Neděle 5. července 2020, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. července 2020 Státní svátek.

STALO SE 6. ČERVNA: Nováček slaví titul. Hradec to dokázal jako jediný

  10:00aktualizováno  10:00
Je to právě 60 let, přesto oba stále tu tíhu, kterou na svých ramenou tehdy nesli, pomyslně cítí. „Byl pěkně těžkej a já byl rád, že mě někdo vystřídal,“ vypravuje Miroslav Brandejský o tom, co prožil v pondělí 6. června 1960 vpodvečer poté, co v Hradci Králové skončil prvoligový fotbalový zápas místního Spartaku s Nitrou. Definitivně rozhodl o tom, že Hradec coby nováček senzačně získal svůj první a jediný mistrovský titul.

Když fotbalisté Hradce Králové v roce 1960 získali historický titul, fanoušci je při triumfálním průvodu městem nesli na ramenou. | foto: FCHK

V následném už legendárním průvodu, který bezprostředně po zápase vyrazil ze stadionu u nemocnice k hotelu Avion, tento nyní pětaosmdesátiletý stále věrný fanoušek klubu nesl na svých ramenou záložníka Miroslava Michálka.

Zatímco Brandejský Michálka až k cíli cesty nedonesl, stejně starý Zdeněk Hofman se od té doby může chlubit tím, že útočníka Františka Malíka ano. „Potkali jsme se po Barceloně, dali se do řeči, samozřejmě mě neznal, nemohl vědět, kdo ho tehdy nesl. Tak jsem mu připomněl, že tím volem jsem byl já,“ vzpomíná.

Sedíme dva dny před slavným výročím v restauraci Bohumilka v Lázních Bělohradě. Oba tehdejší „nosiči“, k tomu klan Kulhánků - bratři Václav a Zdeněk a jejich synovec Miroslav. Všichni dlouhá léta věrní fanoušci hradeckého fotbalu a pamětníci oněch událostí, byť nejmladší z nich Miroslav si o nich musel nechat vypravovat. Když se v Hradci tehdy slavilo, byly mu bez čtyř dnů teprve dva roky... Všichni se vztahem k Lázním Bělohradu či k Nové Pace, kde má hradecký tým hodně fanoušků.

Diváků bylo plné hřiště

Výstřižky z novin, fotografie, vstupenky na slavné zápasy i další upomínkové předměty nejen na mistrovskou sezonu. Vzpomínky ožívají, drobné střípky a útržky ukazují na neopakovatelnou atmosféru a zároveň na nadšení všech, kteří ji prožili.

Takhle to vypadalo, když fotbalisté Hradce Králové v roce 1960 porazili Nitru a...

Takhle to vypadalo, když fotbalisté Hradce Králové v roce 1960 porazili Nitru a získali historický titul.

Byť onen zmíněný průvod je vlastně až vyvrcholením toho, co hradečtí fanoušci tehdy prožívali, u něj se pochopitelně začíná. Na nadšení, které ho doprovázelo, nikdo z účastníků celý život nezapomíná. „Když rozhodčí pískl konec zápasu, hned jsme běželi na hřiště a to bylo hned plný lidí,“ vypravuje Brandejský, přímý účastník.

Události nabraly rychlý spád, fanoušci si hráče posadili na ramena a průvod mohl vyrazit do města. V Avionu byla pro hráče připravena večere a oslava, „bylo to hodně brzy po zápase, hráči se jen převlékli a pak jsme je až skoro od hasičárny nesli do města,“ doplňuje ho Hofman. „Báječná atmosféra, šlo nás opravdu hodně. Když jsem se pak na ten dav podíval trochu z výšky, muselo jít možná až pět tisíc lidí,“ vzpomíná Brandejský.

Seriál

60 let od historického titulu Hradce

Oba jezdili nejen v mistrovské sezoně na ligové zápasy pravidelně, byť to do Hradce měli nějakých 40-50 kilometrů. Brandejský na motocyklu, Hofman vlakem. Nechyběli ani v ono slavné pondělí, kdy byl celý Hradec natěšený na to, že Spartak vyhraje a bude slavit.

„Celý život jsem pracoval v Železném Brodě ve sklárnách. A když se hrálo v týdnu, tak už v práci věděli, jaký jsem fanda, takže jsem si bral volno,“ říká znovu Brandejský. Platilo to i o 6. červnu roku 1960. „Tohle jsem si nemohl nechat ujít.“ „Neexistovalo, abych nejel,“ připomíná Hofman, který vyrazil vlakem, „domů jsem jel posledním, stavil se ještě na pivo a přišel pěkně pozdě.“

Mistrovská sezona u všech jen utužila vztah k hradeckému klubu, který se začal vyvíjet už předtím. „Připomenul bych jedno slavné datum a to je 11. březen 1956,“ potvrdí to Zdeněk Kulhánek vyřčením data, v němž Hradec sehrál vůbec první prvoligové utkání a které přímo na stadionu sledoval, „přijel Slovan, Macek dal tři góly, my vyhráli 3:0 a Slovan nechápal nadšení, které tady u nemocnice bylo.“

