Pondělí 10. května 2021, svátek má Blažena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 10. května 2021 Blažena

Třináct trenérských změn ve fotbalové lize. Které pomohly, co nevyšlo

  6:59
Roman Pivarník byl v neděli dvanáctým, Miroslav Koubek ve středu ráno třináctým trenérem ve fotbalové lize, který v současné ročníku u týmu předčasně skončil. Ke změnám se odhodlalo devět klubů ze šestnácti. Prospělo jim to? Jak kterému.

Nejpovedenější změnu trenéra udělala Slavia, Jaroslav Šilhavý se svým týmem vytáhl tým ze sedmého místa na druhé, za období pod Šilhavým je Slavia dokonce jasně nejúspěšnějším týmem soutěže. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Každý ročník s sebou nese změny na trenérských postech, překvapivé i šokující. Letos však došlo i k velmi neobvyklým. Ať už to byl vyhazov Pivarníka z prvního místa či fakt, že Spartu vede v jednom ročníku už oficiálně čtvrtý kouč.

PlzeňJsi první, končíš

Romana Pivarníka vedení plzeňského klubu odvolalo ve chvíli, kdy tým zvýšil náskok v čele tabulky na druhou Slavii, byť měla derby k dobru. Stalo se v neděli po domácí remíze s Teplicemi (2:2)

Plzeňský trenér Roman Pivarník

Roman Pivarník

Proč? Neuspokojivý herní projev i nevýrazné výsledky, byť například na jaře Plzeň ze sedmi zápasů čtyři vyhrála, ve dvou remizovala a jeden prohrála. Právě porážka na Slavii s přímým konkurentem snížila rozdíl mezi oběma týmy na jediný bod.

Teprve se ukáže, jestli majitel Paclík s generálním manažerem Šádkem udělali dobře, jestli jejich rozhodnutí přinese zlepšení. Pivarníkovy nástupce, dosavadní asistenty Bečku s Horváthem, čeká premiéra v pátek v Hradci.

Slavianeodvolatelný Uhrin odvolán

Ještě během loňského jara slávistický šéf Jaroslav Tvrdík vyjádřil trenérovi Dušanu Uhrinovi mladšímu maximální podporu. „Pro nejbližší rok je neodvolatelný.“ Stačila čtyři utkání nového ročníku, stačilo, aby tým dvakrát remizoval a jednou prohrál, a Uhrin jedno z nejlepších trenérských angažmá v Česku ztratil. Slavii opustil na sedmém místě.

Slávistický trenér Dušan Uhrin

Dušan Uhrin

S jeho nástupcem Jaroslavem Šilhavým udělala Slavia terno. Z následujících osmnácti ligových zápasů jich třináct vyhrál, v součtu s českým pohárem Slavia pod Šilhavým neprohrála už dvacet utkání, byť v neděli v derby se sérii ke konci nachýlila. Ale vydržela.

Za období, kdy je Šilhavý ve Slavii, tým získal o čtyři body víc než Plzeň a o sedmnáct víc než Sparta.

Spartauž čtvrtý hlavní trenér

Ščasný, Holoubek, Požár, Rada. Spartu během jednoho soutěžního ročníku už vede čtvrtý hlavní kouč, byť sportovní ředitel Tomáš Požár jím byl jen na papíře, aby zaštítil Davida Holoubka. Ten totiž k výkonu funkce nevlastnil potřebnou licenci.

NAPOSLEDY JAKO TRENÉR SPARTY. Zdeněk Ščasný ještě v neděli vedl tým v derby, v...

Zdeněk Ščasný

Sezonu zahájil Zdeněk Ščasný. Když v druhé polovině září prohrál v Evropské lize 0:3 v Southamptonu a vzápětí doma se Slavií 0:2, došlo k první změně. Dosavadní asistent Holoubek přebíral Spartu po osmi kolech na páté pozici s pětibodovou ztrátou na vedoucí Zlín.

