„Investovali jsme spoustu peněz do drahých kamerových systémů, ale kvůli ochraně osobních údajů je nemůžeme použít, a vynucovat tak například zákon o pyrotechnice,“ řekl po jednání Jakub Splavec, ředitel strategické komunikace SK Slavia Praha.
„Myslím, že naším cílem je společně vymyslet takový legislativní rámec, abychom mohli potrestat ta promile fanoušků, kteří působí problémy, ale plošně netrestat ty bezproblémové fanoušky, což se z našeho pohledu, zdá se, stalo i při tom zásahu na Letné,“ narážel Splavec na zásah policie po březnovém pražském derby.
Někteří hostující fanoušci byli zasaženi slzným plynem, obušky i ručními vrhači. Část z nich zamířila do nemocnice. Průběh zásahu a přístup policie Slavia kritizovala.
Slavia si stěžuje na zásah policie. Ta tvrdí: Fanoušci ničili stadion a napadli nás![]() |
„K samotnému zásahu se nebudu vyjadřovat, protože probíhá šetření jak Generální inspekce bezpečnostních sborů, tak kontroly vnitřní,“ reagoval šéf pražské policie Petr Matějček. I on podpořil rozšíření využívání kamer, které kluby dávno mají.
„S kluby o nich jednáme. Dávají do toho spoustu peněz a jedna z možností je to, aby měl majitel možnost fanouška, jenž na stadionu dělá opakovaně neplechu, na utkání nevpustit.,“ řekl Matějček.
Jako možnou úpravu zákona to při jednání výboru navrhl poslanec Patrik Nacher (ANO), který je sám fanouškem Sparty a na utkání chodí s malým synem, jenž fandí pražskému rivalovi.
Konstruktivní diskuze nezatížená emocemi je přesně to, co fotbalovému prostředí pomáhá. Jsme rádi, že setkání na půdě @snemovna přesně takové bylo a jsme připraveni na další pokračování s našimi partnery @LFAcze @FACR_Asociace https://t.co/xtJrEt8S6L
— Policie ČR (@PolicieCZ) March 20, 2025
„Rozpoznávání obličejů přes ten kamerový systém umožní klubům vypořádat se s těm nejagresivnějšími. Aby v momentě, kdy jim dají zákaz vstupu na stadion, mohli identifikovat, že se tam opravdu nedostali. Třeba na jiné místo,“ řekl serveru iDNES.cz Nacher. Zároveň požádal policejního prezidenta Martina Vondráška, aby zásahy policie na stadionech prošetřil.
„Pokud je možné to udělat a zabránit vzniku represe, která teoreticky může dopadnout i na skupinu lidí, jež nemusí mít s původcem násilí nic společného, tak je lepší tyhle preventivní nástroje přijmout,“ podpořil nové využití kamer i šéf Výboru pro bezpečnost Pavel Žáček. „Máme zde GDPR, máme zde velmi silnou ochranu osob jako takových, takže pojďme vést diskusi a uvidíme, kam nás dovede,“ dodal.
Na jednání výboru dorazili zástupci ministerstva vnitra, policie, Fotbalové asociace, Ligové fotbalové asociace, klubů i fanoušků.
Cílem je užší spolupráce s policií
Schůze se účastnil také sparťanský tiskový mluvčí Ondřej Kasík: „Věřím, že jsme tady zahájili dlouhodobou spolupráci a cestu k pochopení fotbalového prostředí.“
Zásadní rozpor vnímají kluby v tom, že je poměr nezákonného jednání v porovnání s návštěvností na stadionech skutečně minimální. „K narušení pořádku došlo jen ve zlomku promile případů (0,0062 %). Trend problémového chování navíc klesá – za podzimní část sezony 2024/2025 bylo zaznamenáno pouze 31 přestupků a 1 trestný čin,“ napsala Slavia v připraveném prohlášení.
V minulé sezoně navštívilo podle jejích dat ligu 1,8 milionu diváků, trestných činů ale policie zjistila jen 12, k tomu eviduje 100 přestupků.
Střet těžkooděnců s fanoušky v Hradci. Napadli nás, tvrdí policie a zveřejnila video![]() |
Nešlo jen o zásah na Letné. V tom samém kole se řešily i záběry ze stadionu v Hradci Králové, kde policie zakročila proti domácím fanouškům.
„Podle průzkumů se mezi fanoušky fotbalu řadí 40 procent populace. Ani na základě vyhrocených incidentů nesmí na půdě parlamentu vzniknout dojem, že prostředí na stadionech je toxické. Naopak, je to prostor, kterému je potřeba věnovat velkou pozornost a zabývat se jím do hloubky. S respektem k masám lidí (daňových poplatníků), kteří na stadionech tráví čas.,“ zveřejnil Kasík vyjádření na sociální síti X.
„Naším přáním je teď zahájit debatu o možných legislativních úpravách a standardizaci postupu všech složek, které se podílejí na organizaci zápasů. Klíčovým slovem je pro nás spolupráce.“ doplnil.
„Chceme vytvořit takové podmínky, aby byl fotbal bezpečný, daňové poplatníky nestál zbytečně mnoho peněz a zároveň nabízel stále atraktivnější podívanou – jak na hřišti, tak v hledišti. Místo stigmatizace fotbalových fanoušků se, prosím, zaměřme na hledání řešení a spolupracujme na tom, aby se o českém (nejen) ligovém fotbale psalo v tom nejlepším světle,“ napsala Slavia.
A svůj komentář posléze poskytl také Tomáš Bárta, výkonný ředitel Ligové fotbalové asociace, která v Česku vede profesionální soutěže: „Diskuzi považujeme za velice konstruktivní a věříme, že se stane základem pro další rozvoj spolupráce – jak při organizaci zápasů, tak i v otázce případných legislativních úprav, které přispějí k posílení bezpečnosti na stadionech a celkovému rozvoji českého fotbalu.“