HLAVIČKOVÝ SOUBOJ. Ve vzduchu bojují o míč arménský útočník Jura Movsisjan a

HLAVIČKOVÝ SOUBOJ. Ve vzduchu bojují o míč arménský útočník Jura Movsisjan a český obránce Tomáš Sivok. | foto: AP

Arménie - Česko 0:3, výhru v kvalifikaci trefil Vydra, gól dal i Kolář

• 400
Na fanfáry to nebylo, ale nesmělý potlesk by si fotbaloví reprezentanti zasloužili. Česko v kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2014 ještě není mrtvé, ve svém pátém utkání zvítězilo v Arménii 3:0, když dva góly dal útočník Vydra, třetí přidal v nastavení Kolář.

Výsledek je nadějný, protože soupeř vůbec nebyl špatný. Výkon excelentní rozhodně nebyl, ale ukázal, že to s týmem zlé také není. Každopádně po páteční blamáži s Dánskem přišla náprava.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Vysoké, ale vydřené a vybojované vítězství před vyprodaným hledištěm v Jerevanu zachovalo Bílkovu týmu naději na postup. Otázkou je, jestli udrží ve funkci samotného trenéra, jenž to má nahnuté. Rozhodne 16. dubna výkonný výbor asociace.

Češi potřebovali nutně vyhrát, v dosavadních čtyřech zápasech ztratili už sedm bodů. Nakonec jim pomohl i zápas největších konkurentů v boji o druhé místo, ve kterém Bulharsko remizovalo 1:1 v Dánsku. Skupinu dál vede Itálie, která vyhrála na Maltě 2:0, oba góly dal Balotelli.

Za vítězství vděčí dvacetiletému útočníkovi Matěju Vydrovi. Krátce po přestávce si naběhl na centr Plašila z pravé strany a hlavou trknul mimo dosah brankáře. Druhý gól v závěru dal svou typickou akcí: přetlačil stopera, dravě se kolem něj prohnal a suverénně zakončil.

6.Malta50051:140

Po půli to však na vítězství hostů příliš nevypadalo. Petr Čech čelil devíti střelám, tolik práce neměl snad ani loni v semifinále Ligy mistrů v Barceloně.

Jeho spoluhráči v bílých dresech v poli dřeli, bojovali o každý míč, což bylo v pořádku. Ale zlé zjištění bylo, že většinu času byli Arméni lepší a především nebezpečnější.

ZNÁMKY

Hodnoťte české fotbalisty za výkon

Útočník Movsisjan měl dvě tutovky, obě mu zlikvidoval skvělý Čech, byť jednou ani zasahovat nemusel, protože pomezní mával ofsajd.

Domácí byli živější, měli rychlejší start na míč. Češi zase míč víc drželi. To se tak trochu čekalo, protože kouč Bílek postavil čtyři střední záložníky, k dispozici měl i Rosického, a rezignoval na křídla. Ta suplovali krajní obránci Gebre Selassie s Limberským, ale až na výjimky se k únikům nedostali.

Český tým se snažil probíjet středem pole, většina akcí šla přes Rosického, ale mužstvo zlobila finální přihrávka. Tolik nepřeností, co hráči udělali.

Nadějnou možnost měl v deváté minutě Lafata po standardní situaci. Po centru Plašila se dostal k hlavičce, ale mířil přímo do brankáře. Dvě tvrdé rány vyslal Darida, obě protáhly brankáře Berezovského, obě vyrazil na roh.

Domácí měli příležitostí víc, ale Čech při svém jubilejním stém startu za národní mužstvo byl bezchybný. Mužstvo podržel za stavu 0:0 a pak se přes celé hřiště radoval, jak Vydra dal první gól. Byla to pěkná akce. Rosický uvolnil Plašila, která si zaběhl na pravé křídlo a přesně odcentroval. A Vydra se vyšvihl mezi stopery a přesně hlavičkoval.

Češi pak zápas kontrolovali, dobře si počínali v defenzívě. Nebylo znát, že krátce před půli kvůli zranění musel střídat stoper Sivok. Jako náhrada se osvědčil Suchý. Co prošlo, pochytal Čech, ale jako v první půli se už potit nemusel.

Hosté mohli výsledek pojistit dřív než v 81. minutě. Darida ve své třetí dobré pozici střílel nepřesně, hlavička Suchého šla těsně nad. Povedlo se to až Vydrovi. A v nastavení, při zoufalém náporu domácích, dal po sólu gól Kolář. Krásnou kolmicí ho vyslal Rosický.