Zapomenutý fotbalový talent chce vybřednout z průšvihů

Jan Schulmeister (vlevo) v dresu béčka Olomouce. | foto: Ondřej LitteraMF DNES

17 2009
Říkalo se o něm, že je skvostným talentem českého fotbalu, jenže pak slova chvály překryla ohyzdná nálepka s nápisem "průšvihář". Jan Schulmeister se ale začal hrabat ze dna. Chce zachránit svoji kariéru.

Nic není v životě zadarmo. Na otřepanou pravdu přijdeme každý po svém. Poněkud drastický způsob si sám zvolil Jan Schulmeister. Že ho neznáte? Ani se není moc čemu divit. V Gambrinus lize odehrál jen 14 zápasů, dal dvě branky, jeho starší bratr Vojtěch je útočníkem v holandském Almelu.

Tak proč vlastně věnovat pozornost třiadvacetiletému bloňdákovi s nálepkou promarněného talentu a nenapravitelného průšviháře? Protože od sudiček dostal mimořádné schopnosti. Schulmeister touží veřejnosti dokázat, že je neutopil v alkoholu, nebo v barových potyčkách. "Chci ještě dostat šanci."

Kariéra talentovaného rebela z Hané

Jan Schulmeister se narodil 11.3. 1986. Olomoucký odchovanec se do ligového kádru zařadil v létě 2005, v červenci 2006 putoval do B týmu. Od té doby střídá po hostování jeden klub za druhým. Přes Čáslav a Hradec Králové se dostal do Fulneku. V Sigmě má ještě rok platnou smlouvu. "Půjde opět někam na hostování," informoval šéf Sigmy Jiří Kubíček. Kariéru Schulmeistera provázela řada prohřešků v životosprávě. Podle jeho okolí je už to ale uzavřená kapitola a kdysi velký talent českého fotbalu se vydal na správnou cestu.

Cestu do fotbalových výšin měl přitom rychlostní útočník předurčenou. V dorosteneckém věku udivoval odborníky fyzickou vyspělostí, herní agresivitou i technikou. Prošel si všemi mládežnickými reprezentačními týmy. V devatenácti debutoval v dresu Sigmy v nejvyšší soutěži. Před čtyřmi roky se blýskl krásným gólem z voleje do sítě Baníku.

"Pěkné období. Do čeho jsem kopl, to mi vyšlo. Člověk se veze, aniž by si uvědomoval, co dokázal. Šlo to samo. Ani mi nepřišlo, že něco mám a ostatní ne," vzpomíná Schulmeister.

"Bylo to všude v novinách, lidé v Olomouci jej začali poznávat. On tuhle "olomouckou" slávu neunesl," domnívá se tehdejší asistent trenéra Uličného Augustin Chromý, který Schulmeistera vedl i v reprezentaci.

"Nevím, jestli jsem to neunesl. Neuměl jsem se v tom pohybovat. Byl jsem mladý. Kdyby mi někdo tehdy řekl, jak dopadnu, nevěřil bych mu, protože jsem si myslel, že co dělám, je normální. To byl můj svět, můj život a vedl jsem ho tak, jak jsem ho vedl," lituje dnes.

V roce 2002 se stal v šestnácti letech nejlepším mladším dorostencem v České republice, ve starší kategorii byl dvakrát druhý. "Měl výhodu v obrovské výbušnosti, síle a technice. Byl tak výrazný talent, že když jsem trénoval nároďák devatenáctky, přeřadil jsem si ho z osmnáctky. Hrál tam velmi dobrý fotbal," zdůrazňuje Chromý.

"S bráchou měli talentové předpoklady dostat se hodně vysoko. Honzík hrál už v devatenácti ligu. Měl silové dispozice, ale pak jej srazil chlast. Neměl tátu. U hráče bývá strašně složité, že je první úspěch a peníze pokazí," tvrdí sportovní ředitel Sigmy Jiří Kubíček.

Olomouc - Ostrava: Jan Schulmeister (vpravo) a Pavel BestaStalo se. Jan Schulmeister vedl nezřízený bohémský život. Hodně času a financí v kombinací s alkoholem z něj dělali postrach olomouckých diskoték. "Ale přitom byl hodný člověk, kamarádský," říká jeho někdejší spolužák ze střední školy. "Pamatuji si, jak mi volal, že je nejlepším dorostencem u nás. Měl velkou radost."

Životosprávu profesionálního sportovce porušoval pravidelně, vedení Sigmy docházela trpělivost. "Řešili jsme to pořád. On byl v podstatě hodný kluk, ale měl partu, která ho stahovala. Chtěl jsem ho poslat na hostování do Jihlavy, abych ho vytrhl z jeho prostředí, " vypráví Chromý. "Šel do béčka za bráchou hrát znovu druhou ligu. Spolu byli zase vynikající. Ještě se blýskalo na lepší časy."

Jenže ty nepřišly. V létě 2007 odešel na hostování do Čáslavi, po půl roce do Hradce Králové. "Měla na něj strašný vliv parta. Nebyl sám sebou. Když s ní chtěl být, porušoval pravidla fotbalu,"mračí se Kubíček. "Vzal si třeba leasing a nesplácel ho. Neuměl se chovat pragmaticky, a to jeho talent sráželo."

Olomouc - Ostrava: Schulmeister a MetelkaUplynulou sezonu dohrál ve Fulneku, kde si problémové dítě vzal na starosti zkušený obránce Michal Kovář. "Honza si uvědomil si, že to je jedna z jeho posledních šancí. Říkal jsem, že bude sekat latinu a makat," popisuje Kovář. "Vozil jsem ho na tréninky, měl ho pod kontrolou. Kdyby začal zase pařit v Olomouci, dozvěděl bych se to."

Nic takového ale zatím nepřišlo. "Už vedu v pohodě život. Mám přítelkyni, jsem spokojený. Problémy, které jsem měl, jsou pryč a snažím se na ně i mé mládí zapomenout. Odrážím se ode dna, snažím se jít cestu nahoru," zapřísahává se Schulmeister, jehož slova potvrzuje i bratr Vojtěch: "Napravil se."

Kéž by. Příběhů ponaučených lidí, co dopadli neohrabaně na samé dno, není nikdy dost. "Dokážu si představit, že si jednou v olomouckém dresu ještě zahraje první ligu," zasní se Kubíček.

"Taky tomu věřím, kdybych přestal, přestal bych i hrát. Naděje umírá poslední. Fotbal mám rád a baví mě," vyznává se Jan Schulmeister připomínající muže, který s hadicí s vodou míří na slunce a doufá, že dřív nebo později uvidí zase barevnou duhu. A je jedno, kdy ten den přijde.

Jan Schulmeister: Co jsem uměl, jsem nezapomněl. Chci to dokázat!

Jan SchulmeisterTalent českého fotbalu. Anebo také jeho zlobivé dítě. Útočník Jan Schulmeister patřil do všech mládežnických reprezentací, ale díky častému porušování životosprávy se nikdy obávaným střelcem nestal. Napraví se ještě? "Problémy, které jsem měl, jsou pryč a snažím se ně i mé mládí zapomenout. Odrážím se ode dna, snažím se jít cestou nahoru," slibuje 23letý hráč Sigmy.


Jak moc je ta cesta těžká?
Jak se říká: nahoru je těžké se dostat, spadnout můžete ze dne na den. Musím dokázat všem ostatním, že takový, jaký jsem byl, už nejsem.


Což bude složité. Máte nálepku problémového hráče i člověka.
Určitě, ale lidé, co mě znají, si udělají názor. Ale bohužel u těch, se kterými nejsem v kontaktu, mám tuhle nálepku. S tím se musím smířit, nic jiného mi nezbývá.


Hodně litujete minulosti?
To je jasné, ale co se stalo, se nemůže vzít zpátky. Člověk si musí někdy projít horší cestu, aby zjistil, co od života chce. Vím, co jsem prožil, jaké jsem udělal chyby. Ty už nikdy neudělám. Teď mi nezbývá nic jiného, než na sobě pracovat a čekat na šanci.


Odborníci vám přisuzovali velkou budoucnost. Neunesl jste to?
Nevím, jestli jsem to neunesl. Byl jsem mladý.


A chytl se špatné party lidí.
No, určitě. Bylo to jedno k druhému. Chytl jsem se špatné party lidí, kteří nic nechtěli dokázat. Prostě jsem se s nimi svezl. To je těžké vysvětlovat.


Už víte, kde strávíte příští sezonu?
Zatím nic nevím. Pár rozhovorů proběhlo, půjdu za panem Kubíčkem (sportovní ředitel Sigmy). S áčkem nenastupuji do přípravy, tak se chci domluvit na hostování, nebo jestli mě pustí jinam.


Očekáváte, že budete opět pokračovat ve druhé lize?
Druhá liga by mi nevadila, kdyby klub měl postupové ambice, nebo hrál nahoře. Ale chtěl bych už jít i výš a dokázat všem, že co jsem uměl, jsem nezapomněl. Ještě to v sobě mám!


Přejete si hlavně dostat šanci?
Přesně tak. Vím, že už neuhnu. Chci přesvědčit aspoň větší část lidí, aby ze mě tu nálepku sundali. Všichni mi už ji ale nesundají.


Máte dvě nálepky – problémového hráče a velkého talentu.
Strhne se pozitivní a negativní se nechává. Tak je to se vším.


Jaký je váš fotbalový sen?
Nemám velké sny, ale spíš reálné, a tím je, dostat se do ligy a ukázat, že co jsem uměl, jsem nezapomněl.

Autor:

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

SPORT 2019: Liga mistrů, Evropská liga, SP v biatlonu, MS v alpském lyžování, MS v biatlonu, MS v hokeji, MS basketbalistů, MS v ragby, MS v atletice 

Tabulka ligy

Známky

2,1

Miroslav Stoch

Slavia

2,13

Vladimír Coufal

Slavia

2,14

Michal Trávník

Jablonec

Góly

20

Nikolaj Komličenko

Mladá Boleslav

11

Miroslav Stoch

Slavia

10

Jean-David Beauguel

Plzeň

Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 20 17 1 2 50:16 52
2. FC Viktoria Plzeň 20 14 4 2 30:16 46
3. FC Baník Ostrava 21 11 5 5 28:17 38
4. FK Jablonec 20 11 3 6 40:19 36
5. AC Sparta Praha 20 10 5 5 31:16 35
6. Fastav Zlín 21 9 3 9 27:26 30
7. FC Slovan Liberec 21 7 7 7 22:19 28
8. 1. FC Slovácko 21 9 0 12 24:31 27
9. FK Mladá Boleslav 21 7 5 9 39:37 26
10. FK Teplice 21 7 4 10 21:29 25
11. Slezský FC Opava 20 7 3 10 27:31 24
12. 1. FK Příbram 21 6 5 10 27:49 23
13. SK Sigma Olomouc 21 6 4 11 19:34 22
14. Bohemians Praha 1905 21 4 7 10 18:29 19
15. MFK Karviná 21 4 4 13 25:40 16
16. Dukla Praha 20 4 4 12 16:35 16

Nejčtenější

Příběh fotbalového uprchlíka. Znelíbil se režimu, teď je z vězení venku

Australská ministryně zahraničí Marise Payneová (vlevo) pózuje pro fotografii s...

Těšil se na líbánky se svou manželkou, místo toho strávil téměř tři měsíce v thajské věznici....

Baník nakročil do elitní šestky, výhry také pro Olomouc a Příbram

Taras Kacharaba z Liberce (vpravo) předstihl v hlavičkovém souboji Milana...

VIDEO Karviná zůstala předposlední, na další barážovou příčku klesli Bohemians 1905 a jsou třetí od...

Svět sportovních sázek. Jak bookmakeři poznají podvod?

Ilustrační snímek

Když se objeví sázka za milion, ani nemrknou. Jindy jim přijde podezřelé, vsadí-li někdo pět tisíc....

Teplice - Boleslav 0:2, výhra i v deseti, Komličenko dal dvacátý gól

Hráči Mladé Boleslavi se radují z gólu v Teplicích.

Fotbalisté Mladé Boleslavi prožívají vydařený vstup do jarní části. Po minulé remíze s mistrovskou...

Zápas měl všechno kromě gólů, řekl kouč Slavie po remíze s Genkem

Trenér fotbalistů Slavie Jindřich Trpišovský při domácím duelu Evropské ligy...

Vysoké nasazení, dvě střely na tyčích, plno dalších šancí, skvělá divácká kulisa... Trenér...

Další z rubriky

Z Kazachstánu do Příbrami. Už byl čas se tady zase ukázat, řekl Vůch

Egon Vůch z Liberce během utkání 27. kola s Brnem.

Na rok a půl se z fotbalové scény vytratil, teď se známý záložník Egon Vůch zase připomněl. "Už byl...

Limberský: Slavii máme co vracet. Asi bude rozhodovat větší vůle

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Ve čtvrtek v Evropské lize proti Dinamu Záhřeb v plzeňské sestavě David Limberský chyběl kvůli...

Baroš nejdřív křičel v kabině, pak nastavil lýtko a Baník vyhrál

Milan Baroš z baníku Ostrava se raduje z gólu svého týmu v utkání s Libercem.

VIDEO Fotbalista Milan Baroš čekal na gól od září. V pěti ligových zápasech, které od té doby odehrál se...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz