Česko - USA 0:1, fotbalistům generálka před startem kvalifikace nevyšla

• 748
Českým fotbalistům generálka před startem kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2016 nevyšla. Na Letné prohráli s USA 0:1 poté, co soupeři nabídli jediný gól zápasu hrubkou v rozehrávce. Trenér Pavel Vrba nadále čeká na první výhru v roli reprezentačního kouče.

Brankář Čech ukázal, kam si má jeho spoluhráč Darida naběhnout, a hodil mu míč. Byla to však těžká, skákavá přihrávka, kterou mladý záložník nezpracoval.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Tak vypadal zárodek amerického gólu ve 39. minutě, klíčového momentu. Míče se zmocnil Diskerud, jehož střelu z hranice pokutového území ještě Čech vyrazil, ale Bedoyově dorážce do odkryté brány už nikdo nezabránil.

„Soupeř využil naši chybu při rozehrávce. Ztratit míč ve středu pole při rozehrávce je obrovská chyba. Ale nechci říct, že je to chyba jen jednoho hráče,“ poznamenal trenér Vrba.

Po čtyřech zápasech u reprezentace má bilanci 0 výher, 2 remízy a 2 porážky. Skóre 5:7.

V úterý navíc na české fotbalisty čekají Nizozemci, bronzový tým nedávného mistrovství světa. Těžkým zápasem odstartuje kvalifikace Eura, na které kouč Vrba dostal za úkol postoupit.

Český kapitán Tomáš Rosický během zápasu se Spojenými státy.

Česko má za sebou nepříliš vydařené utkání. Hlavně v prvním poločase chyběl lepší pohyb, přesnost v kombinaci a důraz. Právě kvůli tomu Vrbovi svěřenci poprvé pod novým trenérem skončili bez vstřeleného gólu.

Dobrou příležitost měli ve 33. minutě, kdy po ubráněném rohovém kopu vyrazili do protiútoku. Vydra poslal míč na sprintujícího Rosického, jenž už se z úhlu blížil na brankáře Guzana. U křížné přihrávky reprezentačního kapitána však Darida byl pozdě a ve skluzu střílel mimo.

Známkování

Ohodnoťte výkon českých fotbalistů

Největší šanci si Česko připsalo po přestávce. Rosický poslal přihrávku za obranu na Krejčího, jehož střelecký pokus z těžkého úhlu gólman Rimando vyrazil.

Slibně vypadala i Řezníkova střela z patnácti metrů pár minut před koncem zápasu, kterou znovu výtečně zlikvidoval americký brankář. A dorážka českému obránci nevyšla.

Dotřetice americký brankář Rimando zazářil proti Pudilovi. V tu chvíli začalo být jasné, že Česko gól nedá...

Trenér českých fotbalistů Pavel Vrba (vlevo) a trenér amerických fotbalistů...
Český trenér Pavel Vrba během utkání se Spojenými státy.

Jinak už se v podání Rosického a spol. jednalo jen o náznaky šancí. Těch výrazně přibylo po přestávce, ale ani to na vyrovnání nestačilo.

„Tahle porážka mě mrzí hlavně proto, že si myslím, že v druhém poločase jsme si prohrát nezasloužili. Minimálně jeden gól, možná i víc jsme vstřelit měli,“ uvedl trenér Vrba.

Ten připravil několik překvapení v sestavě. Například tím, že v obraně dal přednost Procházkovi před Suchým. Anebo zařazením Pilaře na pravou stranu zálohy, aby zbylo místo i na Krejčího na opačné straně středové řady.

Alespoň nějaká pozitiva?

Proti předchozím zápasům zlepšená defenziva. Američané se kromě gólové akce, kterou jim čeští fotbalisté nabídli vlastní hrubkou, dostávali jen ke střelám z dálky. A s těmi si brankář Čech poradil.

To však proti USA, za které v základní sestavě nastoupilo osm účastníků mistrovství světa, bylo málo. Česko tak kvalifikaci začne po dvou přípravných porážkách za sebou.