Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

Jen hřiště, kancelář a spánek. Už potřebuju vysadit, ví kouč Kotal

  7:58
Brnu dlouhé roky Václav Kotal nemohl přijít na jméno. Vždyť před dvaceti lety ho „známí“ z Moravy připravili o půl milionu korun. „Ten malér skončil u soudu, ale nedopadlo to. Byl jsem hodně naštvaný, ale asi osud chtěl, abych měl na Brno hezké vzpomínky,“ přemítá 63letý fotbalový trenér. Další jeho zkušenost s městem je však pozitivní.

Brněnský kouč Václav Kotal | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Tamní Zbrojovku vedl od září 2013, vytáhl ji z ligového podprůměru a na úspěšnou poslední sezonu, kdy podceňovaní Brňané skončili šestí, nezapomene.

Nyní tříletá mise vyhlášeného stratéga a velkého fotbalového workoholika končí.

Proč workoholika? V Brně důvěrně poznal jen svoji pracovnu, hřiště, stadion a byt, v němž přespával. „A ráno jsem šel zase do kanceláře,“ říká Kotal. „Nějak jsem necítil potřebu někam jinam chodit. Za tři roky jsem byl asi třikrát nebo čtyřikrát v centru,“ vypráví kouč, jehož v novém ročníku na brněnské lavičce nahradí Svatopluk Habanec ze Slovácka.

„Vlastně jednou jsme se šli podívat na toho koně a vyfotili jsme se u něj,“ líčí se smíchem jinak přísně vypadající Kotal exkurzi k nedávno nainstalované soše markraběte Jošta.

Nelitujete, že jste město za tři roky nepoznal víc?
Tak to neberu. I když jsem měl angažmá v Dynamu Moskva, byl jsem se podívat v mauzoleu a na Rudém náměstí, ale jinak jsem nikam moc nechodil. Toho času stejně tolik nemáte, navíc jsem se snažil být doma v Hradci Králové. Když byl volný den, jezdili jsme s Míšou (asistentem Šmardou), který má tři děti, domů, než abychom trávili volný čas v Brně. Sice jsem se spíš přizpůsoboval, ale nějak mi to nechybělo. Památky už mám za sebou, byl jsem v Brně vyloženě pracovně.

Na ligové poměry jste ve Zbrojovce vydržel dlouho. Byla někdy doba, kdy jste se bál o místo?
Dokud tu byl Zdeněk Kudela (sportovní ředitel, který v klubu skončil v říjnu 2015), necítil jsem tlak na svoji osobu. On mě sem přivedl a myslím, že nebyl nakloněn tomu, abych byl odvoláván.

Fotogalerie

Říká se, že po jeho konci se ve Zbrojovce změnila atmosféra. Jak jste to vnímal vy?
Myslím, že Zdeněk tady odvedl dobrou práci v době, kdy byl klub v problémech. To je jednoznačné. Jako každý měl dobré i horší vlastnosti. Já s ním měl neustálé, nechci říct diskuse, ale někdy až hádky. Vše ale bylo odborné, sportovní a konstruktivní, opozici mám navíc rád. Někdy jsem s ním souhlasil, někdy ne. Nakonec to ale bylo tak nějak produktivní.

Zkuste říct konkrétní příklad.
Prosadil jsem si třeba příchod Pavla Košťála, který předtím rok nehrál. Nakonec se ukázalo, že to byla největší posila do obrany, strašně důležitý hráč. Riziko byl i příchod Řezníčka. Měl svoji pověst, prakticky půl roku ve Spartě nehrál, ale také se ukázal jako velká posila. Zjišťoval jsem si informace od známých a trenérů, kteří mi potvrdili, že je to jiný Řezníček, než byl ve dvaceti letech, a ve finále to byl konsenzus všech stran. Problémem u Zdeňka bylo, že chtěl všechno řídit. Přeci jenom někdy musíte nechat některé lidi pracovat samostatně. Atmosféra se zklidnila ve všech oblastech v klubu. Ale jestli jeho odchod měl takový vliv na výsledek...

Bylo letošní šesté místo maximem, co šlo ze současného týmu vytěžit?
Když se podíváte, kdo je nad námi - Sparta, Plzeň, Slavia a tak dále. Pod námi zůstal Jablonec, který má vyšší ambice než my. Když to vezmu z hlediska výše rozpočtu, asi těžko můžeme v současné době soupeřit s Boleslaví, Spartou nebo Slavií. Dostat se výš by znamenalo vyrovnat se těmto mužstvům, když ne rozpočtově, tak aspoň kvalitou kádru. A to představuje investice, anebo záruku, že hráči, kteří tu jsou, budou schopní podávat ještě lepší výkony než poslední rok.

Není vám líto, že u týmu končíte, když udělal viditelný progres?
Není nic lepšího než odcházet od mužstva, kterému se daří. Záleží na progresu, jestli mužstvo dokážete posunout dál. A myslím, že jsem tak zkušený, že poznám, jestli mužstvu můžu něco dát. Cítím, že je pořád co zlepšovat. Ale je to otázka i hráčů, aby to akceptovali. Současní hráči mají největší problém, když po nich chcete, aby se podívali, jak hrají špičková mužstva. Když se zeptám, kdo viděl takový a takový zápas třeba v Lize mistrů, moc rukou se nezvedne. Myslím, že některým našim hráčům chybí vůle samostatně se zlepšovat, pracovat na sobě.

