Končí na vrcholu, což je umění krále, říká o Čechovi jeho manažer

Petr Čech s agentem Viktorem Kolářem (vlevo) a Davidem Trávníčkem, šéfem marketingové sekce agentury Sport Invest. | foto: Pavel Lebeda, Sport Invest

20 2019
Když v pondělí projížděl kolem pražského hotelu Pyramida, před očima mu proběhla patnáct let stará scénka. Jak poprvé v životě sedí s jedním talentovaným brankářem a vypráví mu, že má plán. Marketingový plán, jak ze jména Petr Čech vytvořit světovou značku. „Petr na mě koukal rozpačitě a nejspíš si myslel: Co to mele? Co je to za exota?“ vypráví David Trávníček, šéf marketingové sekce agentury Sport Invest.

Vzpomínky se teď vracejí. Co v roce 2004 začalo zdvořilostním oťukáváním, pokračovalo dlouho jako pohádka a letos to skončí. Nečekaně. Nebo ne?

Petr Čech, ta celosvětově uznávaná celebrita, v úterý oznámil, že dohraje sezonu a sbohem. Trávníček, ze kterého už se dávno stal blízký rodinný přítel, už to věděl dřív.

Byl to šok, když vám Čech oznámil, co zamýšlí?
Petr není člověk, který by dělal unáhlená rozhodnutí. O životě přemýšlí, nemění názory, plánuje dlouho dopředu. Dalo se vytušit, že se to stane. Lhostejno, jestli prvního ledna nebo patnáctého dubna.

Tak kdy se to stalo?
Sedmadvacátého prosince si s námi dlouho volal. Na střídačku se mnou a Viktorem Kolářem (šéf fotbalové sekce Sport Investu). Z hlasu jsme poznali, že už je přesvědčený, že už ho nic nezviklá.

Čekal, že mu Arsenal nabídne novou smlouvu, a nic. Byl zklamaný?
Byl nad věcí, uměl si to manažersky zdůvodnit. Jaké jsou plusy, jaké minusy. Jak a kdy oznámit svůj konec. Jen jsem mu několikrát zopakoval: Uvědomuješ si, že když to uděláš, je to definitivní?

Brankář Arsenalu Petr Čech během utkání FA cupu proti Blackpoolu.

Zaváhal?
Vůbec ne.

A vaše reakce?
Řekl jsem mu, že se nikdy nesmí dostat do situace, aby toho kroku litoval. Že musí jít jen dopředu a neotáčet se.

KVÍZ: Rekordy, výroky a zajímavosti, které lemovaly Čechovu kariéru

Znám ho dvacet let a musím říct, že mě jeho rozhodnutí až dojalo. Jako by tím zmizela poslední česká fotbalová jistota.
Na jednu stranu je to smutné, ale víte, že mně v tomto týdnu přišel každý den naprosto normální? Všechno bylo tak hektické, že se mnou žádné emoce necloumaly. V pondělí večer jsem Petrovi řekl: Děláš výjimečnou věc, tak si příští den užij.

Jde to vůbec, když oznamujete konec?
I teď udělal krok, který je výjimečný. Končí na vrcholu, což je umění krále. Až za spoustu let lidi pochopí, co se stalo, co všechno dokázal a jak tu naši malinkou zemičku zviditelnil.

Je to rozhodnutí nezvratné? Nic ho nezviklá?
Čechíno není člověk, který by otáčel názory. V jeho očích je to definitivní. Styděl by se sám před sebou, kdyby to vzal zpátky. I tím ukáže svou sílu a charakter. Nikoho nechce zklamat a cítí, že nadešla ta správná chvíle.

I vy si to myslíte?
Možná je to za minutu správná chvíle, ale on prostě nechtěl čekat.

Český brankář Petr Čech diriguje obranu Arsenalu v zápase v Newcastlu.

Neexistovala varianta, že by šel třeba po sezoně o patro níž? Do West Hamu, do Crystal Palace, prostě jinam?
Ne, jeho ambice náležely a náleží Arsenalu. Rád by na jaře pomohl vyhrát Anglický pohár a Evropskou ligu. To by byl jeho vysněný konec, tečka s trofejí. Každopádně Arsenalu férově a s velkým předstihem řekl, že si musí najít jiného gólmana.

Zaskočil trenéra Emeryho?
Zaskočil všechny.

Jakou roli v Čechově rozhodnutí hrál fakt, že od září dělá v Premier League náhradníka?
Nemyslím, že nějak zásadní, jen o tom všem nejspíš intenzivněji přemýšlel. Hlavně jsem přesvědčený, že on se nikdy nesmířil s pozicí dvojky. Ani na vteřinu. Když v říjnu doléčil zranění, makal, aby byl připravený. V listopadu jsem mu řekl, že bych rád v lednu přiletěl na zápas proti Chelsea, a on hned: Hele, to už budu zase v bráně, natuty.

