Dneska bych mohl hrát jedině za Barcelonu, usmívá se slavný Panenka

Antonín Panenka byl uveden do fotbalové Síně slávy. | foto: MF DNES

13 2011
Třetí červnové pondělí to bude pětatřicet let, co se tehdy sedmadvacetiletý český fotbalista při finále mistrovství Evropy rozběhl na penaltu. A příští moment z něj udělal nesmrtelného hrdinu.

Antonín Panenka tehdy poslal míč lehkým obloučkem doprostřed branky, zatímco německý brankář Maier plachtil k levé tyči.

A Československo bylo evropským šampionem.

"Vzpomínat na tenhle bělehradský okamžik mě neomrzí do smrti," říká dnes dvaašedesátiletý Panenka. "Se starou gardou Bohemky jezdíme hrát po celé republice a lidi ta moje penalta pořád zajímá. A těší mě, že se na ni ptají nejen ti starší, ale že o ni vědí i mladí."

A vzápětí dodává: "No a já pořád dokola opakuju, jak to tenkrát bylo. Někdo by z toho už byl otrávenej, ale já o tom mluvím rád. Kdyby mi každý, komu to vyprávím, dal korunu, jsem dávno milionářem."

Měl strach, ale operace kyčle se vydařila

Před dvěma roky prodělal operaci kyčelního kloubu, jeho chůze je kolébavá a internacionál budí dojem, že trpí.

"Ale kdepak, přestože jsem z ní měl hrůzu, operace dopadla výborně, nic mě nebolí a můžu bez obav sportovat. Jen si vzpomeňte, že já měl vždycky trochu atypickou chůzi, podobně jsem se kolíbal už jako mladý. Tělo si na to zvyklo, takže ta chůze mi zůstala. Jen si při ní možná víc ulevuju," vysvětluje.

Antonín Panenka

Antonín Panenka

Bez větších problémů hraje fotbal, tenis, golf, nohejbal a stolní tenis.

"Jen při tom fotbale mi trochu dělá potíže souvislejší běh. Tak si vlezu do středového kruhu, udílím pokyny, rozehrávám, prostě jako zamlada," směje se Panenka, současný prezident Bohemians 1905. Tedy klubu, s nímž byl neodmyslitelně spojen od žáků do dvaatřiceti.

Říká, že fotbalu si teď užije málem víc, než když hrál ligu.

"Od konce podzimu až do února hrajeme v Edenu na umělce Memoriál Petra Packerta, od konce jara do podzimu má zase program stará garda Bohemky. Nejednou máme za víkend i tři zápasy, přitom každý v jiném místě."

I ve dvaašedesáti hraje o body

Se závodním fotbalem končil ve čtyřiačtyřiceti v rakouském Kleinwiesendorfu, ale o soutěžní body se pere dodnes. Asi byste neuhádli, o jaký sport dnes v Panenkově případě běží. Kdepak nohejbal, který by mu asi byl nejbližší.

ANTONÍN PANENKA

Narozen: 2. prosince 1948
Hráčská kariéra: odchovanec Bohemians 1905, v prvním mužstvu v letech 1967 - 1980
Zahraničí: 1981 - 1985 Rapid Vídeň, 1985 - 1987 St. Pölten, 1987 - 1989 Slovan Vídeň, 1980 - 1991 Hohenau, 1991 - 1993 Kleinwiesendorf (všechno Rakousko)
Reprezentace: v letech 1973 - 1982 59 startů za Československo, 17 gólů
Úspěchy: mistr Evropy 1976; bronzová medaile z mistrovství Evropy 1980; mistrovské tituly s Rapidem Vídeň v letech 1982 a 1983; v květnu 1985 nastoupil za Rapid ve finále někdejšího Poháru vítězů pohárů (PVP) Everton - Rapid Vídeň 3:1; Fotbalista roku 1980

"Válím tu nejnižší soutěž v ping-pongu za béčko Čerčan. Před dvěma lety mě do toho uvrtal jeden kamarád. Říkal, pojď založíme v Čerčanech pingpongové béčko. No a protože mám ping-pong rád, šel jsem do toho. Já si dělám legraci, že jsme založili líheň pro áčko. Když je od října do února sezona, hrajeme zápasy každý pátek, z Nespek, kde bydlím, to mám necelé čtyři kilometry, takže žádný problém."

