Středa 24. února 2021, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 24. února 2021 Matěj

Vyvolal mě sám Čepička, vzpomíná Masopust

  11:10
Praha - Čas nezastavíš. V pátek 9. února doběhne i jednoho z našich neslavnějších fotbalistů Josefa Masopusta. Ten den mu bude sedmdesát. "Jestli se na ten věk cítím?" přemítá majitel Zlatého míče pro nejlepšího evropského fotbalistu za rok 1962. "Ani náhodou. O tom by mohla vyprávět moje žena. Snad není dne, aby mi neříkala, Josef, už ti není dvacet, přestaň se konečně chovat jako kluk."

Sedmdesát let, sedm dekád. Jaké zážitky a vzpomínky rámují tyhle desítky právě u Josefa Masopusta?

Desetiletá první: 1931 - 1940

Byl jsem Bicanem a Kopeckým

"Vyrůstal jsem ve Střimicích, vesnici vedle Mostu, kterou už na mapě nenajdete. Musela ustoupit těžbě uhlí. A co tenkrát kluci měli za zábavu - samozřejmě, že fotbal a hokej. Jenže hokej se dal hrát jen když zamrzly rybníky, takže převládal fotbálek. Samozřejmě i ve Střimicích jsme měli ten svůj plácek a na něm jsme to vlastně celý rok vždycky po škole mydlili až do tmy. Pochopitelně i já začínal s hadrákem, hodně jsme se nahráli i s tenisákama. Později, když se některý z kluků zmohl na opravdový šněrovací kožený míč, většinou fotbal moc neuměl, ale to se ví, hrát musel. A jaké jsem měl jako kluk vzory? Vždycky jsem se hlásil ke Slavii, zkrátka jsem byl sešívanej. Protože mě tenkrát uchvátily hlavně slávistické rozhlasové reportáže legendárního Josefa Laufra. A tak jsem na plácku byl jednou Bican, podruhé Kopecký."

Desetiletí druhé: 1941 - 1950

Poprvé pod Vytlačilem

"Hned po válce v pětačtyřicátém se nás pár kluků ze Střimic přihlásilo do SK Most. Většinou jsme se chytli, protože jsme z toho našeho plácku měli dobrou průpravu. Nakonec jsme ale zbyli tři, já, nějaký Mirek Uher, který pak za Most léta chytal, a Jirka Hlídek. V devětačtyřicátém v prosinci takhle ležím v nemocnici na rozehnání zápalu slepého střeva, když najednou do pokoje přišli táta s trenérem Rudolfem Vytlačilem, který tehdy trénoval Teplice. A že pan Vytlačil mě chce k sobě do Teplic, tak abych tadyhle rovnou podepsal přestupní lístky. Co mi jako poslušnému nejstaršímu synovi zbývalo. Tak jsem se dostal pod trenéra, který mě potom ve dvaašedesátém vedl ve stříbrném národním mužstvu na mistrovství světa v Chile. Když se o té nemocniční transakci o pár dnů později dozvěděl hrající trenér Mostu Jaroslav Burgr, který tam přišel ze Sparty, spustil na mě, ty spratku, já tě tady vychovávám pro Spartu, a ty mi utečeš do Teplic. Přemluvil mě a já jel do Teplic, aby mi teda ty přestupní lístky vrátili. Jenže, Vytlačil řekl, ani nápad, a bylo to definitivně vyřízené."

Desetiletí třetí: 1951 - 1960

Vyvolal ho ministr Čepička

"V dubnu ve dvaapadesátém jsem narukoval do ATK Praha, předchůdce slavné Dukly. Trenér Karel Kolský tam tehdy zaváděl profesionalismus se vším všudy, aspoň pokud se týkalo tréninků. Chtěl vybudovat pořádné mužstvo, ale to nešlo z vojáků, kteří by se mu každý rok měnili. Aby si v ATK fotbalisty udrželi, museli jim nabídnout slušné podmínky, což znamenalo hlavně platy. A tak jednou mezi nás přijel tehdejší ministr národní obrany Alexej Čepička. V takové zasedačce si stoupnul před všechny fotbalisty a ptal se, kolik jsme si vydělávali v civilních klubech. Ticho, zaryté mlčení, každý se bál. Ničeho se nebojte, je to informace jen pro mě, povzbuzoval nás Čepička. Zase dlouhé mlčení. A on najednou, tak třeba vy, vojíne Masopuste, kolikpak jste vydělával v Teplicích. Tak říkám popradvě, dvanáct tisíc. Samozřejmě ještě ve starých. Za čtrnáct dní dorazil Čepičkův sekretář a oznámil, že na ministerstvu hráčům prvního mužstva ATK vypočítali plat dvanáct tisíc čtrnáct korun. Pak už se jen rozdělovaly hodnosti. Stejně jsme si ale všichni říkali, že za dva tři roky z armádního klubu vypadneme. Jenže, pod Kolským se udělala vynikající parta, která v padesátých letech třikrát vyhrála titul. A tak jsme nakonec skoro všichni zůstali."

