Trenér Vlastimil Petržela promluvil z léčebny. Láká ho reprezentace

Vlastimil Petržela | foto: Libor Teichmann, MF DNES

11 2008
Mohl být trenérem fotbalové reprezentace, místo toho propadl hazardu a léčí se na psychiatrii. Kdo je Vlastimil Petržela? Rozpolcená osobnost. Bojovník. Bonviván. Trenérský ras. Riskující hráč. Neřízená střela. Svérázný samorost. Namachrovaný seladon. Anebo všechno dohromady.

"Uškodilo mu, k jakým penězům se dostal. Teď mu ze srdce přeju, ať se vyléčí a vrátí se na lavičku. Pro český fotbal toho udělal strašně moc," říká útočník Josef Obajdin, jeden z mnoha odepisovaných hráčů, který pod přísným trenérem vyrostl do reprezentační kvality.

Vlastimil Petržela... Kamkoli se vrtnul, tam jako by přiletěl prudký vítr.

1. kapitola: nóbl buldok

Už jako hráč vyčníval. Chováním. Oblékáním. Sebevědomím. "Zatímco my kluci z dědiny jsme chodili v šusťákách i na ples a ze čtyř pruhů na teplácích jsme doma dělali tři, abychom vypadali jako v adidaskách, on byl vždycky nóbl. Říkali jsme mu Burda. Móda byla jeho život," vypráví Jiří Kubíček, který s Petrželou hrával a před dvěma lety ho jako ředitel Olomouce zaměstnal coby trenéra.

Módní časopis Burda byl za socialismu trhák. Petrželovi, rodákovi z hanáckých Kralic, šila první manželka právě podle Burdy nejnovější výstřelky ze Západu. Důrazný útočník měl díky tomu pověst šviháka, který snadno dobývá dívčí srdce. Navíc to byl ztepilý mládenec, s vypracovanou postavou, hlubokýma očima a vysokoškolským diplomem.

Vlastimil PetrželaMimochodem, pečlivý na oblékání je Petržela dodnes. Obleky a boty kupuje v luxusních obchodech. Tedy dokud měl peníze. Desítky milionů prohrál v ruletě, ale k tomu teprve dojdeme.

Na hřišti Petržela hrál nekompromisně, klasický buldok do útoku. "Přiletěl míč, on vletěl do souboje a pak to křápl na branku," vyprávějí bývalí spoluhráči. I proto ho v lednu 1982 zlákal trenér Milan Máčala do Slavie. I proto to dotáhl až do reprezentace, ačkoli jen epizodně.

Dokonce si zahrál na mistrovství světa. Premiéru prožil v trýznivém utkání proti Kuvajtu na šampionátu 1982, ve kterém Československo remizovalo 1:1. Kariéra se mu postupně zabrzdila. Přetrhl si achilovku a "stal se ze mě invalidní důchodce s platem 1 750 korun měsíčně", vzpomínal později. Začal trénovat. U žáčků Slavie.

2. kapitola: úspěšný pedant

Jako asistent kouče Jareše se Petržela dostal k áčku a po třech měsících sezony 1986/87 mužstvo převzal sám. Sebevědomý muž s pevným názorem a přísnými metodami. Bylo mu pouhých 32 let.

Vlastimil Petržela"Už jako hráči mi vadilo, když někdo fláká tréninky. A jako trenér jsem to cítil dvojnásobně." Byl naprostý pedant. Sledoval hráče na trávníku i v soukromí. Věděl o slabostech jejich života. Když si někdo sedl večer do hospody, Petržela se vše dozvěděl z první ruky. A nemilosrdně trestal.

Možná i tohle byl důvod, proč se stal prvním cizím trenérem v ruské lize. Na povolné Rusy jeho přísnost platila, Zenit Petrohrad dovedl ke skvělému druhému místu a do čtvrtfinále Poháru UEFA. Jenže tam někde se rozjetá kariéra zlomila.

Je zajímavé, v jakých klubech Petržela uspěl. Tam, kde dostal téměř neomezenou moc.

"Potřeboval vládnout. Postavit mužstvo podle svého, vychovat si hráče, natrénovat je. To bylo jeho," vzpomíná Obajdin. "Když začínal v Liberci, převlékali jsme se v zatuchlé šatně a věci dávali na rezavé hřebíky. Na mě křičel, že jsem líný hovado, protože mě předbíhali i brankáři, ale dokázal ze mě vydolovat úplně všechno. A z ostatních taky."

Trenérská kariéra Vlastimila Petržely

Slavia Praha (1987–1992)
Liberec (1992–1995)
Sparta Praha (1996)
Bohemians Praha (1996–2002)
Mladá Boleslav (2002)
Zenit Petrohrad (2002–2006)
Olomouc (2006–2007)
Něftči Baku (naposledy) 

S Libercem postoupil do ligy a stal se postrachem favoritů, odepsané Bohemians vypiplal a prožil s nimi velkolepé vzkříšení, s Petrohradem málem získal titul.

Rychlý, agresivní fotbal, brejkové útoky po křídlech, to býval jeho rukopis. Pro diváky atraktivní styl. Hráči jako Obajdin, Maier, Martin Hašek, Hartig, Mareš, Šírl, kteří byli dlouho přehlíženi, mu dnes musí být vděční, že je Petržela nutil do drsného tréninku. Všichni se dostali na výsluní, byť třeba chvilkově.

Problémy měl jinde: ve slavných klubech, kde musel poslouchat nebo dělat kompromisy. To neuměl, je vyhraněný. Proto ve Slavii, v době mecenáše Korbela, skončil s týmem nejlépe čtvrtý. A se zadluženou Spartou se na konci éry kontroverzního šéfa Macha propadl ještě hlouběji.

3. kapitola: začínají deprese

Triumfy Petržela má: Trenér roku 1994, vítěz národního poháru, dva postupy do první ligy, vítěz ruského Ligového poháru. Ale ani jeden mistrovský titul! Znamená to, že je neúspěšný? To vůbec ne. Jinak by se v roce 2001 nedostal mezi čtyři kandidáty na pozici reprezentačního trenéra.

Vždy měl své obhájce i příkré odpůrce. Kolovaly legendy, jak naštvaný rozkopával v kabině koše, hráči z něj měli strach. Nebál se střídat třeba v 10. minutě, když se mu zdálo, že se někdo fláká nebo neplní příkazy. Na druhou stranu měl slzy v očích, když mluvil o svých psech nebo dojatých fanoušcích.

Vlastimil PetrželaJako jeden z prvních se obul do korupce ve fotbale, do úplatných rozhodčích. I v době, kdy se to nehodilo, mluvil bez obalu: "Doplatím na to, ale nebudu přece nikomu lézt do zadku."

Pro novináře býval ideálním typem na výbušný článek. "Když byli ostatní zticha, on promluvil, toho jsem si cenil. Nebál se upozornit ani na chyby nedotknutelného Karla Brücknera," zmínil Štěpán Filípek z magazínu Hattrick.

Jenže vážnost Petrželových slov se postupně vytrácela. Začínal drmolit, téměř nebylo jeho slovům rozumět. Změnil se. Bylo znát, že s ním není něco v pořádku. Ale co?

4. kapitola: bolestný pád

Celou trenérskou kariéru byl jako dr. Jekyll a Mr. Hyde. Jednou drsný, podruhý hodný. Jeden rok řekl, že hubne jen díky svérázné dietě plné piva a vína, další rok vykládal, že je zapřisáhlý abstinent. Jen on věděl, kde je pravda.

Opravdu prodělal infarkt? Těžké žaludeční problémy měl ze stresu určitě. Dřív miloval rychlou jízdu, jenže po sérii bouraček přestal řídit. Tvrdil, že se v autě dusí. Depresivní pocity léčil prášky. A hazardem, kterému podlehl.

"Trénoval sice Spartu i Slavii, ale teprve přechod do Petrohradu byl skokem do jiného světa. Ten v něm zesílil i temnější stránky jeho osobnosti," domnívá se Filípek.

V Rusku vydělával zhruba 60 milionů korun ročně, žil v přepychu, stal se celebritou. "Ne, já do města nemůžu. Lidi by mě tam umačkali," říkal před pěti lety.

Kubíček a PetrželaVyznívalo to fanfaronsky, jenže stačilo Petrohradem projít a měli jste jasno. Petrželovi leželo město u nohou. A místní kasino především. V jeho VIP patře dokázal utratit až 30 milionů korun ročně, což deprese a závislost prohlubovalo.

Byl plný rozporů. Nikdy se nechtěl vrátit do ligy, přesto šel do Olomouce. Tvrdil, že už nesází, přesto s tím nikdy neskončil. "Přes všechny problémy mu zůstanu do smrti vděčný. Zachránil nás v lize. A mně zachránil život, sestup bych nepřežil. Díky, Burdo," říká olomoucký šéf Kubíček.

V létě 2007, kdy Petržela v Olomouci končil, se dalo poznat, že je nemocný. Divně mluvil, měl spadlý pravý koutek úst, těžce spojoval myšlenky, oči vodnaté. Dokonce se traduje, že sestavu pro zápas volil podle čísel, které nosí hráči na dresech. Druhá (a dnes již také bývalá) manželka Zuzana je astroložka a věnuje se numerologii, Petrželovi radila.

Jindy nezdolná osobnost přísného trenéra se vytrácela, stejně jako dohořívaly stovky svíček, které si před zápasem zapaloval.

Najde Petržela světlo života, až v lednu vyjde z bohnické léčebny? Sám říká: "Ve fotbale mám novou prioritu – trénovat národní mužstvo. A to myslím smrtelně vážně."

