Tobiáš: Je to úspěch, ale nic neřeší

Pavel Tobiáš, nový kouč fotbalistů Českých Budějovic | foto: ČTK

3 2008
Dva roky byl mimo dění. Poté, co opustil lavičku prvoligové Příbrami, nebylo o Pavlu Tobiášovi příliš slyšet. V létě se však k trenérskému řemeslu vrátil. Převzal středisko mládeže fotbalistů SK České Budějovice a netrvalo ani celé tři měsíce a je zpátky v lize.

Po špatném úvodu podzimu vystřídal na lavičce A-mužstva Jana Kmocha a především dlouhou šňůrou 11 zápasů bez porážky dovedl tým na 12. místo a k zisku 18 bodů. "První liga je hlavně o tvrdé práci a hráči to pochopili," tvrdí po skončeném podzimu Pavel Tobiáš.

Je to už dva roky, co jste hodnotil vystupování svého týmu v I. lize. Chyběl vám ligový kolotoč?
Samozřejmě, že mi to chybělo. To bych lhal. Každému, kdo tuhle práci začne dělat, pak schází, když netrénuje.

Tým je po podzimu na 12. místě se ziskem 18 bodů. Můžete říct, že je to úspěch?
Myslím si, že to úspěch je. Je to úspěch vzhledem k tomu, jak se soutěž rozjela a jaké byly okolnosti. Nicméně je to úspěch, který zatím nic neřeší.

Můžete tedy o sobě říct, že jste se do ligy vrátil jako úspěšný trenér?
Nemůžu hodnotit sám sebe. Mám už v lize něco odtrénováno a řekl bych, že tenhle půlrok bych považoval za jeden z těch lepších.

Počítal jste s tím, že se dostanete takhle brzy na lavičku A-mužstva, když jste v létě nastupoval do pozice šéftrenéra mládeže, kterým stále jste?
S tím jsem vůbec nepočítal a ani jsem do klubu s touhle představou nešel. Nečekal jsem, že by mi bylo nabídnuto čtvrté angažmá. Situace se ale určitým způsobem vykrystalizovala a já byl připraven pomoci.

Jak jste sledoval výkony A-týmu na začátku sezony?
Jen z venku. Slyšel jsem názory lidí na tribuně, slyšel jsem i názory v médiích, že jsme jasní kandidáti sestupu. Pak jsem viděl i hráče na hřišti a vůbec mi to neladilo dohromady. Viděl jsem, že ten materiál, který po hřišti běhá, má na víc, než předvádí. Hráči mi připadali zmatení, nesourodí. Mohlo to být i příchodem velkého množství nových hráčů a určitě nesehranosti. Každopádně jsem věděl, že mají na víc.

Co jste si o tom myslel a co se posléze ukázalo jako příčina toho, že se nedařilo?
Potvrdilo se mi to, že trénovat v první lize není jednoduchá záležitost. Dneska je nás mnoho trenérů a všichni by rádi trénovali v první lize a všichni si myslí, že na to mají a tu práci mohou dělat. Ale ono to tak opravdu není. Trénovat v první lize je velká zodpovědnost a nestačí jen chtít. Potřebujete k tomu i schopnosti a určité charisma. Musíte umět komunikovat s hráči. To všechno dohromady utváří kvalitu trenéra. Viděl jsem, že ti hráči nevěděli úplně přesně, co obnáší hrát první ligu.

Dokázal jste si při svém nástupu představit, že mužstvo uhraje šňůru 11 zápasů bez porážky?
Takhle jsem vůbec neuvažoval. Ani teď žádnou šňůru neberu. Potřebovali jsme uhrát body. Uhráli jsme jich 18, což je dobrý počin a předurčuje nás to k tomu, abychom na jaře výrazně neohrožovali první ligu v Českých Budějovicích.

V čem tedy je to "Tobiášovo kouzlo", které bylo několikrát v médiích zmiňováno?
Vůbec žádné není. Využil jsem svých zkušeností, využil jsem i lidí kolem sebe. Fotbal nedělá jen jeden člověk. Nejhlavnější je, že pracovali hráči. Vzali tu filozofii, že fotbal je stejná práce jako lítání letadlem nebo fárání do dolů. Je to tvrdá a nekompromisní práce, a když malinko uberete nohu z plynu, tak to nejde. O tom jsme se přesvědčili v posledním zápase na Bohemians (poznámka: Bohemians Praha - SK České Budějovice 2:0).

