Jen hřiště, kancelář a spánek. Už potřebuju vysadit, ví kouč Kotal

Brněnský kouč Václav Kotal | foto: Anna Vavríková, MAFRA

20 2016
Brnu dlouhé roky Václav Kotal nemohl přijít na jméno. Vždyť před dvaceti lety ho „známí“ z Moravy připravili o půl milionu korun. „Ten malér skončil u soudu, ale nedopadlo to. Byl jsem hodně naštvaný, ale asi osud chtěl, abych měl na Brno hezké vzpomínky,“ přemítá 63letý fotbalový trenér. Další jeho zkušenost s městem je však pozitivní.

Tamní Zbrojovku vedl od září 2013, vytáhl ji z ligového podprůměru a na úspěšnou poslední sezonu, kdy podceňovaní Brňané skončili šestí, nezapomene.

Nyní tříletá mise vyhlášeného stratéga a velkého fotbalového workoholika končí.

Proč workoholika? V Brně důvěrně poznal jen svoji pracovnu, hřiště, stadion a byt, v němž přespával. „A ráno jsem šel zase do kanceláře,“ říká Kotal. „Nějak jsem necítil potřebu někam jinam chodit. Za tři roky jsem byl asi třikrát nebo čtyřikrát v centru,“ vypráví kouč, jehož v novém ročníku na brněnské lavičce nahradí Svatopluk Habanec ze Slovácka.

„Vlastně jednou jsme se šli podívat na toho koně a vyfotili jsme se u něj,“ líčí se smíchem jinak přísně vypadající Kotal exkurzi k nedávno nainstalované soše markraběte Jošta.

Nelitujete, že jste město za tři roky nepoznal víc?
Tak to neberu. I když jsem měl angažmá v Dynamu Moskva, byl jsem se podívat v mauzoleu a na Rudém náměstí, ale jinak jsem nikam moc nechodil. Toho času stejně tolik nemáte, navíc jsem se snažil být doma v Hradci Králové. Když byl volný den, jezdili jsme s Míšou (asistentem Šmardou), který má tři děti, domů, než abychom trávili volný čas v Brně. Sice jsem se spíš přizpůsoboval, ale nějak mi to nechybělo. Památky už mám za sebou, byl jsem v Brně vyloženě pracovně.

Na ligové poměry jste ve Zbrojovce vydržel dlouho. Byla někdy doba, kdy jste se bál o místo?
Dokud tu byl Zdeněk Kudela (sportovní ředitel, který v klubu skončil v říjnu 2015), necítil jsem tlak na svoji osobu. On mě sem přivedl a myslím, že nebyl nakloněn tomu, abych byl odvoláván.

Fotogalerie

Říká se, že po jeho konci se ve Zbrojovce změnila atmosféra. Jak jste to vnímal vy?
Myslím, že Zdeněk tady odvedl dobrou práci v době, kdy byl klub v problémech. To je jednoznačné. Jako každý měl dobré i horší vlastnosti. Já s ním měl neustálé, nechci říct diskuse, ale někdy až hádky. Vše ale bylo odborné, sportovní a konstruktivní, opozici mám navíc rád. Někdy jsem s ním souhlasil, někdy ne. Nakonec to ale bylo tak nějak produktivní.

Zkuste říct konkrétní příklad.
Prosadil jsem si třeba příchod Pavla Košťála, který předtím rok nehrál. Nakonec se ukázalo, že to byla největší posila do obrany, strašně důležitý hráč. Riziko byl i příchod Řezníčka. Měl svoji pověst, prakticky půl roku ve Spartě nehrál, ale také se ukázal jako velká posila. Zjišťoval jsem si informace od známých a trenérů, kteří mi potvrdili, že je to jiný Řezníček, než byl ve dvaceti letech, a ve finále to byl konsenzus všech stran. Problémem u Zdeňka bylo, že chtěl všechno řídit. Přeci jenom někdy musíte nechat některé lidi pracovat samostatně. Atmosféra se zklidnila ve všech oblastech v klubu. Ale jestli jeho odchod měl takový vliv na výsledek...

Bylo letošní šesté místo maximem, co šlo ze současného týmu vytěžit?
Když se podíváte, kdo je nad námi - Sparta, Plzeň, Slavia a tak dále. Pod námi zůstal Jablonec, který má vyšší ambice než my. Když to vezmu z hlediska výše rozpočtu, asi těžko můžeme v současné době soupeřit s Boleslaví, Spartou nebo Slavií. Dostat se výš by znamenalo vyrovnat se těmto mužstvům, když ne rozpočtově, tak aspoň kvalitou kádru. A to představuje investice, anebo záruku, že hráči, kteří tu jsou, budou schopní podávat ještě lepší výkony než poslední rok.

