Třináct trenérských změn ve fotbalové lize. Které pomohly, co nevyšlo

Nejpovedenější změnu trenéra udělala Slavia, Jaroslav Šilhavý se svým týmem vytáhl tým ze sedmého místa na druhé, za období pod Šilhavým je Slavia dokonce jasně nejúspěšnějším týmem soutěže. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

6 2017
Roman Pivarník byl v neděli dvanáctým, Miroslav Koubek ve středu ráno třináctým trenérem ve fotbalové lize, který v současné ročníku u týmu předčasně skončil. Ke změnám se odhodlalo devět klubů ze šestnácti. Prospělo jim to? Jak kterému.

Každý ročník s sebou nese změny na trenérských postech, překvapivé i šokující. Letos však došlo i k velmi neobvyklým. Ať už to byl vyhazov Pivarníka z prvního místa či fakt, že Spartu vede v jednom ročníku už oficiálně čtvrtý kouč.

PlzeňJsi první, končíš

Romana Pivarníka vedení plzeňského klubu odvolalo ve chvíli, kdy tým zvýšil náskok v čele tabulky na druhou Slavii, byť měla derby k dobru. Stalo se v neděli po domácí remíze s Teplicemi (2:2)

Plzeňský trenér Roman Pivarník

Roman Pivarník

Proč? Neuspokojivý herní projev i nevýrazné výsledky, byť například na jaře Plzeň ze sedmi zápasů čtyři vyhrála, ve dvou remizovala a jeden prohrála. Právě porážka na Slavii s přímým konkurentem snížila rozdíl mezi oběma týmy na jediný bod.

Teprve se ukáže, jestli majitel Paclík s generálním manažerem Šádkem udělali dobře, jestli jejich rozhodnutí přinese zlepšení. Pivarníkovy nástupce, dosavadní asistenty Bečku s Horváthem, čeká premiéra v pátek v Hradci.

Slavianeodvolatelný Uhrin odvolán

Ještě během loňského jara slávistický šéf Jaroslav Tvrdík vyjádřil trenérovi Dušanu Uhrinovi mladšímu maximální podporu. „Pro nejbližší rok je neodvolatelný.“ Stačila čtyři utkání nového ročníku, stačilo, aby tým dvakrát remizoval a jednou prohrál, a Uhrin jedno z nejlepších trenérských angažmá v Česku ztratil. Slavii opustil na sedmém místě.

Slávistický trenér Dušan Uhrin

Dušan Uhrin

S jeho nástupcem Jaroslavem Šilhavým udělala Slavia terno. Z následujících osmnácti ligových zápasů jich třináct vyhrál, v součtu s českým pohárem Slavia pod Šilhavým neprohrála už dvacet utkání, byť v neděli v derby se sérii ke konci nachýlila. Ale vydržela.

Za období, kdy je Šilhavý ve Slavii, tým získal o čtyři body víc než Plzeň a o sedmnáct víc než Sparta.

Spartauž čtvrtý hlavní trenér

Ščasný, Holoubek, Požár, Rada. Spartu během jednoho soutěžního ročníku už vede čtvrtý hlavní kouč, byť sportovní ředitel Tomáš Požár jím byl jen na papíře, aby zaštítil Davida Holoubka. Ten totiž k výkonu funkce nevlastnil potřebnou licenci.

NAPOSLEDY JAKO TRENÉR SPARTY. Zdeněk Ščasný ještě v neděli vedl tým v derby, v...

Zdeněk Ščasný

Sezonu zahájil Zdeněk Ščasný. Když v druhé polovině září prohrál v Evropské lize 0:3 v Southamptonu a vzápětí doma se Slavií 0:2, došlo k první změně. Dosavadní asistent Holoubek přebíral Spartu po osmi kolech na páté pozici s pětibodovou ztrátou na vedoucí Zlín.