Byla nějaká chvíle, kdy jste si říkal, že ten zápas je ztracený?
Tenhle pocit jsem měl po poločase se Slavií. Tamto opravdu nevypadalo dobře. Nevěřil jsem, že jsme v tom zápase schopní bodovat, ale věřil jsem, že jsme schopní se zlepšit. To byl můj hlavní cíl ve druhé půli. A nakonec jsme málem vyhráli.

Nepřekvapilo vás, že mužstvo nerezignovalo na ty nepovedené průběhy zápasů?
Potěšilo mě to. Ukázalo se, že většina hráčů má charakter. Sport je o porážkách i vítězstvích, ale podstata je vždy si ten problém správně vyhodnotit. My jsme ty zápasy nevzdávali, udělali jsme změny a mnohdy se nám to vyplatilo.

Máte 18 bodů z dlouhé šňůry zápasů. Myslíte, že jste body někde zbytečně ztratili?
Ani si to nemyslím. Mohli jsme třeba bodovat na Bohemce, ale zase bychom třeba nebodovali se Slavií nebo v Ostravě. Ten počet bodů, který jsme získali, je horní hranicí našich možností.

Vyčítáte si vy sám nějaké rozhodnutí, které jste během podzimu udělal?
Ani ne. Naopak si myslím, že řadou rozhodnutí v průběhu zápasu jsme jich pár dokázali zvrátit k lepšímu. Nechci to přeceňovat, ale myslím si, že jsme odvedli dobrou práci.

Jak jste vnímal výtky veřejnosti, že hrajete až moc defenzivně?
To je hloupost. Každý hraje na to, na co má, a s některými týmy v minulosti jsem hrál mnohem defenzivnější styl hry.

Proč se tedy tyhle názory objevovaly?
Všechno podle mě vyplývalo z toho, že jsme hráli na dva defenzivní záložníky. Nikdo už nevnímal to, že na krajích byli Benát se Šímou, kteří byli hodně ofenzivní, a každé utkání jsme hráli na dva útočníky. Vždy tam byli čtyři velmi ofenzivní hráči a snažili jsme se hlavně z pravé strany podporovat útok i z obrany.

Klasický tvůrce hry typu Vozábala, který odešel, vám asi chyběl.
Tyhle typy hráčů nyní chybí každému. Co by za to dala Sparta, kdy nějakého tvůrce hry měla. Hodně to teď u nás suplují cizinci, třeba Belaid nebo Tavares ve Slavii. Tady se takoví hráči hledají těžko.

Jak jste to řešil vy?
U nás se o tuhle práci staral hlavně Benát, který odváděl dobré výkony. Většinou z postu pravého záložníka, ale v průběhu hry se dostával do středu hřiště. Soupeře to dokázalo zaskočit. Měli s tím problémy. Tahle taktická varianta se nám osvědčila a získali jsme s tím dost bodů.

S přesunem Benáta do středu pole souvisí i nasazování Hudsona v druhých poločasech.
Vůbec nikdo nechce Hudsona zaškatulkovat do role nějakého náhradníka. Je to velmi kvalitní hráč, ale důležité je využít maximálně potenciál. V budoucnu ale bude muset nastupovat i od začátku. To je jasné.

Hned po svém příchodu jste stabilizoval sestavu. Čím vás museli hráči přesvědčit, aby se do ní dostali?
Vyšel jsem z toho, jaká je kvalita kádru. Vedení přivedlo hráče, kteří mají kvalitu a jde jen o to, aby si to uvědomili. Vybral jsem 11, 12 nebo 13 nejlepších a z toho jsem sestavu dal dohromady. Pak už jsme dělali jen drobné úpravy. Aby hrálo mužstvo co nejčastěji ve stejném složení. Hráč může jít nahoru, jen když pravidelně hraje. Jsem konzervativní trenér a chci, aby hráč cítil důvěru, aby mohl jít výkonnostně nahoru.

Tu měl dlouho třeba útočník Svátek.
Když jsem přišel, Svátek začal dobře. Postupně však šla jeho hra dolů. Stále jsem mu věřil a dostával hodně šancí. Je pravda, že ne vždy to vyznělo na sto procent. Jenže my jsme České Budějovice a nemáme tady 30 hráčů.

Byly pro vás jeho výkony zklamáním?
Je pravda, že v závěru podzimu se mu nedařilo. Vždycky je něco důsledek něčeho. Někde musel mít nějaký problém a já doufám, že se to vyrovná a přes zimu se vrátí do formy.

Takže není odepsaný?
Svátek je hráč, který má potenciál. Přes zimu se musí oživit a týmu pomoct. Je to náš hráč a šanci má.

