Morgan Guilavogui (vlevo) z Guiney a Saliou Ciss ze Senegalu v utkání Afrického poháru. | foto: AP

Maroko má na mistrovství Afriky jistý postup, Senegal remizoval

• 0
Fotbalisté Maroka porazili na africkém Poháru národů Komory 2:0 a stali se po domácím Kamerunu druhým postupujícím. Důležitý bod ve skupině C získal Gabon, který se po remíze 1:1 s Ghanou udržel v tabulce na druhém místě o tři body před dnešním soupeřem. Ve skupině B patří přední příčky Senegalu a Guineji, které mají po vzájemné remíze 0:0 čtyři body a jsou blízko postupu do osmifinále. Ve hře zůstává po výhře 2:1 nad Zimbabwe také třetí Malawi.

Maroko, které v úvodním utkání porazilo Ghanu 1:0, se dostalo proti Komorám do vedení už v 16. minutě zápasu, kdy se trefil Amalláh. Přestože favorit svého soupeře přestřílel 19:7, dlouho se mu nedařilo přidat druhou branku. Neuspěl ani sedm minut před koncem z penalty Nasírí, jehož střelu zneškodnil brankář Ben Boina. Pojišťovací trefu obstaral až v závěru Abúchlál.

Rychlou první branku vstřelila proti Gabonu také Ghana, která se dostala do vedení po 18 minutách hry díky prudké střele Andrého Ayewa. Svěřenci srbského trenéra Rajevace však těsný náskok neudrželi. Po přihrávce bývalého hráče pražské Sparty Kangy vyrovnal dvě minuty před koncem Allevinah. V závěru byl v dresu Ghany vyloučen další bývalý hráč letenského klubu Tetteh, který byl na hřišti jen tři minuty.

Gabon se musel znovu obejít bez útočníka Aubameyanga z Arsenalu, který měl po prodělaném koronaviru nález na srdci a lékařský tým se rozhodl podle vyjádření federace s jeho startem neriskovat. Kvůli podobným potížím do utkání nezasáhli ani Aubameyangovi krajané Meyé a Lemina.

Fanoušci Senegalu se baví při utkání Afrického poháru.

Senegal, který bookmakeři před startem turnaje pasovali do role největšího favorita na zlato, limitovala ve skupině B znovu řada absencí kvůli covidu-19. Finalista minulého Poháru národů z roku 2019 na úvod porazil Zimbabwe 1:0 až díky Maného proměněné penaltě ze sedmé minuty nastavení, ale tentokrát vyšel v Bafoussamu naprázdno.

Největší guinejskou šanci měl v prvním poločase Guilavogui, jehož vychytal Dieng. Jeho brankářský protějšek Keita po změně stran zneškodnil hlavičku Abdoua Dialla, další Senegalec Bouna Sarr vystřelil těsně vedle.

První výhru na turnaji slaví fotbalisté Malawi, kteří porazili Zimbabwe 2:1 díky dvěma brankám útočníka Mhanga a se třemi body nadále živí naději na postup.

Senegal - Guinea 0:0 (0:0)

Rozhodčí: Tessema – Phatsoane, Emile. ŽK:75. Kouyaté - 49. Diawara, 64. Keïta, 80. Issiaga Sylla, 83. Keita.

Senegal S. Dieng – Mbaye, Cissé, A. Diallo, Ciss – Kouyaté, Loum – B. Sarr (90. K. Baldé), Mané (C), Thiam (74. Diallo) – Dia (81. Lopy).

Guinea Keita – Sow, Issiaga Sylla, Ibrahima Conté II – M. A. Camara, Ibrahima Cissé, Keïta (C), Diawara (78. M. Konaté), Moriba (66. Ibrahima Conté I) – Bayo, Guilavogui (90. M. Sylla).

Malawi - Zimbabwe 2:1 (1:1)

Branky: 43. Mhango, 58. Mhango - 39. Wadi. Rozhodčí: Dahane -. ŽK:49. Sanudi, 90+2. Kakhobwe - 20. Kangwa, 29. Hadebe, 83. Madzongwe.

Malawi Kakhobwe – Sanudi, Chembezi, Mzava (C) (28. Chaziya) – Muyaba (66. Chester), Banda, Madinga (84. Petro), Idana (84. Phiri Junior), Chirwa – Mhango, Mbulu (66. J. Banda).

Zimbabwe Mhari – Hadebe, Bhasera, Kangwa (67. Zemura) – Chimwemwe, Madzongwe, Takwara, Wadi (84. Mahachi), Benyu – Musona (C) (78. Muskwe), Kadewere.

Maroko - Komory 2:0 (1:0)

Branky: 17. Amalláh, 90. Abúchlál. ŽK:41. Amalláh, 43. Hakimí - 19. Y. M'Changama.

Maroko Búnú – Akird, S. Amrábat, Masina, Hakimí – Lúzá (66. Abúchlál), Saïss – Amalláh (90. Únáhí), Búfál (76. Šáír), Tísúdálí (66. Fadžr) – al-Kaabí (66. Nasírí).

Komory Ben Boina – Youssouf (68. Zahary), Abdullah (61. Bourhane), Abdou, M. Youssouf, M'Dahoma – Y. M'Changama, Bakari, Selemani – Bachirou, Ben Nabouhane.

Gabon - Ghana 1:1 (0:1)

Branky: 88. Allevinah - 18. A. Ayew. Rozhodčí: Benbraham – Mohammed Ibrahim, Tiama. ŽK:24. Écuélé Manga, 45. Kanga, 57. Oyono - 36. Partey, 59. Kyereh, 81. Wollacott, 90+4. Paintsil. ČK:90+4. Tetteh.

Gabon Amonome – Assoumou, Écuélé Manga (C), Oyono – J. Obiang, Ameka (76. Moucketou-Moussounda), Kanga, Biyogo Poko, Martinsson Ngouali (67. Eneme-Ella) – Boupendza, Bouanga (53. Allevinah).

Ghana Wollacott – Baba Rahman, Amartey, Djiku, Yiadom – Partey, Baba (66. Paintsil), Kyereh – Sulemana (61. Addo), J. Ayew (90+1. Issahaku), A. Ayew (C) (90+1. Tetteh).