Brückner a Vytlačil jsou dva originály

7 2004
Praha - Vlastně symbolicky vyzněl přebrept televizního komentátora Pavla Čapka, když v jednom utkání Česka na fotbalovém Euru tvrdil, že „Jan Koller hledá z otočky Karla Brücknera“. Ne, trenér českého týmu nevběhl v kopačkách na hřiště. Přesto s týmem v zápasech hrál. Z lavičky zásadně ovlivňoval jejich vývoj. Mistrovská taktika, strategie šitá na jednotlivé soupeře, cit pro střídání.

Český tým si došel na šampionátu pro úspěch pod značkou „Made in Brückner“. Bylo by to asi sotva možné, nebýt toho, že je kouč „svůj“. Dá se říct - za každou cenu svůj. Nenapodobitelný originál.

Brückner si tvrdohlavě prosazuje vlastní nápady a názory na fotbal. Vyslechne si, co si o věci jiní myslí, a pak ji udělá podle svého. Kdyby sto lidí trenérovi tvrdilo, že je dobré sedět, on bude stát, pokud by byl paličatě přesvědčen, že je to správné.

S umíněností vizionáře prosadil Brückner jako první v Česku moderní směry, konkrétně zónovou obranu a vysunutý i zatažený presink.

Magazín Hattrick cituje olomouckého kouče Petra Uličného, který se s hrdostí považuje za Brücknerova žáka. Uličný líčí, jak za ním v době, kdy vedl Hradec Králové, přišel kolega Josef Csaplár, expert na progresivní trendy. „Dobře se ten presink učíte,“ oznámil mu.

Reprezentační úspěchy Karla Brücknera

2000: stříbro z mistrovství Evropy do 21 let ve Švýcarsku
2004: bronz z mistrovství Evropy v Portugalsku

Ale Uličný mávl rukou: „To už jsme dělali v roce 1983 s Brücknerem a říkali jsme tomu 'hoňte tygra'.“ Brückner je i ješitný. Svým způsobem je přesvědčen o své nenahraditelnosti. Ač to nahlas neřekne, dá se vytušit, že si myslí: Nikdo nic lépe neudělá než já.

Je pragmatický. Říká, že se vědomě brání euforii, aby ho - až přijde neúspěch - nezlomilo zklamání. „Když tým připravuji na úspěch, proč bych pak měl být překvapený, když skutečně přijde,“ říká s nadhledem i po výhrách, z nichž je jeho okolí v sedmém nebi.

Umí být vtipný. „Že bych byl tak dobrý?“ říkal s předstíranou vážností v době, kdy s českým týmem držel dlouhou sérii neporazitelnosti. Brückner však opravdu dobrý je.

O jeho kvalitách se v Česku vědělo dávno, teď nadchl Evropu. Strhnout se nechal i Franz Beckenbauer. „Zdá se mi, že Karel Brückner má určitou podobnost s Ludwigem van Beethovenem - jeho skladby na fotbalovém trávníku jsou dílem génia,“ prohlásil legendární fotbalista.

Brückner jako Beethoven? Čtyřiašedesátiletý trenér miluje Mozarta a nemá rád vzletná slova. „Jen ať to není žádný Čapek,“ žádá občas novináře při rozhovorech.

Ti ho občas přece nachytají, že si protiřečí. Pak Brückner pobaveně přimhouří oči a takřka s rozkoší se přizná: „Víte, já si někdy strašně rád vymýšlím.“

Jak by ne, vždyť je to vizionář.

Rudolf Vytlačil byl obrovským optimistou

Neznal problémy. A pokud se nějaký objevil, vyléčil ho svým bezbřehým optimismem. To býval Rudolf Vytlačil, trenér „stříbrných Chilanů“ z mistrovství světa 1962. Ačkoliv už víc než čtvrt století není mezi živými, legendy o něm zůstávají nesmrtelné.

Reprezentační úspěchy Rudolfa Vytlačila

1960: bronz z mistrovství Evropy
1962: stříbro z mistrovství světa
1964: stříbro z olympiády

Zkraje 60. let, v době poměrně ponuré, přinášel osvěžující uvolnění. Upjatí fotbaloví činovníci, jež provokoval už svou pyšností na vídeňský původ, ho obviňovali z lehkovážného tónu.

