnaj do Kataru, který se uskuteční na podzim nadcházejícího roku, postoupí jen vítěz, druhý tým dostane druhou šanci v baráži.