Afrika po dvou a půl letech ožívá fotbalem. Začíná pohár národů neboli AFCON 2021, jenž byl kvůli pandemii koronaviru odložen na začátek letošního roku.
To přineslo pochopitelně nevoli v řadě evropských klubů, kterým hráči budou během ligových i pohárových zápasů chybět.
Na šampionát odcestují hráči z Premier League, Série A, bundesligy či francouzské nejvyšší soutěže.
Vášně kolem afrického šampionátu: legenda cítí rasismus, střelec mluví o neúctě |
Třeba Liverpool ztratí hlavní ofenzivní esa - Egypťana Salaha se Sadiem Maném ze Senegalu, jenž usedl do letadla společně s brankářem Mendym z Chelsea ani ne den po vzájemném střetu v Premier League.
O spoluhráče přijdou i Souček s Coufalem a Králem, West Ham opouští kreativní záložník Said Benrahma, aby reprezentoval úřadující šampiony z Alžírska. Společně s ním bude obhajovat titul i Rijád Mahriz z Manchesteru City, který vede anglickou ligu.
I díky němu jsou Alžířané jedním z favoritů turnaje, který minule přistoupil na nový formát se čtyřiadvaceti týmy.
Ten je stejný jako na mistrovství Evropy: šest skupin po čtyřech, z nichž dál postupují první dva týmy a čtyři nejlepší celky ze třetích míst.
Na rozdíl od Eura ale šampionát pořádá jen jedna země - Kamerun. Skupinová fáze se bude hrát v pěti městech a na šesti stadionech. Dva jsou v hlavním městě Yaoundé, další pak stojí v městech Douala, Bafoussam, Garoua a Limbé.
Jejich kapacita ovšem kvůli koronaviru nemůže být využita na sto procent. Na zápasy domácího Kamerunu je to 80 procent, na ostatní duely 60 procent. Vstup je podmíněný dokončeným očkováním (dvě dávky) a negativním testem.
Finále v hlavním městě na stadionu Olembe se uskuteční v neděli 6. února. Dalším rozdílem proti evropskému šampionátu je i zápas o třetí místo.
Skupina A
Týmy: Kamerun, Burkina Faso, Etiopie, Kapverdy.
Stadion: Olembe (Yaoundé), kapacita: 60 000.
Favoritem je domácí Kamerun, který je s pěti tituly druhou nejúspěšnější zemí Afrického poháru národů. Ten poslední oslavil v roce 2017 a byl u toho třeba někdejší sparťan Georges Mandjeck nebo bývalý slávista Michael Ngadeu, který nechybí ani letos.
Na postup ze skupiny si věří také Burkina Faso s Bertrandem Traorém (Aston Villa) a spoluhráčem Patrika Schicka z Leverkusenu, obráncem Edmondem Tapsobou.
Skupina B
Týmy: Senegal, Zimbabwe, Guinea, Malawi.
Stadion Kouekong (Bafoussam), kapacita: 20 000.
Senegal by rád odčinil nezdar z předchozího finále, kde podlehl Alžírsku 0:1. Tým má nabitý hvězdami z evropských soutěží. Hlavní je Sadio Mané z Liverpoolu, směrem dopředu je nebezpečný také Ismaila Sarr (Watford). Defenzivní práci zastanou záložník Idrissa Gueye z PSG, obránce Kalidou Koulibaly (Neapol) a brankář Édouard Mendy z Chelsea.
Zimbabwe potáhne Tino Kadewere, kterého si pamatují sparťané ze zápasů s Lyonem. Guineu reprezentuje Naby Keita (Liverpool) či Sory Kaba, který předloni pomohl v dresu Midtjyllandu vyřadit z Ligy mistrů Slavii.
Skupina C
Týmy: Maroko, Ghana, Komory, Gabon.
Stadion Ahmadoua Ahidja (Yaoundé), kapacita: 42 500.
Maročané by rádi oživili vítězství z roku 1976. Kádr na to nemají vůbec špatný - Munir a Júsuf En-Nesjrí ze Sevilly, Ašraf Hakimí z PSG... Do počtu ale nechce být ani Ghana s bratry Jordanem a Andrém Aywovými (Crystal Palace a Al-Sadd), Thomasem Parteym (Arsenal) a Danielem Amarteym (Leicester). V nominaci je i bývalý hráč Sparty a Bohemians Benjamin Tetteh (Malatyaspor).
Gabon se zřejmě v prvním zápase proti Komorám (pondělí 10. ledna ve 20 hodin) bude muset obejít bez Pierre-Emericka Aubameyanga (Arsenal), který měl po příletu pozitivní test na koronavirus. Stejný osud potkal i Maria Leminu z Nice. Bývalý sparťan Guélor Kanga nakonec za Gabon hrát nebude.
Skupina D
Týmy: Nigérie, Egypt, Súdán, Guinea Bissau.
Stadion Roumdého Adjii (Garoua), kapacita: 30 000.
Nigérie je trojnásobným africkým šampionem, vyhrála v letech 1980, 1994 a 2013. O další úspěch by se rádi postarali obránce Wilfred Ndidi a útočník Kelechi Iheanacho (oba Leicester) nebo také donominovaný slávista Peter Olayinka.
Nejvíce triumfy (celkem sedm) se ovšem pyšní Egypt, zejména díky hattricku z let 2006 až 2010. Titul by po 12 letech mohl zařídit třeba aktuálně nejlepší střelec anglické ligy Mohamed Salah (Liverpool).
Skupina E
Týmy: Alžírsko, Sierra Leone, Rovníková Guinea, Pobřeží slonoviny.
Stadion Japoma (Douala), kapacita: 50 000.
Skvělými fotbalisty se vždy pyšnilo Pobřeží slonoviny, které AFCON vyhrálo v letech 1992 a 2015. V jeho kádru figuruje například Sébastien Haller, útočník Ajaxu a nejlepší střelec základních skupin Ligy mistrů. Z Premier League dorazili reprezentovat také Nicolas Pépé (Arsenal) či Eric Bailly (Manchester United). Burnley zase přišlo o oporu Maxwela Corneta a Crystal Palace o Wilfrieda Zahu. Nechybí ani bývalý obránce Slavie Simon Deli a Franck Kessié z AC Milán.
Titul letos obhajují Alžířané s Rijádem Mahrizem (Manchester City) a Saidem Benrahmou (West Ham).
Skupina F
Týmy: Tunisko, Mali, Mauritánie, Gambie.
Městský stadion Limbé, kapacita: 20 000.
Tunisko šampionát vyhrálo v roce 2004, ale na další medaili od té doby nedosáhlo. V roce 2019 skončilo čtvrté. I letos tým potáhne stálice Vahbí Chazrí, jenž působí ve francouzském Saint-Étienne.
Mali skončilo jednou druhé a dvakrát třetí, naposledy ale vypadlo hned v osmifinále. Letos si přiváží hvězdy z Premier League Yvese Bissoumu (Brighton) a Moussu Djenepa (Southampton). Další fotbalisté působí ve francouzské, potažmo německé lize. Útočník Adama Traoré okusil Ligu mistrů se Šeriffem Tiraspol.