SOUBOJ VE VZDUCHU. Jiří Valenta z Viktorie Žižkov (vlevo) přeskočil Josefa

SOUBOJ VE VZDUCHU. Jiří Valenta z Viktorie Žižkov (vlevo) přeskočil Josefa Hušbauera ze Sparty. | foto: ČTK

Žižkov - Sparta 0:2, lídr zabral a vyhrál derby na hřišti posledního

• 200
Fotbalisté Sparty už zase vítězí. Po dvou porážkách zabrali a v předehrávce 20. kola vyhráli 2:0 na hřišti posledního celku tabulky Viktorie Žižkov. První místo si tak sparťané udrží bez ohledu na výsledky pronásledovatelů, kteří hrají o víkendu.

Bylo krátce po přestávce a žižkovským stadionkem znělo: "Léo! Léo! Léo!"

Fanoušci oslavovali kamerunského útočníka Kweukeho, který definitivně rozhodl malé pražské derby. Běžela 50. minuta a na světelné tabuli svítil výsledek 2:0.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Mohutný útočník využil přesného centru z pravé strany od Grajciara. Kweukemu už potom stačilo jen vynést se do vzduchu, trknout hlavou do míče a poslat ho pod břevno brány, kterou hájil brankář Ticháček.

Sparta tak po dvou porážkách vyhrála. Před týdnem doma prohrála 1:3 s Plzní a kolo před tím podlehla 0:1 v Hradci Králové. V tabulce sice zůstala na prvním místě, ale pomalu se na ni začali tlačit pronásledovatelé.

Utkání Žižkov versus Sparta ve videoreportáži

Sparťanský kouč Martin Hašek byl proto šťastný, že jeho tým poslední dvě prohry odčinil: "I proto to pro nás dnes byl nesmírně důležitý zápas a v první půli na nás bylo vidět, že jsme svázaní nervozitou. Za snahu jsme ale byli odměněni šťastným gólem.

"Pak jsme se postupně rozehráli k výkonu, s nímž jsme mohli být spokojení. Z hráčů konečně ta tíha dvou porážek spadla. Mohli jsme skórovat i víckrát, ale nedopustili jsme drama," řekl po utkání Hašek.

Špatné výsledky dokonce dohnaly tým z Letné k tomu, aby se generální sportovní manažer Hřebík přesunul z tribuny na lavičku. Koučování ale dál nechal na Haškovi.

Hřebík byl na lavičce i proto, že v sestavě byli tři hráči úspěšné reprezentace do devatenácti let, kterou loni dovedl k evropskému stříbru. V základní jedenáctce se objevili stoper Jakub Brabec a záložníci Přikryl s Krejčím. Poslední dva jmenovaní hráli i před týdnem s Plzní.

Sparta udělala hodně změn v sestavě. Dohromady pět. Do brány se postavil Vaclík, jenž nahradil nejistého Švengra. Ve středu zálohy dostali přednost Hušbauer s Grajciarem a na pravý kraj obrany se vrátil Vidlička. K tomu nastoupil už zmíněný Brabec.

Ale ani zpočátku to nevedlo k suverénnímu výkonu, přestože lídr hrál proti nejhoršímu týmu soutěže. Sparta sice měla převahu, ale do stoprocentních šancí se nedostávala. Navíc Žižkov vyrážel do brejků, když se mu naskytla příležitost. Chyběla ovšem finální přihrávka nebo nějaké překvapivé řešení.

Vše proto směřovalo k tomu, že první poločas skončí bezbrankovou remízou. Ale sedm minut před přestávkou vypíchli sparťané soupeři míč a zamířili do bleskového protiútoku. Grajciar poslal míč na pravou stranu Přikrylovi, jenž chtěl podle všecho centrovat. Jenomže se ukopl a míč se překvapivě snesl za záda překvapeného brankáře Ticháčka.

Ve druhém poločase už se domácí nemohli tolik soustředit na obranu, což Spartě vyhovovalo. V útoku měla najednou víc místa. Využila toho už v 50. minutě, kdy zápas definitivně zlomil Kweuke.

A svěřenci trenéra Haška mohli přidat i další góly. Ale Grajciara vychytal Ticháček, stejnému hráči pak vykopl míč z brankové čáry obránce Bartl, Přikrylova střela mířila vedle a bránu pak dvakrát netrefil ani Kweuke.

Žižkov tak prohrál podesáté za sebou. Z úplného dna tabulky ztrácí na nesestupové příčky sedm bodů a toto manko se může po víkendových zápasech ještě zvýšit.

Domácí přitom nepředvedli ostudný výkon. Pochvalu zaslouží hlavně srbský záložník Milosavljev, jenž často podnikal individuální průniky sparťanskou obranou. Jenomže ani jemu, ani Valentovi z přímého volného kopu se gól vstřelit nepodařilo.

"Škoda prvního gólu Sparty, kdy se Přikryl ukopl a dal nám z toho branku," litoval žižkovský trenér Roman Nádvorník. "A mrzí mě také neproměněná šance Bálka. Kdyby dal, srovnal by a zápas ještě mohl být otevřený. Naopak když se Sparta prosadila i podruhé, bylo rozhodnuto."

1. AC Sparta PrahaSparta 28 22 4 2 62:22 70
2. SK Slavia PrahaSlavia 28 21 5 2 58:20 68
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 28 18 4 6 63:32 58
4. FC Baník OstravaOstrava 28 13 5 10 43:33 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 28 11 7 10 47:44 40
6. 1. FC SlováckoSlovácko 28 11 6 11 36:37 39
7. FC Slovan LiberecLiberec 28 10 8 10 44:44 38
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 28 10 6 12 37:39 36