Úterý 4. srpna 2020, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 4. srpna 2020 Dominik

Šlo nám o živobytí, komentuje trenér Páník zlínský boj o záchranu

  10:59aktualizováno  10:59
Misi, kvůli které se v březnu vrátil do Zlína, splnil. Klub, odkud se odrazil do velkého fotbalu, udržel s předstihem v nejvyšší soutěži. Pět let poté, co s ním trenér Bohumil Páník mezi českou elitu postoupil. A tři roky poté, co si s ním jako vítěz tuzemského poháru senzačně zahrál základní skupinu Evropské ligy.

Zlínský trenér Bohumil Páník slaví vítězství nad Příbrami v nadstavbové části. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

„Zažili jsme ve Zlíně krásná období. Je dobře, že jsme se zachránili. Nemít ligu by bylo hodně špatné,“ říká Páník, který si tak upevnil pozici nejúspěšnějšího zlínského trenéra v jeho novodobé historii.

Dá se povědět, kterého ze zmíněných tří úspěchů si vážíte nejvíce?
To je diskutabilní. Vždycky záleží na mužstvu, které máte. Tým se postupně tvoří. Přicházeli dobří hráči, kteří časem přestoupili do výborných klubů, vyskočili někteří domácí. Avšak nejsou to jen sportovní úspěchy, ale i budování klubu jako takového. Vrátil jsem se po dvou letech a na Vršavě (mládežnické centrum, poznámka autora) je nová přírodní i umělá tráva. Chystají se i další projekty. Zlín je stabilizovaným klubem, který funguje.

Postup do ligy, triumf v poháru, záchrana. To jsou vždy jiné emoce, že?
Když hrajete poháry, můžete jen překvapit. Hrát o záchranu představuje obrovský tlak. Napadá vás, co by bylo, kdybyste spadli do druhé ligy. Byl by to úplně jiný fotbal, jiní soupeři, klub by získal menší prostředky, nemohl by tolik odměňovat hráče. Ti si uvědomili, že to není sranda, a semkli se. Vzhledem k těžkému losu jsme věděli, že bude náročné se zachránit bez baráže. Pomohlo nám, že Karviná po pauze nestřílela branky a nedělala body.

Bylo to o jedné chybě a Příbram ji udělala, konstatoval zlínský kouč Páník

Ale jen tím jste se nezachránili. Najdete zlomový okamžik?
Asi domácí remíza s Baníkem, kdy jsme vyrovnali v poslední minutě. A pak úvodní dva domácí zápasy nadstavby. Hráči věděli, že musí, takže byli trochu svázaní. Krásně nám vyšlo utkání s Opavou a první poločas proti Příbrami. I když jsme v něm nedali gól, tým jsem pochválil. Druhý poločas byl křečovitější, ale branku jsme vstřelili a tím jsme se zachránili.

Situace před restartem ligy nebyla pro Zlín příznivá. Ani na chvilku jste nepochyboval, že by to nemuselo vyjít?
Takhle jsem neuvažoval. Spíše jsem kalkuloval, že budeme v baráži. Studoval jsem potenciální soupeře - Brno, Duklu Praha... Nepříjemné mančafty s tradicí, zázemím, finančním krytím. Ale věřil jsem, že se přes baráž udržíme. Že jsme se zachránili dvě kola před koncem nadstavby, je velký úspěch a pro klub dárek. Má klid a může se chystat na další sezonu.

Jak těžké bylo se soustředit na fotbal v atmosféře koronakrize?
Musíte uvážit, co je důležitější. Fotbal, zdraví hráčů, zdraví rodiny. Hodně jsme to diskutovali s vedením a shodli se, že v daný moment bylo důležité zdraví hráčů. Některá mužstva někde trénovala a bláznila. My jsme hráčům dali volno, protože jsme počítali, že se bude hrát a že to pro ně bude nesmírně náročné. Snažili jsme se předejít tomu, aby byli mentálně unavení. Když je hráč unavený v hlavě, můžete s ním dělat, co chcete, ale nezabere.

Hráči i realizační tým přistoupili na dočasné snížení mzdy. Jaký to mělo vliv?
Viděli menší číslo na účtu a uvědomili si, že kdyby spadli do druhé ligy, tak může být ještě menší. Zjistili, že tady jde o jejich živobytí. Z mužstva byla cítit soudržnost, že ví, o co hraje.

Zlínský trenér Bohumil Páník v utkání na Slavii.

