Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 20. května 2022 Zbyšek

Baník by byl třaskavý, přemítá olomoucký Jemelka. Zájem je i z Dánska

  15:59
Proti dánskému Aalborgu předvedl na Tipsport Malta Cupu skvělý výkon vyšperkovaný gólem. Václav Jemelka na sebe zase upozornil. Po Plzni a Baníku se o nejlepšího stopera fotbalové Olomouce podle informací MF DNES a iDNES.cz vážně zajímá i jeden klub z Dánska.

Václav Jemelka z Olomouce (vpravo) slaví gól v utkání turnaje na Maltě s dánským Aalborgem. | foto: Tipsport Malta Cup

Také o tom šestadvacetiletý trojnásobný reprezentant vypráví, když se vrátí z moře a posadí se do křesílka v hotelové hale.

Olomoučtí fotbalisté nastříleli Aalborgu tři góly, zvítězila i Ostrava

Čtvrtý tým dánské ligy jste porazili 3:0. Takhle byste chtěli vypadat i v lize?
Předvedli jsme, co jsme chtěli. Úkoly, co jsme si dali, jsme splnili všechny do puntíku až na prvních deset minut, kdy nás zavřeli. Pak už to bylo podle našich představ. Myslím si, že to hodně ovlivnilo jejich střídání každou půlhodinu, ale my jsme hráli pořád stejně. S výkonem jsme spokojeni.

Trenér Jílek říkal, že takhle si představuje, aby hrál Václav Jemelka pravidelně.
Jsem rád, že výkon konečně odpovídal standardům, které bych chtěl splňovat. Doufám, že to budu jenom potvrzovat.

V podzimní části to nešlo kvůli častému marodění.
Letní přípravu jsem vůbec neměl, zapojil jsem se až v průběhu. Celý prosinec jsem promarodil, měl angínu a hned na to covid. Na tělu to zanechá následky, je těžké se vracet, ale pomalu se to dostává do normálu.

Zážitky z doby covidové. Jemelka o zahraniční štaci, reprezentaci i svatbě

Zanechalo následky v hlavě, když vám nevyšel přestup do belgické Lovaně, kde jste si na hostování nevedl špatně?
Asi někde vzadu to v hlavě bylo, ale spíš mě trápilo zranění, protože se táhlo. Tekutina, co jsem měl ve stehnu, se furt nechtěla vstřebat. Pořád se to protahovalo. Začínal jsem trénovat, pak zase nemohl. Potom už nebyl čas na Lovaň myslet, naskočil jsem do toho a bylo to pryč.

Co vám zahraniční štace dala a ukázala o vašich možnostech?
Zkušenosti, zlepšil jsem si i angličtinu. Poznal jsem novou zemi, i když v době covidové, takže jsem toho mimo fotbalové věci tolik nezažil, s manželkou jsme toho moc neviděli, byli jsme se párkrát se podívat v Bruselu, ale bylo tam prázdno a skoro všude zavřené, takže v restauraci jsme nebyli ani jednou. Po herní stránce mi to dalo hodně, jen jsem to bohužel skrz zranění a tím, že jsem nebyl fyzicky připravený, nemohl přenést a zužitkovat tady.

Václav Jemelka z Olomouce bojuje s bolestí v utkání turnaje na Maltě s dánským Aalborgem.

Zdravotní patálie trápily i Romana Hubníka a Víta Beneše, rotace uprostřed obrany byla velká a to je problém, což?
Pro stopery je nejlepší, když hrají spolu celou dobu, nemění se, potom jsou návyky lepší a víc si rozumíme. Chvilku jsem hrál s Florentem Poulolem, pak Hubňa s Florentem, Hubňa s Benym... Je to složitější. Chce to měnit míň, než se to měnilo teď.´

Kouč Jílek má memento ze Sparty, kde mu rotace stoperů výrazně uškodila.
Nejlepší varianta je, když je stoperská dvojice ustálená, rozumí si, klape to v celé obraně. Proto se do stoperské dvojice nesahá, když se daří. Samozřejmě je něco jiného, když děláte chyby, někdy se do toho sáhnout musí.

S kým se vám hraje nejlépe?
S Hubňou, protože má největší zkušenosti z týmu. Člověk se může o něho opřít, ale o Benyho taky. S Florentem je to trošku těžší skrz komunikaci, symbióza úplně není, ale lepší se to každým tréninkem. Víc se sžíváme. Kdybychom spolu hráli patnáct zápasů v řadě, budeme si víc rozumět.

V přestupovém oknu je kolem vás rušno. Zájem projevila Plzeň, nabídku dal Baník. Těší to?
Samozřejmě to potěší, ale zatím to z různých důvodů nevychází.

Zájem o Jemelku. Po Plzni se o olomouckého stopera uchází i Baník

I proto, že moc levonohých stoperů Sigma nemá, a vy jste pod dlouhodobou smlouvou.
Ani se na to extra z naší strany netlačilo, i když posun by se mi líbil, to si nebudeme nalhávat.