Kdo z hráčů vás osobně v sezoně nejvíc překvapil?
Lojza Hyčka. Pamatuju si, že když v létě odcházel, cítil, že není využívaný. Nakonec skončil v Ústí nad Labem ve druhé lize. V zimě jsme ho oslovili a on se chtěl jednoznačně vrátit do Brna. Přitom ke mně jako k trenérovi, od kterého odcházel, což bylo pozitivní. Jeho výkony na jaře ukázaly, že to byl správný tah.

V minulosti dříve hostovali ve Zbrojovce hráči jako Skalák, Brabec nebo Sýkora. To se změnilo, proč?
Už jsem to tak nechtěl, protože to bylo kontraproduktivní. Bral bych, kdyby z toho měl klub profit. Po hostování se hráči vrátí do Sparty a ta třeba Sýkoru prodá do Liberce a Brno z toho nemá nic. V takovém případě je lepší dát do sestavy Brňáky. Když vezmu příklad: Lutonský, Petr Buchta nebo i Lojza Hyčka seděli jako mladí na lavičce a místo nich hráli hráči na hostování, kteří po roce odešli. A oni zase čekali na příležitost. Luty, Lojza Hyčka, Keresteš i Michal Škoda potřebovali hrát pravidelně, mít důvěru a delší čas, aby si vše sedlo. Dřív jsme byli průměrný klub, teď si myslím, že se to zlepšilo a jsme v horní polovině tabulky.

Co byste poradil svému nástupci Svatopluku Habancovi? Kde je potřeba tým posílit?
To se ptejte Sváti. Já bych věděl, ale nechci nikomu v žádném případě radit, doporučovat není můj styl. Ale znám se s ním, když postupoval s Ústím a já s Hradcem do ligy.

Kam se vydá Kotal nyní?

Ani při středečním setkání s novináři brněnský kouč neprozradil, kam zamíří. Novým působištěm Kotala by měl být jeden z mládežnických reprezentačních výběrů.

„Zatím nic neupřesním. V pondělí bych měl podepsat smlouvu. Předběžně jsme dohodnutí,“ řekl Kotal, jenž se rozloučí se svým věrným spolupracovníkem.

Michal Šmarda se vydá do Hradce Králové, který slaví postup do ligy.

Předával jste mu poznatky?
Jsem rád, že s ním můžu normálně komunikovat, jako s většinou trenérů. Nemám problém prakticky s nikým v lize, když chtějí informace. Za tři roky v klubu nějaké nasbíráte a věřím, že budou přínosem.

Jak jste vlastně snášel, když se o Habancově příchodu mluvilo už v zimě?
Spekulace se k vám dostanou. Dokážu pochopit, že klub chtěl trenéra z regionu. Stejnou roli jsem měl v Hradci, kde jsem tehdy jako Hradečák střídal, myslím, trenéra Machalu. Myslím ale, že jsme odvedli dobrou práci, a proto mě odchod nějak nevzrušil. Podle mého názoru, pokud bychom měli hrát výše, musí se stávající mužstvo doplnit.

Nevzrušil? Po posledním podzimním duelu jste se na tiskovce po otázce na trenérskou rošádu hodně rozohnil...
Vadilo mi a považoval jsem za neprofesionální, že se takhle rozvíjí teorie den před zápasem. Kdyby se to napsalo den po zápase, nevadí mi to. Novináři jsou od toho, aby spekulovali a sbírali informace. Ale místo toho, aby se hráči koncentrovali na zápas, jsem jim musel situaci vysvětlovat. Chtěl jsem, aby na článek nereagovali, pracovali dál. Dělali to pro sebe a dobrý výsledek.

I poslední duely, kdy byl váš odchod jistý, tým skvěle zvládl.
V tomhle musím kvitovat přístup našich hráčů, že pracovali až do konce. Tři kola před koncem jsme splnili náš limit čtyřiceti bodů, ale na rozdíl od Plzně, která ve stejné době získala titul, jsme v posledních kolech udělali sedm bodů. Hráči - i ti, kterým nebyla prodloužena smlouva – pracovali s maximálním nasazením. Kluci měli charakter, čímž se ukázalo, že jsme si je dobře vytipovali.

