Stanislav Vlček a Lukáš Jarolím

Stanislav Vlček a Lukáš Jarolím - Slávistiští fotbalisté Stanislav Vlček a Lukáš Jarolím oslavují gól v utkání proti Olomouci. | foto: Robert Rambousek, MF DNES

Tři body trefil Holeňák v nastaveném čase

• 1636
Praha - Fotbalisté Slavie vyhráli také druhý ligový zápas v jarní sezoně. Po vítězství před týdnem v Jablonci v 18. kole zdolalo doma Olomouc 2:1. Rozhodující gól dal dobře hrající záložník Miroslav Holeňák ve druhé minutě nastavení, když už hosté hráli o deseti. Chvíli předtím totiž z ojedinělého útoku vyrovnali. První gól ve 27. minutě Jarolím z penalty.

"Byly to zbytečné nervy, zápas jsme mohli rozhodnout už v první půli," řekl slávistický kouč Karel Jarolím.

"Na druhou stranu mě těší, že to kluci nezabalili, ukázali charakter. Vítězství je pro nás důležité i z toho důvodu, že naši konkurenti ztratili," připoměl Jarolím remízy Liberce a Teplice.

Slavia teď na vedoucí Liberec ztrácí šestr bodů, na druhé Teplice ji chybí bod jediný.

Minutu po minutě

Pražané se do olomouckých hráčů zakousli od prvních minut, jako by chtěli soupeři vrátit divokou podzimní prohru 3:4, po které se cítili být poškozeni od rozhodčích.

Hodili za hlavu vyřazení z Poháru UEFA v Palermu a hladce dokázali přecházet přes
hluboký defenzivní blok soupeře, ovšem v úvodu je srážela špatná finální fáze. Až v 17. minutě poprvé zahrozil Fořt, který v akrobatické pozici po Kalivodově obloučku mířil nad bránu.

Za sedm minut už poloprázdný strahovský stadion jásal. Olomoucký bek Hubník zavadil o nohu slávistického kapitána Pitáka a záložník Jarolím vzápětí svým čtvrtým gólem v sezoně poslal Slavii z penalty do vedení.

Až potom se Sigma, která až dnes absolvovala jarní ligovou premiéru, osmělila a zaútočila: stoper Horáček selhal ve dvou nadějných pozicích, na druhé straně
útočník Fořt neuspěl po chytrém Pitákově pasu za obranu.

Pražané toužili hubený náskok co nejrychleji pojistit. Hned po nástupu do druhé půle se olomoucký gólman Lovásik vytáhl proti Pitákově střele, vzápětí exolomoucký Vlček nabídl další tutovku partnerovi z útoku Fořtovi, který se ale na třetí pokus během
utkání neprosadil a vyslechl si za to i peprné nadávky z publika.

V rozhárané druhé půli Slavii nepomohl ke zvýšení náskoku ani střídající útočník Gaúcho, který ještě na podzim hájil olomoucké barvy.

Sigma byla na Strahově dlouho v ofenzivě bezradná a brankáře Vorla vůbec neprověřila. Ale deset minut před koncem se Hanákům povedla první kombinace, kapitán Špiláček vysunul Babniče a ten prostřelil Vorla.

Slavia se ale zlomit nenechala a soupeře zahnala do úzkých. V 84. minutě nejprve střídající Rýdel podle sudího Matějka fauloval unikajícího Vlčka a viděl červenou kartu.

"Byl to čistý zákrok," upozornil olomoucký kouč Petr Uličný.

V zoufalém náporu pak v druhé minutě nastavení unikl Piták, vysunul Holeňáka a ten přesnou střelou rozhodl o tom, že Olomouc počtvrté za sebou odjede ze Strahova s prázdnou.

"Slavia byla lepší, měl šance," uznal olomoucký trenér Petr Uličný. "Škoda penalty, tak utkání hodně ovlivnila. Sice jsme pak měli blízko k remíze, ale soupeř vyvinul v zácěru tlak a i díky kvalitě dal vítězný gól."

SLAVIA - OLOMOUC 2:1 (1:0) zápas skončil - podrobnosti
Góly: 27. L. Jarolím (pen.), 90. M. Holeňák
Góly: 80. P. Babnič
Sestavy: M. Vorel - M. Krajčík, M. Suchý, R. Dosoudil, D. Hubáček - K. Piták, L. Jarolím, M. Holeňák, D. Kalivoda (71. P. Janda) - S. Vlček (86. Z. Hercegfalvi), P. Fořt (59. R.M.B. Gaúcho)
Sestavy: T. Lovásik - R. König, M. Horáček, M. Hudec, R. Hubník - M. Vyskočil (46. P. Šultés), R. Špiláček, M. Kaščák (76. A. Pečnik), L. Onofrej (56. F. Rýdel) - P. Babnič, A. Chmelíček
Náhradníci: M. Kozáčik, K. Kratochvíl, M. Švec, D. Švento
Náhradníci: M. Blaha, I. Krajčovič
Žluté karty: 58. P. Fořt, 77. R. Dosoudil