Čím přesvědčil Riegel, který se dostal na hřiště v Brně a dohrál v základní sestavě podzim?
Riegela jsme hodně dlouho na tu roli připravovali. Když jsem přišel k mužstvu, musím říct, že na tom nebyl vůbec dobře po fyzické i psychické stránce. Měl velký deficit. Byl to problém. Hráč přišel jako posila a bylo to trochu zklamání. Dva roky jsem ho trénoval v Příbrami a věděl jsem, že má potenciál. Snažil jsem se mu pomoct. S Karlem Musilem jsme se rozhodli, že ho vyzkoušíme v béčku na postu pravého obránce, a to mu sedlo.

Naopak posila Laurinc vypadl.
Laurinc se bohužel v té době, kdy se pro něj lámal chleba, zranil. V utkání, kdy měl hrát, naskočil Riegel a zahrál tak dobře, že nebyl důvod ho vyndavat. Měl trochu smůlu po úspěšném vstupu.

Překvapil vás některý z hráčů tím, jak odehrál podzim?
Kdybych vyzdvihl někoho z hráčů, nebylo by to fér vůči ostatním. To, jak hrajeme, je kolektivní výkon.

Jak to bude s vámi dál. Jiří Kotrba při vašem nástupu říkal, že je to oficiálně do zimy a pak si sednete a uvidíte. Nedá se čekat, že byste nepokračoval u A-mužstva, ne?
O tomhle jsme se zatím nijak nebavili a pokračujeme dál ve stejném složení. Jedinou změnou je to, že u mužstva bude Karel Musil pokračovat už jen jako asistent. B-tým bude mít nového kouče.

Koho?
To musí říct vedení.

Mají všichni hráči kádru ligové parametry, nebo někdo odejde?
Když jsme sem přišli, kádr jsme zúžili. Byli tu mladí hráči, kteří neudělali nic pro to, aby v týmu mohli být. To jsem řešil tak, že jsem je už v průběhu podzimu poslal do béčka. Stejné kroky se udělají i v zimě a kádr bude kolem dvaceti hráčů. Bude radši užší s vyšší kvalitou. Mladí z béčka dostanou šanci, ale musí si o ni říct.

Snahu u nich nyní nevidíte?
Já jsem byl i u mládeže a mám pocit, že ne. V minulosti tady byli hráči jako Poborský, Latka, Sivok, nebo Kladrubský. Ti to někam dotáhli a dávali tomu mnohem víc. Dneska se ti mladí uspokojí jen tím, co je na tréninku. To je málo. Když se dostanou do áčka, tak nejde o to se svézt, ale ukázat, že tam patřím.

Máte své tipy, kdo by mohl vyrůst do A-týmu?
Ano, mám. Sledujeme je a musí to potvrzovat. V dorostu jsou to Nitrianský nebo Bakala. V béčku jich je víc. Ondrášek dostane příležitost, Rakovan je pro mě trochu překvapením. Jsou tam i další. Je to jen na nich. Který z hráčů vylétne výš a dá tomu víc, dostane šanci.

Jaký post by pro jaro podle vás potřeboval posílit?
Náš cíl byl stabilizovat kádr. To se nám povedlo. Teď bychom se rádi zaměřili na kvalitu. Nechceme sem vodit hráče za každou cenu. Když někde někoho vyplivnou, abychom první skočili šipku a ulovili ho. Chceme doplnit mužstvo tak, aby to mělo smysl.

Ale kde nejvíc?
Dneska jsme schopni sestavit obranu, dáme dohromady i zálohu. Víme, že potřebujeme přivést do ofenzivy někoho, kdo umí dát gól, protože naši útočníci nám moc gólů nedávali, i když třeba pracovali dobře. Kdyby přišel jeden kvalitní hráč, bylo by to dobře. Když nepřijde, nepřijde. Doplníme to sami.

Stačil jste sledovat i výkony hráčů, kteří jsou na hostováních? Ve druhé lize hraje Dolejš a Švehla, ve třetí Pivoňka.
Samozřejmě. Asistenti mají za úkol je sledovat a komunikovat s nimi. Konkrétně Dolejš by měl jít do přípravy. Ostatní budou sledováni. Je to stejné jako v béčku. Je to na nich. Musí něčím vybočit.

Už jste narazil na zimní přípravu. Pojedete opět někam za teplem?
Zimní příprava bude mít jiný charakter. Budeme trošku míň utrácet. Na soustředění pojedeme na Šumavu do Frymburka a na krátké herní soustředění na Slovensko do Piešťan.

Jaké jaro by se vám zamlouvalo?
Chceme pokračovat v tom, co jsme nastoupili. Je mi jedno, jestli porazíme soupeře ze spodu tabulky, nebo Spartu na jejím hřišti. Důležité je, abychom uhráli potřebné body a měli z toho dobrý pocit my a hlavně diváci. Protože jak komunikuji s lidmi, z tohoto půlroku dobrý pocit měli.

