Český obránce David Limberský v akci. | foto: iDNES.cz

Bída a zmar, fotbalisté ostudně prohráli: Česko - Ázerbájdžán 0:2

• 792
Al Ain (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Čeští fotbalisté nevyhráli, ve dvou zápasech nedali gól a domů se ze Spojených arabských emirátů vracejí s ostudou. Na mezinárodním turnaji v Al Ainu prohráli i boj o třetí místo s Ázerbájdžánem 0:2.

Od roku 1995, kdy česká reprezentace v kvalifikaci o Euro selhala v Lucembursku, nezažil český fotbal větší ostudu.

Po týdnu se ve Spojených arabských emirátech na obloze objevily mraky. Černá mračna se stáhla i nad českým fotbalem.

ON-LINE

průběh zápasu minutu po minutě

Národní mužstvo, oslabené o většinu stabilních reprezentantů, nenadchlo už v úvodním utkání v Emirátech, po bezbrankové remíze s domácím výběrem prohrálo na penalty.

A teď padlo s jedním z největších evropských outsiderů, který je na 125. místě světového žebříčku FIFA.

A ještě hrůznější je zjištění, že bylo i horším týmem. Utkání rozhodla chyba stopera Šimůnka v 25. minutě. Druhý gól dostal mrtvý český tým v závěru.

Češi na stadionu v Al Ainu sice prožili nadějný úvod, byli živější než soupeř, který nedokázal zachytávat rychlé akce po křídlech. Ale jedinou příležitost Papadopulos nevyužil, když v jasné pozici na centr z levé strany těsně nedoskočil.

Český tým však v tempu a slušném úvodu, stejně jako v neděli proti Emirátům, dlouho nevydržel. Ve 22. minutě měl štěstí, když střílený centr z přímého kopu proletěl těsně vedle branky. Ale o chvíli později už měl kouč Bílek starostlivý výraz.

Stoper Šimůnek nedoskočil centr z pravé strany a za ním číhající Džavadov svou hlavičku umístil přesně k tyči. A tým známého německého kouče Bertiho Vogtse šel do vedení.

Čeští fotbalisté si nevěděli rady, běhali bez míče, jejich hra nevedla k ničemu, byla neurovnaná. Solidně si počínal jen debutující Holek, který ve středu zálohy několikrát vybojoval míč, dobře přečetl hru a založil akci. Ale postupně upadal i on.

hodnoťte hráče
za jejich výkon

Bídnou úroveň české hry dokreslilo i prázdné hlediště. Na rozlehlém stadionu byly slyšet pokyny trenéra Bílka, z hráčů mluvil jen gólman Grigar.

Tribuny se začaly zaplňovat až během druhého poločasu, po zápase Česka s Ázerbádžánem se totiž v 16.30 středoevropského času hraje finále turnaje Spojené arabské emiráty - Irák.

Místní fanoušci po hodině hry viděli individuální akci Blažka, zakončenou prudkou střelou do středu branky.

Mnohem nebezpečnější však byly protiútoky soupeře.

Jen kvůli zbrklosti Ázerbájdžánců a dobrým zákrokům brankáře Grigara není česká ostuda ještě výraznější.

Byla to jen bída a zmar. A minutu před koncem dali snaživí Ázerbájdžánci druhý gól, opět po centru a opět hlavou.