Olomoucký trenér Václav Jílek v zápase proti Pardubicím.

Olomoucký trenér Václav Jílek v zápase proti Pardubicím. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Jílkův fotbalový rokenrol v Olomouci nenudí, ale postrádá kreativitu

• 9
Trenér olomouckých fotbalistů Václav Jílek zapumpoval úlevně rukou. Sigmáckou šálu pak hodil na tribunu svému synkovi. Návrat na Andrův stadion zvládl po dvou letech vítězně. Především díky třem asistencím slovenského obránce Juraje Chvátala. „Musím se přiznat, že jsem byl nervózní poměrně dost. Pro mě to bylo hodně důležité utkání z pohledu návratu i losu,“ oddechl si Jílek. „Chceme sezonu začít dobře a potvrdit mužstvu, že cesta, kterou chceme jít, je správná. Jsem strašně rád, že se nám podařilo vyhrát.“

Olomouc – Pardubice 3:2. Zdá se, že Jílek to v Sigmě rozbalil po Vrbovsku pěkně nadivoko.

Po úvodní porážce 2:3 na Spartě tentokrát jásal. Zatím dostává svým slovům, že chce, aby olomoucký fotbal diváky hlavně bavil.

Nuda to vskutku není, ale...

„Tak lidi se asi bavili, já jsem se tedy nebavil první poločas, po vstřelené brance jsem absolutně postrádal to, na co jsme apelovali – jít si aktivně za druhým gólem a rozhodnout zápas třeba v prvním poločase. Chyběla nám větší kvalita, individuální odvaha, všude jsme byli druzí,“ vyčítal Jílek. „Měli jsme štěstí, že jsme to do poločasu zvládli výsledkově díky dvěma standardkám, jinak by vývoj byl daleko složitější.“

Už se nehádám, medituju. Zatracovaný Chvátal se vrátil do Sigmy třemi asistencemi

Když pardubický stoper Toml na zadní tyči doklepl propadnutý míč z rohového kopu a srovnal na 1:1, sigmáci vypadli z role.

Po vyrovnání bylo mnoho hráčů v modrých zralých na střídání.

Olomoucký veterán Michal Vepřek se raduje ze vstřelení gólu, za ním jeho...

Zifčák, Daněk, Růsek...

Nevěděli jste o nich.

Při zranění Gonzáleze a odchodu Housky citelně chybí Olomouci tvůrce hry. „Vidíme to všichni. Nemůžeme si nic nalhávat. Chybí nám klid v rozhodování, na balonu, v těžkých situacích, přesně to, co má Tischler, co má Beran, ale i Jeřábek, který složité situace řeší s lehkostí,“ jmenoval Jílek pardubické záložníky. „Tady nás čeká nejtěžší práce. Jsem přesvědčený, že to zvládneme, ale nebude to hned. Není to otázka jednoho měsíce, abychom to udělali z hráčů, kterým kreativita není vlastní.“

Půjde Chytil hostovat?

Breite se Sedlákem jsou ve středu pole na černou práci a osmnáctiletý Daněk se zatím nechytil. Po přestávce jej nechal Jílek v kabině a na hrot poslal urostlého Vaněčka.

Olomouc - Pardubice 3:2, domácí výhru režíroval Chvátal, přihrál na všechny góly

To už Sigmu uklidnilo vedení 2:1, jež před koncem půle hlavou po dalším rohu Chvátala trefil Zifčák u zadní tyče a napodobil tak svátečního střelce Vepřeka z osmé minuty, jenž zakončil levačkou precizní signál po rohu. Jílek byl do zápasu zcela vtažen, hlasitě koučoval a výrazně gestikuloval každou chvíli. A po přestávce toho změnil víc: rozestavení i způsob napadání.

A když Chvátal, navrátilec z dvouletého hostování ve druholigové slovenské Podbrezové, v 52. minutě úžasnou kolmicí před Jílkem téměř od lavičky vyslal do úniku Martina Hálu, který zvýšil na 3:1, bylo zřejmé, že Olomouc se ubírá správným směrem. Ač much zbývá vzít plácačkou ještě dost.

Olomoucká radost v utkání s Pardubicemi, uprostřed střelec branky Michal Vepřek.

Východočeši byli šikovnější v kombinaci ve středu pole, po mdlé první půli do toho sigmáci ale šlápli a byli nebezpečnější. Hálovi a Vaněčkovi vzaly další trefy ofsajdy.

Jílkovi dokonale vyšly tři změny v sestavě oproti Spartě. Chvátal, jenž nahradil Látala, zazářil jako nikdy v kariéře a ukázal, že v něm může mít Sigma zajímavého pravého beka. Šestatřicetiletý mazák Vepřek, jenž zastoupil Zmrzlého, se blýskl nejen trefou, ale především defenzivní prací. I když ho stále bolí achilovka, i když ho spousta lidí pravidelně odepisuje, on si pořád jede to svoje. Jílek postavil obranu se třemi veterány – Hubníkovi (37 let), Benešovi (33) a Vepřekovi (36) je v součtu 106 roků.

A vyšel rovněž tah se Zifčákem, který dostal šanci místo Matouška.

Jílek přiměl Zifčáka shodit, vyrýsovat postavu. Také sázel na jeho větší motivaci, neboť Pardubicím před dvěma lety pomáhal na hostování s postupem do ligy. Hostování v Pardubicích podle informací iSportu čeká i nadaného Mojmíra Chytila, jehož Jílek kvůli horší formě podruhé nevzal na zápas.

Jaký rokenrol předvede Jílkova sestava příště na Slavii?

1. AC Sparta PrahaSparta 25 20 3 2 57:20 63
2. SK Slavia PrahaSlavia 25 19 5 1 53:17 62
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 25 17 3 5 61:29 54
4. 1. FC SlováckoSlovácko 25 11 6 8 34:29 39
5. FC Baník OstravaOstrava 25 11 4 10 34:28 37
6. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 25 10 6 9 42:39 36
7. SK Sigma OlomoucOlomouc 25 9 6 10 34:34 33
8. FK TepliceTeplice 25 8 8 9 26:29 32