Desetiletí čtvrté: 1961 - 1970

Zpráva, které nechtěl věřit

"Začátkem téhle dekády si Dukla, pokračovatelka klubů ATK a ÚDA, udělala obrovské jméno v zahraničí. Uhrála pár výsledků v evropských pohárech a čtyřikrát triumfovala v  tehdy slavném Americkém letním poháru v New Yorku. Samozřejmě sem patří i stříbrné medaile ze světového šampionátu v Chile pod báječným psychologem Vytlačilem. Když jsem dal ve finále gól Brazilcům na jedna nula, věřil jsem ve zlato, protože jsme na ně tenkrát měli. Ale nečekaně vybouchl brankář Vilda Schrojf, navíc nemohl hrát zraněný Honza Lála. Než jsme tu mou branku stačili oslavit, bylo vyrovnáno, a pak jsme dostali ještě dva. No a samozřejmě, nemůžu zapomenout na Zlatý míč. Tehdy ve dvaašedesátém v prosinci mi volal známý redaktor z Lidové demokracie Franta Steiner a na úvod říká, sedni si a otevři šampus, jsi nejlepším fotbalistou Evropy. Já na to, aby si nechal ty srandičky, protože jsem byl přesvědčený, že trofej získá Eusebio. Ale on nekecal. Taky mám z tohohle období hezké vzpomínky na to, jak jsem ve třiašedesátém hrál za mužstvo světa, a o rok později dělal kapitána mužstvu Evropy. Opravdu, vydařená léta, v nichž jsem si poslední dva roky na stará fotbalová kolena mohl zahrát v belgickém Molenbeeku."

Desetiletí páté: 1971 - 1980

Školu dostal od Vejvody

"Dal jsem se na trénování a největší školu jsem v tomhle směru dostal od proslulého Jaroslava Vejvody, nástupce Kolského. Ze začátku jsem mu v Dukle dělal asistenta a opravdu jsem se od něj měl co učit. S ničím nedělal tajnosti, zasvětil mě do všeho, co uměl. V sedmdesátém čtvrtém jsem pak sám dovedl Duklu na druhé místo v lize, ale úplně beze zbytku jsem jak Vejvodovy, tak už i moje zkušenosti zúročil až o čtyři roky později v Brně. Jenom mě tenkrát mrzely řeči o tom, že jsem v Brně jen dokončil, co tam začal můj předchůdce Franta Havránek. Pravda, on mužstvo opravdu nadupal, ale mě se zas povedlo naučit ho fotbal. Už to pak nebylo jen neustálé běhání, ale i hezké promyšlené akce, kterým lidi tleskali. A taky jsem Brňákům tloukl do hlav, aby hráli víc zodpovědně. Vzpomínám, jak jsem jim donekonečna opakoval, že do útoku by se měli zapojovat všichni, ale do obrany že se musí zapojovat všichni. Nejspíš jsem tyhle fotbalisty přece jen něco naučil, protože o rok později jsme v lize byli třetí a v osmdesátém jsem se s Brnem loučil druhým místem."

Desetiletí šesté: 1981 - 1990

Finové ho straší dodnes

"Na tahle léta moc příjemných vzpomínek nemám. Začala trenérskou štací v belgickém Hasseltu a za tři roky se nám nepovedlo postoupit do první ligy. Bylo mi jen slabou náplastí, když jsem se o pár let později od šéfa klubu dozvěděl, že někteří hráči tenkrát ani postoupit nechtěli. Pak přišlo angažmá u reprezentace a s ním dvě neúspěšné kvalifikace na mistrovství světa v Mexiku a na evropský šampionát v tehdejším západním Německu. Jestli mě v tomhle období něco potěšilo, tak náš kvalifikační zápas na jaře v sedmaosmdesátém ve Walesu. Všichni říkali, jak tam dostaneme na frak, jenže my tam hráli nádherný fotbal a ještě osm minut před koncem jsme vedli jedna nula. Domácí pak sice vyrovnali, ale vzpomínám si, že domů jsme se vraceli spíš jako vítězové. Zato téhož roku na podzim, kdy nám šlo ve Finsku o všechno, jsme na frak opravdu dostali. Škoda, že nemohl hrát od začátku Ivan Hašek, v té době opora a tahoun mužstva. Jenže ho zaskočila nějaká chřipka, měl teploty a šel jen na lavičku. Poslal jsem ho na hřiště až na posledních pětadvacet minut, když jsme prohrávali jedna nula. Ale už s tím nic udělat nemohl, ono to totiž nešlo nikomu. Dostali jsme ještě dva góly navrch a na mistrovství Evropy jsme si mohli nechat zajít chuť."

