OTOČILI JSME TO. Brazilští fotbalisté Roberto Firmino a David Neres slaví v...

OTOČILI JSME TO. Brazilští fotbalisté Roberto Firmino a David Neres slaví v utkání s Českem gól Gabriela Jesuse (mimo záběr) na 2:1. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Česko - Brazílie 1:3, fotbalisté se drželi, srazily je góly v závěru

• 1035
Čeští fotbalisté si přece jen vylepšili pověst, získali zpátky sympatie, sklidili potlesk za solidní hru, ale dojem z přípravného utkání proti Brazílii pokazil výsledek 1:3. V Praze domácí vyhráli poločas, porážku jim přinesly góly střídajícího Gabriela Jesuse v závěru.

Herně se povedlo napravit páteční kvalifikační debakl z Anglie (0:5). Národní mužstvo odehrálo velmi dobrý první poločas, po přestávce se spíš jen bránilo a nadějné skóre neudrželo.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

„Dali jsme do toho velké úsilí, vysoko Brazilce napadali, dostali je do úzkých, často si nevěděli rady a měli problémy. A dali jsme gól. Velmi povedený poločas,“ řekl český kouč Jaroslav Šilhavý.

Brazilci dlouho vyhlíželi otráveně, odevzdaně, ale jakmile dali do hry zaujetí, Čechy přehrávali. K vyrovnání jim v úvodu druhé půle pomohl nepřesnou zpětnou přihrávkou Gebre Selassie a následně Suchý neustál souboj s Firminem.

ZNÁMKOVÁNÍ

Ohodnoťte české hráče jako ve škole

Stupňující tlak pak v závěru vylepšil Gabriel Jesus, útočník Manchesteru City přinesl v 72. minutě do hry energii a pak zužitkoval parádní akce spoluhráčů.

„Dostali jsme nešťastný gól. Vlastně jsme vyrovnání soupeři nabídli sami. K tomu nucené změny v sestavě, už jsme nebyli kompaktní, sestava byla rozházená a Brazilci ukázali umění,“ poznamenal Šilhavý.

Pavelka, střelec po 28 letech. Chválil Coutinha a litoval: Můj gól neměl efekt

V první půli Češi v souboji s nejslavnějším národním mužstvem planety nebyli pod tlakem, nečelili nebezpečným nájezdům, neřešili složité situace.

Až překvapivě snadno drželi nulu vzadu a jako bonus přidali gól. Po ledabylé práci Brazilců ve středu pole míč krásně do kroku skočil k Pavelkovi, který ho náramně trefil. Jeho premiérová trefa v reprezentaci.

Brazílie zbystřila: Zase ten Masopust? Zasekl Casemira, připravil gól

Nebyla to první akce, po které fanoušci tleskali. Přímý kop Schicka, hlavička Pavelky i pár rychlých výpadů. To všechno Češi stihli proti téměř nulové produkci Brazilců.

Ti hráli pomalu, míč si jen do kola obehrávali ze strany na stranu. Nechtělo se jim běhat, natož sprintovat. Pohodlný výkon, žádná kouzla s míčem.

Přitom nastoupili v silné sestavě, navíc to pro ně byla poslední příprava před červnovým srazem k mistrovstvím Jižní Ameriky, které hostí.

Coutinho z Barcelony, Firmino z Liverpoolu, Paquetá z AC Milán, Richarlison z Evertonu v útoku nic neukázali. Kapitán Casemiro z Realu Madrid ve středu pole působil těžkopádně, krajní obránci Danilo z Manchesteru City a Alex Sandro z Juventusu ofenzívu takřka vůbec nepodporovali.

Z brazilského výkonu čišelo rozčarování, ze hry Čechů nadšení a radost.

„Věděli jsme, že Češi mají silný tým, že mají kvalitu a že to tady nebude snadné. Proto nás jejich výkon v prvním poločase nepřekvapil. Jen nás možná zaskočila jejich agresivita na míč, myslím to v dobrém slova smyslu,“ poznamenal brazilský trenér Tité.

Trenér Jaroslav Šilhavý proti pátečnímu duelu v Anglii (0:5) udělal čtyři změny, od úvodu nehráli Kalas, Kadeřábek, Gebre Selassie a Jankto. Nahradil je slávisty Coufalem, Masopustem a Zmrhalem, čtvrtým novým hráčem v sestavě byl Suchý.

Po přestávce se hosté výrazně zlepšili, hru zrychlili, měli převahu, pak velký tlak a dali góly.

Češi museli nuceně střídat Schicka, Daridu, pak i Čelůstku. Neudrželi míč a přetížená defenzíva nestíhala.