Někdy jsme výhru vydřeli

Spartak pak ještě jednou sestoupil do 2. ligy, ale v roce 1959 slavil návrat. Nikdo nemohl tušit, že o pár týdnů později začne slavná cesta, která vyvrcholí ziskem titulu. „Začalo se hrát a my první čtyři zápasy neprohráli. To nikdo nečekal,“ připomíná Brandejský. Statistiku zápasů v mistrovské sezoně má i po šedesáti letech v malíku, „až přišlo derby v Pardubicích, tam jsme poprvé prohráli, přitom Pardubice nakonec sestoupily a my měli titul.“

Fotogalerie

U domácích zápasů mistrovské sezony ani on, ani Brandejský nechyběli. Čím Hradec podle nich v lize vynikal? „Někdy výhru doslova vydřel, tohle bylo na týmu cenné. A na jaře bylo vidět, jak Zástěra tým v zimě natrénoval, fyzičku měl skvělou,“ shodnou se oba, stejně jako na tom, že i když šlo o kolektivní dílo, jedno jméno by rádi připomněli: „Hledík byl pan fotbalista, jak on dokázal bránit, to nikdo v lize tehdy neuměl. Když letěl dlouhý míč a on ho odvracel hlavou, tak tím rovnou rozehrával, zatímco ostatní byli rádi, že míč urazili.“

Po všech peripetiích v sezoně přišel předposlední zápas. Přijela k němu Nitra a Hradec věděl, že když vyhraje, titul mu nikdo nevezme. „Bylo to velké napětí, ale věřili jsme. A když jsme dali první gól, tak už bylo nadšení obrovské,“ vzpomínají na utkání, v němž Hradec vyhrál 4:0.

Adresa za skleněné figurky

Mistrovský titul všem přinesl další fotbalové radosti. Hofman nadšeně ukazuje vstupenku ze zápasu s Barcelonou, s níž se Hradec na jaře roku 1961 utkal ve čtvrtfinále Poháru mistrů evropských zemí, předchůdce dnešní Ligy mistrů. „Stála deset korun,“ kroutí nevěřícně hlavou. Hrálo se tehdy v Praze na Strahově, kam přišlo 50 000 diváků, přestože Hradec v prvním zápase v Katalánsku prohrál 0:4.

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

„Přitom když v předcházejícím kole Barcelona vyřadila Real Madrid, v Hradci zavládlo zklamání a říkalo se: Přijede jen Barcelona, my chtěli slavný Real,“ přidává dobovou perličku Brandejský.

Právě na toho měli tehdejší mistři krásnou vzpomínku, byť se s ním nikdy osobně nesetkali. Sklář jim totiž vyrobil skleněné figurky fotbalistů v typických hradeckých dresech: „Postupně je ode mě dostali všichni. A pak jsem jednou dostal dopis od Pičmana, že mě sice nezná, že ten fotbalista je sice fakt pěkný, ale že se mu rozbil. Prosil mě, jestli bych mu neudělal nového a neposlal mu ho. Tak mám Pičmanovu adresu.“

Mistrovskou sezonu postupně střídají ve vzpomínkách i jiné. Se slavnými postupy i smutnými pády, na přetřes přijde i zanedlouho pětadvacetiletý triumf v domácím poháru, po titulu druhá největší sláva v historii klubu.

Hradecký tým v mistrovské sezoně, kdy získal mistrovský titul.

Hradecký tým v mistrovské sezoně, kdy získal mistrovský titul.

„Takových fanouškovských enkláv, jako je ta naše, je v kraji hodně. Všude kolem tady Hradci přejeme, ale zatím to není moc platné,“ shodnou se s tím, že věří, že zase přijde doba, kdy se fanoušci z celého kraje budou do Hradce na fotbal sjíždět. 

„Pamatujeme se na doby, že na některé domácí zápasy třeba jen z Nové Paky jely čtyři autobusy,“ připomínají a přidávají své vyznání, které vzniklo na základě tradice začínající v 70. letech: „Nebylo nic hezčího, než když při nástupu týmů na hřiště zazněla písnička Sekáči jdou.“

STALO SE 4. ČERVENCE: Kouřila, pila koňak a změnila tenis. Legenda Lenglenová

Legendární Suzanne Lenglenová.

Pila alkohol na kurtu, vášnivě kouřila, tenisový establishment děsila svým odvážným oblečením,...

STALO SE 3. ČERVENCE: První šampion s čistým štítem. Začíná Borgova dominance

Švédský tenista Björn Borg na snímku z roku 1976

Svou nadvládu nad Wimbledonem odstartoval suverénním způsobem. Stal se prvním vítězem travnatého...

STALO SE 2. ČERVENCE: První milionový zápas. Padouch Dempsey skolil letecké eso

Zaplněné hlediště přihlíží boxerskému zápasu mezi Američanem Jackem Dempseym a...

„Je čas,“ uslyšeli oba borci a vstoupili do parného dne. Zatímco kráčeli k ringu, více než...

STALO SE 20. ČERVNA: Gussie šokovala Wimbledon. Zpod sukně jí koukaly kalhotky

Gussie Moranová na Wimbledonu v roce 1949.

