Pivarník: Vyhazov z Olomouce mě mrzí. Neměl jsem ani žádné ultimátum

Roman Pivarník | foto: Petr Lemberk, MAFRA

9 2013
Přestože s olomouckými fotbalisty mohl v závěru sezony reálně bojovat o třetí místo, vedení Sigmy trenérovi Romanu Pivarníkovi čtyři kola před koncem ročníku možnost splnit úkol sebralo. Ihned po pondělní domácí porážce s Teplicemi dostal bez varování rovnou padáka, neboť Hanáci v lize nevyhráli už šest kol.

Osobitý kouč, který se nebál kritizovat ani nadřízené, připouští, že mu jeho přímá povaha na první ligové štaci doma v Olomouci značně uškodila. "Takový konec mě mrzí," říká.

Jak jste vyhazov s odstupem vstřebal?
Vstřebat se to moc nedá. Je jasné, že výsledky v posledním měsíci nebyly dobré. S tím souvisí i hra, ale člověk odchází na čtvrtém místě v tabulce a to mrzí. Skončil jsem tři týdny před koncem. Mužstvo chce uspět, ale bohužel celé jaro dostává první gól a pak už se mu zápasy těžko otáčí. Podařilo se nám to se Slavií, s Mladou Boleslaví, ale pokud dá tým první gól, dokáže jít hodně nahoru.

V Olomouci přitom není obvyklé, aby se odvolával trenér, když tým hraje o poháry. Stalo se to jen Milanu Bokšovi.
Proto jsem hodně překvapený. Vím, že mužstvo je kvalitní, velmi dobře se mi s ním trénovalo, ale vím i objektivní příčiny, proč se přestalo dařit – v zimě nepřišla posila a tým potřeboval vůdce. Noví hráči nepřišli, ale bohužel došlo ke zraněním, u některých hráčů i k poklesu formy. V zimě kádr rozšířili jen mladíci s nula starty v lize. V situaci, v jaké jsme, bylo pro mladé hráče složité, aby ukázali to, na co mají, protože mají na víc. Zakládal jsem si na tom, abychom hráli dobrý fotbal. Do konce března jsme byli za celou sezonu hodně chválení. Není to o tom, že bych jako trenér ordinoval catenaccio. Byla tam fotbalovost, výsledky, ale bohužel došlo k trošku delšímu období poklesu a všechno se smetlo. Z tohoto důvodu jsem zklamaný.

Jaro jste začali skvěle, vyhráli jste čtyřikrát za sebou, jenže teď Olomouc čeká na vítězství v lize šest kol, k tomu dvakrát prohrála v poháru. Úpadek si vysvětlujete hlavně tím, že týmu chyběla posila, která by jej zvedla?
Posila chyběla. Mužstvo hrálo nad poměry a je stále schopné nad poměry hrát, ale musí být v dobrém psychickém rozpoložení. Klíčový moment byl domácí dvojzápas se Spartou v poháru a pak hned v lize. To nám hodně ubralo na psychice, na jistotě. Dostali jsme se do útlumu, a tím pádem jsme další zápasy nezvládli.

Měl jste od vedení ultimátum? Počet bodů, které jste museli uhrát, abyste krizi ustál?
Neměl, z toho důvodu je to překvapení. S nikým jsem nemluvil, nikdo mi nic neavizoval. Byl jsem na představenstvu, kde jsem zhodnotil jarní část, a to bylo všechno.

Sedm proher a dost

Pivarník vedl Olomouc od začátku sezony a hned v červenci s ní získal český Superpohár. Bývalý kouč Jihlavy z 26 ligových utkání na lavičce Hanáků dosáhl 11 výher, osmi remíz a sedmi porážek. Jeho nástupce, dosavadního asistenta Martina Kotůlka, čeká premiéra v roli hlavního trenéra v první lize v sobotu v Příbrami.