Autoři:

Letní přestupy v ligových klubech

Nový ročník fotbalové ligy začne už 13. července. Program zápasů určí los, který proběhne ve středu 19. června. Titul bude obhajovat Slavia, jediným nováčkem jsou České Budějovice.

Tomáš SoučekLibor Kozák, Júsuf HilálLukáš Kalvach, Tomáš Smola, Andreas VindheimDavid Hovorka, Adam Hloušek, Michal TrávníkOndřej Mihálik

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 35 26 5 4 79:26 83
2.FC Viktoria Plzeň 35 24 6 5 57:32 78
3.AC Sparta Praha 35 20 6 9 59:33 66
4.FK Jablonec 35 17 6 12 58:32 57
5.FC Baník Ostrava 35 13 8 14 39:43 47
6.FC Slovan Liberec 35 12 10 13 34:32 46
Mužstvo Z V R P S B
11.1. FC Slovácko 35 13 6 16 43:47 45
12.Slezský FC Opava 35 12 7 16 47:57 43
13.Bohemians Praha 1905 35 9 13 13 33:43 40
14.1. FK Příbram 35 11 7 17 43:73 40
15.MFK Karviná 35 9 5 21 42:58 32
16.Dukla Praha 35 5 7 23 30:72 22

Statistiky

Slavia

Aktuálně nejdelší série bez porážky

Dukla

Nejtrestanější tým

Karviná

Aktuálně nejdelší série porážek

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 30 23 3 4 72:23 72
2.FC Viktoria Plzeň 30 21 5 4 47:27 68
3.AC Sparta Praha 30 17 6 7 52:27 57
4.FK Jablonec 30 15 6 9 53:26 51
5.FC Baník Ostrava 30 13 6 11 38:36 45
6.FC Slovan Liberec 30 11 9 10 33:28 42
7.FK Mladá Boleslav 30 11 9 10 52:44 42
8.SK Sigma Olomouc 30 12 4 14 37:43 40
9.Fastav Zlín 30 12 3 15 32:40 39
10.FK Teplice 30 10 6 14 32:42 36

Nejčtenější

Odchod Neymara z Paris St. Germain? Klub o jeho prodeji uvažuje

Hvězdný Neymar (PSG) slaví jednu ze svých branek do sítě Crvené zvezdy Bělehrad.

Nejdražší fotbalista historie Brazilec Neymar možná po dvou letech opustí Paris St. Germain....

Juventus má náhradu za kouče Allegriho, z Chelsea vykoupil Sarriho

Vítězná cigaretka pro Maurizia Sarriho, trenéra Chelsea.

Novým koučem fotbalistů Juventusu Turín se stal Maurizio Sarri. Dosavadní trenér Chelsea podepsal s...

Tvrdík o jednání s Peltou: Hádali jsme se do krve o každou korunu

Jaroslav Tvrdík (vlevo), předseda představenstva fotbalové Slavie, hovoří na...

VIDEO Nejen v posledních dnech intenzivně pracovali na podobě kádru pro nadcházející ročník. Výraznou...

Copa América: Messi si proti Kolumbii neškrtnul. Katar mocně finišoval

Argentinský kapitán Lionel Messi lituje spálené šance.

Fotbalisté Kolumbie zaskočili na jihoamerickém šampionátu Argentinu a tým kolem hvězdného Lionela...

Jílkův první den: V kabině jsem cítil energii, hráči musí změnit myšlení

Sparťanský sportovní ředitel Tomáš Rosický (vlevo) a trenér Václav Jílek na...

VIDEO Od května je trenérem sparťanských fotbalistů. Mezi ně do kabiny však poprvé mohl přijít až po...

Další z rubriky

Třináctka je moje šťastné číslo, říká zlínská posila Vraštil

Zlínská posila Lukáš Vraštil v přípravném utkání s Trnavou.

Jeho transfer z Brna do Zlína byl na spadnutí už v zimě. Fotbalový obránce Lukáš Vraštil se nakonec...

Mistr posiluje. Slavia získala Hovorku s Holešem, Souček má novou smlouvu

Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík (vlevo), záložník...

VIDEO Z jabloneckých fotbalistů Davida Hovorky a Tomáše Holeše jsou slávisté, opačným směrem míří Jan...

Boleslavské fotbalisty by měli posílit Pudil a Budínský

Levý obránce Daniel Pudil na tréninku.

Výraznou posilu by měli v nejbližších dnech získat fotbalisté Mladé Boleslavi. S účastníkem...

Najdete na iDNES.cz