Sparťané se radují z gólu Michala Sáčka (vpravo) v přípravě proti Ústí nad Labem | foto: sparta.cz

Spartě se vrátil Dočkal a zdolala Ústí, Slavia znovu nevyhrála

• 131
Fotbalisté Sparty i Slavie hrají poslední přípravné zápasy v Praze před odletem na herní kempy. Sparťané se na Strahově střetli s Ústím nad Labem a k výhře 1:0 jim pomohl i Bořek Dočkal, který nastoupil po dlouhém zranění achilovky. Výhru zařídil Sáček. To Slavia nezvítězila ani ve druhém přípravném zápase, s Českými Budějovicemi remizovala 3:3.

Dočkal si poprvé po vážném zranění achilovky zahrál zápas, zvládl první poločas a patřil k nejlepším na trávníku. Od úvodu režíroval hru Sparty a hned v první půlminutě předvedl kolmici a centr. Poté si připsal střelu na branku a připravil i největší šanci první půle, kterou Hložkovi zneškodnil ústecký gólman. Letenští v úvodním dějství stejně jako soupeř gól nedali a do druhé půle nastoupili s odlišnou jedenáctkou už bez Dočkala.

Jedenatřicetiletý reprezentační kapitán se vloni v únoru vrátil do Sparty, ale odehrál jen tři ligové duely. Naposledy nastoupil 9. března proti Plzni. V květnu byl na první operaci a v červenci musel na další. Poté absolvoval dlouhou rekonvalescenci a v zimní přípravě se připojil k mužstvu. Jeho stav se zlepšil natolik, že si může zápasové zatížení vyzkoušet ještě před odletem týmu na herní soustředění do Španělska.

Dočkal po návratu: Povedl se malý zázrak. Ale ještě neříkám hop

Bořek Dočkal v dresu Sparty v přípravném utkání proti Ústí nad Labem.

„Bylo to ideální utkání, abych si otestoval, co můžu a nemůžu. Po dohodě se zdravotním týmem jsme si řekli, že můžu hrát,“ řekl novinářům Dočkal. „Zápas mi ukázal, že je to lepší, než jsme před měsícem doufali. Nechci říkat hop, stále jsou přede mnou další kroky. Chci se dostat do formy, abych byl schopen hrát v kvalitě, kterou od sebe očekávám,“ dodal.

Sparťané za sebou mají už dva přípravné duely, oba vítězné, oba bez inkasovaného gólu: nejprve zdolali České Budějovice 1:0, pak i díky hattricku Benjamina Tetteha deklasovali Jihlavu 5:0.

Jarní část ligové sezony začne Sparta v sobotu 15. února domácím utkáním s Libercem. Dočkalův návrat na trávníky vyhlíží i reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý, kterého s národním týmem čeká v létě mistrovství Evropy.

Ústí v týdnu senzačně vyhrálo na Strahově nad ligovým mistrem a lídrem tabulky Slavií 1:0 a dlouho trápilo i Spartu. Favorit rozhodl až 20 minut před koncem, kdy se po Kangově centru na zadní tyči prosadil ve skluzu Sáček.

Za Letenské si druhou půli zachytal osmatřicetiletý třetí gólman Bičík. Sparta před odjezdem na soustředění vyhrála i třetí přípravný zápas, navíc ani jednou neinkasovala.

Kondiční část tréninků před startem jarní fáze nejvyšší soutěže podstoupili svěřenci kouče Jílka v Praze, na herní kemp do španělské Marbelly odcestují v pondělí.

AC Sparta Praha - FK Ústí nad Labem 1:0 (0:0)

Branky: 68. Sáček. ŽK:32. Costa - 5. Brak, 52. Richter.

AC Sparta Praha Nita – Vindheim, Mandjeck, Costa, Hanousek, Dočkal, Fortelný, Hložek, Krejčí, Karlsson, Tetteh

FK Ústí nad Labem Tvrdoň – Bílek, Brak, Dramé, Matějka, Miskovič, Pimpara, Prošek, Richter, Strada, Valenta

Přejít na on-line reportáž

Slavia remizovala s Českými Budějovicemi

Fotbalisté pražské Slavie výsledkově neuspěli ani ve druhém utkání zimní přípravy. Český šampion a suverénní lídr ligové tabulky na Strahově jen remizoval s Českými Budějovicemi 3:3 a nedokázal napravit středeční nečekanou porážku 0:1 od druholigového Ústí nad Labem.

„Dneska to byl výrazně lepší výkon než ve středu, hlavně směrem do ofenzivy. Dali jsme tři góly a měli jsme další šance. Na druhou stranu jsme dostali tři góly. Ale od toho přípravné zápasy jsou, aby se hrálo takhle nahoru dolů,“ řekl novinářům slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Jihočeský nováček nejvyšší soutěže krátce po postupu porazil Slavii v létě v přípravě 2:0 a suveréna české ligy velmi trápil i tentokrát. Dynamo po prvním poločase vedlo poté, co brankáře Koláře překonal hlavou Mršič.

Stejným způsobem ve 62. minutě srovnal Oscar a připsal si první gól v červenobílém dresu. Pražany, kteří nasadili dvě odlišné jedenáctky, pak dvakrát poslal do vedení Rumun Stanciu, ale outsider vždy dokázal zareagovat. Na 3:3 srovnal dvě minuty před koncem Schranz.

Za nejlepšího slávistického hráče označil Trpišovský Oscara, který do Slavie přestoupil už v srpnu, ale v podzimní části zůstal na hostování v Liberci. „Nejen gólem, ale i projevem, ovládáním míče to byl náš nejlepší hráč. Dneska naplno ukázal potenciál, který v něm je,“ prohlásil Trpišovský.

V polovině příštího týdne se slávisté vydají na dvanáctidenní herní soustředění do portugalského Lagosu, kde se utkají s dánským Aarhusem, Valerengou Oslo a švédským Hammarby.

Českobudějovický kouč David Horejš byl z výkonu týmu nadšený. „Odehráli jsme super zápas s výborným soupeřem. Sice jsme dostali tři góly, ale zároveň jsme tři vstřelili. Důležité pro mě bylo, že se kluci vydali ze všech sil a že byli Slavii vyrovnaným soupeřem. Mrzet nás může jen zdravotní stav našeho týmu, protože nám chyběla celá řada hráčů. Celý týden jsme trénovali ve 12 lidech, takže před hráči musím smeknout klobouk,“ řekl pro klubový web Horejš.

SK Slavia Praha - SK Dynamo Č. Budějovice 3:3 (0:1)

Branky: 62. Dorley, 70. Stanciu, 76. Stanciu - 29. Mršič, 72. Polom, 88. Schranz.

SK Slavia Praha Kolář – Křišťan, Coufal, Hellebrand, Provod, Bořil, Dorley, Souček, Frydrych, Traore, Helal

SK Dynamo Č. Budějovice Křížek – Havel, Talovierov, Čolič, Řezáč, Brandner, Javorek, Schranz, Mészároš, Kulhánek, Mršič

Slovácko prohrálo se soupeřem z třetí ligy

Fotbalistům Slovácka hrubě nevyšlo poslední přípravné utkání před odletem na soustředění do Turecka. Šestý tým nejvyšší soutěže nezvládl proti Uničovu roli obrovského favorita a s třetiligovým soupeřem velmi překvapivě prohrál 1:2.

Slovácko se proti Uničovu od začátku trápilo a od 61. minuty prohrávalo. Chvíli před koncem srovnal z penalty Dvořák, ale blamáž neodvrátil, protože hned po rozehrávce zajistil outsiderovi cenný skalp ligového soupeře Ambrozek.

Roli favorita proti týmu z nižší soutěže nepotvrdil ani Zlín, který prohrál s druholigovou brněnskou Líšní 0:1. „Hlavně do ofenzivy jsme se dnes trochu protrápili, na druhou stranu jsme šli třikrát sami na branku, z toho musíme dát branky. Takže velká nespokojenost,“ řekl pro klubovou televizi zlínský trenér Jan Kameník.

Nedařilo se ani Opavě, která podlehla polským druholigovým Tychám 1:2. „Druhý poločas byl z mého pohledu velký propadák. S tím jsem nespokojený a budeme to řešit. Tohle se nesmí stát. Tým samozřejmě potřebuje víc času na to, aby se sžil. Nemůžu ale akceptovat výkon některých hráčů ve druhém poločase,“ zlobil se opavský trenér Jiří Balcárek.

Také Liberec proti druholigovému soupeři neuspěl a s Pardubicemi jen remizoval 1:1. Příbram naopak porazila třetiligový Vltavín 4:0 a spravila si chuť po minulém debaklu 0:6 od druholigové Dukly Praha. „Byl to pro nás důležitý zápas. Chtěli jsme udržet vzadu nulu po nepovedeném zápase s Duklou. Dali jsme čtyři góly a těch šancí bylo ještě víc. Jsem spokojen hlavně s výkonem,“ uvedl příbramský kouč Roman Nádvorník.

Na přípravném turnaji Tipsport Malta Cup postoupily do finále loňský vítěz Brno a Mladá Boleslav, která letos vyhrála základní část v Čechách. Středočeši rozstříleli třetí tým slovenské ligy Dunajskou Stredu 5:0, přišli ale o zraněného kapitána Marka Matějovského.

Druholigové Brno porazilo Ostravu 3:2, přestože ve 12. minutě prohrávalo po dvou gólech Jánoše 0:2. První branku vstřelil záložník Baníku z poloviny hřiště obloučkem přes špatně postaveného brankáře. Ostrava v přípravě prohrála potřetí za sebou.

„Přetrvává to, co nám ukázaly předcházející zápasy. Úvod byl docela dobrý, dali jsme dva góly. Ale naše nedůslednost a nezodpovědnost dozadu pomohla soupeři vrátit se do zápasu. Jsme teď ve velké únavě, přesto si myslím, že alespoň k penaltám jsem utkání dovést měli,“ uvedl ostravský trenér Luboš Kozel, který v zimní pauze nahradil Bohumila Páníka.

Teplice na soustředění na Kypru prohrály s polským ligistou Górnikem Zabrze 0:2. Severočechy vychytal jejich bývalý gólman Martin Chudý. Bohemians 1905 v tureckém Beleku dotáhli proti Samaře ztrátu 0:3, ale nakonec předposlednímu celku ruské ligy podlehli 3:4.

Naopak Olomouc v Turecku porazila suveréna posledních let ázerbájdžánské ligy Karabach 3:1. „Utkání pro nás bylo velmi kvalitní, jedná se o soupeře, který byl účastníkem Evropské ligy. S dnešním výkonem jsem spokojený,“ řekl olomoucký kouč Radoslav Látal.

Přípravy prvoligových celků

FC Fastav Zlín - SK Líšeň 0:1 (0:0)

Branky: 62. Kralovič.

FC Fastav Zlín Šiška – Bačo, Buchta, Simerský, Jiráček, Kolář, Cheik, Cedidla, Fantiš, Džafić, Jawo

SK Líšeň Halouska – Jeřábek, Hlavica, Machálek, Matocha, Fila, Zikl, Hanuš, Ševčík, Demeter, Rolinek

FC Slovan Liberec - FK Pardubice 1:1 (0:0)

Branky: 83. Rondič - 90. ..

FC Slovan Liberec Knobloch – Koscelník, Kačaraba, Karafiát, Hybš – Malinský, Hromada, Michal, Potočný – Baluta – Musa

FK Pardubice Boháč – Prosek, Šejvl, Toml, Čelůstka, Jeřábek, Selnar, Solil, Hlavatý, Ewerton, Zitčák

SFC Opava - GKS Tychy 1:2 (1:0)

Branky: 2. Juřena - 77. Staniucha, 85. Staniucha.

SFC Opava Šrom – Hrabina, Kodr, Rychlý, Žídek – Mondek, Řezníček, Souček, Zapalač, Texl – Juřena

GKS Tychy Jałocha – Mańka, Biernat, Sołowiej, Kallaste, K. Piątek, Daniel, Steblecki, Szumilas, Moneta, Lewicki.

1. FC Slovácko - SK Uničov 1:2 (0:0)

Branky: 90. Dvořák - 61. Strnad, 90. Ambrozek.

1. FC Slovácko 1. poločas: Trmal – Kadlec, Vasiljev, Mareček, Petržela, Navrátil, Kohút, Sadílek, Dijinari, Reinberk, Šimko
2. poločas: Porcal – Juroška, Šimko, Dijinari, Divíšek, Dvořák, Mareček, Havlík, Kalabiška, Vecheta, Vasiljev

SK Uničov Uvízl – Purzitidis, Bala, Svoboda, Ambrozek, Komenda, Vasiljev, Krayzel, Krč, Strnad, Můčka

SK Sigma Olomouc - FK Karabach 3:1 (1:0)

Branky: 23. Hála, 55. Chytil, 88. Zima - 56. Qurbanli.

SK Sigma Olomouc Mandous – Látal (46. Sladký), Zima, Jemelka (87. Štěrba), Vepřek (46. Kerbr) – Hála (46. Zahradníček), Houska (C) (77. Zmrzlý), Greššák (88. Šíp), Falta (70. Daněk), González (46. Pilař) – Yunis (46. Chytil)

FK Karabach da Silva – Abdullajev, Ozobic (63. Kvabena), Hacili, Rerras, Tamazov, Qurbanli, Hisejnov, Bajramov C., Bajramov T., Qeje

Loko Vltavín - 1.FK Příbram 0:4 (0:2)

Branky: 9. Slepička, 33. Nový, 76. Voltr, 80. Kvída.

1.FK Příbram Kočí – Pazdera, Slepička, Škoda, Kříž, Zorvan, Kleščík, Soldát, Voltr, Šimek, Nový.

FK Teplice - Górnik Zabrze 0:2 (0:2)

Branky: 21. Jimenez, 23. Jimenez.

FK Teplice 1. poločas: Diviš – Paradin, Ljevaković, P. Mareš – Hyčka, Nazarov, Trubač, Hýbl – Moulis, Vyhnal, Radosta.

2. poločas: Diviš – Vondrášek, Čmovš, Knapík, Hýbl – Ljevaković – Radosta (60. Emmer), Mareček, Žitný, Moulis – Vyhnal.

Górnik Zabrze Chudy – Sekulić, Wiśniewski, Bochniewicz, Janża – Matuszek, Manneh – Jirka, Wolsztyński, Jimenez – Angulo

FK Křídla Sovětů Samara - Bohemians Praha 1905 4:3 (3:0)

Branky: 2. Žinkovskij, 9. Anton, 45. Polujachtov, 80. Ginsari - 58. Pulkrab, 65. Novák, 74. Nečas.

FK Křídla Sovětů Samara Ovsjannikov – Anton, Gatcan, Černov, Ivanov, Kabutov, Karpov, Kombarov, Polujachtov, Radonjič, Žinkovskij

Bohemians Praha 1905 1.pol. Le Giang – Schumacher, Köstl, Hronek, Vacek, Keita, Hůlka, Rada, Ugwu, Vaníček, Podaný
2.pol. Le Giang – Hůlka, Jindřišek, Šmíd – Nečas, Novák, Levin, Schumacher – Vodháněl – Puškáč, Pulkrab

Tipsport Malta Cup, semifinále

FC Zbrojovka Brno - FC Baník Ostrava 3:2 (1:2)

Branky: 23. Přichystal, 46. Fousek, 82. Vintr - 8. Jánoš, 12. Jánoš. ŽK:11. Šural.

FC Zbrojovka Brno Floder (16. Šustr) – Bariš, Dreksa (C), Šural, Kotula – Pachlopník, J. Sedlák, Čermák, Fousek – Hladík, Přichystal

FC Baník Ostrava Budinský – Fillo (61. Hrubý), Šindelář (46. Procházka), Stronati, Fleišman (C) – Buchta (46. Kuzmanovič), Jánoš, Jirásek (46. Drozd) – Reiter, Smola (61. Šašinka O.), Granečný (61. Holzer)

FK Mladá Boleslav - FK DAC Dunajská Streda 5:0 (2:0)

Branky: 27. Jiří Klíma, 45+2. Pudil, 50. Jiří Klíma, 74. Pech, 90. Wágner. ŽK:59. Pudil.

FK Mladá Boleslav Šeda – Douděra, Jak. Klíma, Křapka, Hubínek, Fulnek, Budínský, Jiří Klíma, Matějovský (10. Pech), Pudil, Wágner

FK DAC Dunajská Streda Jedlička – Blackman, Kružliak, Beskorovainyi, Davis, Fábry, Bednár, Phillips Hinds, Divkovič, Vida, Ramírez