Český fotbal čeká na ránu z milosti. Viníkem není jen kouč a hráči, ale i svaz

Momentka z utkání Česko - Slovensko, po němž se zvedla vlna kritiky. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

6 2009
Národní tým nesehraje v červnu žádný kvalifikační zápas, a proto se ani o píď nepřiblíží k mistrovství světa. Přesto bude český fotbal v ten čas slavit velké vítězství. Díky červnové valné hromadě skončí ve svých funkcích šéfové, kteří mu nyní vládnou.

Lupou byste hledali fanouška, který by toho litoval. „Jen se obávám, že tyhle změny přijdou už takříkajíc po dvanácté a že reprezentace bude i kvůli tomu příští rok chybět na šampionátu,“ tvrdí pochmurně internacionál Zdeněk Hruška.

Není pochyb, že za nedávné zbabrané kvalifikační duely, v nichž mužstvo remizovalo ve Slovinsku a prohrálo doma se Slovenskem, mohou hráči i trenér Petr Rada. Stejnými, ne-li většími viníky je však i parta v čele se svazovým předsedou Pavlem Mokrým. Na to by se rozhodně nemělo zapomínat.

Spravedliví? Ne, uhádaní

Přitom právě muži ze stávajícího výkonného výboru (nebo aspoň většina z nich) se nyní staví do role „posledních spravedlivých“. Vystupují jako „správní“ chlapi, rozhořčeně peskující nešvary.

Na celé šlamastyce kolem reprezentace je možná právě tohle nejabsurdnější. Ano, Petr Rada by měl podle všeho od týmu odejít. Ano, hráčům by mělo být pořádně vyčiněno za to, že si z reprezentační akce dělají bohémskou party.Jenže tohle vše vyzní nutně falešně od lidí, kteří si počínají tak, že sledovat je zavání takřka zvrhlou úchylkou. Výkonný výbor je paralyzován vlastními půtkami, v nichž se nemůže vyznat ani on sám, a červnovou valnou hromadu musí snad vnímat jako ránu z milosti.

„Chce mi snad někdo namluvit, že u reprezentace může mít autoritu svazové vedení, které se mezi sebou v jednom kuse hádá? A dovedete si představit, jak jde hráčům promluvit do duše předseda Mokrý?“ řekl pro iDNES.cz bývalý reprezentant Radek Drulák, který si z toho vyvodil: „Národní mužstvo nemůže fungovat, když při sobě nestojí lidi z fotbalového svazu.“

Milan Luhový, další hráč, jenž kdysi střílel góly za reprezentaci, dodává: „Lidé ze svazu plýtvají energií na nesmyslné čachry a už jim nezbývá čas starat se o fotbal.“

Nejkřiklavější důsledky tohoto stavu lze nalézt snadno. Bezmála pět let po vypuknutí korupční aféry nepůsobí prostředí českého fotbalu důvěryhodnějším dojmem, naopak v jakési evoluci naruby se v něm mlátí lidé, viz případ člena výkonného výboru Václava Chvály z minulého týdne.

A reprezentace plynula do této doby jaksi samovolně, bez zásahu a vlivu mocných. Před tyto mocné, jejichž kredit je tak nízký jako zaniklý padesátník, předstoupí Rada, aby se jim zodpovídal a vyslechl si od nich ortel, zda bude, či nebude u týmu dál.

„Budu respektovat jakékoli rozhodnutí,“ předesílá kouč. Přesto by možná bylo zajímavé nahlédnout mu v průběhu jednání do hlavy a zjistit, co si skutečně myslí. A kdyby si myslel „opravdu máte právě vy tu drzost mě soudit“? Divili byste se tomu?

Mokrý versus Fenin

O kompetentnosti Mokrého a spol. svědčí i jejich počínání při hledání nástupce Karla Brücknera, jehož výsledkem byl právě Rada.

V epizodních, přesto velmi výmluvných historkách oznamoval Mokrý kandidáty zvučných jmen jako Carlos Alberto Parreira či Gerard Houllier, aby se posléze ukázalo, že šlo o jeho popletenost a omyl. Pokud vám bylo v tu chvíli za Mokrého trapně, byl to správný pocit.

A vůbec, mluvit v souvislosti s pátráním po trenérovi o výběrovém řízení je stejně velkorysé jako označovat venkovský potůček za Amazonku. Není tedy Radova vina, že se dostal do tak horkého křesla, které možná ani není schopen snést. Jeho odmítnutím by plivl na vlastní ambice.

„I proto není to, jak se k němu dnes fotbalové vedení chová, adekvátní,“ myslí si někdejší výborný útočník František Veselý.

Když se provalil mejdan, který si někteří hráči udělali krátce po porážce se Slovenskem, bylo to haló. Fotbalisté navíc seděli v baru i před nepovedeným srazem a – jak tvrdí některé zdroje – i v jeho průběhu. „To vypovídá o morálce hráčů,“ prohlásil v reakci na flám Mokrý.

Možná má pravdu. Problém není v tom, co věta říká, nýbrž v tom, kdo ji říká. Je totiž sporné, zda může právě šéf svazu kázat o morálce. „Vždyť Mokrý se na minulé valné hromadě účelově spojil s panem Košťálem, aby vyšachovali ze hry o šéfa svazu Ivana Haška, a tím celý průšvih začal,“ připomíná Veselý.

