Zlín - Plzeň: Zbožínek a Baránek (zprava) se snaží zabránit ve střele plzeňskému Kolářovi | foto: Jan Karásek, MF DNES

Zlín podruhé vyhrál, ukončil pětizápasové čekání

• 1
Kéž bychom pořád hráli doma s Plzní, můžou si přát zlínští fotbalisté. V kalendářním roce 2008 proti ní nastoupili před vlastními diváky dvakrát, vždy to bylo po sérii špatných výsledků. Na jaře i na podzim však důležitý souboj zvládli.

Sobotní výhrou 2:0 ukončili pětizápasové čekání na druhý triumf v sezoně, opustili poslední místo v tabulce a bodově se na Plzeň dotáhli. Naopak západočeský tým, který před sezonou ohlásil útok na Pohár UEFA, čeká na plný zisk už osm kol.

"Celý týden jsme si vtloukali do hlavy, že před reprezentační přestávkou musíme vyhrát. Na každém z nás bylo vidět, že do zápasu dal sto procent," poznamenal stoper FC Tescoma Zdeněk Kroča.

V souboji o naději domácí vsadili na maximální bojovnost. Tatam byla odevzdanost z předchozích kol. Zlínští fotbalisté nepovažovali žádný míč za ztracený, v jejich hře ale nechyběly ani hezké akce. Tým zkrátka předvedl nejlepší výkon v ročníku.

"Základem byla jednoduchá hra," popsal recept na úspěch trenér Zlína Ladislav Minář, pro něhož to byl premiérový triumf na lavičce. Ve dvou zápasech dočasně nahradil odvolaného Josefa Mazuru, pro zbytek sezony by tým měl převzít Stanislav Levý.

Vítězný gól zařídil ve 28. minutě v parádní formě hrající útočník Martin Bača. Dostal nádhernou přihrávku za obranu od Šmahaje a nedal Poštulkovi šanci. "Můžu Davidovi jen poděkovat," ocenil spoluhráče Bača, na kterého navázal pojišťovací druhou trefou v nastavení rychlík Žůrek.

Plzeň navzdory porážce ve Zlíně naznačila své kvality. Kdo ví, jak by se zápas vyvíjel, kdyby hosté proměnili svou první šanci. Za stavu 0:0 Rada parádně vyslal do brejku Rezka. Hostující záložník postupoval z pravé strany, namísto střely přihrával na Tatanašviliho. Ovšem na poslední chvíli srazil míč do zámezí Kroča.

"Viděl jsem nabíhajícího hráče, tak jsem se soustředil na něj. V první chvíli jsem myslel, že to bude vlastní gól, naštěstí míč těsně minul tyčku," vydechl si Kroča. Dalšími možnostmi hosté pohrdli v nástupu do druhého poločasu. Ke gólu nevedly pokusy Koláře, Tatanašviliho ani později střídajícího Petržely.

"Něco jiného jsme si řekli a něco jiného udělali," popsal úvodní minuty druhé půle Kroča. "Podržel nás Bary," ocenil gólmana Baránka.

. Střelec Bača: Bál jsem se, že míč nedoletí do sítě

Až na jednu výjimku nastoupil zlínský útočník Martin Bača ve všech letošních zápasech fotbalové ligy. Ovšem tou výjimkou bylo domácí utkání se Žižkovem, takže si nemohl pořádně vychutnat jediné vítězství v sezoně. Vše si vynahradil v souboji s Plzní.

Druhý triumf Zlína v sezoně podpořil parádním výkonem a korunoval jej rozhodující brankou. "Při střele jsem si vzpomněl na zápas před dvěma lety v Brně, kdy se při podobné akci míč zastavil v kaluži. Naštěstí tentokrát dolétl až do branky," vydechl si Bača, se dvěma zásahy nejlepší střelec FC Tescoma.

Na hřišti jste vydržel jen 73 minut. Proč?
Měl jsem toho dost. Byl jsem rád, že můžu odejít ze hřiště.

Gól jste vstřelil ve 28. minutě, ale už ve 3. minutě jste se dostal do podobné šance. Tu jste ovšem nevyužil. Co jste udělal špatně? Měl jsem všechno řešit rychleji. Obránce mě doběhl a balon mi vzal.

V útoku jste nastoupil s dalším dlouhánem Karlem Kroupou. Byla to vaše výhoda?
Hráli jsme tak už v přípravě, zvykli jsme si. Ale i když jsme vysocí, míče jsme nenakopávali. Hráli jsme po zemi.

Kroupovi jste připravil podobnou šanci, kterou jste využil. Jenže váš kolega ji neproměnil.
Čekal jsem, že to bude řešit hlavou. Bohužel přihrávku nezpracoval.

Zlín podal nejlepší výkon v sezoně, že?
Ano. Doufám, že se od něj odrazíme a budeme v tom pokračovat a hrávat fotbal, jaký jsme předváděli dřív. Byla to moc důležitá výhra.

Navíc jste podali mnohem bojovnější výkon než v minulých zápasech.
I diváci poznali, že jezdíme po zadku. Už minule jsme si říkali, že tak musíme hrát, ale splnili jsme to teprve teď. Věděli jsme, že Plzeň nemá ráda tvrdost, tak jsme na ni vletěli.

1. AC Sparta PrahaSparta 28 22 4 2 62:22 70
2. SK Slavia PrahaSlavia 28 21 5 2 58:20 68
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 28 18 4 6 63:32 58
4. FC Baník OstravaOstrava 28 13 5 10 43:33 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 28 11 7 10 47:44 40
6. 1. FC SlováckoSlovácko 28 11 6 11 36:37 39
7. FC Slovan LiberecLiberec 28 10 8 10 44:44 38
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 28 10 6 12 37:39 36