Český brankář Marek Štěch v akci. | foto: ČTK

Prohra mrzí, šancí jsme měli mnohem víc, lituje debutant Štěch

  • 25
První reprezentační start si v Olomouci proti Rakousku připsal Marek Štěch, přitom na premiéru v české lize ještě čerstvá posila Sparty čeká. Od Rakušanů inkasoval dvakrát, národní tým tak i po třetím utkání pod Pavlem Vrbou dál čeká na výhru, prohrál totiž 1:2.

"Je to obrovská škoda. Vytvořili jsme si strašně moc šancí, ale nedali jsme góly," litoval 24letý gólman.

Jak tedy budete na svou reprezentační premiéru vzpomínat?
Strašně mě mrzí, že jsme prohráli, protože si myslím, že jsme hráli daleko lépe jak soupeř a vytvořili jsme si spoustu šancí. Musíme je ale dávat. Po osobní stránce - při druhém gólu to narval Baumgartlinger tvrdým volejem a sice jsem se k tyči dostal, ale bohužel to spadlo do brány.

Cítil jste trému?
Trošičku nervozita byla, ale jsem na to zvyklý, odchytal jsem hodně zápasů, takže jsem se strašně těšil na to, že si zachytám za reprezentaci. Doufám, že se mi to povedlo. Jsem se sebou spokojený.

V poli jste měli převahu, čím vás soupeř předčil?
Byli efektivnější v ofenzivě, měli výborné přihrávky, dobře si nabíhali mezi obranu. Mají velice dobrou ofenzívu, rychlý protiútok, takže i u prvního gólu to rychle rozehráli a dali míč mezi obranu. Byli strašně rychlí v ofenzivě a i když neměli tolik šancí, byli velice kvalitní.

Fotogalerie

Spoluhráči vám to neulehčili, často vám na mokrém trávníku posílali malé domů.
S tím si musíte poradit, v každém zápase jste pod tlakem. V defenzivě jsme hráli výborně, škoda dvou gólů, ale z toho se musíme poučit a pokračovat.

Takže nebylo znát, že jste v obraně v tomto složení nastoupili poprvé?
Bylo tam hodně změn, měli jsme jen dva tréninky, ale na to si musíme zvyknout. Jsme spolu poprvé, ale to se bude stávat a musíme se na to připravit.

Nejtěžší byl pro vás zákrok v závěru při nájezdu Janka?
Asi ano. Šel na mě sám, snažil jsem se to ustát, zůstat co nejvíc nahoře a nakonec mě trefil do prsou. Jsem rád, že výsledek nedopadl 1:3, ale kdybychom využili šancí, které jsme ve druhém poločase měli, tak by zápas vypadal úplně jinak.

Bylo by to jiné s legionáři? Rakušani přijeli téměř kompletní.
Měli jsme ze zahraničí jen Matěje Vydru, takže by to asi bylo jiné. Až tu budeme mít více zkušených hráčů, tak nám to pomůže. Musíme si ale na to zvykat.

Může být výběr z ligy na reprezentační úrovni konkurenceschopný?
Proti lize je to vždycky rozdíl. Šancí jsme si vytvořili daleko víc, proto mě mrzí, že jsme zápas nezvládli. Výsledek mohl být úplně jiný a mohli jsme vyhrát tři nebo čtyři jedna. Je to škoda, nerad prohrávám, ale nedá se nic dělat.

Fotbalové Euro 2020

Neděle 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina, Španělsko, Turecko, Francie, Anglie, Česko, Finsko, Švédsko, Chorvatsko, Nizozemsko, Německo, Rakousko, Portugalsko.

Los Eura 2020: Jak se šampionát losuje, kdo získá výhodu ve skupinách

Slavia v Lize mistrů

27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.