Na podzim to budou tři roky, co jste hráli se Zlínem Evropskou ligu. Neměl z tohoto úspěchu klub vytěžit sportovně více?
Pokud hrajete evropské poháry, máte dobré hráče a je o ně zájem. Když je budete držet na sílu a nepustíte je, ztrácí motivaci. Takový hráč je skleslý, přemýšlí, že mohl být někde jinde, a šíří kolem sebe špatnou energii, což vám může úplně rozložit kabinu. Když ho necháte jít, tak zase ztratíte kvalitu. Ale ze dvou špatných řešení je lepší ho prodat. Jenže není snadné nahradit odcházející hráče hned. Po výborném podzimu se nám tohle stalo opakovaně a pak se psalo, že je tady zase Páníkovo jaro. Ale to není pravda. Než nahradíte dva klíčové hráče, trvá to třeba půl roku. Podívejte se na Slavii. Odešli jim v zimě výborní hráči a najednou ztráceli na jaře body. Kdyby jim nevyšel jeden zápas, Plzeň by se ještě více dotáhla a mohli mít větší problémy. Ustáli to, mají půl roku k dobru a v nové sezoně budou zase lepší.

Kde reálně vidíte Zlín v lize?
Patří do středu tabulky. Pokud se povede vybudovat mužstvo, tak může klepat na dveře horní skupiny. Do barážové skupiny nepatří. A je otázka, jestli nadstavba zůstane zachována. Nejsme na ni zvyklí, hráči ani diváci. Zavedla se kvůli fanouškům, ale minulo se to účinkem. Jsem zastáncem klasiky. Klidně ať hraje ligu osmnáct mančaftů na 34 kol než šestnáct s nadstavbou.

Ať je příští sezona klidnější, přeje si zlínský kapitán Jiráček

Tým jste už poznal. Jaký má potenciál?
Vidím mladé hráče, kteří mají schopnost se zlepšovat. Nejsou to jen hráči, kteří přišli do klubu, ale i velice zajímaví odchovanci. Může to být mix hráčů, ale k tomu potřebujeme zkušené hráče. Bez nich mladý hráč nevyroste. Musí je usměrňovat na hřišti v kritických okamžicích. Bez starších a zkušených mladé nevychováme.

Když jste v únoru 2018 ve Zlíně předčasně skončil, v týmu byla spousta afrických hráčů, za rok nezbyl ani jeden. V zimě koupil klub útočníka Jawa a záložníka Condeho. Můžou se jednou stát nástupci Beauguela nebo Traorého?
Vůbec nic nevylučuji, ba naopak. Věřím, že se prokoušou. Nebude to zítra ani pozítří, chce to nějaký čas. Připravme se, že v klubu budou aspoň dva roky, aby se ohráli a dokázali, že to v nich je a že mají vůbec právo nastupovat do začátku utkání. Zatím je to od nich nevyrovnané. Musí se to usadit, ve Zlíně jsou chvíli.

Vám kosmopolitní kabina nevadí, že?
Mám rád mix. Dlouho jsem pracoval venku. V Polsku jsem měl spousty cizinců, dokonce jich bylo více než domácích. Dvě třetiny zahraničních, jedna třetina Poláků. Stalo se jako v anglické lize, že mužstvo šlo na hřiště a nebyl v něm ani jeden domácí hráč. Což je extrém a ve Zlíně na takový extrém nedosáhneme. Pokud jsou cizinci pospolití, komunikativní a chtějí spolupracovat, tak je kluci vezmou mezi sebe. Jako hráči, kteří ve Zlíně byli. Když se dnes potkáme, tak si s každým podávají ruce, objímají se, jsou pořád kamarádi. Vědí, že Zlínem prošli a dosáhli výsledků, které je pak katapultovaly dál.

Zpátky k aktuální sezoně. Co říkáte na rozhodnutí dohrát za každou cenu nadstavbu o záchranu, přestože testování odhalilo nakažené hráče u vašeho soupeře z Karviné?
Nemoc kolem nás pořád je. Jsem na dovolené v jižních Čechách a straší, že v Rakousku to zase propuká. Je to obrovsky ošidné. Pokud máte klub čistý, tak se to vykládá dobře, než když máte pár nemocných hráčů. Nikdo si neuvědomuje, jaké to může mít pro hráče následky. Pokud nebude stoprocentně zdravý, může mít dechové potíže, sníží se mu vitální kapacita plic. A v nejhorším případě to může být pro někoho konečná. Vůbec bych to nepodceňoval. Všechno ukáže čas. Skupiny, které byly v pořádku, se dohrály. Dobře. Ale naši měli nechat na pokoji. Někdo řekl, že výjimečná doba potřebuje výjimečná rozhodnutí. Odpovědní by si to měli uvědomit, a ne jet striktně podle řádů.

Nejistota trvá dál, ve Zlíně dali fotbalistům raději volno

Hráčům jste dali dva týdny volno. Berete to tak, že příští pátek zahájíte de facto letní přípravu, i když byste pak měli nastoupit ke dvěma dohrávkám?
My potřebujeme hlavně vědět, jestli se bude začátek ligy posouvat, nebo nebude, protože závěr sezony se bude prodlužovat až do srpna. Třeba my ve Zlíně jsme v pohodě. Jsme zachránění, máme dovolenou. Týden potrénujeme a půjdeme dohrát dva zápasy. Ale vezměte si mužstva, která si neodpočinula a půjdou hrát. Druholigisty, kteří hrají a budou hrát ještě baráž. Skončí a za tři týdny budou začínat ligu? Nepřeju nikomu nic špatného, ale někdy po desátém kole je to doběhne. V závěru podzimu je organismus unavený po kondiční i mentální stránce. Většina zranění přitom pochází z hlavy. Hráč se špatně rozhoduje, špatně jí, něco podcení, nemá dobrou regeneraci nebo někdo něco za něj špatně řeší. Pro tahle mužstva to bude vražedné.