Sparťanský trenér David Holoubek během utkání v Brně

David Holoubek

Za zbývajících osm kol do konce podzimu, kdy měl Holoubek pro vedení týmu 60 denní výjimku, Sparta získala o dva body víc než za Ščasného. O výhru v Brně tým připravila nepřesná pomezní Ratajová, v Liberci mužstvo oslabil Dočkal, když za oplácení dostal červenou kartu. Mrzutá byla porážka v Plzni, kde Sparta nebyla horším týmem. Kladné body sbíral Holoubek v Evropské lize, porazil Inter, dvakrát Beer Ševu a když mu vyšla i odveta proti Southamptonu, Sparta si s předstihem zajistila první místo ve skupině.

Petr Rada, nový trenér fotbalistů Sparty Praha.

Petr Rada

Bylo však jasné, že od jara ji musí vést trenér s licencí. Jak to udělat, když pod dojmem pohárů chtěl majitel Křetínský nechat u týmu Holoubka? A tak hlavním koučem jmenoval sportovního ředitele Požára, který je držitelem licence. Jenže začátek jara měli sparťané mizerný, hladce vypadli v poháru s Rostovem. A když ze čtyř ligových kol prohráli podruhé, ztratili reálnou šanci na titul, realizační tým potkal další zásah.

Někdejší reprezentační kouč Petr Rada, jenž na podzim vedl poslední Příbram, zatím ve Spartě prožil dvě utkání. Se Zlínem (0:0) to bylo trápení, za derby na Slavii (1:1) sklidil chválu.

Do trenérských změn už není započítáno, když Houloubkovi v závěru podzimu vypršela 60 denní lhůta pro výjimku a oficiálním koučem, který chodil na tiskovky, byl na poslední dvě utkání asistent Zdeněk Svoboda.

Mladá Boleslavdvě změny, obrat k lepšímu se nekoná

Kdyby bylo jen na uvážení klubového bosse Josefa Dufka, Mladá Boleslav by zřejmě v letošním ročníku žádnou změnu nedělala. Jenže Karla Jarolíma si vyžádaly vyšší zájmy, uznávaný kouč po dvou vítězstvích v lize, ale po překvapivém vyřazení v pohárové kvalifikaci s makedonským Tetovem zamířil na plný úvazek k reprezentaci.

Mladoboleslavský trenér Leoš Kalvoda během utkání na Spartě.

Leoš Kalvoda

Leoš Kalvoda začal smolně, domácí porážkou s Karvinou, ale v průběhu následujících sedmi kol vytáhl Boleslav do čela tabulky. Tam se udržela ještě po dalším dějství, poté klesala. Šest kol bez vítězství donutilo Dufka po podzimu sáhnout k další změně.

Kalvoda se loučil s bilancí šesti výher, čtyř remíz a čtyř porážek. Pod Martinem Svědíkem tým na jaře ze šesti zápasů porazil jen rozklíženou Spartu a získal jen sedm bodů. Nicméně i díky klopýtání soupeřů je čtvrtý a naposled v úterý postoupil do semifinále domácího poháru.

Jabloneckouč od dorostu, dobrá trefa

Jablonecký kouč Zdeněk Klucký sleduje hru svých svěřenců.

Zdeněk Klucký

Jablonecký šéf Miroslav Pelta přestal sázet na velká jména, byť tah se Zdenkem Frťalou úplně nevyšel. Nevadilo mu to, po deseti kolech, z nichž posledních osm Jablonec nevyhrál, sáhl do dorostu, odkud vytáhl místního srdcaře Zdeňka Kluckého.

S Frťalou v září skončil i sportovní ředitel Horník, tým se od té doby z dvanáctého místa posunul na sedmé. Zatímco pod Frťalou uhrál Jablonec z deseti zápasů deset bodů, pod Kluckým z dvanácti kol získal devatenáct bodů. Ano, tady lze říct, že změna vedla k lepšímu.

Dukla Prahatrenéra jí vzala Slavia

Když se Dukla po minulé sezony loučila s Lubošem Kozlem, hledala náhradu za trenéra, který v klubu pracoval víc než šest let. Sháněla zase trenéra na dlouho dobu. Vyhlédla si Jaroslava Šilhavého. Ne, nezůstal pět šest let, ale jen pět kol.

Ttrenér Jaroslav Hynek z Dukly  během zápasu se Zlínem.

