Podle švédského Expressenu patří Slavia mezi kluby, které Sanyanga bedlivě sledují. Ochotna je zaplatit mezi 20 a 30 miliony švédských korun, což v přepočtu dělá až 70 milionů korun českých.
Slávistické posily ze skandinávských klubův éře Jindřicha Trpišovského Alexander Bah, 23 let Aiham Ousou, 21 let Igoh Ogbu, 22 let Christos Zafeiris, 19 let Conrad Wallem, 23 let El Hajdi Malick Diouf, 19 let Sheriff Sinyan, 26 let Divine Teah, 18 let Timothy Ouma, 20 let |
Ač by šlo pro skromné Östers, předposlední tým aktuálního ročníku švédské Allsvenskan, o rekordní přestup, média ve Skandinávii se shodují, že pražský klub bude muset v případě skutečného zájmu ještě přitlačit.
„I kvůli aktuální pozici v tabulce Östers nechce prodávat a soustředí se na záchranu nejvyšší soutěže,“ tvrdí novinář Alen Avdic.
Není však pravděpodobné, že by klub z města Vaxjö hráče dokázal dlouhodobě udržet.
Vždyť Sanyanga v poslední době skautuje nejen Slavia – v dubnu se na něj při utkání švédské ligy dívali dokonce i zástupci klubů z Premier League.
„Samozřejmě, že taková zpráva hráče, jako jsem já, potěší,“ reagoval Sanyang v rozhovoru pro Fotbollskanalen. „Zároveň však tyto věci nechávám v rukou agenta. Soustředím se na to, abych se neustále zlepšoval a rozvíjel na hřišti, rád bych si jednoho dne zahrál ve velkém klubu z velké soutěže a vyzkoušel si třeba Ligu mistrů.“
Tu mu Slavia, český šampion, může už od podzimu nabídnout, což je na přestupovém trhu lákadlo.
„Aktuálně existuje asi šest jmen, na kterých máme shodu,“ říkal o potenciálních posilách pro příští sezonu trenér Jindřich Trpišovský. „Víme, že určitě nepřijdou všichni. Taky budeme muset řešit hráče, na které registrujeme nabídky. Ideální scénář je jeden odchod, ale spíš budou dva.“
Týkat se to kromě zmiňovaného Dioufa, na kterého chodily nabídky z Anglie už v zimě, bude také například záložníka Christose Zafeirise či obránce Igoha Ogbua.
Všichni tři přitom mají společné, že do Slavie přestoupili v posledních letech ze Skandinávie.
Mami, lhal jsem. Promiň! Diouf o dětství, cenovce i odchodu: Můj čas se blíží![]() |
V minulosti si tam Slavia vyhlédla třeba i Alexandera Baha, současného dánského reprezentanta, který mezitím z Prahy přestoupil do Benfiky Lisabon. I to jsou příběhy, kterými si klub mladé fotbalisty působící v severských zemích získává.
Bude to platit i v případě Sanyanga?
Levonohý fotbalista, který v klubu nastupuje převážně na křídle, ale dle svých slov by byl schopný odehrát i pozici č. 10, tedy ofenzivního záložníka, se narodil 31. srpna 2005 v Gambii. Fotbal však odjakživa hrál v sousedním Senegalu, který ho nedávno pozval i do reprezentačního výběru do 20 let. Vyrůstal v klubu FC Teungueth, než v srpnu 2024 odešel na hostování do švédského Västeräsu, s nímž ovšem z nejvyšší soutěže sestoupil.
V zimě ho pak z Afriky koupil nováček z Östers a Sanyang navzdory špatným výsledkům týmu individuálními schopnostmi zaujal. Rychlost, dynamika, klička.
„Cítím se dobře, jen bych potřeboval zlepšit produktivitu,“ uvedl pro zmiňovaný Fotbollskanalen. V šesti zápasech má zatím jen jednu asistenci. „Ale nevytvářím na sebe zbytečný tlak. Vím, čeho jsem schopný a věřím si.“
I s minulou sezonou (ve Švédsku se hraje systémem jaro-podzim) má Sanyang v Allsvenskan odehráno 12 zápasů, Diouf, který do Slavie přestoupil loni v zimě pro změnu z norské Eliteserien, měl jen o tři víc.
Mimochodem, pikantní je, že Sanyonga vede v Östers anglický trenér Martin Foyston, dvojče hlavního analytika pražské Sparty Stephena Foystona.