Jeden Panenkův známý si prý dal před rokem práci a dopátral se, že autor světoznámé bělehradské penalty je v celostátním žebříčku na 10 060. místě.

"A protože jsem odmalička soutěživý, dal jsem si závazek, že za rok musím být do deseti tisíc. Tak se po tom žebříčku musím poptat. Ale pozor, v té nejnižší soutěži jsem celkově čtrnáctým hráčem," pochlubí se.

Když se vrátíme k Panenkově původní profesi, pochvaluje si, že "jeho Bohemka" mu poslední dobou dělá radost. Především výsledky.

"Kdo by čekal, že sedm kol před koncem budeme šestí. Ale vyplácí se, že kluci jsou spolu už skoro čtyři roky, na hřišti je vidět, že na sebe jsou zvyklí. A ještě jedna věc, jsou pořád skromní a opravdu tady funguje to, čemu se říká dobrá parta."

Ubylo fotbalistů, přibylo nosičů vody

Vzápětí však přidává i kritická slova.

"Výsledky, to jo. Ale s herním projevem už je to horší. Když si vzpomenu třeba na náš březnový zápas s Ústím, který jsme vyhráli jedna nula gólem čtyři minuty před koncem, ještě dneska mi naskakuje husí kůže. Snad deset let jsem tak hrozný fotbal neviděl."

Podle Panenky je to odraz současného fotbalového trendu.

"Řeknu to stručně: za mých časů bylo v mužstvu osm devět fotbalistů a jeden dva nosiči vody. A když říkám fotbalistů, tak opravdu myslím fotbalistů. A dneska? Devět nosičů vody a jeden fotbalista. A to ještě v tom lepším případě. Typickým příkladem je Plzeň s Horváthem. Navíc dřív se nechodilo jen na fotbal, ale i na osobnosti. Jenže na koho máte chodit dneska?" ptá se Panenka.

Panenka přebírá vyznamenání

Panenka přebírá vyznamenání

Klíčový problém spočívá podle Panenky už u žáků.

"Jen se podívejte, co dnes na hřišti převládá. Kondice, agresivita, tvrdost, rychlost. A proč? Protože už i malí kluci jsou k tomu vedení. Už v žácích dostávají přednost fyzicky dobře vybavení a urostlí bojovníci. Na úkor těch chytřejších, kteří to umí hlavně s míčem. Takoví u dnešních mládežnických trenérů bohužel nemají šanci. Dává se přednost kolohnátům a výsledkům."

"Co je pak komu platné, když svou soutěž žáci vyhrají, ale není mezi nimi nikdo s fotbalovou myšlenkou, nikdo, kdo by fotbalem dokázal fanoušky potěšit," dodává Panenka. "Takže je úplný zázrak, že Bohemka vychovala hráče jakými jsou třebas Václav Kadlec, Milan Škoda, Martin Nešpor a samozřejmě i dva Honzové Morávek s Moravcem."

Dneska bych si zahrál jedině za Barcelonu

Není divu, že Panenkovi by dnešní silový fotbal nevyhovoval.

"V současném fotbale bych měl velké problémy. Nebyl jsem rychlý, agresivní ani tvrdý. A hlavně, neměl bych kolem sebe pány fotbalisty, jakými pro mě byli Knebort, Bičovský, Dobiaš, Jílek, Prokeš, Jarkovský nebo Ivančík. Dnešní fotbal je prostě jiný, takže tím spíš zaslouží obdiv například plzeňský Horváth. A jsem přesvědčený, že Pavel by byl blahem bez sebe, kdyby si to mohl strčit s naší starou Bohemkou."

