Lukáš Provod (vpravo) střílí gól Česka v zápase proti Belgii.

Lukáš Provod (vpravo) střílí gól Česka v zápase proti Belgii. | foto: AP

Česko - Belgie 1:1, krásný boj fotbalistů s favoritem, měli i na výhru

• 1218
Čeští fotbalisté svedli parádní bitvu s favoritem. Ve svém druhém vystoupení v kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2022 v Kataru doma remizovali s Belgií 1:1. Češi vedli od 50. minuty díky Provodovi, o chvíli později srovnal Lukaku.

Bylo pár minut do konce, když si obránce Bořil zpracoval odražený míč po rohu a z hranice velkého vápna technickým obstřelem trefil břevno. Vzápětí se chytil za hlavu. Střela, která Čechům mohla přinést tři body. A v nastavení Součkovu hlavičku z prázdné brány odvrátil Alderweireld.

Ale i remíza je velmi solidním počinem.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Po zahřívacím kole s oslabenými Estonci, které Češi před třemi dny porazili vysoko 6:2, stál proti národnímu mužstvu nejtěžší soupeř. Jednička světového žebříčku reprezentačních týmů.

Ještě víc než bod může hřát výkon. Češi v závěru tlačili a útočili na tři body.

Hra českých fotbalistů vůbec nevyhlížela špatně. Byla jednoduchá a účelná.

Poctivé bránění v bloku, včasné a důrazné dostupování. Po zisku míče rychlý přechod do protiútoku, centr do vápna, blesková reakce na odražený míč.

5. Estonsko 2 0 0 2 4:10 0

Belgičané sice víc hráli s míčem a Češi je naháněli, ale nevadilo jim to, nebyli líní na krok.

Hosté často neměli komu přihrát, obtížně se probíjeli k vápnu a při ztrátě nebyli zrovna silní. Jejich bránění bylo laxní, lehkovážné, čímž si způsobovali problémy v obraně.

Projevilo se to právě při inkasované brance, kdy Provod dostal před vápnem spoustu prostoru a pravačkou po zemi se trefil k tyči. Míč se sklouzl po mokré trávě, Provod pak po kolenou k rohovému praporku.

Belgická ofenzíva trpěla tím, že se nedařilo De Bruynemu, který je považovaný za jednoho z nejlepších hráčů světa.

Středopolaři z Manchesteru City odskakoval míč, z čehož pak byl otrávený. Když se po půlhodině dostal do vyložené šance, z malého vápna hlavičkoval slabě a jen do Vaclíka.

ZNÁMKOVÁNÍ

Hodnoťte české fotbalisty za výkon v kvalifikaci proti Belgii

Český gólman se zaskvěl především ve 24. minutě proti dělovce Dendockera z 15 metrů, vymrštil levou ruku a ránu vyrazil. To byla tutovka.

Hromotluk Lukaku na hrotu dělal Čelůstkovi sice problémy, ale kromě centru na De Bruyneho se ani on výrazně neprosadil.

Češi nebyli deset minut s míčem na polovině soupeře, ale když se tam konečně dostali, byli nebezpeční. Jankto pálil prudce z úhlu, Krmenčík po samostatné akci, kdy se vyhnul stoperu Denayerovi, trefil bližší tyč.

Domácí se postupně zlepšovali, nebyli tak zalezlí, víc si troufali. Nebylo znát, že jim ve středu pole chybí Darida a v útoku Schick. Dařilo se Provodovi, Barákovi, Janktovi, svůj standard zahrál Souček.

Když se Češi dostali do vedení, hosté znervózněli. Lukaku s Tielamansem si od plic vynadali, když jeden mu nepřihrál a druhý naběhl jinam, než chtěl ten první.

Přesto vzápětí vyrovnali. De Bruyne vyslal kolmo dopředu míč na Lukaka, ten si v souboji jeden na jednoho poradil s Čelůstkou a překonal se štěstím Vaclíka.

Češi však remízu nebránili, hrál se otevřený fotbal. Belgičané se často dostali do úzkých, ale také mohli z rychlých protiakcí skórovat. De Bruyne střílel do tyče, pak těsně vedle.

V úterý se Češi představí ve Walesu, který v úvodním duelu prohrál v Belgii 1:3.