Desetiletí sedmé: 1991 - 2000

Stal se chalupářem

"Máme chalupu u Děčína a tam mi bývá nejlíp. Náramně mě uspokojuje práce, se kterou nemusím nikam pospíchat. A tak když chci, posekám trávu, jindy zase třeba natírám plot, všechno hezky v pohodě, bez toho dněšního věčného shonu. Zkrátka, stal jsem se chalupářem. S fotbalem jsem ale úplně neskončil. Jsem členem oponentní skupiny reprezentačního trenéra Chovance a tak na fotbalovém svazu leckdy vedeme moc a moc zajímavé debaty. A pak jsem také předsedou správní rady Nadace fotbalových internacionálů, která pečuje o všechny bývalé reprezentanty, byť mají třeba jen jediný start za národní mužstvo. Pomáháme hlavně těm potřebnějším, nemocným, na které ostatní už dávno zapomněli. A všem dáváme pozornosti při významných životních jubilejích. Takže teď v pátek dostanu k sedmdesátinám hodinky i já. Trochu k pousmání, že od své vlastní nadace."

Statistiky

Plzeň

Nejvíc rohových kopů

Opava

Nejdéle bez obdrženého gólu

Slavia

Aktuálně nejdelší vítězná série

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 20 16 4 0 58:12 52
2.AC Sparta Praha 20 14 2 4 43:24 44
3.1. FC Slovácko 20 12 4 4 39:18 40
4.FK Jablonec 20 11 3 6 35:25 36
5.FC Slovan Liberec 20 9 6 5 28:18 33
6.FC Viktoria Plzeň 20 9 4 7 37:26 31
7.FK Pardubice 20 9 4 7 20:24 31
8.SK Sigma Olomouc 20 7 9 4 29:23 30
9.FC Baník Ostrava 20 8 5 7 25:20 29
10.SK Dynamo Č. Budějovice 20 7 8 5 24:24 29
  • Nejčtenější

Morální selhání, omlouvá se šéf Slavie za pozvání hostů na fotbal

Šéf fotbalové Slavie se kaje za to, že klub na výjimečný souboj ve vyřazovací fázi Evropské ligy pozval VIP hosty....

Sen pro každého trenéra. Souček jako Terminátor, West Ham velebí české Ironmany

Ten záběr během neděle obletěl sociální sítě. „On je jako Terminátor,“ žasl televizní expert Jamie Redknapp, když...

Slavia - Leicester 0:0, zlepšení po půli, ale bez gólu. Šance do odvety jsou vyrovnané

Dlouho očekávaný dvojzápas zůstává po prvním duelu otevřený: fotbalisté Slavie remizovali doma v Edenu v úvodním kole...

Slavia vede už o dvanáct bodů, vyhrála i Plzeň. Sparta znovu selhala doma

Šlágr prvního s druhým ovládl lídr a slávističtí fotbalisté už po výhře nad Jabloncem (3:0) vedou Fortuna ligu o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlín - Sparta 0:3, poprvé pod Vrbou s nulou, góly dávali Karabec, Hancko a Kozák

Sparťanští fotbalisté pod novým trenérem Pavlem Vrbou poprvé neinkasovali a po dvou vydřených výhrách tentokrát...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Sparta přijde o ligové duely s Příbramí a v Jablonci i o pohár s Baníkem

Ligová fotbalová asociace (LFA), která řídí profesionální soutěže, odložila nejbližší dva ligové duely Sparty s...

Zlín - Ml. Boleslav 2:1, domácí poprvé na jaře slaví, Jarolímovo čekání se natahuje

Ani na desátý pokus neoslavil trenér Karel Jarolím na lavičce fotbalistů mladé Boleslavi vítězství. Jeho tým v dohrávce...

Sparťany ochromil koronavirus, mužstvo zamířilo do karantény

Mrzutá událost postihla fotbalovou Spartu: mužstvo přerušilo přípravu a nastoupilo do karantény. Jeho nejbližší utkání,...

Fotbalisté Slavie měli podle komise rozhodčích kopat v Teplicích penaltu

Fotbalisté Slavie měli podle komise rozhodčích v nedělním utkání 20. kola první ligy v Teplicích zahrávat penaltu. Sudí...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

Rozbila jsem jí držku a jemu rozsekala telefon, líčila náhradní manželka

Zatímco Barča (32) je především milující maminka a hospodyně, což ji naplňuje, Kristýna (29) se nechce své rodině...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Lovato po předávkování utrpěla tři mrtvice a infarkt. Má i poškozený mozek

Zpěvačka Demi Lovato (28) se v novém dokumentu Dancing With The Devil (Tanec s ďáblem) rozpovídala o svém předávkování...

Solární elektrárna na Sahaře by změnila svět k horšímu, tvrdí studie

Sahara osazená solárními panely by možná naplnila sen o zelené poušti i nevyčerpatelném zdroji čisté energie. Skrývá v...