VELMI SLEDOVANÝ TRÉNINK. Nedělní trénink belgických fotbalistů v Bruselu sledoval zaplněný stadion. Fanoušci přišli hráčům poděkovat za postup na mistrovství světa. | foto: Reuters

Belgie oslavuje zázračnou fotbalovou generaci. Kde se vzala?

  • 107
Zatímco čeští fotbalisté mají už před posledním zápasem kvalifikace jasno, že příští rok na mistrovství světa do Brazílie nepoletí, Belgičané slaví. Jejich silná generace si zajistila první místo v kvalifikační skupině s velkým přehledem.

Česko a Belgie mají skoro stejný počet obyvatel, národní týmy obou zemí ale v současnosti srovnávat nelze.

Jen si prohlédněte ta jména: Eden Hazard, Vincent Kompany, Marván Fellaini, Romelu Lukaku, Axel Witsel, Daniel van Buyten, Kevin De Bruyne, Thomas Vermaelen, Jan Vertonghen, Thibaut Courtois. A dalo by se pokračovat.

Nejdražší Belgičané

1. Eden Hazard (22 let, Chelsea): 42 milionů eur

2. Vincent Kompany (27 let, Manchester City: 35 milionů eur

3. Axel Witsel (24 let, Zenit Petrohrad), 32 milionů eur

4. Marván Fellaini (25 let, Manchester United), 28 milionů eur

5. Thibaut Courtois (21 let, Atlético Madrid), 25 milionů eur

Zdroj: www.transfermarkt.de

V těchto hráčích se skrývají potenciální desítky milionů eur, za mnohé z nich už je ty nejlepší evropské kluby zaplatily. Celkem mají belgičtí reprezentanti podle  serveru transfermarkt.de hodnotu přes 350 milionů eur. Český tým? 92, z toho 25 brankář Petr Čech.

Právě ten volá po změně v českém fotbale a jako inspiraci vyzdvihuje Belgii: "Před čtyřmi lety se jim všichni smáli, že mají přestárlé hráče a nic nevyhrají. A teď mají deset hráčů v nejlepších klubech světa a jako jedni z prvních postoupili na mistrovství světa. Tohle by měla být naše cesta."

Ale jaká vlastně? Jak se Belgičané zvládli dostat na žebříčku FIFA během dvou let z 54. na skvělou 6. příčku? Jak je možné, že v anglické lize mají 18 fotbalistů, druhý nejvyšší počet po Španělech?

Na začátku tohoto milénia na tom byla Belgie mizerně a v roce 2007 se na zmíněném žebříčku propadla dokonce až na 71. místo. Tamější fotbalová asociace proto začala situaci intenzivně řešit.

Výsledkem je úzká spolupráce se školami, kde se klade na fotbal velký důraz. Dále komunikace s ligovými kluby, které asociace dokonce přesvědčovala, aby hrály v moderním rozestavení 4-3-3. V těchto týmech dostávají příležitost mladí hráči, ti nejlepší z nich pak nabírají zkušenosti v Anderlechtu Brusel, nebo Standardu Lutych.

Belgičtí fotbalisté slaví postup na mistrovství světa 2014.
Belgičtí fotbalisté slaví postup na mistrovství světa 2014.
Belgičtí fotbalisté Jan Vertonghen (vlevo) a Thibaut Courtois slaví postup na

Belgičtí fotbalisté slaví postup na mistrovství světa 2014.

A během pár let je na světě mužstvo, které z dosavadních devíti utkání kvalifikace o světový šampionát osm vyhrálo, jednou remizovalo a na druhé Chorvatsko má náskok osmi bodů. Srbsko, Wales a Skotsko nechalo ještě dál za sebou.

"S mládeží jsme odvedli fantastický kus práce," libuje si Georges Leekens, jenž vedl belgickou reprezentaci mezi lety 2010 a 2012. "Kouzlo je mimo jiné v tom, že jsme se víc zaměřili na své kvality a méně se zabývali tím, co nám nejde. Začali jsme stavět na pozitivních věcech."

Současný kouč Marc Wilmots si hodně cení zkušeností svých svěřenců z elitních soutěží: "Všichni hráči, kteří odešli do zahraničí, tam fotbalově ještě víc vyrostli. Celý náš tým dělá velké pokroky."

"Ano, dospěli jsme. Spousta z nás hraje Premier League a to nám dovoluje mít nemalé cíle," těší záložníka Fellainiho, čerstvou posilu Manchesteru United. I díky němu bude hrát Belgie po dvanácti letech nejprestižnější turnaj národních týmů.

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.