Sobota 26. září 2020, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. září 2020 Andrea

Končí na vrcholu, což je umění krále, říká o Čechovi jeho manažer

  9:59
Když v pondělí projížděl kolem pražského hotelu Pyramida, před očima mu proběhla patnáct let stará scénka. Jak poprvé v životě sedí s jedním talentovaným brankářem a vypráví mu, že má plán. Marketingový plán, jak ze jména Petr Čech vytvořit světovou značku. „Petr na mě koukal rozpačitě a nejspíš si myslel: Co to mele? Co je to za exota?“ vypráví David Trávníček, šéf marketingové sekce agentury Sport Invest.

Petr Čech s agentem Viktorem Kolářem (vlevo) a Davidem Trávníčkem, šéfem marketingové sekce agentury Sport Invest. | foto: Pavel Lebeda, Sport Invest

Vzpomínky se teď vracejí. Co v roce 2004 začalo zdvořilostním oťukáváním, pokračovalo dlouho jako pohádka a letos to skončí. Nečekaně. Nebo ne?

Petr Čech, ta celosvětově uznávaná celebrita, v úterý oznámil, že dohraje sezonu a sbohem. Trávníček, ze kterého už se dávno stal blízký rodinný přítel, už to věděl dřív.

Byl to šok, když vám Čech oznámil, co zamýšlí?
Petr není člověk, který by dělal unáhlená rozhodnutí. O životě přemýšlí, nemění názory, plánuje dlouho dopředu. Dalo se vytušit, že se to stane. Lhostejno, jestli prvního ledna nebo patnáctého dubna.

Tak kdy se to stalo?
Sedmadvacátého prosince si s námi dlouho volal. Na střídačku se mnou a Viktorem Kolářem (šéf fotbalové sekce Sport Investu). Z hlasu jsme poznali, že už je přesvědčený, že už ho nic nezviklá.

Čekal, že mu Arsenal nabídne novou smlouvu, a nic. Byl zklamaný?
Byl nad věcí, uměl si to manažersky zdůvodnit. Jaké jsou plusy, jaké minusy. Jak a kdy oznámit svůj konec. Jen jsem mu několikrát zopakoval: Uvědomuješ si, že když to uděláš, je to definitivní?

Brankář Arsenalu Petr Čech během utkání FA cupu proti Blackpoolu.

Zaváhal?
Vůbec ne.

A vaše reakce?
Řekl jsem mu, že se nikdy nesmí dostat do situace, aby toho kroku litoval. Že musí jít jen dopředu a neotáčet se.

KVÍZ: Rekordy, výroky a zajímavosti, které lemovaly Čechovu kariéru

Znám ho dvacet let a musím říct, že mě jeho rozhodnutí až dojalo. Jako by tím zmizela poslední česká fotbalová jistota.
Na jednu stranu je to smutné, ale víte, že mně v tomto týdnu přišel každý den naprosto normální? Všechno bylo tak hektické, že se mnou žádné emoce necloumaly. V pondělí večer jsem Petrovi řekl: Děláš výjimečnou věc, tak si příští den užij.

Jde to vůbec, když oznamujete konec?
I teď udělal krok, který je výjimečný. Končí na vrcholu, což je umění krále. Až za spoustu let lidi pochopí, co se stalo, co všechno dokázal a jak tu naši malinkou zemičku zviditelnil.

Je to rozhodnutí nezvratné? Nic ho nezviklá?
Čechíno není člověk, který by otáčel názory. V jeho očích je to definitivní. Styděl by se sám před sebou, kdyby to vzal zpátky. I tím ukáže svou sílu a charakter. Nikoho nechce zklamat a cítí, že nadešla ta správná chvíle.

I vy si to myslíte?
Možná je to za minutu správná chvíle, ale on prostě nechtěl čekat.

Český brankář Petr Čech diriguje obranu Arsenalu v zápase v Newcastlu.

Neexistovala varianta, že by šel třeba po sezoně o patro níž? Do West Hamu, do Crystal Palace, prostě jinam?
Ne, jeho ambice náležely a náleží Arsenalu. Rád by na jaře pomohl vyhrát Anglický pohár a Evropskou ligu. To by byl jeho vysněný konec, tečka s trofejí. Každopádně Arsenalu férově a s velkým předstihem řekl, že si musí najít jiného gólmana.

Zaskočil trenéra Emeryho?
Zaskočil všechny.