Byla to slušná hráčka. Dostala se až na čtvrté místo v žebříčku Spojených států, ve čtyřhře se...

STALO SE 20. ČERVNA: Poprvé na špici! Čechoslovák jedničkou draftu NHL

Roman Hamrlík v dresu Montrealu.

Nestává se příliš často, že by nejvýše vybraný hráč draftu do NHL pocházel z Evropy. Člověku stačí...

STALO SE 10. ČERVNA: Sudí v lóži diktátora, stříbrní Čechoslováci cítí křivdu

Československý tým před finále mistrovství světa v roce 1934.

Musíme vyhrát. Za každou cenu. S těmito myšlenkami usedal do hlediště při finále fotbalového...

STALO SE 26. ČERVNA: Kanibal pyká. Suárez vyfasoval za kousnutí rekordní trest

DVA MUŽI NA TRÁVNÍKU. Giorgio Chiellini i Luis Suárez kontrolují svoje tělo....

VIDEO Vážný, až skandální prohřešek vyústil v tvrdý trest. Nejpřísnější v historii světových šampionátů....

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 33 25 6 2 66:11 81
2.FC Viktoria Plzeň 33 22 6 5 64:24 72
3.AC Sparta Praha 33 16 8 9 63:40 56
4.FC Slovan Liberec 33 15 6 12 54:44 51
5.FK Jablonec 33 14 8 11 47:48 50
6.FC Baník Ostrava 33 12 9 12 46:42 45
Mužstvo Z V R P S B
11.SK Sigma Olomouc 33 9 13 11 39:40 40
12.FK Teplice 33 9 11 13 37:51 38
13.FC FASTAV Zlín 33 9 6 18 30:52 33
14.MFK Karviná 33 5 12 16 25:46 27
15.Slezský FC Opava 33 5 10 18 17:50 25
16.1.FK Příbram 33 6 7 20 21:55 25

Statistiky

Příbram

Nejvíc vlastních gólů

Opava

Nejdéle bez obdrženého gólu

Ostrava

Aktuálně nejdelší série porážek

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 30 22 6 2 58:10 72
2.FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 60:22 66
3.AC Sparta Praha 30 14 8 8 55:35 50
4.FK Jablonec 30 14 7 9 46:41 49
5.FC Slovan Liberec 30 14 5 11 50:38 47
6.FC Baník Ostrava 30 12 9 9 42:34 45
7.SK Dynamo Č. Budějovice 30 13 4 13 46:45 43
8.Bohemians Praha 1905 30 12 6 12 38:41 42
9.1. FC Slovácko 30 11 9 10 35:35 42
10.FK Mladá Boleslav 30 11 7 12 48:52 40
  • Nejčtenější

Zemřel fotbalista Marián Čišovský, šest let bojoval se zákeřnou nemocí

Ve čtyřiceti letech zemřel bývalý plzeňský fotbalista Marián Čišovský. Od roku 2014 bojoval s amyotrofickou laterální...

Liberec - Sparta 1:2, trofej po šesti letech, rozhodla hloupá penalta

Sparťanští fotbalisté mají po šesti letech trofej. Ve finále národního poháru v Liberci porazili domácí Slovan 2:1, i...

Plzeň - Sparta 2:1, góly až po půli, hosté s mladíky snížili pozdě

Sparťanští fotbalisté po osmi vítězstvích v řadě prohráli, znovu neuspěli na hřišti Plzně, kde čekají na úspěch už...

Díky Messimu v muzeu Barcelony. Čišovský si kvůli tomu dobíral i Horvátha

Ani když ho děsivá nemoc stále více trápila, omezovala a ničila, neztrácel naději a dobrou náladu. „V Síni slávy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souček se v Anglii poprvé trefil a jeho West Ham porazil Chelsea

Tomáš Souček se poprvé gólově prosadil v anglické fotbalové lize, pomohl tím West Hamu k vítězství 3:2 v londýnském...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Útočník Schranz opouští Budějovice, od příští sezony bude hrát za Jablonec

Fotbalisty Jablonce posílí od příští sezony slovenský útočník Ivan Schranz, který dal v tomto ligovém ročníku za České...

Můj majstrštyk Hubňa. Kubíček vzpomíná, jak upekl přestup za 98 milionů

Uvaří espreso. Na terasu bytu v jižní tribuně Androva stadionu s kouzelným výhledem na Olomouc svítí sluníčko, až se...

Poklona, střelče! Loučí se fotbalista, který se vymykal normám

Byla to jedna z těch chvil, které z paměti nevymažete. Na třicetitisícovém stadionu v Aveiru se pomalu blížila půl...

Ml. Boleslav - Bohemians 3:0, Budínský přiblížil domácí k boji o Evropu

Skvělý výsledek si do odvety finále prostřední nadstavbové skupiny povezou fotbalisté Mladé Boleslavi. V úvodním duelu...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny

Vybavte se na léto sexy prádlem nebo pohodlnými trenýrkami díky voucheru do e-shopu Trenýrkárna.cz.

Najdete na iDNES.cz