Čeští fotbalisté podali v posledních dvou zápasech tristní výkony a pak byli nesoudní, když šli „pařit“ a za dámskou společností.

Že se však do čela „armády svatých“, kteří je i trenéra Radu soudí, postavil Mokrý a jeho muži, svědčí o současné bídě českého fotbalu mnohem víc než Fenin flirtující s blondýnkou.

Mohou za bídu fotbaloví šéfové?

Milan Luhový, bývalý reprezentant
„Fotbalové vedení bych přirovnal k managementu velkého podniku, který zodpovídá za výběr ředitelů a dalších pracovníků. Pokud fotbaloví manažeři na svazu vyberou trenéra, který nemá výsledky a nezvládá chování hráčů, padá vina jednoznačně na ně. Jenže oni jsou zabředlí do hádek a tím problémy místo jejich řešení jen navyšují. Přijde mi to skoro, že jejich největší starostí je, koho by ještě mohli z něčeho nařknout. Proto bych si přál, aby ve středu vedení trenéra i realizační tým odvolalo, ale výběr jejich nástupců nechali raději na lidech, kteří je v červnu ve funkcích vystřídají Jinak by to ani nebylo fér.“

František Veselý, bývalý reprezentant
„Vše začalo na minulé valné hromadě, kdy se Mokrý spojil s Košťálem proti Ivanu Haškovi, jemuž znemožnili být šéfem svazu. To byla základní chyba, tenhle průšvih letí jako černá můra celým obdobím Mokrého vlády. On ani problémy vlastně neřeší a doufá, že to snad dobře dopadne. Jak vidíme, dobře to nedopadlo. Dokonce si myslím, že současnou kampaň proti Petru Radovi v souvislosti s flámem hráčů si někdo zaplatil. Někdo, kdo má zájem o jeho místo. Jistě, když jsme prohráli zápas v mé éře, brečeli jsme doma do polštáře, současní hráči se jdou bavit. Není to vhodné, ale nynější štvanice je přesto neadekvátní.“

Zdeněk Hruška, bývalý reprezentant
„Lidé ze svazu, kteří se nyní čílí nad reprezentací, by se měli – s odpuštěním – chytnout za čumák. Problémy neřešili, až se nahromadily do té míry, že to český fotbal možná bude stát postup na světový šampionát. A teď se najednou tihle lidé diví?! Obávám se bohužel, že rychlá cesta z bídy ven nevede. Aspoň do června, než přijde nové vedení, neočekávám žádné převratné změny. Petr Rada to neměl a nemá jednoduché: nejdřív mu dali důvěru, teď mu sami podkopávají nohy. Přitom existuje známé pořekadlo, že ryba smrdí od hlavy. Ti chlapi nahoře by se teď určitě neměli zříkat zodpovědnosti.“

Autor:

Los Ligy mistrů

Liga mistrů, play off: Kluž - Slavia v úterý 20 srpna, odveta Slavia - Kluž ve středu 28. srpna.

Nejčtenější

Bohemians - Olomouc 3:2, velký obrat domácích, v nastavení rozhodl Bartek

David Houska z Olomouce napadá Ibrahima Keitu z Bohemians.

Byť nebyli výrazně horší než jejich soupeř, prohrávali o dva góly a půlhodiny před koncem byli na...

Pokus č. 11, tentokrát v Rumunsku. Slavia odletěla k bojům o Ligu mistrů

Fotbalisté Slavie při odletu na utkání předkola Ligy mistrů do Rumunska.

Před rokem na Ukrajině ani předloni na Kypru se jim postoupit nepovedlo, teď se slávističtí...

Střílí, střílí a střílí. Stomilionový Stanciu už táhl Slavii

Slávistický záložník Nicolae Stanciu

Požádal o číslo sedm, což slávistické fanoušky nijak zvlášť nepotěšilo. Spíš naopak. Sedmička je...

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné...

Vrba po remíze v Teplicích: Vy tomu říkáte krize, já tomu říkám fotbal

Pavlu Vrbovi se výkon plzeňské Viktorie evidentně nezamlouvá.

Dietnější časy ve fotbalové Plzni. Třetí ligový zápas bez vítězství v řadě musela skousnout v...

Další z rubriky

Zdravý Darida vyhlíží reprezentaci: Věřím, že přijedu v co nejlepší formě

Reprezentační kapitán Vladimír Darida během zápasu s Brazílií.

Minulý ročník by nejraději z hlavy vymazal. Kvůli zraněním zvládl jediné celé utkání za Herthu,...

KOMENTÁŘ: Už žádný život za zdí. Národní tým otevírá brány

Novináři si v Praze na Strahově vyzkoušeli fotbalový trénink pod vedením kouče...

Kdo měl v pátek dopoledne cestu přes pražský Strahov, mohl být svědkem zajímavé podívané. Na...

Šilhavý už vymýšlí nominaci. Doufám, že se uzdraví i Darida s Barákem, řekl

Reprezentační kouč Jaroslav Šilhavý dohlíží na speciální trénink novinářů v...

S nadsázkou k novinářům prohodil, že některé z nich bude před blížící se nominací na kvalifikační...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz