Tomáš Fryšták

Tomáš Fryšták | foto: Bohemians Praha 1905

Poprvé v nové roli. Takhle jsem si to nepředstavoval, smutnil Fryšták

• 4
Poprvé v kariéře vstupuje do prvoligové sezony v roli brankářské jedničky. Jenže Tomáš Fryšták by na úvodní zápas proti Hradci Králové raději zapomněl. Ve druhém poločase třikrát inkasoval a nezabránil překvapivě jednoznačné domácí porážce fotbalistů Bohemians - 0:3.

Pár dnů před startem ligy opustila Bohemians opora a brankářská jednička Zdeněk Zlámal a trenéru Miroslavu Koubkovi tím přibyla další starost. V létě opustilo Ďolíček několik klíčových hráčů, s odchodem gólmana se ale nepočítalo.

„Že půjdu do brány, jsem se dozvěděl v týdnu. Měl jsem dost času se připravit,“ ujišťoval brankář Fryšták, který nastoupil v první lize popáté v kariéře. Poprvé jako týmová jednička.

Zápas před zaplněným Ďolíčkem ale celému mužstvu Bohemians hrubě nevyšel. Dlouho vyrovnaný duel rozhodlo závěrečných dvacet minut, ve kterých hostující nováček nasázel domácím tři góly a přispěl k nejhoršímu domácímu výsledku Bohemians za poslední čtyři roky.

Brankářské trable v Ďolíčku

Jak to vypadá s Budinským?

Po odchodu Zdeňka Zlámala je jedničkou „klokanů“ Tomáš Fryšták, záda mu v prvním ligovém zápase kryl teprve devatenáctiletý Adam Dařina. Jak to vypadá s brankářem Dominikem Budinským, který má jít do Ďolíčku hostovat z Letné? „Sparta zatím čeká, nechce riskovat,“ vysvětloval trenér Miroslav Koubek.

Budinský je totiž na soupisce Sparty pro kvalifikaci o Ligy mistrů jako třetí brankář. V případě zranění Davida Bičíka či Tomáše Koubka by pak sparťané neměli v zápase s Bukureští náhradního brankáře. Hostování mladého gólmana se tak uskuteční nejdříve po třetím předkole Ligy mistrů proti Steaue.

Takový úvod ligy jste si zřejmě nepředstavoval, že?
To rozhodně ne. Nezvládli jsme vstupní zápas. Po slušném prvním poločase jsme na náš výkon nenavázali. Přitom tam na začátku šance byly. Kdybychom je proměnili, tak jsme mohli vyhrát.

Jenže gól jste nevstřelili. Po přestávce se naopak Hradec Králové stále více dostával do hry. Čím to bylo?
Bohužel jsme přicházeli o mnoho míčů, nepodrželi jsme balon jako před přestávkou. Postupně jsme se vytráceli a pak přišel ten gól ze standardky...

Bylo to z velké dálky, téměř ze třiceti metrů. Viděl jste míč pozdě?
Trefil to výborně a já míč uviděl, až když byl nad zdí. Chyběl mi kousek, bohužel jsem na něj nedosáhl.

Brankář Bičík ze Sparty nedávno mluvil o tom, že je raději, když zeď neskáče. Jak to máte vy?
Stejně. Pokud hráči vyskočí, celou zeď tím mohou rozhodit a brankáři tím situaci ztíží.

Také loni jste na začátku ligy prohráli domácí zápas s nováčkem. Je letos situace složitější s ohledem na los? V dalších kolech hrajete s Plzní a Spartou.
Los si nevybíráme. Hrát se dá s každým, ale náš výkon musí být úplně jiný než v prvním zápase.

1. AC Sparta PrahaSparta 25 20 3 2 57:20 63
2. SK Slavia PrahaSlavia 25 19 5 1 53:17 62
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 25 17 3 5 61:29 54
4. 1. FC SlováckoSlovácko 25 11 6 8 34:29 39
5. FC Baník OstravaOstrava 25 11 4 10 34:28 37
6. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 25 10 6 9 42:39 36
7. SK Sigma OlomoucOlomouc 25 9 6 10 34:34 33
8. FK TepliceTeplice 25 8 8 9 26:29 32