0:3, 1:4, 4:4. Drnovice hrály se Spartou zápas krásnější než růže

• 20
Hostující kouč Zdeněk Ščasný ze sebe s námahou soukal: "Nemluví se mi dobře, měli jsme zápas fantasticky rozehraný." Jeho domácí protějšek Jindřich Dejmal hlesnul vyčerpaně: "Po tak velkém nervovém vypětí se těžko hodnotí." Jindy výřeční trenéři hledali těžko slova, zato diváky v Drnovicích donutil zápas se Spartou k výkřikům nadšení.

Míněn je zápas z 22. srpna 1998. Tedy zápas, který se proměnil v šermířský souboj, v němž údery kordů nahradily údery gólů. Bylo jich celkem osm, po čtyřech na každé straně. A to ještě další rány minuly cíl.

Teď utkání Drnovice - Sparta 4:4 kandiduje na nejlepší zápas ve dvacetileté historii Gambrinus ligy v anketě, kterou pořádá server iDNES.cz ve spolupráci s Ligovou fotbalovou asociací.

ANKETA: Nejpamátnější zápas volte zde

Hlasovat můžete do neděle 14. dubna do 23 hodin

Autor tohoto textu byl na utkání osobně přítomen, což mu sice nemile připomíná jeho věk, zároveň však může "vykrást" vlastní článek z toho letního odpoledne před téměř patnácti lety. Konkrétně pak citaci sparťanského útočníka Horsta Siegla: "Pro nás je sice výsledek zklamáním, ale přál bych si být při tomhle utkání obyčejným divákem. Ten se musel královsky bavit."

Sparta, jež na konci sezony slavila titul, přijela ve 3. kole do Drnovic a byl to šlágr, neboť oba kluby v předchozích dvou kolech zvítězily. Zdálo se, že po vzájemné bitvě budou mít sparťané třetí výhru - vedli v ní 3:0 a zkraje druhého poločasu 4:1.

Na jejich vysokém náskoku se podílel i domácí brankář Martin Vaniak. Přezdívka Čaroděj na něj teprve čekala a v tomto utkání by ji mohl získat pouze v ironickém duchu, neboť hned zkraje "vykouzlil" kiks, po němž šel favorit z Prahy díky Lokvencovi snadno do vedení.

"Rozkousal jsem si vzteky ret, byl to opravdu hrozný gól," líčil gólman a kouč Dejmal prohodil: "Martin měl štěstí, že nemám ve zvyku vyhazovat brankáře po první vyrobené chybě."

Vaniak se revanšoval, když akrobaticky zneškodnil sólo Sieglovi a ještě do poločasu zlikvidoval tři gólové hlavičky soupeře. Přesto byl už ve 38. minutě stav 0:3 z pohledu domácích, a když v 50. minutě zkompletoval Siegl hattrick, bylo to 1:4.

"Bylo to na ručník, myslel jsem, že dostaneme další góly a zápas skončí debaklem," přiznával Vaniak. "Modlil jsem se, aby byl  konec."

Vaniak mohl být zpětně rád, že jeho modlitbu nikdo nevyslyšel. Ve zbývajícím čase se konala strhující stíhací jízda domácích, po níž jejich útočník Vítězslav Tuma prohlásil: "Kdyby se hrálo ještě pět nebo deset minut, myslím, že bychom vyhráli."

Vzdor velkému fyzickému vypětí nevypadal tenkrát Tuma vyždímaně, tak mocně ho nakopl vlastní hattrick - po Sieglovi druhý v utkání - drtivý tlak, do kterého Drnovice sevřely Spartu jako do svěráku, a nadšené ovace fanoušků.

Nejpamátnější zápas

Anketa Ligové fotbalové asociace a portálu iDNES.cz

Na obou stranách se našli třígóloví kanonýři, a aby se to nepletlo, na obou stranách byli i chybující brankáři. Po Vaniakovi si připsal zaváhání i sparťanský Tomáš Poštulka, kdy při třetím gólu moravského mužstva potrestal jeho rozpačité vyběhnutí Tuma.

"Moje jasná chyba," uznal Poštulka a povzdychl si, "mohli jsme vyhrát 6:1 a nakonec odjíždíme s remízou."

V současnosti už se duel těchto dvou týmů nemůže opakovat. Sparta je - aspoň se to říká - věčná, avšak její tehdejší protivník ne; ligou už dávno nezní hymna vesnického klubu pějící o tom, že Drnovice jsou vesnice jako z růže květ.

Ale ten památný zápas možná byl ještě krásnější než růže. Trenér domácích Dejmal dovedl skutečně mluvit dlouze jak s novináři, tak s fotbalisty v kabině. Po remíze se Spartou jim ovšem řekl jediné: "Děkuji."

Drnovice - Sparta 4:4

22. srpen 1998

Branky: 45. z pen., 68. a 81. Tuma, 64. Holeňák - 21., 38. a 50. Siegl, 12. Lokvenc.

Rozhodčí: Liba. Diváci: 9 139.

Drnovice: Vaniak - Kadlec - Pospíšil (46. Kufa), Müller - Veselý, Holeňák, Valachovič, Otepka, Červenka (30. Nehoda, 90. Mikoláš), Weber - Tuma.

Sparta: Poštulka - Votava - Horňák, J. Novotný - Vl. Svoboda, Hašek (54. Mlejnský), P. Novotný, Čížek - Baranek (63. Obajdin) - Lokvenc, Siegl.

1. AC Sparta PrahaSparta 28 22 4 2 62:22 70
2. SK Slavia PrahaSlavia 28 21 5 2 58:20 68
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 28 18 4 6 63:32 58
4. FC Baník OstravaOstrava 28 13 5 10 43:33 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 28 11 7 10 47:44 40