Tenkrát v dubnu 2001 Americká Samoa hrála svou první kvalifikaci o světový šampionát v historii. V oceánské zóně byla ve skupině s vysoce favorizovanou Austrálií a dalšími outsidery z Fidži, Tongy a Samoy.
Od Fidži dostal Salapu třináct branek, od sousedů ze Samoy osm. Před třetím utkáním na stadionu v Coffs Harbouru na východním pobřeží Austrálie však tušil mnohem větší debakl.
Dva dny předtím totiž domácí nasázeli Tonze dvaadvacet branek, což byl nový rekord v oficiálním mezistátním fotbalovém utkání. A Salapu měl jediný cíl: „Hlavně nedostat víc než dvaadvacet gólů, abychom nebyli horší než Tonga,“ přál si.
Asi tušíte, že jich inkasoval víc.
Osm minut odolával, pak míč ze sítě nestačil vyndavat. V poločase to bylo 16:0. Australané nepřestávali, po pauze přidali dalších patnáct branek. Výsledek 31:0 byl šílený.
„Představte si svůj nejhorší den v práci a pak ho vynásobte jedenatřiceti. Můžete se přiblížit tomu, co Nicky Salapu zažil 11. dubna 2001,“ píše BBC.
„Proč neměli dost? Kolik gólů potřebujete, aby vám ten rozdíl opravdu stačil?“ ptá se Salapu s odstupem času.
„Nebylo to od nich zrovna sportovní. Kdybych byl trenérem Austrálie, svým hráčům bych za stavu dvacet nula řekl, ať jen drží míč dokud zápas neskončí.“
Útočník Archie Thompson dal za dvacet minut hattrick a celkově třináct branek, což je dosud individuální rekord v mezinárodním utkání. David Zdrilic se trefil osmkrát.
Australský kouč Frank Farina po utkání volal po tom, že týmy jako Americká Samoa by měly hrát nejdřív kvalifikační předkola. Předseda oceánské konfederace Basil Scarsella mu oponoval, že menší reprezentace mají právo čelit Austrálii nebo Novému Zélandu, stejně jako Austrálie pak Brazílii nebo Francii.
„Za rekord jsem rád, ale na druhou stranu musím upřímně říct, že takové zápasy hrát nepotřebujeme,“ řekl střelec Thompson.
Ženský fotbal tu zažívá boom, chceme překvapit, hlásí Chlastáková z Austrálie |
Od roku 2006 Austrálie působí v asijské konfederaci a na mistrovství světa se probila pokaždé. Do té doby jen jednou v roce 1974, v dalších letech sice suverénně ovládla Oceánii, ale jako její vítěz musela hrát interkontinentální baráž většinou s jihoamerickým týmem, což pak bylo nad její síly.
Jediný reprezentant
Ale zpátky k rekordnímu výsledku, pro který z pohledu Americké Samoy existují polehčující okolnosti. Země v té době měla 58 tisíc obyvatel, Austrálie takřka dvacet milionů.
Do Mezinárodní fotbalové federace FIFA vstoupila teprve v roce 1998. A právě nejvyšší fotbalový orgán planety před kvalifikací nařídil, že tichomořský stát mohou reprezentovat jen hráči s americkým pasem. Z tehdejšího dvacetičlenného kádru byl Salapu jediný, kdo byl jeho držitelem.
„Měli jsme dva týdny na to, abychom sestavili nové národní mužstvo. Ale kde ty hráče vzít?“ poznamenal. „Nakonec jsme museli brát středoškoláky.“
V sestavě hráli tři patnáctiletí kluci, čili z dnešního pohledu starší žáci. Průměrný věk týmu byl osmnáct let. Dvacetiletý Salapu si připadal jako veterán.
Jsme bojovnice! Haiťanky a jejich příběh hrůzy, strádání i naděje |
Na hřišti tým vůbec nestačil a Salapuovi bylo do breku. „Během zápasu jsem se snažil všechny ty emoce udržet v sobě a čekal, až zápas skončí,“ vzpomínal.
„Spoluhráčům jsem radil, aby tolik nezalézali, ale všichni se stáhli před bránu a já pak střely špatně viděl.“
Jediný útok Americké Samoy v utkání, po kterém měl australský brankář Michael Petkovic zákrok, nastal čtyři minuty před koncem.
Kvalifikaci pak Americká Samoa zakončila čtvrtou porážkou s Tongou, skóre 0:5 bylo přijatelné.
Historické vítězství
Dalších deset let Salapu v národním dresu jen prohrával, než poprvé zažil vítězství. V listopadu 2011 v kvalifikaci o světový šampionát 2014 v Brazílii se radoval po zápase s Tongou (2:1). V té době trénoval tým nizozemský kouč Thomas Rongen.
„Už před zápasem jsme si věřili, že vyhrajeme,“ tvrdil Salapu. „Když jsme dali druhý gól, byl jsem tak šťastný, ale musel jsem se krotit a dál se soustředit na hru.“
Po utkání výhru oplakal. „Bylo to podruhé v životě, co jsem brečel kvůli fotbalu.“ V té době měl za sebou i tříleté angažmá v Rakousku, působil v klubu SC Mauerbach v nižší soutěži.
Historické fotbalové vítězství je zaznamenáno ve filmu režiséra Taiky Waititiho z roku 2023 Další gól vítězí, kde trenéra Rongena hraje známý hollywoodský herec Michael Fassbender.
Od historického úspěchu vyhrála Americká Samoa za posledních třináct let už jen dva zápasy, v kvalifikaci o šampionát 2018 porazila znovu Tongu a také Šalamounovy ostrovy. Na Pacifických hrách 2019 remizovala s Tuvalu, jinak dál jen prohrává a dnes třiačtyřicetiletý Salapu od roku 2019 nereprezentoval.