Sparťanský trenér David Holoubek během utkání v Brně

David Holoubek

Za zbývajících osm kol do konce podzimu, kdy měl Holoubek pro vedení týmu 60 denní výjimku, Sparta získala o dva body víc než za Ščasného. O výhru v Brně tým připravila nepřesná pomezní Ratajová, v Liberci mužstvo oslabil Dočkal, když za oplácení dostal červenou kartu. Mrzutá byla porážka v Plzni, kde Sparta nebyla horším týmem. Kladné body sbíral Holoubek v Evropské lize, porazil Inter, dvakrát Beer Ševu a když mu vyšla i odveta proti Southamptonu, Sparta si s předstihem zajistila první místo ve skupině.

Petr Rada, nový trenér fotbalistů Sparty Praha.

Petr Rada

Bylo však jasné, že od jara ji musí vést trenér s licencí. Jak to udělat, když pod dojmem pohárů chtěl majitel Křetínský nechat u týmu Holoubka? A tak hlavním koučem jmenoval sportovního ředitele Požára, který je držitelem licence. Jenže začátek jara měli sparťané mizerný, hladce vypadli v poháru s Rostovem. A když ze čtyř ligových kol prohráli podruhé, ztratili reálnou šanci na titul, realizační tým potkal další zásah.

Někdejší reprezentační kouč Petr Rada, jenž na podzim vedl poslední Příbram, zatím ve Spartě prožil dvě utkání. Se Zlínem (0:0) to bylo trápení, za derby na Slavii (1:1) sklidil chválu.

Do trenérských změn už není započítáno, když Houloubkovi v závěru podzimu vypršela 60 denní lhůta pro výjimku a oficiálním koučem, který chodil na tiskovky, byl na poslední dvě utkání asistent Zdeněk Svoboda.

Mladá Boleslavdvě změny, obrat k lepšímu se nekoná

Kdyby bylo jen na uvážení klubového bosse Josefa Dufka, Mladá Boleslav by zřejmě v letošním ročníku žádnou změnu nedělala. Jenže Karla Jarolíma si vyžádaly vyšší zájmy, uznávaný kouč po dvou vítězstvích v lize, ale po překvapivém vyřazení v pohárové kvalifikaci s makedonským Tetovem zamířil na plný úvazek k reprezentaci.

Mladoboleslavský trenér Leoš Kalvoda během utkání na Spartě.

Leoš Kalvoda

Leoš Kalvoda začal smolně, domácí porážkou s Karvinou, ale v průběhu následujících sedmi kol vytáhl Boleslav do čela tabulky. Tam se udržela ještě po dalším dějství, poté klesala. Šest kol bez vítězství donutilo Dufka po podzimu sáhnout k další změně.

Kalvoda se loučil s bilancí šesti výher, čtyř remíz a čtyř porážek. Pod Martinem Svědíkem tým na jaře ze šesti zápasů porazil jen rozklíženou Spartu a získal jen sedm bodů. Nicméně i díky klopýtání soupeřů je čtvrtý a naposled v úterý postoupil do semifinále domácího poháru.

Jabloneckouč od dorostu, dobrá trefa

Jablonecký kouč Zdeněk Klucký sleduje hru svých svěřenců.

Zdeněk Klucký

Jablonecký šéf Miroslav Pelta přestal sázet na velká jména, byť tah se Zdenkem Frťalou úplně nevyšel. Nevadilo mu to, po deseti kolech, z nichž posledních osm Jablonec nevyhrál, sáhl do dorostu, odkud vytáhl místního srdcaře Zdeňka Kluckého.

S Frťalou v září skončil i sportovní ředitel Horník, tým se od té doby z dvanáctého místa posunul na sedmé. Zatímco pod Frťalou uhrál Jablonec z deseti zápasů deset bodů, pod Kluckým z dvanácti kol získal devatenáct bodů. Ano, tady lze říct, že změna vedla k lepšímu.