Jak moc vám uškodila vaše povaha, že říkáte to, co máte na srdci? Vedení klubu jste kritizoval, dával jste najevo nespokojenost s tím, že vám nepřivedlo posilu.
Určitě mi to uškodilo. Nejsem člověk, který by zbytečně plakal do novin. To nemá smysl. Já na problémy upozorňoval dopředu, protože jsem mužstvo v létě odhadl, a pokud s ním půl roku pracujete, tak víte, co potřebuje, a na to apelujete. To apelování mělo zůstat vevnitř a mělo se pro to něco udělat. Hráči chtějí být úspěšní, já chci být taky úspěšný, ale je potřeba pro to něco udělat – jak hráči, tak trenér, tak vedení. Každý na tom svém písečku může něco udělat. Hráči musí vytvořit vyvážený tým, ale to se nepodařilo. Třetí místo jsme byli schopni uhrát, pokud by nám vše sedlo – zranění, forma. Aby vše sedlo celý rok, není jednoduché. Ve sportu přijdou krize, zkušené mužstvo je dokáže zvládnout ne výkonem, ale výsledkem. A pak se znovu chytí. Nám se nepodařilo zápasy jakkoliv urvat.

Myslel jsem, že když vás Sigma přivedla, že dostanete čas na práci a po hektickém období ovlivněném korupční kauzou bude klub zase pracovat koncepčně, výhledově. Stačil duben a je po koncepci. Což je ovšem v Česku běžná praxe – tradiční řešení.
Nechci to hodnotit, ale jsem z toho překvapený. V zimě přišly do kádru ročníky 93, máme nejmladší soupisku i základní sestavu v lize. Sigma chce hrát s odchovanci a naposledy s Teplicemi kromě brankáře Zlámala hráli jen odchovanci. Chybí mi trpělivost, která má u koncepční práce být. Fotbal jsem hrál, z vedení včetně Psotky nikdo fotbal nehrál, takže vím, o čem mluvím. Potřebujete zkušené hráče a určitý čas. Hráči jsou dobří, ale půlka z nich začíná. Není to pro ně jednoduché. Nikdy se mi nestalo, aby v zimním období nepřišel ani jeden hráč do sestavy. Uhráli jsme na jaře o pět bodů víc než Jablonec, ale v zimě se mělo udělat vše pro to, abychom poháry uhráli. Neudělalo se nic.

Psotka: Změnou chceme tým nastartovat v boji o poháry

Důvodem odvolání trenéra Pivarníka byly špatné výsledky a potom i upadající hra. Představenstvo cítilo šanci, že pořád chceme hrát o poháry. Dali jsme týmu impulz, abychom ho znovu nastartovali a byli po sezoně spokojení. Většina představenstva byla pro změnu. Já jsem součástí představenstva a prezentuju jeho názor.

S trenérem Pivarníkem jsme se o situaci v týmu bavili delší dobu. Zkoušel změnu v tréninku, udělal různé akce, aby tým nastartoval, ale bohužel se to nepodařilo. A posílit jsme v zimě nemohli kvůli ekonomickým možnostem. Podobná situace, kdy se odvolával trenér za tohoto postavení v tabulce, byla pouze jednou, když trenéra Bokšu nahradil pan Matuška.

Ale pokud cítíme šanci na Evropu, tak jsme se takhle rozhodli. Měli jsme k hráčům pohovor, že neprezentují jen sami sebe, ale i klub a region. Jestli bude Martin Kotůlek trénovat tým i po sezoně, je teď předčasné. Určitě však nebyla varianta, že bych se na lavičku vrátil já.

Což je zkrátka finanční realita klubu, který se logicky nechtěl zadlužit. Pak je však otázkou, zda má mít pohárové ambice.
To je přesně o tom. Já také chápu situaci, když mi klub řekne, že na to nemá a neposílí, potom nemusíme na cíli tak lpět. Jasně, chceme do pohárů, ale když to nevyjde, tak se nic neděje. Ale v Sigmě se děje. Tady je to jen o dílčích úspěších, o vítězstvích. O ničem jiném to není.

Generální manažer Sigmy Zdeněk Psotka vysvětloval vaše odvolání tím, že představenstvo ještě cítí možnost dostat tým na třetí místo, na které ztrácí jen tři body. A dalo mu tak impulz.
Myslím, že tým nedostal žádný impulz, protože to by musel přijít někdo jiný, z venku. Ale tým je schopný třetí místo uhrát i bez toho, aby impulz dostal, protože z kolektivu jsem měl dobrý pocit.

Všechny zápasy na jaře odehrál na hrotu nezkušený Martin Doležal. Postrádal jste při absenci zraněného Klesnila alternativu?
To jsem věděl, ale bylo jasně dané, že Klesnil tento rok nebude moct hrát. Měli jsme jednoho hrotového hráče, takže Doležal musí na jaře odehrát čtrnáct zápasů plus dva pohárové. Bylo mi ale řečeno, že kdybychom někoho přivedli, potom by zase nemohl hrát náš hráč. Takže to je složité.

Říkal jste, že s mužstvem se vám pracovalo dobře. Měl jste kabinu na svojí straně, bojovali hráči za vás na hřišti na maximum? Z tribuny to tak u všech nevypadalo.
To se musíte zeptat spíš kabiny. Ale mně se s mužstvem velmi dobře pracovalo. Ještě jsem mu zdaleka nedal to, co jsem mu dát mohl. Nesouhlasím s tím, když někdo říká, že něco vypustili. Z mého pohledu chtěli až moc. Byli příliš svázaní. Nejsou moc zvyklí hrát pod takovým tlakem. Závěr ligy, kdy jste pod enormním tlakem, rozhoduje. I Martin Kotůlek říkal, že na tréninku pracují hráči velmi dobře, ale jedna věc je trénink a druhá věc je zápas, který rozhoduje o tom, jak jste úspěšní. Tam se hráči před diváky a pod tlakem ukazují. Pak se může jejich výkon objektivně hodnotit, ne z tréninku či přípravy.

A to je o zkušenostech.
O zkušenostech z pohárů i ligy. Doležal, Pospíšil, Koutný, Šindelář i Plšek teprve začínají hrát stabilně.

Například Liberec, který poskočil na třetí místo, výrazně zvedl zimní příchod olomouckého odchovance Kováče, o něhož jste také stál. Ale zase jsem zpátky u možností Olomouce.
Nevím, jaké jsou možnosti. Ale pokud chcete naplnit cíle, musíte pro to něco udělat. Neudělat nic a myslet si, že to přijde samo, je málo.

Stihl jste se s mužstvem vůbec rozloučit? Váš odchod byl ihned po zápase s Teplicemi hektický.
Setkal jsem se s mužstvem ještě večer. Popřál jsem jim, aby se pokusili ještě sezonu ne zachránit, protože tam není co zachraňovat – sezona je dobře rozehraná – ale aby se snažili pohár uhrát. I když jedna věc je pohár a druhá co pak dál. I předkola hrají zkušená mužstva.

Poprvé jste vedl ligový tým v Česku. Jaká to byla zkušenost?
Myslím, že to bylo hodně pozitivní. Jediné negativní je, a asi to nebude ve mně, protože za třináct roků jsem v každém klubu měl s majiteli úzký vztah, že se s nimi stále osobně setkávám, bohužel v jediném klubu jsem si s nimi nedokázal sednout a to je Sigma. To je pro mě překvapení, protože v Olomouci jsem hrával a ty lidi znal. Ale nebyli schopni mě respektovat a to, co trenér potřeboval, aby měl mužstvo schopné ke splnění cíle.

Je pro vás konec o to trpčí, že v Olomouci žijete a chtěl jste tady mít úspěch?
Hodně mi na tom záleželo. Chtěl jsem, abychom byli úspěšní jak výsledkově, tak herně. Tři čtvrtě roku se nám to dařilo, ale bohužel jeden měsíc to mně osobně pokazil.

Budete teď Sigmu pozorně sledovat, jak zvládne boj o bronz bez vás, nebo naskočíte na motorku a pojedete si vyčistit hlavu?
Dostal jsem dovolenou, takže půjdu na dovolenou. Zápas doma s Plzní určitě uvidím, ale už se tomu nebudu věnovat, protože není proč. Sezona končí. Budu velmi zvědavý, jak ti chlapi dokážou závěr zvládnout.