Jaroslav Hynek

Nebyla to žádná sláva, jedno vítězství, jedna remíza, třinácté místo, záporné skóre. Pro vedení klubu to však nebyl signál ke změně. To Šilhavý sám požádal o předčasné ukončení smlouvy, aby mohl převzít Slavii.

Dukla pal vybrala z vlastních zdrojů, Jaroslav Hynek dělal léta u mládeže. Od té doby šest výher, pět remíz, šest porážek, třiadvacet bodů, kladné skóre. Pokud bychom spočítali tabulku od chvíle, kdy Duklu převzal Hynek, byla by čtvrtá se stejným počtem bodů jako Boleslav a Teplice.

Bohemians 1905čerstvá změna, nečekaná

Když Bohemians skončili po podzimu na desátém místě s osmnácti body, vypadalo to, že tah se zkušeným Miroslavem Koubkem vyšel, navzdory porážkám v posledních dvou kolech. Ty však možná byly začátkem budoucích problémů.

Trenér Bohemians Miroslav Koubek

Miroslav Koubek

V součtu s podzimem Bohemians nevyhráli deset utkání, v nichž vstřelili jen dvě branky, což stačilo na pouhé tři body Přitom hra nebyla vůbec špatná. Uškodilo, že po podzimu odešel útočník Holenda do Dukly, nahradit se ho nepodařilo.

Než šli Bohemians do úterního čtvrtfinále poháru proti Mladé Boleslavi, bylo už jasné, že Koubek odchází. Lhostejno, jestli by postoupili. Nakonec byl v penaltovém rozstřelu šťastnější soupeř.

Martin Hašek pózuje jako nový trenér Bohemians

Martin Hašek

Druhý den klub změnu potvrdil, angažoval Martina Haška, někdejšího sparťanského a reprezentačního záložníka. Jako trenér pracoval Hašek právě ve Spartě a naposled ve Vlašimi, která je jakousi sparťanskou farmou. Hašek má jediný úkol: vybojovat záchranu, náskok na sestupovou příčku už je čtyřbodový. Mimochodem, po povedeném podzimu byl pětibodový...

Vysočina Jihlavapříchod Bílka, sestup zatím neodvrácen

Michalové Hipp a Bílek, někdejší spoluhráči z československé reprezentace. Když druhý nahradil prvního, nechal si ho jako asistenta. Hipp nakonec po podzimu odešel.

V klubu slovenský kouč vydržel rok, loni na jaře s týmem bojoval o záchranu, kterou si definitivně zajistil v předposledním kole. Jenže start do nové sezony vůbec nevyšel, po šesti kolech dva body a Jihlava oslovila Bílka, jenž do podzimu 2013 vedl reprezentaci a od té do v Česku nepůsobil.

Michal Bílek (vpravo) a Michal Hipp na tréninku jihlavských fotbalistů

Michal Bílek (vpravo) a Michal Hipp

Výrazné zlepšení se nekonalo, spíš jen drobné. Jihlava dál zůstává na sestupové příčce, ztráta z podzimu se prohloubila na čtyři body.

Pod Bílkem ze šestnácti zápasů jen třikrát vyhrála, k tomu má šest remíz a sedm porážek. Pro Bílka je smůla, že mužstvo provází rozsáhlá marodka, což znamená velký problém.

Příbramdvě změny, ztráta zůstává

Až v sedmém kole Příbram dala první gól sezony a získala první body. To už byl u týmu Petr Rada, který po čtyřech zápasech nahradil Martina Pulpita. Do konce podzimu tým vyhrál už jen jednou, třikrát remizoval a zůstal poslední s šestibodovým mankem na místa zajišťující záchranu.

Příbramský trenér Martin Pulpit pozorně sleduje hru svých svěřenců.

Rada ještě začal zimní přípravu, ale když poté jeho setrvání klubový boss Jaroslav Starka podmiňoval snížením platu, protože klub najel na úsporná opatření, Rada to odmítl. „Nemohl jsem to akceptovat,“ vysvětlil.

Nástupce Kamil Tobiáš v Příbrami už dřív působil s otcem Pavlem. Jak si zatím vede? Šest zápasů, dvě výhry, šest bodů, ale také potupa 1:8 od Slavie. Na záchranu pořád zůstává šestibodové manko.