Rozhovor s fotbalovým koučem, jenž se léčí z gamblerství

Fotbalový trenér Vlastimil Petržela se od září léčí z gamblerství. Je zavřený v psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích, kde je izolovaný od okolního světa. Vyjít ven by měl až v lednu, ale MF DNES odpověděl už teď na písemné dotazy. Rozhovor zprostředkovala jeho bývalá manželka Zuzana Kratochvílová, jež ho jako jediná může navštěvovat.


Pane Petrželo, co vás vedlo k tomu, abyste se šel léčit?
Pochopil jsem, že to sám neustojím.


Bylo to čistě vaše rozhodnutí?
Hned jak jsem pocítil, že už to sám neustojím, jsem po poradě se Zuzkou nastoupil na léčení.


Zažil jste někdy něco horšího než stavy těsně před léčením?
Nic strašného jsem nezažil.


Říká se, že jste v ruletě prohrál všechny peníze. Můžete to komentovat?
Ne.


Jaké dnes máte materiální jistoty a jaké morální?
Materiálních jistot mám málo, morálních mnoho.


Máte nějaké reakce okolí?
Od spolupacientů mám povzbudivé reakce a především mám vzkazy od opravdových kamarádů.


Nebojíte se reakcí okolí, až vyjdete?
Nebojím se. Nikomu jsem nic neudělal. Řeším si jen svůj problém.


Kdy jste si uvědomil, že jste na ruletě závislý?
Neuvědomil jsem si to. Až v průběhu léčby.


Jakou roli v tom všem hrálo vaše angažmá v Petrohradu?
Žádnou.


Uvědomujete si zpětně nějaký moment, kdy jste to mohl zastavit, ale neudělal to?
Byl jsem přesvědčený, že to můžu kdykoli zastavit.


Jaká byla v tomto období vaše největší chyba?
Že jsem to nezastavil.


V jednom bulvárním deníku se objevily informace o tom, že jste se pokusil o sebevraždu. Napadlo vás někdy tohle extrémní řešení?
To tedy nenapadlo!


Také se mluvilo o tom, že jste bral nadměrné množství prášků proti depresím. Je to pravda?
Ano.


Jak dnes vypadá váš běžný den v léčebně? Jaký máte režim?
K tomu vám nic neřeknu, dodržujeme tu heslo: "Co se tady upeče, to se tady sní."


Jak se teď cítíte?
Optimisticky.


Na co myslíte? Je to fotbal?
Tak to tedy ne.


Ale fotbal sledujete, ne?
Fotbal sleduji v televizi, a pokud se ke mně dostanou noviny.


Myslíte, že se dokážete vrátit do fotbalového života?
Cítím se tady jako na zdravotní dovolené. Pokud chci, mám fůru času přemýšlet o fotbale.


Co byste ve fotbale chtěl dokázat?
To, co jsem nikdy nestavěl mezi své priority: trénovat národní mužstvo. A to myslím smrtelně vážně.

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.

Statistiky

Slavia

Nejvíc vstřelených gólů

Teplice

Nejdéle bez obdrženého gólu

Opava

Aktuálně nejdéle bez vítězství

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 13 11 2 0 28:3 35
2.FC Viktoria Plzeň 12 8 2 2 23:12 26
3.FK Mladá Boleslav 13 8 1 4 27:16 25
4.FC Baník Ostrava 12 7 0 5 22:13 21
5.FK Jablonec 13 6 3 4 22:19 21
6.1. FC Slovácko 12 5 3 4 14:19 18
7.AC Sparta Praha 12 5 2 5 22:18 17
8.SK Sigma Olomouc 13 4 5 4 18:18 17
9.FK Teplice 12 4 5 3 10:12 17
10.FC Slovan Liberec 13 4 3 6 18:19 15
  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Anglický střet s realitou. Kouč vzal porážku na sebe, Maguire kritizoval

Kapitán anglických fotbalistů Harry Kane uličkou mezi novináři proběhl bez zastavení. Než usedl do týmového autobusu,...

Generální partner z Kataru? Jednáme, potvrdil slávistický šéf Tvrdík

Fotbalová Slavia možná brzy získá nového, zámožného sponzora z Arabského poloostrova. Předseda představenstva klubu...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Slavia proti Příbrami musela otáčet, Budějovice zaskočily Olomouc

Chvíli to vypadalo na šok, fotbalisté Slavie jej ale nedovolili. Zápas proti Příbrami otočili na 3:1 a před nedělními...

Jak na Plzeň? Nebát se, tvrdí ostravský záložník Reiter

Fotbalisté ostravského Baníku na hřištích soupeře v minulých třech zápasech neurvali ani bod a teď je čeká střetnutí v...

Zoufalý výkon v první půli, kritizoval Trpišovský. A děkoval za trpělivost

Navzdory vítězství a devítibodovému náskoku v čele neúplné tabulky přišel Jindřich Trpišovský mezi novináře zasmušilý....

Návrat Dreksy do první ligy se přiblížil. Už proti Slovácku?

Stoper fotbalistů MFK Karviná Pavel Dreksa po zranění kotníku odehrál už čtyři zápasy za divizní rezervu. Kdy se vrátí...

Najdete na iDNES.cz