Jeden z členů realizačního týmu poraženého Tuniska (0:1), konkrétně tiskový mluvčí, svým nečekaným výstupem šmahem tradiční pozápasovou proceduru ukončil.
Zmatení žurnalisté se ohlíželi a kouč Mohamed Magassouba se zarazil. V půlce věty se zvedl ze židle a než opustil místnost, vysvětlil: „Musím teď zpátky za svými hráči.“
Byla to na stadionu v kamerunském Limbe těsně po konci desátého utkání letošního Afrického poháru národů zvláštní scéna. Nebo ještě během něj? Jak se to vezme, protože průběh duelu mezi Mali a Tuniskem byl všechno, jen ne standardní.
Kontroverzi rozpoutal zambijský rozhodčí Janny Sikazwe, jenž poprvé ukončil duel pět minut před vypršením devadesáti minut. A když si chybu po konzultaci s kolegy uvědomil a nechal pokračovat ve hře, znovu utkání uzavřel v čase 89:47.
„Během třiceti let koučování jsem nic podobného ještě nezažil,“ kroutil hlavou Mundhir Kabáiar, trenér poraženého Tuniska.
Prošedivělý chlapík s tmavými brýlemi se společně s dalšími členy svého týmu bezprostředně po předčasném konci zápasu na rozhodčího horlivě sápal. Rozčiloval se a běsnil. Na hodinkách ukazoval, že se pánové už podruhé spletli.
Koného penalta a příliš horlivý rozhodčí zařídili Mali vítězství |
„Vždyť i čtvrtý rozhodčí se chystal ukázat nastavené minuty, když vtom byl najednou konec,“ vykládal posléze. A trojici sudích v červených dresech museli ze hřiště eskortovat členové ochranky.
Taky nechápete, jak se tohle všechno mohlo stát?
Vždyť Sikazwe není žádný začátečník. Dvaačtyřicetiletý zambijský rozhodčí má zkušenosti i z mistrovství světa, před čtyřmi lety v Rusku rozhodoval duel Belgie s Panamou či Japonska s Polskem. A o dva roky dřív řídil také finále světového šampionátu klubů, které tenkrát v Japonsku ovládl Real Madrid i díky hattricku Cristiana Ronalda.
Jenže teď ho má celý svět za motáka a nešiku.
Asi třicet minut poté, co středeční duel ukončil předčasně, direktoriát turnaje rozhodl o dohrání závěrečných minut. Jenže na trávník už se v tu chvíli dostavili pouze Malijci, takže Sikazwe ukončil zápas ještě potřetí. Definitivně?
Korupce? Sikazweho zprostili vinyKvůli pochybné penaltě, kterou nařídil v semifinále africké Ligy mistrů mezi tuniským Espérance a angolským Primiero Agosto, byl Janny Sikazwe v listopadu 2018 obviněn z korupce a Africká fotbalová federace (CAF) mu pozastavila činnost. Už o dva měsíce později, v lednu 2019, ho však kvůli nedostatku důkazů všech obvinění zprostili. |
To není jisté, protože Tunisané by prý chtěli celé utkání opakovat. Tvrdí: „Budeme se bít za naše práva.“ Ovšem v momentě, kdy se nedostavili k dohrávce, jim nyní hrozí spíš kontumace.
„Když nás zavolali zpátky, byli naši hráči už na regeneraci v ledové lázni,“ vysvětloval tuniský trenér Kabáiar a neustále se ve svých vyjádřeních vracel k několik minut starým událostem.
Ne, pořád nevěřil tomu, co se stalo. Stejně jako celé Tunisko.
Jen během druhého poločasu totiž zambijský sudí čtyřikrát konzultoval své verdikty s kolegy u videa. Proběhlo devět střídání. A stejně se nedohrálo ani devadesát minut.
„Co provedl, je nevysvětlitelné,“ soptili poražení. „Připravil nás možná o sedm nebo osm minut nastaveného času.“
Nyní záleží, jaký přístup zvolí africké autority.
Když se během šampionátu v roce 1988 stalo něco podobného a guinejský sudí ukončil zápas Egypta s Nigérií rovněž předčasně, šéfové turnaje jeho verdikt dál nerozporovali.
Nyní se však zákulisím šíří zprávy, že sudí Sikazwe měl během středečního utkání zdravotní problémy. Sportovní server The Athletic píše o možném úpalu.
Vášně kolem afrického šampionátu: legenda cítí rasismus, střelec mluví o neúctě |
Teploty se v den utkání, které mělo výkop ve 14 hodin, v Kamerunu vyšplhaly nad třicet stupňů Celsia.
Pořádné horko teď ale mají zejména v kancelářích afrického fotbalového vedení. Právě tam se řeší, jak vyžehlit prvotřídní ostudu.