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí šestičlenná o udržení.

Bořek Dočkal, Alex Král, Jean-David Beauguel, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch Lukáš Masopust, Tomáš ChorýDavid Moberg Karlsson, Joel Kayamba

Tabulka ligy

Známky

2,06

Tomáš Souček

Slavia

2,13

Miroslav Stoch

Slavia

2,17

Vladimír Coufal

Slavia

Góly

20

Nikolaj Komličenko

Mladá Boleslav

11

Jean-David Beauguel

Plzeň

11

Miroslav Stoch

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 25 21 1 3 63:18 64
2. FC Viktoria Plzeň 25 17 4 4 36:23 55
3. AC Sparta Praha 25 15 5 5 44:21 50
4. FK Jablonec 25 12 5 8 44:24 41
5. FC Baník Ostrava 25 11 6 8 32:27 39
6. Fastav Zlín 25 11 3 11 31:31 36
7. FK Mladá Boleslav 25 9 7 9 44:39 34
8. FC Slovan Liberec 25 9 7 9 26:22 34
9. FK Teplice 25 9 5 11 28:35 32
10. SK Sigma Olomouc 25 9 4 12 28:37 31
11. 1. FC Slovácko 25 9 3 13 27:38 30
12. Slezský FC Opava 25 7 6 12 34:40 27
13. Bohemians Praha 1905 25 6 8 11 23:32 26
14. 1. FK Příbram 25 7 5 13 29:56 26
15. Dukla Praha 25 5 4 16 21:47 19
16. MFK Karviná 25 4 5 16 28:48 17

Nejčtenější

Nejedu do Wembley pro zážitek, burcuje Kadeřábek před Anglií

Rozesmátý český obránce Pavel Kadeřábek mává fanouškům po vítězství nad...

Zápasů se zvučnými soupeři má za sebou několik, na velkých stadionech nastoupil mockrát. Že se v...

Proč sedím? Nesměješ se, slyšel útočník Vydra v Burnley

Matěj Vydra v dresu Burnley

Tolik se v létě těšil, že si konečně v Anglii pořádně užije první ligu. Věřil, že tentokrát už...

Češi půjdou na Anglii bez Dočkala, kapitán nevyléčil zranění lýtka

Český kapitán Bořek Dočkal lituje neproměněné příležitosti v utkání Ligy národů...

VIDEO Londýn (Od našeho zpravodaje) Ve chvíli, kdy na tiskovou konferenci českých fotbalistů ve Wembley přišel s koučem Jaroslavem...

Divoká léta emigranta Knoflíčka. Měl bolivijský pas, chtěl ho Juventus

Fotbalová Slavia má vlastní muzeum. Na jeho otevření se přišel podívat i bývalý...

Emigroval jen v kraťasech a tričku. Rok a půl nesměl hrát fotbal. Ani své děti neviděl. Po Evropě...

Vydra zaskočil Angličany. Neřešíme ho, soustředíme se na sebe, vzkazují

Trenér anglické reprezentace Gareth Southgate na posledním tréninku před...

Londýn (Od našeho zpravodaje) Že prý je obránce Maguire anglickou slabinou. A že bude stačit, pokud Češi nakopnou Angličany...

Další z rubriky

Kozák dal čtvrtý jarní gól. Cítím se dobře, raduje se liberecký útočník

Libor Kozák z Liberce se snaží mezi zlínskými hráči Pablem Podiem (vlevo) a...

Šest zápasů, čtyři góly. Útočník Libor Kozák dokazuje, že jeho zimní příchod byl pro Liberec darem...

Lischka je po operaci srdce. Nikdo mi nic neslíbil, ale mám naději, řekl

Jablonecký David Lischka byl vyhlášen Talentem roku 2018.

Z jeho slov místy až mrazí. „Měl jsem rozřízlou celou hruď, doktoři mi museli zlámat a pak znovu...

Komise rozhodčích do konce sezony vyřadila Julínka a Proskeho

VYDRŽTE, MÁM HOVOR. Fotbalový rozhodčí Pavel Julínek komunikuje s...

Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR do konce této sezony vyřadila z listiny hlavní sudí Pavla...

Najdete na iDNES.cz