Nakonec i Panenka by v dnešním fotbale přece jen našel zalíbení.

"Kdybych ty roky mohl vrátit, tak v sestavě dnešní Barcelony by mě to určitě bavilo. Mezi samými fotbalisty, bez žádného nosiče vody, to bych si fakt pošmáknul," zasní se Panenka.

Co Panenka současnému fotbalu rozhodně nezávidí, je jeho zadluženost. Zpožděné výplaty byť jen o měsíc, to ve své éře nezažil.

"Ani jsem to zažít nemohl, protože profesionalismus byl za komunistů tabu. Tenkrát jsme každý měli fingované zaměstnání v patronátním podniku. My jsme se tenkrát jmenovali Bohemians ČKD Praha, takže já byl soustružníkem v ČKD a s kamarádama jsem si dělal legraci, že se tam s Karolem Dobiašem o soustruh střídáme na ranní a odpolední," líčí internacionál.

Antonín Panenka

Antonín Panenka

"Takže i když to žádné závratné sumy nebyly, peníze jsme měli vždycky. A když už náhodou něco hrozilo, zavolalo se do ČKD nějakému stranickému tajemníkovi, a výplata vždycky přišla včas."  

V bývalém Československu se nejlepší fotbalista roku 1980 mistrovského titulu nedočkal. Jeho milovaní klokani vyhráli ligu v roce 1983, ale to on už byl miláčkem rakouské metropole.

"Když si na tehdejší Bohemku vzpomenu, dodnes jsem přesvědčený o tom, že tenkrát měla mužstvo, které mělo získat ne jenom jeden, ale minimálně tři tituly," říká Panenka, který si úterý 13. ledna 1981 pamatuje, jako by to bylo dnes.

Takový zápas hráli jen dva Češi: Panenka a Nedvěd

"Šest neděl po dvaatřicátých narozeninách jsem v jedenaosmdesátém odfrčel z Hlavního nádraží vindobonou do Vídně. V tamním Rapidu jsem strávil nádherných čtyři a půl roku. A čeho jsem se nedočkal v Bohemce, to jsem si vynahradil v Rapidu, protože titul jsem tam slavil dvakrát v letech 1982 a 1983," připomíná dvojnásobný mistr Rakouska.

A že se Panenka zapsal do historie Rapidu opravdu nezapomenutelně, o tom svědčí, že mu z nejslavnějšího rakouského klubu dodnes chodí každoročně permanentka s parkovačkou, ve VIP klubu má pořád své křeslo a do prominentní restaurace v areálu stadionu si může kdykoli přivést hosty.

"Sice jsme za minulého režimu mohli chodit ven až po třicítce a to ještě po splnění jistých kritérií, ale já si to v Rapidu opravdu užil. Nejen ty dva tituly, ale i zápasy v evropských pohárech, ze kterých si nejvíc považuju fínále někdejšího Poháru vítězů národních pohárů," zavzpomíná opět.

"Sice jsme tenkrát v pětaosmdesátém prohráli s Evertonem tři jedna, ale kdo z českých fotbalistů se startem ve finále tohohle poháru může pochlubit? Jenom já a Pavel Nedvěd, který před dvanácti lety poslední ročník PVP vyhrál s římským Laziem."

Výhoda Plzně: vedle náskoku i centrální mozek Horváth

Když má Panenka odhadnout, kdo vyhraje titul, dává víc šancí Plzni.

"Plzeň hrála na podzim hodně atraktivní fotbal, má kvalitního trenéra a nejspíš dobré zázemí. Jaro jim sice už tak úplně nevychází, ale pořád jim funguje centrální mozek, jak Pavlovi Horváthovi říkám. A nezapomeňme na ten plzeňský šestibodový náskok."

Proti Spartě podle Panenky mluví i fakt, že se jí zatím nepodařilo nahradit Kucku s Wilfriedem.