Není vám líto, že u týmu končíte, když udělal viditelný progres?
Není nic lepšího než odcházet od mužstva, kterému se daří. Záleží na progresu, jestli mužstvo dokážete posunout dál. A myslím, že jsem tak zkušený, že poznám, jestli mužstvu můžu něco dát. Cítím, že je pořád co zlepšovat. Ale je to otázka i hráčů, aby to akceptovali. Současní hráči mají největší problém, když po nich chcete, aby se podívali, jak hrají špičková mužstva. Když se zeptám, kdo viděl takový a takový zápas třeba v Lize mistrů, moc rukou se nezvedne. Myslím, že některým našim hráčům chybí vůle samostatně se zlepšovat, pracovat na sobě.

Kdo z hráčů vás osobně v sezoně nejvíc překvapil?
Lojza Hyčka. Pamatuju si, že když v létě odcházel, cítil, že není využívaný. Nakonec skončil v Ústí nad Labem ve druhé lize. V zimě jsme ho oslovili a on se chtěl jednoznačně vrátit do Brna. Přitom ke mně jako k trenérovi, od kterého odcházel, což bylo pozitivní. Jeho výkony na jaře ukázaly, že to byl správný tah.

V minulosti dříve hostovali ve Zbrojovce hráči jako Skalák, Brabec nebo Sýkora. To se změnilo, proč?
Už jsem to tak nechtěl, protože to bylo kontraproduktivní. Bral bych, kdyby z toho měl klub profit. Po hostování se hráči vrátí do Sparty a ta třeba Sýkoru prodá do Liberce a Brno z toho nemá nic. V takovém případě je lepší dát do sestavy Brňáky. Když vezmu příklad: Lutonský, Petr Buchta nebo i Lojza Hyčka seděli jako mladí na lavičce a místo nich hráli hráči na hostování, kteří po roce odešli. A oni zase čekali na příležitost. Luty, Lojza Hyčka, Keresteš i Michal Škoda potřebovali hrát pravidelně, mít důvěru a delší čas, aby si vše sedlo. Dřív jsme byli průměrný klub, teď si myslím, že se to zlepšilo a jsme v horní polovině tabulky.

Co byste poradil svému nástupci Svatopluku Habancovi? Kde je potřeba tým posílit?
To se ptejte Sváti. Já bych věděl, ale nechci nikomu v žádném případě radit, doporučovat není můj styl. Ale znám se s ním, když postupoval s Ústím a já s Hradcem do ligy.

Kam se vydá Kotal nyní?

Ani při středečním setkání s novináři brněnský kouč neprozradil, kam zamíří. Novým působištěm Kotala by měl být jeden z mládežnických reprezentačních výběrů.

„Zatím nic neupřesním. V pondělí bych měl podepsat smlouvu. Předběžně jsme dohodnutí,“ řekl Kotal, jenž se rozloučí se svým věrným spolupracovníkem.

Michal Šmarda se vydá do Hradce Králové, který slaví postup do ligy.

Předával jste mu poznatky?
Jsem rád, že s ním můžu normálně komunikovat, jako s většinou trenérů. Nemám problém prakticky s nikým v lize, když chtějí informace. Za tři roky v klubu nějaké nasbíráte a věřím, že budou přínosem.

Jak jste vlastně snášel, když se o Habancově příchodu mluvilo už v zimě?
Spekulace se k vám dostanou. Dokážu pochopit, že klub chtěl trenéra z regionu. Stejnou roli jsem měl v Hradci, kde jsem tehdy jako Hradečák střídal, myslím, trenéra Machalu. Myslím ale, že jsme odvedli dobrou práci, a proto mě odchod nějak nevzrušil. Podle mého názoru, pokud bychom měli hrát výše, musí se stávající mužstvo doplnit.

Nevzrušil? Po posledním podzimním duelu jste se na tiskovce po otázce na trenérskou rošádu hodně rozohnil...
Vadilo mi a považoval jsem za neprofesionální, že se takhle rozvíjí teorie den před zápasem. Kdyby se to napsalo den po zápase, nevadí mi to. Novináři jsou od toho, aby spekulovali a sbírali informace. Ale místo toho, aby se hráči koncentrovali na zápas, jsem jim musel situaci vysvětlovat. Chtěl jsem, aby na článek nereagovali, pracovali dál. Dělali to pro sebe a dobrý výsledek.

I poslední duely, kdy byl váš odchod jistý, tým skvěle zvládl.
V tomhle musím kvitovat přístup našich hráčů, že pracovali až do konce. Tři kola před koncem jsme splnili náš limit čtyřiceti bodů, ale na rozdíl od Plzně, která ve stejné době získala titul, jsme v posledních kolech udělali sedm bodů. Hráči - i ti, kterým nebyla prodloužena smlouva – pracovali s maximálním nasazením. Kluci měli charakter, čímž se ukázalo, že jsme si je dobře vytipovali.

Mimochodem, často studujete hru evropských týmů. Pozorujete někdy pro zajímavost i chování trenérů? Na rozdíl od některých vašich kolegů jste na střídačce, řekněme, zdrženlivější.
To, že tam neskáču... Každý trenér má nějaký výraz a já si zakládám na tom, že se s každým snažím jednat slušně, i co se týče výroků rozhodčích. Pokud chcete, aby hráči vystupovali slušně, nenechali se napomínat a vylučovat, těžko to půjde, když se sám budete chovat na nějaké hranici extravagance. Snažím se být ke všem korektní a to stejné vyžaduju od hráčů. Výsledky nám i na konci ukázaly, že je to správná cesta. Hráči do posledního zápasu cítili zodpovědnost. Když hráči v poločase na Baníku prohrávali, apeloval jsem: „Kluci, přece takhle nechcete sezonu skončit!“

Jak se těšíte na odpočinek?
Jsem rád, že už jsem učinil rozhodnutí, co dál. Když si představím, že bych měl hned naskočit do přípravy, řekl jsem si, že tohle ne. V novém klubu hned sháníte hráče, sledujete, jak mužstvo hrálo, kde potřebuje doplnit. Teď ale opravdu cítím, že potřebuju na měsíc vysadit. Jsem rád, že jsem to rozhodnutí udělal, a pokud se podepíše smlouva, budu mít potom dovolenou.

Teplo máte rád, vyrazíte k moři?
To ne. Máme malého vnuka, který chodí do školy. Taky mám partu kamarádů, která jezdí na kolech. Relax pohybem je super, k tomu tenis se známými kluky, se kterými jsem dlouho nemohl být. Už se na to těším, tohle je pro mě největší lék. Užiju si to.

Autor:

Los Ligy mistrů: Barcelona, Dortmund, Inter, Slavia

17. září: Inter Milán - Slavia 1:1, 2. října: Slavia - Dortmund 0:2,
23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00

Statistiky

Liberec

Nejtrestanější tým

Slavia

Nejdéle bez obdrženého gólu

Plzeň

Aktuálně nejdelší vítězná série

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 12 10 2 0 25:2 32
2.FC Viktoria Plzeň 12 8 2 2 23:12 26
3.FK Mladá Boleslav 12 7 1 4 25:16 22
4.FC Baník Ostrava 12 7 0 5 22:13 21
5.FK Jablonec 12 6 2 4 20:17 20
6.1. FC Slovácko 12 5 3 4 14:19 18
7.AC Sparta Praha 12 5 2 5 22:18 17
8.SK Sigma Olomouc 12 4 5 3 17:15 17
9.FK Teplice 12 4 5 3 10:12 17
10.FC Slovan Liberec 12 4 2 6 16:17 14
  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Anglický střet s realitou. Kouč vzal porážku na sebe, Maguire kritizoval

Kapitán anglických fotbalistů Harry Kane uličkou mezi novináři proběhl bez zastavení. Než usedl do týmového autobusu,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Budějovický manažer Vozábal: Drobný má klasickou hráčskou smlouvu

Po Tomáši Sivokovi hlásí České Budějovice další velký návrat. Klub dotahuje smlouvu s Jaroslavem Drobným, zkušeným...

Grygera po odchodu Csaplára: Vracíme se k modelu domácího trenéra

Přestože fotbalisté Zlína pod jeho taktovkou spadli až na předposlední místo nejvyšší soutěže, byl odhodlaný...

Trenér Kohout nejen o budějovické misi: Chci zažít evropské poháry

Nenápadný muž na lavičce pomáhá rozvíjet českobudějovický fotbal. Jiří Kohout volí ve své trenérské kariéře pozvolnou...

Generálky na Podještědské derby skončily bez vítězství

Fotbalový sever už se těší na 52. Podještědské derby. Oba tradiční rivalové si ke generálce na očekávaný souboj v...

Najdete na iDNES.cz