Pikantní souboj se hrál právě v sobotu podvečer.
Upřímně si myslím, že by si Petr zasloužil chytat. Pořád je lepší než jeho konkurent Leno. Nedělá chyby, má zkušenosti, vítěznou mentalitu, perfektně se připravuje. Bohužel teď je dvojkou s jedničkou na zádech.

Čechovi bude sedmatřicet, třeba jen Arsenal vyčkával.
Petr je člověk, který si chce a potřebuje budoucnost plánovat dopředu, a myslím, že po tom všem, co ve fotbale dokázal, na to má i nárok. Najednou se zastavil a povídá: A má vůbec cenu pokračovat?

Brankář Petr Čech pomáhal dětem ve Zruči u Plzně s rozvojem fotbalové kariéry.

I tělo mu naznačovalo, že je čas?
Jeho tělo funguje líp než u většiny vrstevníků. Z každého problému se vyhrabal dřív, než lékaři původně předpokládali, ale samozřejmě všichni stárneme. Prostě se sešlo víc důvodů, které zohlednil.

Ještě má před sebou čtyři měsíce, přesto mě i z novinářského ohledu přepadá lítost, protože skončí jedna dlouhá éra. Vy jste na tom jak?
Pořád jsem v módu, že se nic moc neděje. Taky jsem považoval za rutinu, že Petr stojí v brance a můžu za ním letět na zápas. Teď se prostor velmi zúžil a nostalgie je na místě.

Vzpomenete si, kdy jste se potkali poprvé?
Pod Strahovem, v hotelu Pyramida. Petr přijel mercedesem z Rennes, ale už měl podepsanou smlouvu v Chelsea. Já jsem mu představil nový marketingový projekt, jaké reklamy by se daly udělat, čemu se věnovat, jaké sponzory oslovit.

Co Petr?
Dodnes se smějeme tomu, že ze mě měl divnopocit: Nějaký Trávníček mi tu vykládá, že budu světová značka.

Kdy vás vzal?
Časem. A celkem brzy. Třeba tomu pomohlo první větší focení. Pan Zíka, který tehdy ve Sport Investu pracoval, vyslal do Londýna fotografa Ondřeje Pýchu a že prý je všechno domluvené a nic nebude problém. Jenže Ondra přiletěl, čekal na zprávu a nic. Ani Čechíno nevěděl, že se něco chystá. Já byl shodou okolností v Londýně a zařídil, co bylo potřeba. Dodneška vzpomínám, jak Petr pózoval vleže na silnici a kolem jezdili vyjevení taxikáři.

Petr Čech z Arsenalu během zápasu se Swansea City

I to byla cesta, jak být vidět?
V té době český sport miloval Neumannovou, Valentu, Haška, Jágra, Šebrleho. A najednou do toho přišla Chelsea, Čech, fotbal, Anglie, Abramovič. To byla kombinace, která se musela využít. Petr při své vrozené skromnosti určitě nemyslel na to, že ho brzy bude znát celý svět. Myslel jenom na sportovní stránku, ne na obchodní.

Petr Čech

Texty na iDNES.cz o ukončení kariéry

Jaký byl váš první dojem?
Sympaťák. Já mluvil, on poslouchal, díval se mi do očí a pobrukoval si nějakou melodii, což dělá dodneška.

Co váš příběh?
Začínal jsem dělat marketing ve Sport Investu a majitelé mi řekli: Tady máš určitý objem peněz pro sebe a dělej s nimi, co uznáš za vhodné. Je na tobě, jestli si je vybereš hned, nebo postupně za tři měsíce, ale další nebudou, pokud na sebe nevyděláš. Tak jsem to zkusil. Petr měl našlápnuto. No vidíte, dneska je značkou, kterou zná celá planeta. Tisíce lidí mu přes sociální sítě děkují za to, co dokázal a jakým je vzorem. Až mi z toho běhá mráz po zádech.

Mimochodem, jak jste ty první peníze investoval?
Do sebe. Abych si zaplatil bydlení, kancelář, auto. I poslední korunu jsme investovali, abychom projekt Čech rozjeli.

Co kdyby se nerozjel?
Je jasné, že hlavně Petrovi vděčíme za to, jak dnes vypadá naše marketingová agentura a vlastně celá společnost Sport Invest.

Máte pod sebou Ledeckou, Sáblíkovou, Hertla, Kadeřábka a desítky dalších sportovců, jenže ztratíte největší jméno. Bude to zásah?
Nepochybně, přesto se i z minusu dají vzít pozitivní věci. Náš základní úkol teď je, abychom Petrovi pomohli identifikovat se s jeho budoucností a s příležitostmi, které přijdou. Petr má takové jméno, že velkou značkou zůstane. Navíc věřím, že i jeho nové angažmá – ať už bude jakékoli – bude mít globální rozměr.

Vy už víte, co bude po létě?
Petr asi tuší, co bude dál, ovšem nic připravené není. Zbytek jara patří tomu, aby dokázal, že si zaslouží chytat za Arsenal.

V anglických novinách se objevilo, že ho zpátky do Chelsea láká velký boss Abramovič.
To mi vůbec nepřísluší komentovat. Stále platí smlouva s Arsenalem.

Petr Čech se stal tváří firmy PUMA.

Co trenérská dráha? Na licenci přece pracuje.
Do budoucna je to určitě jedna z cest, po které se může vydat.

Chápu, že nechcete ani naznačovat, tak pojďme ještě vzpomínat. Kterou z relikvií od Petra máte nejradši?
Nejradši mám zážitky. Ten pocit, když v Mnichově vychytal Bayern při penaltách a pro Chelsea vyhrál Ligu mistrů. Seděl jsem vedle Petrovy manželky Martiny, jejího bráchy a byl to nesmírně intenzivní zážitek. Taky vzpomínám na naše golfové souboje ve Španělsku nebo na obyčejnou procházku po Praze. V pět ráno, s doutníkem.

Během sezony?
Ano. Všechny sezony byly tak narvané, že jsme vždycky museli čekat na chvíli, kdy bylo vhodné trochu zastavit a uvolnit se.

Která slova vás napadnou, když se řekne Petr Čech?
Pracovitost, víra, profesionalita, odhodlání, kamarádství, lidskost. Petr se dávno dostal do pozice, kdy mohl říkat ne. I Moje marketingové nápady, nemluvě třeba o novinových rozhovorech nebo hromadě dalších žádostí, mohl shazovat ze stolu. Ale se žádným projektem, které jsem přes svoje vlastní síto procedil, mě neposlal do háje.

Ale co až odchytá poslední zápas?
Nebude třeba slov. Jen ho obejmu a poděkuju.

Po sezoně končím, překvapivě prohlásil brankář Petr Čech:

Autor:

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

SPORT 2019: Liga mistrů, Evropská liga, SP v biatlonu, MS v alpském lyžování, MS v biatlonu, MS v hokeji, MS basketbalistů, MS v ragby, MS v atletice 

Nejčtenější

Dočkal je pro Spartu volný, v Číně podepsal předčasné ukončení smlouvy

Bořek Dočkal pózuje se šálou klubu Che-nan Ťi an- jie, kam přestoupil ze Sparty.

Fotbalista Bořek Dočkal už není hráčem Che-nanu. V čínském klubu se dohodl na předčasném rozvázání...

Ostrava - Liberec 2:1, hosté snížili až v závěru, k výhře pomohl i Baroš

Fotbalisté ostravského Baníku se radují z branky do sítě Liberce.

VIDEO Ostravští fotbalisté udělali rozhodují krok k elitní šestce, která po skončení základní části bude...

Kolaps Realu, doma prohrál s Gironou. Vaclík dostal tři góly

Kapitán Realu Madrid Sergio Ramos vidí v závěru nepovedeného utkání proti...

Fotbalisté Realu Madrid ve 24. kole španělské ligy překvapivě prohráli doma s Gironou 1:2, na...

Slavia v Plzni na ostří nože. Ve šlágru už pět let platí: můj dům, můj hrad

Fotbalisté Slavie slaví gól na 1:0 proti Viktorii Plzeň, který si nešťastně...

V posledních devíti případech stoprocentně platná rovnice: když se ve fotbalové lize utkají Slavia...

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

VIDEO Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového...

Další z rubriky

Katar ovládl fotbalové mistrovství Asie, porazil i favorita z Japonska

Katarské fotbalisty dovedl k asijskému titulu trenér Felix Sanchez Bas (vpravo).

Katarští fotbalisté poprvé v historii vyhráli mistrovství Asie. Pořadatel příštího světového...

Fotbal má nového člena ve vedení, schválil i další body valné hromady

Místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr  přichází na mimořádnou valnou...

Fotbal si zvolil nového muže do výkonného výboru, schválil si uvolnění členských příspěvků na...

Japonsko čeká ve finále mistrovství Asie překvapení turnaje Katar

Katarský útočník Hasan Al Hajdús (vlevo) skóruje proti Spojeným arabským...

Fotbalové mistrovství Asie ve Spojených arabských emirátech vyvrcholí pátečním finálovým zápasem...

Najdete na iDNES.cz