Jak se teď odreagujete od fotbalu?
Vyjeli jsme k Lipnu, na kola, jsou tady krásné trasy. Vnuci chytají ryby, hlídám, aby je nějaký sumec nestáhl. V Českém Krumlově jsou tenisové kurty, půjdeme si zahrát tenis. A manželka mě vidí delší čas, než bývá zvykem. Takže doufám, že to se mnou vydrží. (úsměv) 

Autor:
Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 35 26 7 2 69:12 85
2.FC Viktoria Plzeň 35 23 7 5 68:24 76
3.AC Sparta Praha 35 17 9 9 66:40 60
4.FK Jablonec 35 14 9 12 48:52 51
5.FC Slovan Liberec 35 15 6 14 55:51 51
6.FC Baník Ostrava 35 12 11 12 47:43 47
Mužstvo Z V R P S B
11.SK Sigma Olomouc 33 9 13 11 39:40 40
12.FK Teplice 33 9 11 13 37:51 38
13.FC FASTAV Zlín 33 9 6 18 30:52 33
14.MFK Karviná 33 5 12 16 25:46 27
15.Slezský FC Opava 33 5 10 18 17:50 25
16.1.FK Příbram 33 6 7 20 21:55 25

Statistiky

Č. Budějovice

Nejvíc gólů na počet střel

Liberec

Nejtrestanější tým

Slavia

Nejvíc vstřelených gólů

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 30 22 6 2 58:10 72
2.FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 60:22 66
3.AC Sparta Praha 30 14 8 8 55:35 50
4.FK Jablonec 30 14 7 9 46:41 49
5.FC Slovan Liberec 30 14 5 11 50:38 47
6.FC Baník Ostrava 30 12 9 9 42:34 45
7.SK Dynamo Č. Budějovice 30 13 4 13 46:45 43
8.Bohemians Praha 1905 30 12 6 12 38:41 42
9.1. FC Slovácko 30 11 9 10 35:35 42
10.FK Mladá Boleslav 30 11 7 12 48:52 40
  • Nejčtenější

Nejen Coufal, ale také Masopust. West Ham si ve Slavii vybral další posily

Z Edenu už přivedl Tomáše Součka, který v Londýně zaujal a pomohl k záchraně. Do ženského družstva zase nedávno...

Mizí element cizí. Kanga zanechává prach drzosti, arogance i nepochopení

Sparta ztratila svého nejlepšího hráče. Proč? Jak se Pražané vypořádají s tím, že jim jejich nejlepší fotbalista prchá?...

Rosický potvrdil odchod Kangy: Naše představy splňoval jen poslední tři měsíce

Odchod fotbalového záložníka Guélora Kangy už oficiálně potvrdila i Sparta. Její sportovní ředitel Tomáš Rosický...

A ještě jeden z Liberce do Slavie. Posilou šampiona je také Malinský

Jeho oblíbeným protivníkem je Sparta. Fotbalista Tomáš Malinský od příští sezony na ni bude mít spadeno už jako...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

Po Štěrbovi i kapitán Beneš. Olomouci se proti Trnavě zranil další stoper

Černou kaňku dostalo pro fotbalisty prvoligové Olomouce sobotní přípravné utkání proti slovenské Trnavě (1:1). Hned ve...

Prohra proti Přepeřím a čekání na další posily. Liberec skládá nový tým

Fotbalový Liberec po letní vlně odchodů opor do Slavie hledá novou tvář a nové lídry. Po prvním týdnu ostrých tréninků...

Soupeř potrestal naše chyby, litoval kouč Budějovic po prohře s Plzní

Fotbalisté Českých Budějovic prohráli s Plzní oba zápasy v uplynulé prvoligové sezoně. Nedali v nich ani jeden gól. A...

Gól mě trošku zklidnil, přiznává plzeňský navrátilec Matějka

Bojuje o příležitost. Fotbalový útočník Lukáš Matějka se po vydařené sezoně v Ústí nad Labem vrátil z hostování do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Nové zuby mám z Turecka. Zákrok byl psychicky náročný, říká pornoherečka

Česká pornoherečka Daisy Lee si zaletěla do Turecka pro nové zuby. Zákrok, který podstoupila na tamější klinice, ji prý...

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...

Vojta Kotek měl nehodu na motorce, skončil v nemocnici

Vojta Kotek (32) skončil po úterní nehodě v nemocnici. Podle informací iDNES.cz byl herec a režisér převezen na...