I v rámci ligy?
Jo, Plzeň hraje o titul, hraje poháry, byl by to krok dopředu, ale není to tak, že bych tlačil na pilu. Nechal jsem to volně plynout. Já hlavně chci, abychom předváděli takové výkony jako proti Aalborgu, tabulkou stoupali výš, udělali úspěch v českém poháru a dostali se třeba do Evropy.

A Baník byl pro vás také lákadlem? Na mě to spíš působilo tak, že chtěl ukázat Spartě, že pokud mu neprodá Lischku, utratí miliony jinde...
Téma to pro mě bylo, přemýšleli jsme nad tím. S manažery jsme si říkali, že by to asi taky byl krok dopředu. Jak moc to bylo od Baníku taktizování, nevím, ale konkrétní nabídka přišla. Kontakty byly už předtím.

Opory Sigmy do Baníku dosud nechodí. Mezi kluby je od mládeže jistá rivalita, v tomto by to byl průlom.
Asi by to bylo docela třaskavý. Ale jejich priorita byl zřejmě Lischka. Odehrál tam dobré zápasy a ještě navíc je mladší.

Václav Jemelka z Olomouce (vpravo) v utkání turnaje na Maltě s dánským...

Také se o vás vážně zajímá také jeden klub z Dánska. Proti Aalborgu jste lépe ukázat nemohl, dal jste i branku...
To potěší, teď záleží, jestli to sledují. Třeba to vůbec neřeší. Ale jsem rád, že jsem na sebe zase trošku upozornil. Teď se však soustředím hlavně na to, abych se dostal zpátky do formy, abych předváděl co nejlepší výkony, abychom se zvedli jako tým. Když budeme stoupat tabulkou, můžu potom třeba ještě přemýšlet nad tím, že si mě někdo všimne.

Desáté místo v lize po podzimní části je za očekáváním.
Bodové rozdíly nejsou až tak velké. Lehce se řekne: vyhrát tři zápasy a jste jinde. Ale to bychom chtěli. Dobře začít, získávat body, pak získáme i potřebné sebevědomí, které nám občas chybí. Start je hodně důležitý. Začínáme v Jablonci, to nebude nic jednoduchého. Čím víc se bude dařit týmu, tím víc z toho pak můžu profitovat i já.

Má tým Sigmy na víc, než ukázal?
Určitě. Tabulkové postavení úplně neodpovídá tomu, co tady máme a co bychom mohli předvést.

Třeba náročnou aktivní hru s vysokým napadáním jako proti Aalborgu. Jak moc se presink dotýká už stopera při stlačování hřiště?
Je to náročnější, musíme být až úplně za defenzivními záložníky, abychom jim pomohli, protože když budeme hodně natažení, vznikne mezi námi díra, kam si pak útočník zaběhne. Trenér nám často vyčítá, když to neděláme. Je to špatně, protože potom se zhroutí celý systém a presink je neúčinný. Musíme hodně vytlačovat, běhat, posouvat se zleva doprava. A je to vidět i na běžeckých statistikách, když si pak hodnotíme zápas. Proti Aalborgu jsme měli na stopery naběháno víc, než bývá obvyklé. Je to náročnější styl, ale mně to nevadí. Aspoň jste pořád ve hře.

Tempo bylo na přípravu výborné.
Hodně vysoké. Vzalo nám to hodně sil, ale zregenerujeme, potrénujeme. I výhra nám pomůže.

Dá se takto náročně hrát pravidelně?
Jde to, ale ne pořád. Přijdou zápasy, kde vám to dlouhým míčem opřou do útočníka a presovat nejde. Zase je to jiný styl. Musíme se vždycky na soupeře nachystat - s čím by nás mohl překvapit, nebo ohrozit. Na tom budeme pracovat. Presink nejde hrát celý zápas, to bychom museli mít fyzický fond ještě úplně jinde. Musíte taky trošku spočinout, nejde pořád lítat, pak propadáme a vznikají z toho nebezpečné situace. Chce to mít mezitím balanc - kdy slézt, kdy presovat, kdy držet střední blok.

Václav Jemelka z Olomouce v hlavičkovém souboji v utkání turnaje na Maltě s dánským Aalborgem.

Jak spočinete od fotbalu?
Hodně času trávíme s malou. Jak přijdu z tréninku, hned jsem s ní. Chodíme se psem na procházky. Jinak teď moc mimofotbalových aktivit i vzhledem covidu nemám. Skoro všechno jsem přestal dělat. Chodili jsme hrávat badminton, ale to taky už úplně nešlo. Občas si zahraju Playstation - FIFU, nebo NHL.

Působíte jako hodný, slušný člověk. Myslíte, že by se vám hodily ostřejší lokty do života i na trávník?
Moje povaha úplně ideální není ani na toho stopera. Často je mi vyčítáno, že tolik na hřišti nemluvím, že to tolik nediriguju. Ale na něco extra tlačit? Je potřeba dát najevo, když je člověk nespokojený, nebo že něco chce, ale nikdy jsem to neměl tak, že bych se někam cpal za každou cenu. Jestli něco má přijít, tak to přijde. Doufám, že si to vydobudu tím, jaký jsem. Ale na některých stránkách ještě pracuju.

Máte tři reprezentační starty, pravidelně patříte do širší nominace. Přidat další zápasy je také motivací?
Doufám, že se pořád se mnou počítá a když budu podávat dobré výkony, že ještě pozvánka přijde a budu moct něco předvést i v reprezentaci. 

Autor:

Liga národů 2022-23

Soutěž fotbalových reprezentačních týmů Liga národů se hraje od 2. června do 27. září. Vítěze skupin z nejvyšší úrovně čeká v roce 2023 finálový turnaj, tzv. Final Four. Týmy na čtvrtých místech sestupují o level níž.

Česko - Švýcarsko, Česko - Španělsko, Portugalsko - Česko, Španělsko - Česko.

Mužstvo Z V R P S B
1.FC Viktoria Plzeň 35 26 7 2 63:21 85
2.SK Slavia Praha 35 24 6 5 80:27 78
3.AC Sparta Praha 35 22 7 6 72:40 73
4.1. FC Slovácko 35 21 5 9 59:38 68
5.FC Baník Ostrava 35 15 10 10 60:48 55
6.FC Hradec Králové 35 10 14 11 44:52 44
Mladá Boleslav
3:2 a 1:0
České Budějovice
Mladá Boleslav
2:1 a 2:2
Olomouc
Liberec
0:1 a 0:2
Olomouc
Mužstvo Z V R P S B
11.FK Pardubice 35 9 10 16 42:68 37
12.FC FASTAV Zlín 35 9 9 17 43:60 36
13.FK Jablonec 35 6 16 13 27:48 34
14.Bohemians Praha 1905 35 8 10 17 45:61 34
15.FK Teplice 35 8 5 22 33:59 29
16.MFK Karviná 35 3 10 22 33:63 19

Statistiky

Slavia

Nejvíc vyhraných zápasů doma

Karviná

Aktuálně nejdéle bez vítězství

Slavia

Nejvyšší průměrná návštěvnost

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 30 23 4 3 71:19 73
2.FC Viktoria Plzeň 30 22 6 2 53:19 72
3.AC Sparta Praha 30 20 6 4 65:32 66
4.1. FC Slovácko 30 18 5 7 50:30 59
5.FC Baník Ostrava 30 14 9 7 54:39 51
6.FC Hradec Králové 30 9 13 8 38:40 40
7.FK Mladá Boleslav 30 11 5 14 45:48 38
8.FC Slovan Liberec 30 10 7 13 29:38 37
9.SK Sigma Olomouc 30 9 10 11 39:37 37
10.SK Dynamo Č. Budějovice 30 9 9 12 40:46 36
  • Nejčtenější

Plzeň je mistr ligy. Pomohlo jí zaváhání Slavie v Ostravě, Sparta prohrála

Fotbalová liga má po třech sezonách v režii Slavie staronového vládce. Je jím Plzeň, nový mistr české ligy, která slaví...

Fotbalový boss Starka leží v umělém spánku v zahraniční nemocnici

Prezident příbramského fotbalového klubu 1. FK Příbram Jaroslav Starka je v nemocnici mimo Českou republiku s blíže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovácko - Sparta 3:1, finále rozhodli domácí za půli, závěr v nedůstojných kulisách

Fotbalisté Slovácka slaví historický triumf. Ve finále poháru na domácím stadionu v Uherském Hradišti zdolali Spartu po...

Slavia - Sparta 1:2, rozhodla Hložkova paráda, oba týmy dohrály v deseti

Sparťanští fotbalisté potřetí v sezoně porazili Slavii. Derby číslo 303 rozhodl na stadionu v Edenu výstavní gól...

Bývalý ligový brankář Šustr tragicky zahynul. Chytal za Olomouc či Brno

České fotbalové prostředí truchlí nad tragickou smrtí jednatřicetiletého brankáře Martina Šustra. Odchovanec Boskovic,...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Dostál: První krok jsme splnili. Teď se musíme nachystat na neděli

Fotbalisté Bohemians Praha 1905 v úvodním utkání baráže o první ligu nebyli lepší než Opava. Ale na jejím hřišti...

Hrdina zápasu o život Fortelný: Prý jsem nehrál nic moc, ale důležité jsou góly

Slávistickou farmu si podal sparťan. Fotbalový záložník Jan Fortelný, u sklářů host z Letné, dvěma góly zařídil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trenér Horejš stvrdil angažmá v Jablonci. Chceme vytvořit hladový tým, říká

Fotbalisty Jablonce od příští sezony první ligy povede David Horejš. Čerstvě pětačtyřicetiletý kouč byl hlavním...

Bývalý ligový brankář Šustr tragicky zahynul. Chytal za Olomouc či Brno

České fotbalové prostředí truchlí nad tragickou smrtí jednatřicetiletého brankáře Martina Šustra. Odchovanec Boskovic,...

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...