"S těmito hráči Spartě odešlo nejen deset Wilfriedových gólů, ale i Kuckova úžasná síla ve středové řadě. A jak dovedu pochopit sparťanské vedení, které se samozřejmě zachovalo tržně, tak nechápu Wilfrieda, který šel za sice mnohem lukrativnější nabídkou, ale sportovně si pohoršil. Kdyby si rok počkal, určitě by dostal lepší nabídku než z holandského Arnhemu, který hraje o záchranu."

Budoucnost Sparty však Panenka vidí slibně.

"Dnes je na Letné hodně mladých a přitom už hodně dobrých hráčů. A je jen otázkou času, kdy se začnou víc prosazovat," míní Panenka. "Dejte na mě, že sparťanské časy se do dvou tří let vrátí."

A jak vynálezce "vršovického dloubáku" vidí budoucnost oblíbeného Ďolíčku?

"Tenhle náš slavný stadion postavil na začátku třicátých let minulého století nějaký pan Danner. Postavil ho fotbalistům a těm ho taky věnoval. Bohužel, ligu teď musíme hrát v Edenu a osud Ďolíčku je nejistý. Je to strašně smutný, ale snad ještě nějaká naděje na návrat existuje..." uzavírá nejslavnější z fotbalových klokanů.

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí šestičlenná o udržení.

Bořek Dočkal, Alex Král, Jean-David Beauguel, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch Lukáš Masopust, Tomáš ChorýDavid Moberg Karlsson, Joel Kayamba

Nejčtenější

Kdo proklouzne mezi elitu a kdo bude hrát o Evropu? Fotbalová liga vrcholí

Zlínský záložník Petr Jiráček (vpravo) vyváží míč před Josefem Hušbauerem ze...

VIDEO Slavii stačí bod, aby šla do nadstavbové části jako lídr. Baník i další týmy zase potřebují uspět,...

Sarri se klaněl Slavii: Tak fyzicky nadupaný tým jsem neviděl dvacet let

Gianfranco Zola (vpravo), asistent trenéra Chelsea Maurizia Sarriho.

Londýn (od našeho zpravodaje) Celý zápas poskakoval u postranní čáry, vybíhal mimo vymezené území vypadalo to, že ani vedení o...

Disciplinární komise zrušila Hušbauerovi žlutou kartu z derby

Josef Hušbauer ze Slavie (vlevo) dostává v derby se Spartou žlutou kartu za...

Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace vyhověla pražské Slavii a zrušila záložníkovi Josefu...

Renomé, čtvrt miliardy i body do koeficientu. Úctyhodný počin Slavie

Slávističtí fotbalisté kynou fanouškům na stadionu Stamford Bridge po vyřazení...

V Anglii získala renomé, obdiv, respekt. Fotbalová Slavia odehrála nezapomenutelné zápasy s...

Manchester City zdolal Tottenham, pomstu za Ligu mistrů zařídil Foden

Bernardo Silva (vlevo) a Phil Foden se radují z výhry nad Tottenhamem.

Před třemi dny svedli mimořádnou bitvu v odvetném čtvrtfinále Ligy mistrů, teď se fotbalisté...

Další z rubriky

Legendárního Pelého v Paříži trápí infekce močových cest

VZÁCNÝ HOST. Brazilská legenda Pelé vítá diváky před zahájením semifinále

Poslední zdravotní problémy fotbalové legendy Pelého způsobila infekce močových cest....

Pelé byl propuštěn z pařížské nemocnice, strávil v ní pět dnů

POZDRAV OD LEGENDY. Finále Afrického poháru národů si nenechal ujít ani...

Legendární fotbalista Pelé byl propuštěn z pařížské nemocnice. Hospitalizován byl pět dnů kvůli...

Pelé má močové kameny. Je zase v nemocnici a čeká ho chirurgický zákrok

LEGENDA NA PŘÁTELSKÉM UTKÁNÍ. Zápas mezi Švédskem a Brazílií si nenechal ujít

Legendární brazilský fotbalista Pelé je znovu v nemocnici. Po návratu z Paříže, kde byl kvůli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz