Sobota 23. ledna 2021, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

Odešel hříšník, bůh zůstává. Osobní vzpomínka na sílu Maradonova vlivu

  9:59
Mám rád fotbal. Mám rád Argentinu. Nemám rád Maradonu. Mnohokrát v životě jsem tohle někomu vyprávěl. Až nyní poprvé sbírám odvahu vzepřít se sám sobě a prohlásit, že Maradona vlastně byl nejlepším fotbalistou všech dob. Proč zrovna on, k tomu se dostanu za chvilku. Nejprve jedna vzpomínka, která sílu Maradonova vlivu charakterizuje.

Slavný argentinský fotbalista Diego Maradona opustil svět. Bylo mu 60 let. | foto: Getty Images

Když před 14 lety odjížděl český nároďák – poprvé a prozatím naposledy – na mistrovství světa, připravovali jsme k tomu v redakci speciální magazín. Tehdy ještě byli Cristiano Ronaldo a Lionel Messi příliš mladí a nešlo vytušit, jaké gólostroje novověku z nich vyrostou. Na misce vah „největší fotbalista na věky věků“ se ocitla jiná jména: Pelé, Beckenbauer, Maradona. U článku jsme potřebovali jejich osobnosti vystihnout i fotografií.

Pelé se na ní usměvavě zubí, v očích má nezaměnitelnou jiskru, od pohledu přitažlivý sympaťák. Vlastně se ani nedivím, co o něm trochu šeptem prozrazoval jeho dávný přítel z fotbalových trávníků Josef Masopust, že připomínal v mládí námořníka – co hotel, to nějaká dívčí známost. I tohle k fotbalové slávě patří.

Víkend

Prošedivělý Franz Beckenbauer by si výrazem nezadal s bankéřem či uznávaným panem profesorem. Šlechetnost a důstojnost k němu vždy seděly.

Maradona je úplně jiný. Hledí do dáli, trochu podmračeně a povýšeně. Má na sobě maličko odrané tričko a obnažené pravé rameno s vytetovaným Che Guevarou, argentinským levicovým revolucionářem. Od Maradonových úst proudí hustý kouř z doutníku. Jistě kubánského, jelikož jiný by si jako obdivovatel Fidela Castra určitě nevzal.

Od Maradonových úst proudí hustý kouř z doutníku. Jistě kubánského, jelikož...

Od Maradonových úst proudí hustý kouř z doutníku. Jistě kubánského, jelikož jiný by si jako obdivovatel Fidela Castra určitě nevzal.

A nyní můžete tipovat: která z fotografií stála nejvíc peněz? Dokonce mnohonásobně víc než zbývající dvě?

a) Král Pelé

b) Císař Franz

c) Feťák Diego

C je správně. Tak vysokou sumu za celý svůj novinářský život nepamatuji. Seděli jsme tehdy v redakci a čekali snad tři dny na ortel z šéfredakce, jestli fotku, vymykající se z rozpočtu, koupíme.

Výjimečně se to schválilo, protože šlo o výjimečnou osobnost. O Maradonu.

Zastavit ho? Nakopat mu

On výjimečný prostě byl. I když se mi lidsky protivil, jak se choval, že bral drogy, že si zadával s neapolskou mafií, že měl sklony k marxistickým myšlenkám.

Maradona coby postrach obránců

Maradona coby postrach obránců

Maradona vždy míval obdivovatele, nebo nepřátele, ale nic mezi tím. I proto je s podivem, že – ošklivě řečeno – nezemřel dřív nějakým krutým osudem. Věkem přežil další argentinské idoly, krále tanga Carlose Gardela, který zahynul v 45 letech při leteckém neštěstí, i Evu Perónovou, tu v 33 letech odvedla ze světa rakovina.

Ze svaté argentinské trojice měl Maradona nakonec nejpevnější kořínek. O život se ho nepokusil připravit ani nějaký pošetilý atentátník, nepotkal ho osud Che Guevary, jehož v 39 letech zastřelili.

Maradona coby mistr světa

Maradona coby mistr světa

Unikátnost Maradony vynikala na hřišti. Před lety napsal redakční kolega Petr Nečada, že kdyby si měl vybrat fotbalistu, s nímž by mužstvo vyhrálo mistrovství světa, tak Maradonu. Až na druhé místo nasadil Pelého.

Chápu proč. Maradona byl chlap do první bojové linie ve zdánlivě prohraných bitvách s nejtěžšími soupeři. V 80. letech minulého století, kdy se hrál na dnešní poměry zákeřný fotbal a nohy fotbalistů trpěly (i Diego to odnesl těžkou zlomeninou kotníku), byl Maradona téměř neoddělitelný od míče. Zasekávačka, klička, levá noha, sprint, znovu dominantní levačka, třetí klička, pátá, střela a gól. Úchvatný driblink, tempo i důraz.

Zastavil ho jen ten, kdo mu doslova nakopal. Po takových šlehách, jaké dostával do celého těla, by se dnes Messi nebo Ronaldo nechali odnést z trávníku a pár dní marodili.

Maradona a jeho slavná boží ruka

Maradona a jeho slavná boží ruka

Zatímco zrovna Messi se „veze“ s výkonem mužstva nahoru a dolů, Maradona mužstva velkými doslova „dělal“ za všech okolností. Nedávno vysílaný televizní dokument o Diegovi k jeho kulatinám barvitě líčí příběh Neapole z poloviny osmdesátých let. „Nejchudší město Itálie koupilo nejdražšího fotbalistu světa,“ psal tamní tisk.

A právě tento jižanský klub s nevalnou pověstí, mnoha dluhy, po celé zemi urážený do špindírů, buranů a mafiánů, klub ze spodiny italské ligy přivedl postupně na vrchol. A kdyby jen italský, dokonce i evropský!

Pro Argentinu svou genialitou vyhrál titul mistrů světa 1986 a mnoho nechybělo, aby to zopakoval i na dalším šampionátu.

Co se dělo dál, dobře víme.

Zhuntované tělo

Těžce zkoušené tělo i duše pod náporem kokainu a jiných drog začaly chřadnout. Zasvěcení věděli, že „bere“, a když všechno prasklo, začal se mu svět nenapravitelně hroutit.

Pro ty, kdo dodnes mají před očima nejedno Maradonovo úžasné fotbalové tango, bylo hodně smutné sledovat neustále se opakující zprávy o rychlých transportech do nemocnice a pobytech na odvykacích kúrách. Vidět tlustou a upocenou kuličku ve vytahaných teplácích, kterou někdo vyfotil na ulici pomalu jako bezdomovce. Číst o další srdeční zástavě a jak po několika dnech vyhlašuje celému světu: „Stál jsem v tunelu smrti, ale pak jsem uviděl zástupy fanoušků Boca Juniors, za nimi River Plate, San Lorenza a další a bylo mi jasné, že můj čas ještě nenadešel.“

Diegovy lásky. Patřil k nim doutník, ale hlavně dcery Dalma a mladší Giannina....
Diegovy lásky. Patřil k nim doutník, ale hlavně dcery Dalma a mladší Giannina....

Diegovy lásky. Patřil k nim doutník, ale hlavně dcery Dalma a mladší Giannina. Ta je dnes módní návrhářkou a má syna Benjamína se známým argentinským fotbalistou Sergiem Agüerem.

Pochopení s takovým životem by měl snad jen doktor v podání Rudolfa Hrušínského z Vesničky mé střediskové, když pacientovi říká: „Tělo má jít do hrobu pořádně zhuntovaný.“

Jestliže Diega nikdo neopouštěl, pak fanoušci. Právě u nich uspěl v hlasování o fotbalového krále 20. století. U odborníků naopak dostal přednost Pelé.

A kruh se znovu uzavírá: Pelé, nebo Maradona? Kdo byl lepší? Dosaďme v neprospěch Pelého, že nikdy nehrál v Evropě a jeho výkony mu vždy usnadňovali lepší spoluhráči.

Oba fotbaloví titáni se k osobnímu rozhovoru na delší chvíli dostali vlastně jen jednou. Před lety se Maradona dal trochu dohromady, procházel lepší fází života. Kvůli narůstající obezitě mu podvázali žaludek, jedl jen polévky, kaše a dávky kuřecího masa. Rázem jeho hmotnost jako zázrakem klesla ze 120kg na 80. Vypadal svěže a nepostrádal odhodlání. „Už nechci kvůli drogám ztrácet pojem o čase, přicházet o svůj život, o mé dcery,“ říkal.

Na televizní stanici Canal 13 si založil diskusní pořad s rekordní čtyřmilionovou sledovaností, kde si povídal s hercem Antoniem Banderasem, fotbalistou Zinedinem Zidanem a dalšími osobnostmi. Tou úplně první byl Pelé. Rozhovor se nesl v duchu vzájemných lichotek, a když došlo na dotaz, který z nich byl lepším fotbalistou, Maradona dialog zakončil větou: „Já to nevím, ale moje maminka říká, že já.“

Zasmáli se tomu, ve studiu si pak zažonglovali s míčem, aby potvrdili dobrou kondici, a v závěru pořadu, který míval název Noc s desítkou, došlo i na výměnu podepsaného dresu s desítkou na zádech. Oba s ní hrávali.

Z té doby také koluje vtip, jak papež nepoznal Pelého, který před ním stál. Prý mu ostatní napověděli: „Svatý otče, to je ten, který byl v Diegově pořadu. Načež papež odvětil: „No to jste měli říct rovnou!“

Věčná škoda, že dva fotbaloví králové se už nikdy nepotkají. Na věčnost neodešel ten, který už má dávno dopředu pořízenou hrobku s výhledem na stadion brazilského Santosu, v jehož dresu strávil kariéru.

Svět opustil o 20 let mladší hříšník Maradona.

Bůh Diego zůstává.

V Argentině přejmenovali ligovou soutěž na Maradonův pohár

Argentinská fotbalová liga se v sobotu znovu rozběhla s emocionálními vzpomínkovými ceremoniály na Diega Maradonu. Legendárního hráče si v nejvyšší domácí soutěži, jež byla po středečním úmrtí mistra světa z roku 1986 přejmenována na Copa Diega Maradona (Pohár Diega Maradony), připomínali fotbalisté, trenéři i rozhodčí.

Zápasy na všech stadionech začínaly tradiční minutou ticha. Rozhodčí měli na zadní části svých dresů nápis "Gracias Diego" (Děkujeme, Diego) a hráči věnovali své góly zesnulému národnímu hrdinovi.

Tým Gimnasia y Esgrima, který Maradona vedl od loňska do své smrti, uctil památku slavného kouče vítězstvím 1:0 nad Vélezem Sarsfield. Hráči nastoupili k zápasu v trikotech s Maradonovým číslem 10 a po výhře v kabině skandovali jeho jméno.

"Chceme tohle vítězství věnovat našemu otci, protože on naším otcem byl. Jsme šťastní, že jsme pro něj mohli vyhrát," řekl v slzách záložník Víctor Ayala. Další z hráčů Gimnasie Lucas Licht nastoupil v nastaveném čase jako střídající ve starých kopačkách značky Puma, které mu Maradona daroval.

Na některých stadionech zněly písně složené na počest hvězdné Maradonovy kariéry. Na velkoplošných obrazovkách se pak prvních deset minut zápasu promítaly fotografie slavného nositele čísla deset.

(ČTK)

Autor:
Témata: Diego Maradona, Drogy
  • Nejčtenější

Rivalové spojili síly. Takový výzkum nelze akceptovat, řekly Sparta se Slavií

Na hřišti se vždycky pobijí, panuje mezi nimi víc než rivalita. Mezi sebou válčí i v zákulisí. Nejnovější výzkum...

Liga v ledním fotbale. Slavia otáčela, Slovácko je čtvrté. Sparta i Plzeň bez gólů

V neděli ve třech zápasech jen dva góly, za celý víkend dohromady pět remíz. Mrazivý úvod fotbalového jara zvládly...

Ostrava - Sparta 0:0, v třeskutém mrazu málo šancí, rozhodnout mohly oba týmy

Sparťanští fotbalisté dál nabírají ztrátu na vedoucí Slavii i druhý Jablonec. Ve svém úvodním ligovém utkání v roce...

Dám si do nosu cibuli a nic. Kolář o covidu i vztahu s Tvrdíkovou dcerou

Premium Začátek nového roku měl trávit na soustředění v Portugalsku, místo toho doma bojoval s covidem-19. Stejně jako řada...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Olomouc 3:1, mistr slaví i díky sporné penaltě, dva góly dal Kuchta

Slávističtí fotbalisté ve svém úvodním utkání nového roku herně neoslnili, ale zvítězili – v rámci 15. kola první ligy...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

FIFA a spol. brojí proti superlize. Pohrozily zákazem účasti na MS

Světová fotbalová federace (FIFA) varovala kluby před vytvořením tzv. evropské superligy. Ve společném prohlášení s...

Proti Belgii nastoupí Češi v Edenu. Snad navážeme na Anglii, přeje si Šilhavý

První domácí utkání nového roku odehrají čeští fotbaloví reprezentanti v pražském Edenu. V březnu tam v kvalifikaci o...

Berbr byl propuštěn z vazby, strávil v ní skoro tři měsíce

Po téměř třech měsících je zase na svobodě. Roman Berbr, bývalý místopředseda Fotbalové asociace ČR, byl propuštěn z...

Rogoze dál vyšetřují na svobodě, Berbra by měli propustit z vazby v sobotu

Bývalého vyšehradského sportovního ředitele Romana Rogoze propustili z vazby, kde byl od poloviny října kvůli obvinění...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...