Jakou roli v Čechově rozhodnutí hrál fakt, že od září dělá v Premier League náhradníka?
Nemyslím, že nějak zásadní, jen o tom všem nejspíš intenzivněji přemýšlel. Hlavně jsem přesvědčený, že on se nikdy nesmířil s pozicí dvojky. Ani na vteřinu. Když v říjnu doléčil zranění, makal, aby byl připravený. V listopadu jsem mu řekl, že bych rád v lednu přiletěl na zápas proti Chelsea, a on hned: Hele, to už budu zase v bráně, natuty.

Pikantní souboj se hrál právě v sobotu podvečer.
Upřímně si myslím, že by si Petr zasloužil chytat. Pořád je lepší než jeho konkurent Leno. Nedělá chyby, má zkušenosti, vítěznou mentalitu, perfektně se připravuje. Bohužel teď je dvojkou s jedničkou na zádech.

Čechovi bude sedmatřicet, třeba jen Arsenal vyčkával.
Petr je člověk, který si chce a potřebuje budoucnost plánovat dopředu, a myslím, že po tom všem, co ve fotbale dokázal, na to má i nárok. Najednou se zastavil a povídá: A má vůbec cenu pokračovat?

Brankář Petr Čech pomáhal dětem ve Zruči u Plzně s rozvojem fotbalové kariéry.

I tělo mu naznačovalo, že je čas?
Jeho tělo funguje líp než u většiny vrstevníků. Z každého problému se vyhrabal dřív, než lékaři původně předpokládali, ale samozřejmě všichni stárneme. Prostě se sešlo víc důvodů, které zohlednil.

Ještě má před sebou čtyři měsíce, přesto mě i z novinářského ohledu přepadá lítost, protože skončí jedna dlouhá éra. Vy jste na tom jak?
Pořád jsem v módu, že se nic moc neděje. Taky jsem považoval za rutinu, že Petr stojí v brance a můžu za ním letět na zápas. Teď se prostor velmi zúžil a nostalgie je na místě.

Vzpomenete si, kdy jste se potkali poprvé?
Pod Strahovem, v hotelu Pyramida. Petr přijel mercedesem z Rennes, ale už měl podepsanou smlouvu v Chelsea. Já jsem mu představil nový marketingový projekt, jaké reklamy by se daly udělat, čemu se věnovat, jaké sponzory oslovit.

Co Petr?
Dodnes se smějeme tomu, že ze mě měl divnopocit: Nějaký Trávníček mi tu vykládá, že budu světová značka.

Kdy vás vzal?
Časem. A celkem brzy. Třeba tomu pomohlo první větší focení. Pan Zíka, který tehdy ve Sport Investu pracoval, vyslal do Londýna fotografa Ondřeje Pýchu a že prý je všechno domluvené a nic nebude problém. Jenže Ondra přiletěl, čekal na zprávu a nic. Ani Čechíno nevěděl, že se něco chystá. Já byl shodou okolností v Londýně a zařídil, co bylo potřeba. Dodneška vzpomínám, jak Petr pózoval vleže na silnici a kolem jezdili vyjevení taxikáři.

Petr Čech z Arsenalu během zápasu se Swansea City

I to byla cesta, jak být vidět?
V té době český sport miloval Neumannovou, Valentu, Haška, Jágra, Šebrleho. A najednou do toho přišla Chelsea, Čech, fotbal, Anglie, Abramovič. To byla kombinace, která se musela využít. Petr při své vrozené skromnosti určitě nemyslel na to, že ho brzy bude znát celý svět. Myslel jenom na sportovní stránku, ne na obchodní.

Petr Čech

Texty na iDNES.cz o ukončení kariéry

Jaký byl váš první dojem?
Sympaťák. Já mluvil, on poslouchal, díval se mi do očí a pobrukoval si nějakou melodii, což dělá dodneška.

Co váš příběh?
Začínal jsem dělat marketing ve Sport Investu a majitelé mi řekli: Tady máš určitý objem peněz pro sebe a dělej s nimi, co uznáš za vhodné. Je na tobě, jestli si je vybereš hned, nebo postupně za tři měsíce, ale další nebudou, pokud na sebe nevyděláš. Tak jsem to zkusil. Petr měl našlápnuto. No vidíte, dneska je značkou, kterou zná celá planeta. Tisíce lidí mu přes sociální sítě děkují za to, co dokázal a jakým je vzorem. Až mi z toho běhá mráz po zádech.

Mimochodem, jak jste ty první peníze investoval?
Do sebe. Abych si zaplatil bydlení, kancelář, auto. I poslední korunu jsme investovali, abychom projekt Čech rozjeli.

Co kdyby se nerozjel?
Je jasné, že hlavně Petrovi vděčíme za to, jak dnes vypadá naše marketingová agentura a vlastně celá společnost Sport Invest.