Autor:

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

SPORT 2019: Liga mistrů, Evropská liga, SP v biatlonu, MS v alpském lyžování, MS v biatlonu, MS v hokeji, MS basketbalistů, MS v ragby, MS v atletice 

Tabulka ligy

Známky

2,16

Michal Trávník

Jablonec

2,17

Miroslav Stoch

Slavia

2,21

Tomáš Hübschman

Jablonec

Góly

20

Nikolaj Komličenko

Mladá Boleslav

11

Jean-David Beauguel

Plzeň

11

Miroslav Stoch

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 21 17 1 3 50:18 52
2. FC Viktoria Plzeň 21 15 4 2 32:16 49
3. AC Sparta Praha 21 11 5 5 34:18 38
4. FC Baník Ostrava 21 11 5 5 28:17 38
5. FK Jablonec 21 11 4 6 42:21 37
6. Fastav Zlín 21 9 3 9 27:26 30
7. FC Slovan Liberec 21 7 7 7 22:19 28
8. 1. FC Slovácko 21 9 0 12 24:31 27
9. FK Mladá Boleslav 21 7 5 9 39:37 26
10. Slezský FC Opava 21 7 4 10 29:33 25
11. FK Teplice 21 7 4 10 21:29 25
12. 1. FK Příbram 21 6 5 10 27:49 23
13. SK Sigma Olomouc 21 6 4 11 19:34 22
14. Bohemians Praha 1905 21 4 7 10 18:29 19
15. MFK Karviná 21 4 4 13 25:40 16
16. Dukla Praha 21 4 4 13 18:38 16

Nejčtenější

Hráli jsme špatně, neměli jsme nic, šance žádné, kritizoval Bořil

Joel Kayamba z Plzně padá po souboji s Janem Bořilem ze Slavie.

VIDEO Byl přímým aktérem dvou důležitých momentů. Bohužel pro Jana Bořila rozhodl videosudí vždy v...

I kdyby byl na hrotu Kane, bylo by to houby platné, řekl Trpišovský

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

VIDEO Tah s Peterem Olayinkou místo Milana Škody na hrotu útoku slávistickému trenérovi Jindřichu...

Trenér Ščasný: Nejdůležitější jsou body. S tím pak přijdou lepší výkony

Trenér sparťanských fotbalistů Zdeněk Ščasný se rozčiluje během utkání s...

Líbivá hra jde zatím stranou, důležitější jsou body. A fotbalová Sparta na jaře vyhrává....

Plzeň porazila Slavii a už jí šlape na paty. Baník nakročil do šestky

Hráči Plzně se radují z druhého gólu v zápase proti Slavii.

VIDEO Fotbalová liga má zápletku, ve šlágru 21. kola druhá Plzeň porazila vedoucí Slavii 2:0 góly...

Dukla - Sparta 2:3, hosté vedli jen jednou, v závěru rozhodl Tetteh

Benjamin Tetteh se raduje z třetího gólu Sparty proti Dukle.

Sparťanští fotbalisté dvakrát prohrávali, ale silou vůle zápas na hřišti posledního mužstva ligy...

Další z rubriky

Uzdravený Trávník: Musím ještě potrénovat a bude to dobré

Michal Trávník z Jablonce

Největší současný klenot fotbalového týmu FK Jablonec, záložník Michal Trávník, se v neděli v...

Návrat k původnímu plánu. Matoušek jde hostovat zpět do Příbrami

Jan Matoušek ze Slavie (vpravo) utíká obraně Dukly.

Ofenzivní fotbalista Jan Matoušek bude na jaře hrát za Příbram. Dvacetiletý talent se tak vrací do...

Zlín padl popáté v řadě. Musíme být uvolněnější a agresivnější, řekl kouč

Roman Pivarník, trenér fotbalistů Zlína

Chtěli se jí za každou cenu vyhnout, jenže tradiční jarní kocovina zasáhla fotbalisty Fastavu Zlín...

Najdete na iDNES.cz