DÍKY, BOŽE?  Arda Turan z Atlétika Madrid oslavuje svojí branku na hřišti

DÍKY, BOŽE? Arda Turan z Atlétika Madrid oslavuje svojí branku na hřišti Chelsea. | foto: Reuters

Turci se modlí ke svému zarostlému Messimu: Vrať nám štěstí

  • 4
Istanbul (Od našeho zpravodaje) - Říkají mu Turecký kouzelník nebo Král přihrávek, turečtí fanoušci ho dokonce srovnávají s Lionelem Messi. Od časného rána se k němu modlí: „Vrať nám štěstí!“ Zarostlý záložník Arda Turan cítí, že pro turecký fotbal nastal soudný den. Národní tým nesmí prohrát s Českem, jinak bude zle.

Nažhavení Turci zahájili evropskou kvalifikaci ostudným kolapsem 0:3 na Islandu. Nejenže dostali kapky od novinářů, ale taky se mezi sebou rozhádali, několik důležitých hráčů se zranilo a dvě hvězdičky Leverkusenu odmítly přijet, protože je prý reprezentační spoluhráč Gökhan Töre ohrožoval pistolí.

To všechno musí Arda Turan ustát, aby dokázal, že je vyvolený.

Nikdo v tureckém výběru nemá větší renomé. Arda Turan je nejužitečnějším hráčem Atlétika Madrid. Kromě jiného se v květnu stal prvním Turkem, který získal španělský titul.

„Turci ho milují. Spoléhají na něj,“ říká Michal Kadlec, obránce Fenerbahce Istanbul. „Arda je vážně borec. Jeden z mála tureckých legionářů, kteří hrají pravidelně. A jak! Levá noha, pravá, rychlost, dribling, taktická vyspělost. Ten kluk se strašně těžko brání.“

Turecká esa

Arda Turan (Atlético Madrid). Ten nejlepší ze všech. Na hřišti suverénní a ukázněný, téměř neztrácí míč. Může hrát na levém křídle i uprostřed zálohy.

Selcuk Inan (Galatasaray). Kapitán Galatasaray. Perfektní střela i rozehrávka standardních situací. Místní tvrdí, že není v nejlepší formě, ale pro reprezentaci je nepostradatelný. V klubu mu pozici špílmachra vzal Nizozemec Sneijder.

Gökhan Töre (Besiktas). Má životní formu. Hraje podobně jako Nizozemec Robben, tedy na pravém křídle většinou jen levačkou. Podsaditý, hbitý, nesmírně šikovný, libuje si ve hře jeden a jednoho.

Ta charakteristika sedí. Arda Turan nemá tak slavné jméno jako supermani Ronaldo nebo Messi, ale pro španělskou ligu znamená podobný poklad. „Je to speciální hráč se vším všudy,“ míní klubový trenér Diego Simeone a dodává: „Když mu dám na hřišti volnost, něco ze své kvality ztrácí. Zatímco na pevné pozici bývá mimořádný.“

Obdivovatel liverpoolského kapitána Stevena Gerrarda naposledy rozhodl městské derby s Realem Madrid i zápas Ligy mistrů s Juventusem Turín.

Arda Turan, rodák z istanbulské čtvrti Fatih, přišel do Atlétika před třemi lety z Galatasaray za dvanáct milionů eur. Spolu s následnými bonusy se stal nejdražším tureckým fotbalistou všech dob. Svou cenu dávno splatil. Pomohl Atlétiku k titulu, k vítězství v Evropské lize, ke Španělskému poháru i do finále Ligy mistrů.

„Na naši hru má zásadní vliv,“ oceňuje trenér Simeone a reprezentační kouč Fatih Terim by mohl pokračovat. Také pro něj je Arda Turan na levém křídle nepostradatelný. Odsud se řídí hra, odsud dostává národní tým nejlepší nápady. Češi při sledování sestřihů okamžitě pochopili, že Turecký Messi prakticky neztrácí míč.

„Na něj bacha. Má velký zadek, nízko těžiště a svou kreativitou dokáže rozhodovat zápasy,“ upozorňuje Tomáš Sivok, stoper Besiktase.

Pracant, který miluje rychlá auta a svého času byl zasnoubený s nádhernou herečkou Sinem Kobalovou, je v sedmadvaceti letech na vrcholu sil. V národním týmu má odehráno 75 zápasů a nastřílel v nich 13 gólů. „Arda je hvězda se vším všudy,“ dokládá Sivok.

Nebývá často, že by se turecké hvězdy uchytily v cizině. Obvykle jim chybí domovina a horká krev, ve které se cítí nejlíp. Arda Turan je výjimka. V Atlétiku Madrid má dokonalou vizitku. Jak se mu povede proti Česku?

Los Euro 2020: Anglie, Chorvatsko a soupeř z Ligy národů

Česká reprezentace se na ME 2020 utká ve skupině D v Londýně a Glasgow s Anglií, Chorvatskem a vítězem play off off Ligy národů C, jenž vzejde ze čtveřice Skotsko, Norsko, Izrael, Srbsko.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).