Máte pod sebou Ledeckou, Sáblíkovou, Hertla, Kadeřábka a desítky dalších sportovců, jenže ztratíte největší jméno. Bude to zásah?
Nepochybně, přesto se i z minusu dají vzít pozitivní věci. Náš základní úkol teď je, abychom Petrovi pomohli identifikovat se s jeho budoucností a s příležitostmi, které přijdou. Petr má takové jméno, že velkou značkou zůstane. Navíc věřím, že i jeho nové angažmá – ať už bude jakékoli – bude mít globální rozměr.

Vy už víte, co bude po létě?
Petr asi tuší, co bude dál, ovšem nic připravené není. Zbytek jara patří tomu, aby dokázal, že si zaslouží chytat za Arsenal.

V anglických novinách se objevilo, že ho zpátky do Chelsea láká velký boss Abramovič.
To mi vůbec nepřísluší komentovat. Stále platí smlouva s Arsenalem.

Petr Čech se stal tváří firmy PUMA.

Co trenérská dráha? Na licenci přece pracuje.
Do budoucna je to určitě jedna z cest, po které se může vydat.

Chápu, že nechcete ani naznačovat, tak pojďme ještě vzpomínat. Kterou z relikvií od Petra máte nejradši?
Nejradši mám zážitky. Ten pocit, když v Mnichově vychytal Bayern při penaltách a pro Chelsea vyhrál Ligu mistrů. Seděl jsem vedle Petrovy manželky Martiny, jejího bráchy a byl to nesmírně intenzivní zážitek. Taky vzpomínám na naše golfové souboje ve Španělsku nebo na obyčejnou procházku po Praze. V pět ráno, s doutníkem.

Během sezony?
Ano. Všechny sezony byly tak narvané, že jsme vždycky museli čekat na chvíli, kdy bylo vhodné trochu zastavit a uvolnit se.

Která slova vás napadnou, když se řekne Petr Čech?
Pracovitost, víra, profesionalita, odhodlání, kamarádství, lidskost. Petr se dávno dostal do pozice, kdy mohl říkat ne. I Moje marketingové nápady, nemluvě třeba o novinových rozhovorech nebo hromadě dalších žádostí, mohl shazovat ze stolu. Ale se žádným projektem, které jsem přes svoje vlastní síto procedil, mě neposlal do háje.

Ale co až odchytá poslední zápas?
Nebude třeba slov. Jen ho obejmu a poděkuju.

Po sezoně končím, překvapivě prohlásil brankář Petr Čech:

Autor:
  • Nejčtenější

Slavia - Midtjylland 0:0, taktická partie, boj o Ligu mistrů zůstává otevřený

Slávističtí fotbalisté v úvodním utkání závěrečného předkola Ligy mistrů proti dánskému Midtjyllandu branku nedali, ale...

FCSB - Liberec 0:2, spousta šancí, pak dva góly hlavou a postup

Dva centry z rohů, dva góly hlavou. Liberečtí fotbalisté po vítězství ve zvláštním zápase v Rumunsku postupují do...

Plzeň - SönderjyskE 3:0, už jen krok od pohárů, k postupu pomohly hrubky soupeře

Plzeňští fotbalisté postupují do závěrečné fáze kvalifikace o postup do Evropské ligy. Dánské SönderjyskE porazili...

Frustrovaný Zlín po Spartě. Jsme morální vítězové. Zloba kvůli penaltě

Zlínský stoper Václav Procházka kroutil hlavou. "Byl jsem v šoku, že jsem měl já udělat faul na penaltu." Jeho trenér...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Zlín 3:1, domácí dlouho prohrávali, pomohla jim přesilovka a vlastní gól

Padesát minut to vypadalo na překvapení. Fotbalová Sparta se doma proti Zlínu trápila, prohrávala, ztěžka se dostávala...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

POHLED: Fotbal v područí genderu: za vším hledej ženu. A opět i Berbra

Berbr, Berbr, Berbr. Buďte si jistí, že ať se na valné hromadě Fotbalové asociace stane cokoli, tohle jméno bude stejně...

V české lize je řada kvalitních hráčů, říká Zelený po duelu se Skotskem

Jaké to je reprezentovat Českou republiku poznal jablonecký levý bek Jaroslav Zelený už v mládí, ovšem zkušenosti...

Vzkaz z valné hromady fotbalu: Jsme za hlupáky, vyhrálo politikaření

Český fotbal má za sebou řádnou valnou hromadu. „Ukázalo se, že nejsme připraveni na západní svět. Dál budeme za...

V reprezentaci fotbalistek je covid, ale s Polskem se hrát bude

V reprezentaci českých fotbalistek odhalily testy dva případy koronaviru, páteční utkání kvalifikace mistrovství Evropy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...