Možná se jim nedivme, on Vytlačil opravdu tak působil. „Příprava se povedla, vypadá to s námi dobře,“ zaskočil novináře prohlášením před cestou na světový šampionát do Chile.

Přitom mužstvo vypadalo sklesle a remíza 1:1 s klubovým týmem Huddersfieldu byla potupná. „Pane Vytlačile, s tímhle mužstvem opravdu pojedete na mistrovství světa?“ zazněl novinářský dotaz ze sálu.

„Ano, jsme dobře připraveni,“ zopakoval Vytlačil s úsměvem.

Vždy se choval nevypočitatelně. Třeba před jedním kvalifikačním zápasem o Chile vzal znenadání hráče do kina. Těšili se.

Uprostřed filmu však najednou vstal a povídá: „Dost, jdeme pryč, jsme v plné přípravě na zápas.“

Byl to jeden z mála momentů, kdy hráčům něco nařizoval. Jinak se těmto situacím programově vyhýbal.

S fotbalisty diskutoval a často všechno končilo Vytlačilovou větou: „Vždyť víc ti nemusím vysvětlovat, víš to nejlíp sám...“ Fotbalistovo sebevědomí okamžitě stouplo, což v tuhé době socialismu potřebovali všichni nejvíc.

Vytlačilův svérázný psychologický přístup stojí rovněž v pozadí chilského stříbra.
Když se mužstvo ubytovalo ve skromném areálu pár stovek metrů od džungle, svolal hráče a řekl jim: „Budete trochu trénovat, ale hlavně odpočívat. To potřebujete nejvíc.“

Kostru reprezentace tvořili hráči z Dukly, pérovaní vojenským drilem trenéra Vejvody. Nezvyklá slova o odpočinku jim tudíž zněla lahodně.

U Vytlačila šlo o součást jeho taktického plánu. Vycházel z hesla „Odpočinek je nejlepší trénink“.

Dokonce i mluvit o fotbale hráčům zakazoval a každou podobnou debatu rychle ukončil. Masopust a spol. se tak mnohem víc těšili na míč a předváděli úžasný fotbal.

Když se přiblížil zápas a nervózní hráči se začínali topit v mlze pochybností, rozháněl ji proudem horkých slov. „Jsou to jen hvězdy, jinak nic. Myslí jen na peníze a bojí se o svoje nohy,“ popisuje Masopust ve své autobiografii, co slyšel od trenéra před důležitým zápasem se Španěly.

Na čtvrtfinále s Maďary zase vyzbrojil hráče správnou dávkou naštvání: „Maďaři chodí a všude vyprávějí, že jste postoupili ze skupiny jen čirou náhodou.“ Vždy to zapůsobilo.

Ne nadarmo se Vytlačilovi přezdívalo „Šťastný Rudi“.

Autoři:

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.

  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Anglický střet s realitou. Kouč vzal porážku na sebe, Maguire kritizoval

Kapitán anglických fotbalistů Harry Kane uličkou mezi novináři proběhl bez zastavení. Než usedl do týmového autobusu,...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Bez diváků, bez médií, bez gólů. Když v Severní Koreji hraje ta Jižní

Padesátitisícový stadion byl prázdný. Kromě několika pečlivě vybraných osobností, mezi nimiž nechyběl prezident FIFA...

Fotbalová jednadvacítka remizovala v kvalifikaci ME se Skotskem

Čeští fotbalisté do 21 let ani ve třetím utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy neprohráli. Výběr trenéra...

Premium

KOMENTÁŘ: My válčíme s vámi! Může si to sport dovolit?

Když začali hrát sovětskou hymnu, Věra Čáslavská sklopila hlavu. Nechtěla sledovat, jak na medailový stožár stoupá...

Devatenáctka porazila Ázerbájdžán a je v závěrečné fázi kvalifikace ME

Čeští fotbalisté do 19 let zvítězili i ve druhém utkání základní fáze kvalifikace mistrovství Evropy a po triumfu 4:0...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz