Pondělí 27. ledna 2020, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Nechci na hřišti uspokojené hráče, vysvětlil olomoucký kouč Psotka řez

Zdeněk Psotka, trenér fotbalistů Sigmy Olomouc. | foto: Petr Janeček, MAFRA

22 2014
Trenér Zdeněk Psotka má jediný úkol: zachránit Sigmu, v jejímž kádru provedl přes zimu čistku, v první lize. Fotbalové jaro bude v Olomouci pořádně horké. Na Andrově stadionu začíná dnešním důležitým zápasem se Slavií.

Manažerské křeslo vyměnil zase za vrtkavou trenérskou židli, ze které olomoucké fotbalisty povede Zdeněk Psotka do jarních bojů o záchranu.

Zdeněk Psotka rozdává pokyny olomouckým fotbalistům.

Zdeněk Psotka rozdává pokyny.

"Je to jiná práce a výzva v tom, že to můžu ovlivnit. Když jsem byl v manažerské pozici, tak jsem se jen díval, co se jakým způsobem děje a mohl to pouze hodnotit a komentovat. Teď to ovlivňuji a zároveň nesu zodpovědnost," říká kouč Sigmy před dnešním startem se Slavií. "Je to mnohem příjemnější."

Opravdu? Těšíte se na jarní start, když to bude pro vás hlavně stres spojený se hrou o záchranu?
Ne, ne, těším se. Stres přijde vždycky až po neúspěších.

Úkol máte ale jasný: záchranu.
Víme, že hrajeme o záchranu a jaro bude hodně dlouhé. Pro nás je primární úkol snažit se co nejrychleji dostat z přímého ohrožení sestupu. Ale tím, že jaro bude dlouhé, čeká nás čtrnáct zápasů, tak nebudeme v euforii, pokud se nám podaří jedno dvě utkání a nebudeme ani ve skepsi, pokud by se ta utkání nepodařila. Rozhodnout se může až na konci, proto se chceme udržet na stejné vlně tak, abychom to zvládli.

Zimní proměna

Co se dělo v klubu v zimě?

S přípravou jste spokojený?
Pro přípravu jsme si dali dva úkoly: co se týče herní složky, to znamená zlepšit defenzivu. V první fázi se nám to podařilo, jestli to bude fungovat na jaře, ukážou až ostré zápasy. Druhý úkol bylo zapracovat na herní kondici mužstva, ten proces neustále trvá. Ale myslím, že i v tomhle jsme udělali kus práce. A třetí věc, kterou jsme si dali jako interní úkol, je vytvořit zase v mužstvu větší hlad po úspěchu, větší stimul, větší motivaci a proto jsme do týmu zařadili hráče, kteří za Sigmu ještě nenastoupili, nebo jen v pár zápasech a byli na hostování, nebo v mladších kategoriích Olomouce. Slibujeme si od toho větší hlad, větší kvalitu a nasazení zejména na domácím hřišti. V A-mužstvu máme méně hráčů s tím, že si je bereme do tréninku, ať jde o mladé hráče nebo o Honzu Schulmeistera. Snažíme se udržet motivaci, ale to je interní věc.

V zimě jste do kádru výrazně řízli. Proč se museli poroučet Vepřek, Lietava, Koutný a Wijlaars?
Já bych neřekl, že jsme do toho hodně řízli. Když to vezmeme podle jmen, tak Vašek Koutný je mladý stoper, ale máme mladší stopery, kteří mají pro klub perspektivu. Vašek dostal několik příležitostí, které více méně zvládl dobře. Na podzim byla výkonnost u některých hráčů horší než u něj, ale rozhodli jsme se tak, že na pozici druhého, třetího a čtvrtého stopera dostanou příležitost mladší hráči tak, jak by to v tomto klubu mělo fungovat. Neustále by měl být progres, motivace, růst. Zůstal Honza Schulmeister, protože si nenašel angažmá, neměl konkrétní nabídku. U Michala Vepřeka se dlouho spekulovalo, jestli zůstane, nezůstane. Nakonec šel hostovat do Jihlavy. Pak už tam řez nebyl. Ivan Lietava odešel z toho důvodu, že jsme chtěli dát větší prostor Martinu Doležalovi, bohužel Martin nakonec nebude k dispozici. Jinak hráči zůstali pohromadě. V létě bylo možná změn více než teď.

JAK SE ZBAVIT POTU. Hlavičkující Michal Vepřek z Olomouce.
Ivan Lietava zažil v kariéře dobré roky plné gólů v Žilině, Trenčíně či Dukle...
Brněnský Milan Husár (vpravo) bojuje o míč s Václavem Koutným z Olomouce.

UŽ JSOU PRYČ. Michal Vepřek (vlevo), Ivan Lietava (uprostřed) ani Václav Koutný na jaře Olomouci nepomůžou.

Vepřeka jste uvolnili ke konkurentovi v boji o záchranu do Jihlavy, přestože jste nepřivedli za něj náhradu. Nebude to problém?
Já věřím, že ne! Honza Javůrek tam hrál velmi dobře v přípravných zápasech. Na podzim tam hrál v mistrovských zápasech místo Michala Vepřeka taky velmi dobře. V domácích zápasech se mu až tak nedařilo, stejně jako Michalovi za celý podzim. Alternovat tam může Aleš Škerle, v přípravě jsme zkoušeli dva mladé hráče z juniorky. Věřím, že kvalitu mít budeme a Michala dostatečně nahradíme, i když musím říct, že Vepřek na podzim neměl vůbec optimální výkony.

Čili odešel čistě z výkonnostních důvodů po jednom špatném podzimu?
Byly to výkonnostní důvody. Chtěli jsme řešit situaci jinak, kvalitněji. Nakonec jsme se rozhodli, že to budeme řešit vlastními zdroji, i když jsme měli vytipovaného obránce. Navíc Michal je teďka dlouhodobě zraněn. Základním motivem pro nás je vytvořit mužstvo, které má motivaci, které chce pracovat na hřišti. Nechceme mít uspokojené hráče, kteří mají své jisté a neodvádí sto deset procent. V závěru podzimu byl třeba značný rozdíl mezi utkáním se Spartou a Duklou. Chceme hráče s motivací tak, jak to v Olomouci vždy fungovalo a Sigma měla úspěch, když přišli hráči, kteří měli stimul, chtěli se prosadit, ukázat a odevzdat sto deset procent na hřišti.

Přestupy

Přehled všech změn během zimní pauzy

Pokud nastoupí Škerle na levém kraji obrany, dá se předpokládat, že bude Sigma defenzivnější, neboť on nemá ofenzivní návyky.
Vůbec se netajíme tím, že chceme hrát v prvních zápasech defenzivně, dobře dozadu. To je pro nás primární úkol. Máme těžké soupeře a chceme vycházet ze zabezpečené obrany. Když se nám to podaří, tak budeme rádi.

Není ale risk tvořit mužstvo v době, kdy hraje o záchranu a potřebuje právě zkušené hráče?
Na podzim měli nejslabší výkony právě zkušení hráči. Je to potom na vás novinářích, kteří si pak udělají závěry. Situace je složitější, že teď chceme něco vytvářet, když hrajeme o záchranu, ale já momentálně jinou cestu nevidím.

Adam Varadi

PRAVÝ BEK. Adam Varadi.

Hlavičkující olomoucký fotbalista Aleš Škerle v pohárovém duelu s Teplicemi.

LEVÝ BEK. Aleš Škerle.

Na začátku týdne se mělo rozhodnout, zda podstoupí Ordoš operaci, nebo bude k dispozici. Můžete s ním počítat?
Já bych se k tomu nevyjadřoval. Hrajeme v sobotu zápas se Slavií a nechal bych to otevřené. Ordoš i Vidlička jsou v rekonvalescenci. Uvidíme, jestli to zvládnou už na Slavii, nebo až další kolo. Ostatní jsou v pořádku.

Existuje naděje, že se během jara vrátí do tréninku marod Klesnil?
Je to pozitivní zpráva: měl by příští týden začít trénovat s míčem.

Příprava

Přehled přípravných duelů ligových týmů

Na podzim se na hrotu dařilo Varadimu, ale vy jste z něj udělal pravého obránce. Není to škoda?
Pořád se může vrátit do útoku, to je jedna z variant. Ale tím, že Vlasta Vidlička měl přes celou přípravu zdravotní problémy, tak jsme se zaměřili s Adamem v první fázi na pravého obránce. Kdyby byl Vlasta zdravý, může Adam hrát i v útoku.

Vypadá to, že místo v sestavě si získal mladý stoper Jaroslav Svozil. Přesvědčil vás v přípravě?
Nejen on. Nastala situace, že se uvolnily některé pozice a přišli mladí hráči: Svozil, Houska, Zahradníček, Šindelář, Schmidt, Rolinc. Všichni najednou ucítili šanci a všichni se v přípravě jevili velmi dobře. Potvrzovali kvalitu i v mezinárodní konfrontaci, ale víme, že liga je o hlavě a před domácím publikem je to v Olomouci složitější. Budeme dělat všechno pro to, aby to tihle hráči zvládli a byli přínosem pro mužstvo.

Od koho očekáváte, že bude na hřišti lídrem?
My jsme to probírali s hráči, protože se nám nelíbilo vůdcovství v kabině. Nechceme vůbec přeceňovat to, že má někdo na ruce kapitánskou pásku. Máme tam šest sedm hráčů, kteří jsou relativně zkušenější a s těmi jsme si to probrali. Oni prostě budou lídři, vůdci a garanti výkonu na hřišti. Není tam jeden vyložený lídr, ale několik hráčů, kteří si to vezmou na sebe, ať už je to Vidlička, Ordoš, Škerle, Varadi, Dreksa a z těch nových Martin Šindelář, který má dispozice k tomu, aby jednou mohl být lídrem v olomoucké kabině.

On-line

Duel můžete sledovat minutu po minutě

Hned na startu vás čeká Slavia, další tým namočený v boji o záchranu.
Slavia v zimě hodně posilovala, mužstvo doplnila zkušenými hráči zejména do ofenzivy. Mají tam obrovskou sílu - Necid, Vošahlík, Juhar, Piták. Je to mužstvo, které hraje dobře agresivně. Určitě to není nejjednodušší soupeř na začátek, ale věřím, že se prosadíme. Viděli jsme je v Turecku i teď s Libercem. Nějaký recept najdeme, abychom se proti silné Slavii prosadili.

O sestavě máte jasno?
Myslím, že ano.

Jak důležitý pro vás bude začátek jara? Máte těžké vylosování.
To ukáže budoucnost, já nejsem Sibyla, nemůžu věštit. Ale samozřejmě je vždycky jednoduší, když se ze začátku podaří dva tři dobré výsledky. Hlavně tady to tak vždycky naše mužstvo mělo, že pak zejména mladší hráči vyrostli a výkony byly lepší. Ale jak jsem už říkal: budeme se držet konstantně. Víme, co potřebujeme na jaře uhrát, abychom měli záchranu. A víme, že začátek je těžký. Jakýkoliv bod, který na začátku uhrajeme, bude pro nás přínos.

POSLEDNÍ ZÁPAS. Zdeněk Psotka sleduje, jak jeho Olomouc prohrává s Hradcem 0:2.
TRENÉROVO ZKLAMÁNÍ. Zdeněk Psotka, kouč olomouckých fotbalistů, nevěřícně
Trenér olomoucké Sigmy Zdeněk Psotka.
POZORNÝ DOHLED. Olomoucký trenér Zdeněk Psotka pozorně sleduje své svěřence.

TRENÉR V AKCI. Momentky připomínají předchozí Psotkovo působení na olomoucké lavičce.

Trenér Uličný vždy prohlásil, kolik bodů mu bude stačit na záchranu a pokaždé mu to vyšlo. Počítal jste, kolik bodů potřebujete uhrát?
Já ještě nejsem tak zkušený jako trenér Uličný, nemám tolik odtrénované.

Krátkodobý cíl je jasný - zachránit ligu. Máte s Olomoucí i dlouhodobější koncepci, nastartovat tým zase o boj o poháry?
Proto tohle přišlo. Já jsem člověk, který se snaží dívat dopředu. I když pořád všichni funkcionáři se baví o tom, že jedou z neděle na neděli, já se snažím pracovat koncepčně, plánovat si něco do budoucna. Ale vím, že je riziko, že když nevyjdou čtyři výsledky, tak jako trenér skončíte. Na jaře se hraje o každý bod a my musíme vyvážit riziko - chceme udržet to, aby byla relativní zkušenost, ale chceme pro Olomouc připravit další mužstvo, které bude fungovat.

Je ale koncepční udělat tolik změn v kádru? Plzeň těží z toho, že kostra týmu se mění postupně.
V Olomouci je to důsledek toho, že poslední dva roky se tady udržovalo mužstvo, které mělo obrovské ambice. Dokonce se jeden čas vyhlašovalo, že chce Sigma hrát o titul. Kádr se udržoval, ale ztratila se hlavní filozofie tohoto klubu - Sigma zaměstnává nebo vytvoří volnočasové aktivity pro pět set lidí. Jiná taková firma v Olomouci není. Klub funguje na tom, že vychovává hráče, které chce ukázat před vlastním publikem a posouvá je dál do světa. Aby byl klub fungující firma, musí vydělávat. Pokud chcete, aby to byla charitativní organizace, tak do klubu musíte nasypat peníze a budete čekat, jestli diváci přijdou, nepřijdou. Buď budeme mít takovou kvalitu, že budeme hrát pohár, nebo budou mít kvalitu jen jednotlivci, my je prodáme a budeme z toho těžit. Jen takhle Sigma může fungovat.

Sigma si získala nálepku klubu pravidelně bojujícího o evropské poháry. To je nálepka, o kterou by přece byla škoda přijít.
Jednoznačně. Vždy tady byla motivace, že se dva roky připravoval tým, který pak bylo silný a hrálo poháry. A pak se někteří hráči prodali. Takhle to je od devadesátých let až do současnosti. Byl bych rád, kdyby se Sigma k tomu vrátila a udržela se na špici co nejdéle.

Měřítkem kvality práce fotbalového klubu je i návštěvnost. Ta v lize stoupá, ale Sigmě na podzim diváci ubyli. Bude těžké je vrátit na tribuny?
Na podzim diváci ubyli, ale víme, že v Olomouci chodí na Spartu, Slavii, Baník, Plzeň, Slovácko. A tihle soupeři tady budou na jaře. Uvidíme, jaká návštěvnost bude. Já jsem žil v představě, že pokud bude fotbal kvalitní a atraktivní, tak diváci přijdou. Bohužel se tohle v minulosti nestalo. Když jsme s Olomoucí předváděli dobrý fotbal, který byl koukatelný z hlediska stylu hry i gólů, tak se spíš měnila struktura diváků - přišli pozitivní diváci, kteří fandili, přáli odchovancům a negativní odcházeli.

Autor:

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).

Statistiky

Slavia

Nejvíc vyhraných zápasů venku

Slavia

Nejvíc vstřelených gólů

Slavia

Nejvíc rohových kopů

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 20 17 3 0 45:4 54
2.FC Viktoria Plzeň 20 11 5 4 35:19 38
3.FK Jablonec 20 10 5 5 35:27 35
4.AC Sparta Praha 20 9 6 5 39:26 33
5.FK Mladá Boleslav 20 10 2 8 39:32 32
6.1. FC Slovácko 20 9 5 6 28:26 32
7.FC Baník Ostrava 20 9 4 7 30:23 31
8.SK Dynamo Č. Budějovice 20 9 3 8 33:33 30
9.FC Slovan Liberec 20 8 3 9 33:30 27
10.SK Sigma Olomouc 20 5 10 5 25:25 25
  • Nejčtenější

Slavia v přípravě selhala, Sparta dala pět gólů, Baník utrpěl debakl

Slávističtí fotbalisté první test v zimní přípravě nezvládli, v Praze na strahovském stadionu Evžena Rošického podlehli...

Nadšení ze Škody. Sestřelil tým, který o něj stál, a stovka se blíží

Hamza Hamzaoglu, trenér poražených fotbalistů Genclerbirligi, mohl po pondělním utkání jen smutně pokrčit rameny: „O...

Spartě se vrátil Dočkal a zdolala Ústí, Slavia znovu nevyhrála

Fotbalisté Sparty i Slavie hrají poslední přípravné zápasy v Praze před odletem na herní kempy. Sparťané se na Strahově...

West Ham, Brighton, či Monako? Souček má na případný přestup týden

Už jen týden nejistoty a fotbalová Slavia bude vědět, jestli v mužstvu i pro jarní část zůstane Tomáš Souček. Před...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeň už nepočítá s Procházkou, do kádru se nevešel ani Šulc

Nový plzeňský trenér Adrián Guľa už nepočítá s Romanem Procházkou. Slovenský záložník si hledá nové angažmá. Na...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  • Další z rubriky

Plzeň už nepočítá s Procházkou, do kádru se nevešel ani Šulc

Nový plzeňský trenér Adrián Guľa už nepočítá s Romanem Procházkou. Slovenský záložník si hledá nové angažmá. Na...

Za Součka až půl miliardy. West Ham nabídl sumu, která se Slavii líbí

Fotbalová Slavia dostala nabídku na záložníka Tomáše Součka, která se jí líbí. West Ham je ochoten za její oporu dát v...

Zahustel: Slovácko chci udržet v šestce a rozehrát se pro Spartu

Ve Spartě si na něj postupně zasedli někteří fanoušci. Fotbalový obránce Ondřej Zahustel i za spoluhráče odnesl celkové...

Sparta se těší: kapitán je zpět. Jeden otazník zmizel, další zůstávají

Natáhl černé elasťáky. Žlutou kapitánskou pásku. A hlavně: po dlouhé době zase dres se sparťanským znakem na prsou. Na...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.

Najdete na iDNES.cz