Dukla Prahatrenéra jí vzala Slavia

Když se Dukla po minulé sezony loučila s Lubošem Kozlem, hledala náhradu za trenéra, který v klubu pracoval víc než šest let. Sháněla zase trenéra na dlouho dobu. Vyhlédla si Jaroslava Šilhavého. Ne, nezůstal pět šest let, ale jen pět kol.

Ttrenér Jaroslav Hynek z Dukly  během zápasu se Zlínem.

Jaroslav Hynek

Nebyla to žádná sláva, jedno vítězství, jedna remíza, třinácté místo, záporné skóre. Pro vedení klubu to však nebyl signál ke změně. To Šilhavý sám požádal o předčasné ukončení smlouvy, aby mohl převzít Slavii.

Dukla pal vybrala z vlastních zdrojů, Jaroslav Hynek dělal léta u mládeže. Od té doby šest výher, pět remíz, šest porážek, třiadvacet bodů, kladné skóre. Pokud bychom spočítali tabulku od chvíle, kdy Duklu převzal Hynek, byla by čtvrtá se stejným počtem bodů jako Boleslav a Teplice.

Bohemians 1905čerstvá změna, nečekaná

Když Bohemians skončili po podzimu na desátém místě s osmnácti body, vypadalo to, že tah se zkušeným Miroslavem Koubkem vyšel, navzdory porážkám v posledních dvou kolech. Ty však možná byly začátkem budoucích problémů.

Trenér Bohemians Miroslav Koubek

Miroslav Koubek

V součtu s podzimem Bohemians nevyhráli deset utkání, v nichž vstřelili jen dvě branky, což stačilo na pouhé tři body Přitom hra nebyla vůbec špatná. Uškodilo, že po podzimu odešel útočník Holenda do Dukly, nahradit se ho nepodařilo.

Než šli Bohemians do úterního čtvrtfinále poháru proti Mladé Boleslavi, bylo už jasné, že Koubek odchází. Lhostejno, jestli by postoupili. Nakonec byl v penaltovém rozstřelu šťastnější soupeř.

Martin Hašek pózuje jako nový trenér Bohemians

Martin Hašek

Druhý den klub změnu potvrdil, angažoval Martina Haška, někdejšího sparťanského a reprezentačního záložníka. Jako trenér pracoval Hašek právě ve Spartě a naposled ve Vlašimi, která je jakousi sparťanskou farmou. Hašek má jediný úkol: vybojovat záchranu, náskok na sestupovou příčku už je čtyřbodový. Mimochodem, po povedeném podzimu byl pětibodový...

Vysočina Jihlavapříchod Bílka, sestup zatím neodvrácen

Michalové Hipp a Bílek, někdejší spoluhráči z československé reprezentace. Když druhý nahradil prvního, nechal si ho jako asistenta. Hipp nakonec po podzimu odešel.

V klubu slovenský kouč vydržel rok, loni na jaře s týmem bojoval o záchranu, kterou si definitivně zajistil v předposledním kole. Jenže start do nové sezony vůbec nevyšel, po šesti kolech dva body a Jihlava oslovila Bílka, jenž do podzimu 2013 vedl reprezentaci a od té do v Česku nepůsobil.

Michal Bílek (vpravo) a Michal Hipp na tréninku jihlavských fotbalistů

Michal Bílek (vpravo) a Michal Hipp

Výrazné zlepšení se nekonalo, spíš jen drobné. Jihlava dál zůstává na sestupové příčce, ztráta z podzimu se prohloubila na čtyři body.

Pod Bílkem ze šestnácti zápasů jen třikrát vyhrála, k tomu má šest remíz a sedm porážek. Pro Bílka je smůla, že mužstvo provází rozsáhlá marodka, což znamená velký problém.

Příbramdvě změny, ztráta zůstává

Až v sedmém kole Příbram dala první gól sezony a získala první body. To už byl u týmu Petr Rada, který po čtyřech zápasech nahradil Martina Pulpita. Do konce podzimu tým vyhrál už jen jednou, třikrát remizoval a zůstal poslední s šestibodovým mankem na místa zajišťující záchranu.

Příbramský trenér Martin Pulpit pozorně sleduje hru svých svěřenců.

Rada ještě začal zimní přípravu, ale když poté jeho setrvání klubový boss Jaroslav Starka podmiňoval snížením platu, protože klub najel na úsporná opatření, Rada to odmítl. „Nemohl jsem to akceptovat,“ vysvětlil.

Nástupce Kamil Tobiáš v Příbrami už dřív působil s otcem Pavlem. Jak si zatím vede? Šest zápasů, dvě výhry, šest bodů, ale také potupa 1:8 od Slavie. Na záchranu pořád zůstává šestibodové manko.

Statistiky

Jablonec

Aktuálně nejdelší vítězná série

Opava

Nejtrestanější tým

Slavia

Nejvíc vyhraných zápasů doma

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 31 25 6 0 81:17 81
2.FK Jablonec 31 20 5 6 57:31 65
3.AC Sparta Praha 30 19 5 6 66:36 62
4.1. FC Slovácko 31 17 5 9 54:32 56
5.FC Viktoria Plzeň 30 15 7 8 52:38 52
6.FC Slovan Liberec 31 14 8 9 42:29 50
7.FK Pardubice 31 13 7 11 37:41 46
8.FC Baník Ostrava 31 12 9 10 43:31 45
9.Bohemians Praha 1905 31 10 12 9 37:31 42
10.SK Sigma Olomouc 31 9 12 10 36:35 39
  • Nejčtenější

Černošská kvóta splněna? Slavný brankář omylem poslal zprávu a v Hertě skončil

Ukliknul se na mobilním telefonu. Omylem poslal zprávu s rasistickým podtextem, která byla určena někomu jinému. A...

Třaskavý přestup ze Sparty do Slavie? Plavšič dohodu s mistrem popírá

Čerstvý fotbalový šampion republiky brzy získá novou posilu. A to zvučnou, překvapivou! Nebo ne? Do Slavie má namířeno...

Sparta - Slavia 0:3, boj o finále poháru byl jasnou záležitostí, dva góly Kuchta

I třetí fotbalové derby v soutěžním ročníku, celkově historicky 299., jednoznačně ovládli slávisté. V semifinále...

Provokace, direkt mezi oči, potvrzení moci, mazanost. Slavia dráždí Spartu

Když Slavia ukradne Spartě jednoho z nejzajímavějších fotbalistů, co je to? 1. Výborný byznys. 2. Mazaná strategie. 3....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Plzeň 5:1, mistrovský výkon, a to mohlo být gólů i víc

Fotbalisté Slavie potvrdili zisk mistrovského titulu ve velkém stylu. V utkání 30. ligového kola s Plzní od první...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Proč Plavšič nebyl v nominaci? Je to spíš věc klubu než trenéra, oznámila Sparta

Srbský fotbalista Srdjan Plavšič, jeden z nejstabilnějších mužů sparťanské základní sestavy od příchodu trenéra Pavla...

Slovácko zůstává čtvrté, Plzeň odvolala kouče Guľu. Sparta stíhá druhé místo

Fotbalové Plzni začaly unikat pohárové příčky. Ve 31. kole ztratila, bláznivé utkání se zachraňující se Příbramí...

Strach o Provoda? Má problém s kolenem, kouč ale uklidňoval: Nevypadá to na nejhorší

Nikým nebráněný se uprostřed hřiště otáčel, aby si mohl silnější levačkou přebrat přihrávku od spoluhráče. Jenže když...

Karviná - Slovácko 0:2, útok na poháry, trefili se Daníček a Petržela

Fotbalisté Slovácka vyhráli v 31. ligovém kole v Karviné 2:0 díky gólům Vlastimila Daníčka z penalty a Milana Petržely....

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...