Mimochodem, často studujete hru evropských týmů. Pozorujete někdy pro zajímavost i chování trenérů? Na rozdíl od některých vašich kolegů jste na střídačce, řekněme, zdrženlivější.
To, že tam neskáču... Každý trenér má nějaký výraz a já si zakládám na tom, že se s každým snažím jednat slušně, i co se týče výroků rozhodčích. Pokud chcete, aby hráči vystupovali slušně, nenechali se napomínat a vylučovat, těžko to půjde, když se sám budete chovat na nějaké hranici extravagance. Snažím se být ke všem korektní a to stejné vyžaduju od hráčů. Výsledky nám i na konci ukázaly, že je to správná cesta. Hráči do posledního zápasu cítili zodpovědnost. Když hráči v poločase na Baníku prohrávali, apeloval jsem: „Kluci, přece takhle nechcete sezonu skončit!“

Jak se těšíte na odpočinek?
Jsem rád, že už jsem učinil rozhodnutí, co dál. Když si představím, že bych měl hned naskočit do přípravy, řekl jsem si, že tohle ne. V novém klubu hned sháníte hráče, sledujete, jak mužstvo hrálo, kde potřebuje doplnit. Teď ale opravdu cítím, že potřebuju na měsíc vysadit. Jsem rád, že jsem to rozhodnutí udělal, a pokud se podepíše smlouva, budu mít potom dovolenou.

Teplo máte rád, vyrazíte k moři?
To ne. Máme malého vnuka, který chodí do školy. Taky mám partu kamarádů, která jezdí na kolech. Relax pohybem je super, k tomu tenis se známými kluky, se kterými jsem dlouho nemohl být. Už se na to těším, tohle je pro mě největší lék. Užiju si to.

Autor:

Fotbalový kalendář 2020-21

Na Euro 2021 se Česko ve skupině D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií. Evropské poháry začaly se zpožděním, ale do zimy Liga mistrů i Evropská liga termínové manko doženou. Česká Fortuna liga zkrátila zimní přestávku; hrát se bude až do 23. prosince a znovu už od 16. ledna.

Termínová listina fotbalových soutěží

Online reportáže - Evropská liga: Slavia - Beer Ševa, Lille - Sparta, Gent - Liberec, Leverkusen - Slavia, Sparta - AC Milán, Liberec  - CZ Bělehrad.
Fortuna liga: Sparta - Slavia, Slavia - Liberec, Sparta - Liberec, Plzeň - Slavia.
EURO 2021: Skotsko - Česko, Česko - Chorvatsko, Anglie - Česko

Statistiky

Příbram

Nejvíc inkasovaných gólů

Teplice

Nejdéle bez vstřeleného gólu

Plzeň

Nejvíc rohových kopů

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 9 7 2 0 27:3 23
2.AC Sparta Praha 9 7 0 2 24:13 21
3.SK Sigma Olomouc 9 5 3 1 15:8 18
4.FC Viktoria Plzeň 9 5 2 2 19:12 17
5.FC FASTAV Zlín 9 5 0 4 13:11 15
6.1. FC Slovácko 8 4 2 2 13:8 14
7.FK Pardubice 9 4 2 3 10:11 14
8.FK Jablonec 8 4 1 3 12:8 13
9.FC Slovan Liberec 8 4 1 3 13:10 13
10.MFK Karviná 9 3 3 3 9:13 12
  • Nejčtenější

Diego Maradona zemřel. Argentinská legenda podlehla srdečnímu selhání

Zemřel Diego Armando Maradona, mistr světa a jeden z nejlepších fotbalistů historie. V posledních týdnech měl vážné...

Sparta - České Budějovice 2:4, kolaps nedávného lídra, hosté vyhráli poprvé

Sparťanští fotbalisté po bezchybných šesti kolech totálně vypadli z role. Po minulé jasné porážce v Plzni inkasovali...

Sparta - Celtic 4:1, domácí skóre otočili, řádil Juliš a šance na postup ožila

Sparťanští fotbalisté i podruhé porazili Celtic Glasgow, znovu mu dali čtyři góly a v Evropské lize žijí. Ve svém...

Nice - Slavia 1:3, na krásný gól Lingra navázali Olayinka a Sima

Slávističtí fotbalisté potřetí za sebou zvítězili ve skupině Evropské ligy a po 4. kole mají významně nakročeno do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsem jiný, ne šílenec. Fotbalový expert Karoch o meditaci či astrálním cestování

Premium Kdykoli nasadí sluchátka s mikrofonem a pustí se do komentování fotbalu, vzbuzuje emoce. A je úplně jedno, jestli jde o...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Další gól „do nebe“. Na Slavii potěší dvakrát tolik, řekl Šural po remíze

Od začátku minulé sezony posílá brněnský fotbalista Jakub Šural svoje góly „do nebe“ zesnulému bratrovi Josefu...

Ke zdobení stromečku i šlágr Slavie v Plzni. Prosinec posedlý fotbalem

Ještě před čtyřmi roky končila podzimní část fotbalové ligy čtvrtý víkend v listopadu, před třemi na přelomu listopadu...

Bohužel teď nestřílíme góly, štve karvinského útočníka Papadopulose

Jako obvykle se na hrotu rval, ale k pořádné střele se ani proti Zlínu (0:2) nedostal. Karvinský fotbalista Michal...

Ligový duel Zlína s Jabloncem se místo soboty bude hrát už v pátek

Zápas 10. kola první fotbalové ligy mezi Zlínem a Jabloncem se bude hrát už tento pátek místo soboty. Není jisté, zda...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...